HayatKalbi kırık bir mimar

Kalbi kırık bir mimar

Türkiye'de 20. yüzyıl mimarlığının özgün temsilcilerinden olan fakat hiçbir projesi hayata geçmeyen Nazimi Yaver Yenal'ın çizimleri, "Bir Kağıt Mimarının Hayali Dünyası" sergisinde gün yüzüne çıktı. Küratör Büke Uras, "Tarihin en önemli mimarlarındandı ama kalbi hep kırıktı" diyor.

Seray Şahinler DemirYeni Şafak
Nazimi Yaver Yenal'ın çizimleri, "Bir Kağıt Mimarının Hayali Dünyası" sergisinde gün yüzüne çıktı.
Nazimi Yaver Yenal'ın çizimleri, "Bir Kağıt Mimarının Hayali Dünyası" sergisinde gün yüzüne çıktı.

Türkiye'de 20. yüzyıl mimarlığının özgün temsilcilerinden Nazimi Yaver Yenal'ın çizimleri İstanbul Araştırmaları Enstitiüsü'nde açılan, "Bir Kağıt Mimarının Hayali Dünyası" sergisinde gözler önüne seriliyor. Küratörlüğünü Büke Uras'ın üstlendiği sergide gelenek ve modernizm arasında gidip gelen tasarımlardan oluşan sayısız çizime sahip, cumhuriyet döneminin en önemli mimarlarından Yenal'ın dünyası yansıtılıyor.

Yenal'ın 1931’de Yıldız Sarayı'nda düzenlenen Balkan Konferansı için tasarladığı mobilyalar

İLK YARIŞMALARDA SAYISIZ BİRİNCİLİK

1904 doğumlu Yenal, 1925'te Ankara'da düzenlenen Cumhuriyet tarihinin ilk mimari yarışmasını Ankara'ya yerleşecek bürokratlar için yapılacak ev projesiyle kazanıyor. İstanbul için düzenlenen ilk yarışmada Haydarpaşa Garı Çatısı Tamiri projesiyle yine birinci seçiliyor. 5 yıl sonra Milli Saraylar'da düzenlenen "Yıldız Sarayı İstanbul Balkan Konferansı Teftiş Projesi"nde birincilik alıyor. Tüm başarılarına rağmen Yenal'ın eşsiz çizimleri, hiçbir zaman hayata geçmiyor.

Küratör Büke Uras

TEK ÜRETİMİ ŞİŞLİ CAMİ ŞADIRVANI

Yenal, 1987'de kalbi kırık bir "kağıt mimar" olarak hayat veda ediyor. Uras, "Çok samimi olduğunu görüyoruz. Tanıklıklarda piyasa adamı olmadığını görüyoruz. Hayat boyu çok kırılmış. Bu takım hayal kırıklıklarını üretiminde görüyoruz. Tek bilinen üretimi Şişli Camii Şadırvanı" diyor.

brahim Çallı imzalı Nazimi Yaver portresi

Dönemin koşulları etken oldu

Küratör Büke Uras, çizimlerin hayata geçirilmeyişinde dönemin siyasi ve sosyal gelişmelerinin etken olduğunu belirtiyor. Uras, çizimlerin neden kağıt üzerinde kaldığını şöyle anlatıyor: Kağıt mimarı demek, mimarlık yapıyorum ama bunu, yarattığım alternatif mimarlık üretimi olarak kağıt çizimler üzerinden yapıyorum demek. Demek ki çok samimi. O dönemde Türkiye'de işveren, müşreti, bütçe, arsa yok. 30'ların başında yaşadığı Berlin, Hitler'de hemen önceki Berlin. Ekonomik ve sosyal bir karışıklık var. Bu yüzden Almanya'daki üretim de kağıt üzerinde kalıyor. İstanbul'a dönüyor, bu kez de devletçilik var. Kamusal mimarlık üretimi sivil sektörden alınıp devlete tahsis ediliyor. Para için mimarlık yapana iyi gözle bakılmıyor. Nazimi Yaver Yenal da akademiyi tercih ediyor. Demokrat Parti ile birlikte serbest mimarlık öne çıkacak ancak bu yıllarda da Nazimi Yaver görece yaşlı.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.