HayatKüçük Prens bütün dilde bütün baskılar bir arada

Küçük Prens bütün dilde bütün baskılar bir arada

Koleksiyonerlerin eserleriyle oluşturulan Küçük Prens Dünya sergisi, sanatseverlerle buluştu. Kitabın basıldığı günden bu yana tüm çevirileri ilk kez bir sergide yer alıyor.

Haber MerkeziAA
Capitol Alışveriş Merkezi Sergi Alanı'nda ziyarete açılan sergide, aynanın üzerinden büyüteçle okunabilen ve görme engellilere özel üretilen Küçük Prens eserleriyle, kitabın yazarı Antoine de Saint-Exupery tarafından çizilen resimlerin bulunduğu kitabın orijinali yer alıyor.

Saint-Exupery'nin torunu ve Küçük Prens Vakfı Başkanı Olivier Dagay, kitabın basıldığı günden bu yana tüm çevirilerinin ilk kez bir sergide yer aldığını belirtti.

Dünyada en fazla tercüme edilen kitabın Küçük Prens olduğunu kaydeden Dagay, "Yazar bir kitap yazdı ve hala bir çok insan okuyor. Koleksiyonistler de kitabın gelecek nesillere taşınmasına yardım ediyorlar" ifadelerini kullandı.

Olivier Dagay, kitabın bir felsefeye sahip olduğunu dile getirerek, herkesin eserden hayatın anlamı ve çözümüne dair bir şeyler bulabileceğini aktardı.

Kitapta, doğa vasıtasıyla evrenin insanlara öğretildiğini vurgulayan Dagay, şöyle devam etti:

"Dünyaya baktığınızda, dünya yetişkinler tarafından yönetiliyor ama kitaba baktığınızda başrolde bir çocuk var. Evrenin sırrı ise bir yetişkinden değil de bir tilkiden geliyor. Kitapta, evreni bize doğa öğretiyor. Birçok insan hala kitabın içinden kendilerine çözüm bulabiliyor."

Etkinliğe katılan Küçük Prens koleksiyoneri Jean-Marc Probst da okuyucular için kitapta birçok farklı mesaj olduğunu belirterek, yaşam hakkında ipuçları verdiğini söyledi.

Probst, sergideki eserlerin, kendisi gibi koleksiyonerler tarafından bir araya getirildiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Gençken Japonya'da bir kitapçıda Küçük Prens'i gördüm ve satın aldım. Koleksiyoner olarak maceram böyle başladı. Her şeyden önce kitabı çok seviyorum ve birçok insana hediye olarak verdim. Daha sonra kitabı kendi dilinde okuyamayan arkadaşlarıma hediye edebilmek için, farklı dillere çevirmeye başladım."

Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, Lazca, ve Kürtçe gibi 276 dil ile lehçeden oluşan toplam 276 Küçük Prens kitabının yer aldığı sergi, 20 Ekim'e kadar ziyaretçilerini bekliyor.

Fransız yazar ve pilot Antoine de Saint-Exupery tarafından yazılan ve 1943'te yayımlanan hikaye, en çok satan ve okunan kitaplar arasında bulunuyor. B612 Asteroidi'nde tek başına yaşayan Küçük Prens'in çok sevdiği güle daha faydalı olabilmek için çıktığı macerayı anlatan kitap, son durağı olan dünyada, insanların kendi değerlerinden daha çok giysileriyle anlam kazandıkları ve biçimin "öz"den daha önemli hale geldiğini anlatıyor.
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.
Londra’da Türk bayraklı ‘Kudüs’ protestosu
ABD'nin aldığı karara tepkiler çığ gibi büyüyor. Kudüs kararına karşı çıkan yüzlerce İngiltere vatandaşı, ABD'nin Londra Büyükelçiliği önünde toplandı. Gösterilerde dikkat çeken detay ise Türk bayraklarıydı...
Trump′ın Kudüs kararına tepki yağdı
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasının ardından Filistin yeniden çatışma bölgesi haline geldi. Trump'ın tepki çeken bu kararı ardından kim dedi? Aradan geçen 68 yıl içinde Filistin toprakları nasıl küçüldü?


Kudüs için bir şey yap!
Kudüs... Kapanmayan yaramız, bitmeyen meselemiz. Şimdilerde ABD'nin skandal kararı ile gündemimizde.


Erbakan Hoca yıllar önce Kudüs için uyarmıştı
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın Kudüs kararı, Necmettin Erbakan'ın yıllar önce ABD'nin İsrail ile ilgili politikalarına yaptığı eleştirileri akıllara getirdi.
Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Belhi
İslam'ın gurur kaynağı olan, bilinen ilk bilişsel psikolog, beden ve akıl sağlığını ayıran ilk hekim El Belhi'yi bu haftaki Müslüman Alimler serimizde ele aldık. İşte yerin resmini ilk kez kullanarak coğrafyada, akıl sağlığına önem vererek psikolojide çığır açan Müslüman Alim el Belhi...


Ünlü sunucudan muhteşem Kudüs yorumu
Ünlü sunucu ve gazeteci Abdurrahman Uzun, ABD Başkanı Donald Trump'ın aldığı skandal Kudüs kararını 'İncil okurken sigara içilir mi?' hikayesi üzerinden 3 dakikada böyle özetledi.
Erdoğan'dan Pavlopulos'a: Biz olmasak NATO'ya giremezdiniz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihi Yunanistan ziyaretinde Atina'da Yunan mevkidaşı Pavlopulos ile ortak basın açıklaması yaptı. Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos'un Lozan ile ilgili sözlerine Erdoğan sert yanıt verdi.
Kudüs... Şimdi ne olacak?
ABD Başkanı Donald Trump, dün Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını açıkladı. Trump'ın açıklaması tüm dünyada öfkeyle karşılanırken, skandal açıklamadan bu zamana kadar yaşananları özetledik...
Sokak köpeğiydi üniversiteye 'bekçi' oldu
Sokaklarda geçen 6 aylık yaşamının ardından arkadaşlarından ayrılıp üniversite kampüsü önünde ısrarlı bekleyişi, Oscar'a sadece sevgi ve düzenli mama değil, kimlikli güvenlik personeli olma kapısını da açtı.
Doğanın elektriksel gücü nefesleri kesti!
Doğanın bu açıdan çekilmiş görüntüleri izleyenlerin nefesini kesti. Dustin Farrell isimli bir kameraman, günlerce dolaşıp profesyonel araçlarla çekimini yaptığı Transient (geçici) isimli video ile doğanın elektriksel gücünü gözler önüne serdi. İşte o nefes kesen görüntüler...
Minikler asker ağabeylerini unutmadı
Hatay'da Zübeyde Hanım Anaokulunda okuyan 6 yaşındaki öğrenciler, Tunceli'de görev yapan askerlerimiz için sınıflarında komando yemini etti.UFO merakı yüzünden NASA'yı hackleyen Gary Mckinnon
Dünyanın en büyük askeri bilgisayar korsanlığına imza atan Gary Mckinnon en tehlikeli hackerlar arasında gösteriliyor. UFO belgelerinin saklandığını düşündüğü için başlayan ilginç hikayesi Pink Floyd şarkılarına bile konu olmayı başardı.