HayatMülteci çocuklarlayüzleşme vakti

Mülteci çocuklarla yüzleşme vakti

Sanatçı Şinasi Göktürkler, son iki yılda karşılaştığı mülteci çocuklar ve çocuk işçilerin yüzlerini bez parçalarına işledi. "Yersiz Yersizlik" sergisinde imgeleri çocukların hayatına odaklayan sanatçı, izleyiciyi mülteci çocuklarla yüzleşmeye davet ediyor.

Seray Şahinler DemirYeni Şafak
Göktürkler, son iki yıl boyunca dördü çocuk işçi, altısı mülteci olmak üzere 10 çocuğu inceledi.
Göktürkler, son iki yıl boyunca dördü çocuk işçi, altısı mülteci olmak üzere 10 çocuğu inceledi.

Şinasi Göktürkler’in dördüncü kişisel sergisi “Yersiz Yersizlik” son iki yıl içinde karşılaştığı göçmen çocuklar ve çocuk işçiler ile şekilleniyor. Trump Gallery'de açılan sergide sanatçı kendi anlatım dili ile kimi zaman bu çocukların çocuk olmayan bakışlarına odaklanıyor ve onları kumaşlara her an sökülecekmişçesine resimleyerek; pankartlaştırıyor hatta bayraklaştırıyor, kimi zaman ise kağıt ve tuval üzerine resmettiği imgeler ile izleyiciyi bir hikayenin içine davet ediyor.

SORUNU SANAT PRATİĞİNE DÖKTÜM

Göktürkler, son iki yıl boyunca dördü çocuk işçi, altısı mülteci olmak üzere 10 çocuğu inceledi. Bu çocukların yüzünü ise kumaşlara yansıttı. Yüzlerini parçalayıp başka imgelere dönüştürdü. Mülteci sorununu sanatına yansıtmayı tercih eden sanatçı, "Sanatçı ve sanat yaşadığı topluma tarihe ana tanıklık ediyor. Bunu bir şekilde yansıtıyor. Benimki de aynı şekilde oldu. Mülteci meselesi yaklaşık altı yıllık bir süreç. Ben bunu son 2 yıldır sanat pratiğine nasıl dökebilirim diye düşündüm ve bunun üzerine araştırmalar yaptım. Zaten çok fazla araştırma yapmamıza da gerek kalmıyor. Atölyem Cibali'de ve orada çok fazla mülteciler ve keza çocuk işçiler var. Bu süreç içinde zaten gerekli doneler toplanmış olmuştu. Sonrasında sanat pratiği başlamıştı" şeklinde konuşuyor.

Sanatçı Şinasi Göktürkler neden mülteci çocukları çalıştığını 'Sanat yaşadığı topluma şahitlik eder

DEĞERSİZLEŞTİRMEYE GÖNDERME

Sanatçı eserlerini kumaş üzerine çalışıyor. Bu kumaşların üzerinde 10 mülteci çocuk ve işçi var. Yüzleri ise parçalayıp bölünerek başka bir imgeye çevrilmiş durumda. Sanatçı bez kullanımının "değersizleştirmeye" bir gönderme olduğunu belirterek sergi kurgusunu şöyle anlattı: "Bez üzerindeki işler gerçek hayattan kişiler. Onun haricinde kağıt ve tuval üzerindeki benim çocukluk, suç, yaşam, masumiyet gibi kavramları irdelediğim işler var. Onun bez olması bir bez parçası olması gibi. Değerinin çok düşük olması tercihimde etkili oldu. En ucuz kumaşı seçmek istedim. O değersizliğe gönderme yaptım. Onu bir pankart gibi düşünün. O pankartta bir şey yazarsınız ve çok şey söylemek istersiniz. Savaşta ateşkes için açılan bayrak ya da en kötüsü kefen gibi... Orada o çocukların yüzü var." Yersiz Yersizlik sergisi 6 Ekim'e dek ziyaret edilebilecek.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.