HayatMusikimizin pandorası açıldı

Musikimizin pandorası açıldı

Prof. Dr. Cem Behar

17. yüzyılda yaşamış olan Dimitri Kantemir'in Türk müziği hakkındaki ilk müzik teorisi 'Kantemiroğlu Edvârı' adlı eserini şerh etti. Behar'ın Kan Dolaşımı Ameliyat ve Musiki Makamları kitabı Türk musikisinin mirasını ortaya çıkarıyor.

Harun KaraburçYeni Şafak
Musikimizin pandorası açıldı
Musikimizin pandorası açıldı

Türk müziğinin nirengi taşlarından biri Dimitri Kantemiroğlu. 17. yüzyılda İstanbul’da 22 yıl yaşamış bir Boğdan Prensi... Aynı zamanda müzisyen, besteleri, icraları var. İstanbul’daki müzisyenleri biliyor. Türk musikisinin şeceresini tutuyor. O dönemlerde yazılı nota yok. Müzisyenler kulaktan kulağa ustalarını dinleyerek eserleri taşıyorlar. Kantemiroğlu, bu notaların makamların da kaydını tutuyor. Bu kaynağa da ‘Kitabu’ilmi’l-mûsiki ‘alâ vechi’l-hurûfât’ adını veriyor. Bu kaynak Türk musikisinin temellerinden biri.

BAŞUCU ESERİ

Eser, bugüne Kantemiroğlu Edvar’ı olarak geliyor. Öncelikle edvâr’ın ne olduğunu anlatmak gerekiyor. Edvâr müzik teorisi kitabı anlamına geliyor. Eski edvâr sahipleri müzik teorilerini hep birtakım daireler çizerek izah etmişler. Dairelerin içine de makamları yerleştirmişler. Bugüne kadar araştırmacıların, akademisyenlerin ve müzisyenlerin başvurduğu bir kitap olan Kantemiroğlu Edvârı bu kez İstanbul Şehir Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Cem Behar tarafından neşrediliyor. Cem Behar, Türkiye’de özgün musiki araştırmaları olan ender hocalardan biri. Yaptığı bu şerhe ‘Kan Dolaşımı Ameliyat ve Musiki Makamları adını veriyor.

REKLAM

Kan Dolaşımı, Ameliyat ve Musiki MakamlarınProf. Dr. Cem BeharnYapı Kredi YayınlarınAğustos 2017n340 sayfa

AMELİYAT MASASINDA

Bu ismi vermesinin elbette özel bir nedeni var. Şerh etmenin edebi anlamını hepimiz biliyoruz. Bir eseri okuyup yorumlamak. Şerhin bir de tıbbi anlamı var. Tıpta teşrih deniliyor. Buradaki şerhten kasıt bir bedeni kesip açıp içine bakmak. Eğer beden canlıysa buna ameliyat deniliyor. Ölüyse otopsi. Diyeceksiniz ki bunların musikiyle ne alakası var. Cem Behar, Kantemiroğlu’nun tıpkı hekimler gibi Türk musikisinin içini açıp şerh ettiğini, ameliyat ettiğini söylüyor kitapta. Behar da Kantemiroğlu Edvarı’nın içini açıp bakıyor. Türk musikisiyle ilgili ne var ne yok ortaya döküyor. Bugüne kadar bu incelikte yapılmış bir araştırmayla karşılaşmamıştık. Türk musikisiyle ilgili aklınızdaki sorulara cevap bulacağınız bir eser.

REKLAM

EDVÂRIN ÖNEMİ

Kantemiroğlu Edvarı’nın önemi nereden geliyor? Osmanlı Türk musikisinde bu eseri bu kadar mühim kılan nedir? Can alıcı soru bu. Bu eserden daha önce yazılan musiki kitapları evrensel müzik teorisi üzerine yazılmış. Oysa Kantemir ilk defa bir imparatorluğun o da sadece İstanbul’da icra edilen musikisini enine boyuna ele alıyor. Yani Kantemiroğlu Edvarı, Osmanlı Türk musikisine mahsus ilk müzik teorisi kitabıdır. Bu kitap İstanbul’da çalınan müziğin teorisini anlatıyor. Bu yüzden bazıları Türk müziğine İstanbul müziği diyor. Bunda bir hata yoktur. Dolayısıyla kökleri çok sağlam olan bir edvar kitabı.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.
Londra’da Türk bayraklı ‘Kudüs’ protestosu
ABD'nin aldığı karara tepkiler çığ gibi büyüyor. Kudüs kararına karşı çıkan yüzlerce İngiltere vatandaşı, ABD'nin Londra Büyükelçiliği önünde toplandı. Gösterilerde dikkat çeken detay ise Türk bayraklarıydı...
Trump′ın Kudüs kararına tepki yağdı
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasının ardından Filistin yeniden çatışma bölgesi haline geldi. Trump'ın tepki çeken bu kararı ardından kim dedi? Aradan geçen 68 yıl içinde Filistin toprakları nasıl küçüldü?


Kudüs için bir şey yap!
Kudüs... Kapanmayan yaramız, bitmeyen meselemiz. Şimdilerde ABD'nin skandal kararı ile gündemimizde.


Erbakan Hoca yıllar önce Kudüs için uyarmıştı
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın Kudüs kararı, Necmettin Erbakan'ın yıllar önce ABD'nin İsrail ile ilgili politikalarına yaptığı eleştirileri akıllara getirdi.
Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Belhi
İslam'ın gurur kaynağı olan, bilinen ilk bilişsel psikolog, beden ve akıl sağlığını ayıran ilk hekim El Belhi'yi bu haftaki Müslüman Alimler serimizde ele aldık. İşte yerin resmini ilk kez kullanarak coğrafyada, akıl sağlığına önem vererek psikolojide çığır açan Müslüman Alim el Belhi...


Ünlü sunucudan muhteşem Kudüs yorumu
Ünlü sunucu ve gazeteci Abdurrahman Uzun, ABD Başkanı Donald Trump'ın aldığı skandal Kudüs kararını 'İncil okurken sigara içilir mi?' hikayesi üzerinden 3 dakikada böyle özetledi.
Erdoğan'dan Pavlopulos'a: Biz olmasak NATO'ya giremezdiniz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihi Yunanistan ziyaretinde Atina'da Yunan mevkidaşı Pavlopulos ile ortak basın açıklaması yaptı. Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos'un Lozan ile ilgili sözlerine Erdoğan sert yanıt verdi.
Kudüs... Şimdi ne olacak?
ABD Başkanı Donald Trump, dün Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını açıkladı. Trump'ın açıklaması tüm dünyada öfkeyle karşılanırken, skandal açıklamadan bu zamana kadar yaşananları özetledik...
Sokak köpeğiydi üniversiteye 'bekçi' oldu
Sokaklarda geçen 6 aylık yaşamının ardından arkadaşlarından ayrılıp üniversite kampüsü önünde ısrarlı bekleyişi, Oscar'a sadece sevgi ve düzenli mama değil, kimlikli güvenlik personeli olma kapısını da açtı.
Doğanın elektriksel gücü nefesleri kesti!
Doğanın bu açıdan çekilmiş görüntüleri izleyenlerin nefesini kesti. Dustin Farrell isimli bir kameraman, günlerce dolaşıp profesyonel araçlarla çekimini yaptığı Transient (geçici) isimli video ile doğanın elektriksel gücünü gözler önüne serdi. İşte o nefes kesen görüntüler...
Minikler asker ağabeylerini unutmadı
Hatay'da Zübeyde Hanım Anaokulunda okuyan 6 yaşındaki öğrenciler, Tunceli'de görev yapan askerlerimiz için sınıflarında komando yemini etti.UFO merakı yüzünden NASA'yı hackleyen Gary Mckinnon
Dünyanın en büyük askeri bilgisayar korsanlığına imza atan Gary Mckinnon en tehlikeli hackerlar arasında gösteriliyor. UFO belgelerinin saklandığını düşündüğü için başlayan ilginç hikayesi Pink Floyd şarkılarına bile konu olmayı başardı.