HayatNesnel gerçekleri görmek

Nesnel gerçekleri görmek

Her tür umudun gerçekçi zeminler üzerinde haklılaştırılması gerekir. İçerisinde bulunduğumuz tarihsel dönemin imkanları ve tehditleri üzerinde çalışarak, ahlaki sorumluluk temelinde güçlü, kalıcı, etkili dayanışmalar, ittifaklar oluşturarak bir gelecek umudu etrafında konuşabiliriz.

Haber MerkeziYeni Şafak

Her yeni tarihsel durum, statüko ve konformizmlerle yüzleşerek yeni seçenekler üzerinde düşünmeyi, yeni seçeneklerle ilgili içerik üretmeyi gerektirir. Yeni tarihsel durumlar söz konusu olduğunda, temel-tarihsel seçimler-tercihler yapmak zorunlu hale gelir. Temel tarihsel tercihler, bilincin yenilenmesiyle hayata geçirilebilir. Mitolojiler, hamaset ve popülizm yoluyla şekillendirilen kitle kültürü, bilincin yenilenmesine hiç şekilde katkıda bulunmayacağı gibi, tarihsel tercihleri de akamete uğratır.

İslam dünyası toplumları günümüzde çok derin, çok boyutlu, çok kapsamlı bir krizle karşı karşıya bulunuyor. Derin krizin farkına ve bilincine vararak acil çözümlemeler yapılmadığı

için de, derin kriz, derin çözülme ve parçalanma doğrultusunda ilerliyor. Bütün insanlığa hitap etmek üzere Müslümanların sorumluluğuna tevdi edilen tevhidi dil, bugün İslami bütüne hitap edemiyor, İslami bütünü etkileyemiyor.

REKLAM

PARÇALANMALARI AŞMAK ZORUNDAYIZ

İslam dünyası toplumları karşı karşıya bulunduğumuz derin krizi teşhis ederek, bu krizin nedenlerini analiz edebilecek ve kapsamlı çözümlemeler yapabilecek nitelikte kadrolara sahip değil. Bugün, bu konuda çözümleme yapmak bir yana, krizin kronik hale gelmesine neden olabilecek etnik ve mezhepçi bencillikler, ulus-devlet milliyetçilikleri ısrarla güçlendiriliyor, gündemde tutuluyor. Bu nedenle de, bugünün/şimdi›nin imkanları/ufku içerisinde İslami referanslarımızı yeniden yapılandıramıyor, bu parçalanmaları aşamadığımız takdirde hiç bir sorunu/krizi çözümleyemeyeceğimizi anlamak istemiyoruz.

Modern sömürgeci dünya ve emperyalist sömürgeleştirme, batı dışı dünyaya, özellikle de İslam dünyası toplumlarına, kültürlerine, siyasetlerine yönelik olarak hayata geçirdiği tahakküm ve kontrol politikalarını, kültürünü, dil ve felsefesini meşrulaştıran, haklılaştıran disipliner kavram ve kurumlar oluşturdu. Bu kavram ve kurumlar, her alanda, her tür sömürgeleştirme girişiminin, sömürgeci yapılanmanın maskeleri olarak, evrensel ideolojik propaganda aygıtları aracılığıyla çok dikkatli bir biçimde kullanıldılar. İslami düşünce hayatı, kültür hayatı, ilahiyat hayatı her tür tahakkümü meşrulaştıran bu maskeleri, bu maskelerin arkasındaki büyük meydan okumaları göremedi; halen de görebilmiş değil. Bu maskeler gereği gibi teşhis edilebilmiş ve sorgulanmış olsaydı, düşünce hayatımız, siyasal hayatımız, bu maskeleri içselleştirmemiş, kabullenmemiş olacaklardı.

REKLAM

TEK BOYUTLU İSLAM DÜNYASI

İslam dünyası toplumları, aklın ve içtihadın sona erdiği süreçlerle birlikte, tek akla, tek yoruma, tek boyuta, tek bağlama mahkum olduğu için, meydan okuyan, tahakküm üreten, sömürgeci politikalarla, sömürgeci dil-bilgi-felsefe ile hiç bir şekilde hesaplaşamıyor. Böyle bir hesaplaşmanın yapılabilmesi için her şeyden önce İslami bilincin özgürleştirilmesi gerekiyor. Bugün bu noktada hiç bir sistematik ve kurumsal çabanın olmadığını esefle belirtmek gerekir. Böyle bir çaba bir yana, bu konuda tam tersi bir gelişme yaşanıyor. Toplumlarımızda popülizmlerin kurumsallaşması ve egemenliği, Müslüman kitleleri sessiz yığınlara dönüştürerek zihinsel anlamda, bilinç düzleminde kötürümleştiriyor. Bu durum, kendi kendimizi yenilgiye uğratmakta olduğumuza işaret eder. Kriz dönemlerinde popülizmleri, hamaseti, romantizmi ve sloganları güçlendirmek, ölümcül bir stratejinin tezahürüdür.

REKLAM

DERİN PARTİZANLIK VE DERİN ROMANTİZM SARMALI

Her tür umudun gerçekçi zeminler üzerinde haklılaştırılması gerekir. İçerisinde bulunduğumuz tarihsel dönemin imkanları ve tehditleri üzerinde çalışarak, ahlaki sorumluluk temelinde güçlü, kalıcı, etkili dayanışmalar, ittifaklar oluşturarak bir gelecek umudu etrafında konuşabiliriz. İslam dünyası toplumları, sömürgeci dilin, bilginin, retoriğin, kavram ve kurumların tahakkümüne maruz kalmaya devam ettiği için, bugün Filistin’in, Gazze’nin bağımsızlığı mücadelelerine, Kudüs’ün özgürlüğü mücadelesine meşruiyet ve haklılık kazandırmayı başaramıyor. Modern-rasyonalist-ideolojik iktidar, İslami meşruiyete hayat hakkı tanımıyor. İnsanlığın dünyasını modern-seküler-sömürgeci perspektife mahkum eden sözünü ettiğimiz emperyalizm, farklı gerçekliklere, özellikle de İslami gerçekliğe ve meşruiyete hayat hakkı tanımıyor. Sömürgeci perspektif ve sömürgeci meşruiyet biçimi, insanlığın dünyasını özellikle insani anlamlar, değerler ve ahlak bağlamında yoksullaştırıyor, çölleştiriyor. İlerleme ideolojisi, militarist-faşist bir modelden esinlenerek, hedonistik bir hayat tarzından güç alarak yoluna devam ediyor. Derin partizanlıklarımız, derin romantizmlerimiz sebebiyle nesnel gerçekleri göremiyoruz.

REKLAM

REFERANS KAYNAĞIMIZ KUR’AN OLMALI

Eğitimin, dilin, kültürün metalaştığı, metalaştırıldığı tekno-kapitalist toplumlarda, bilgisayar ve internet toplumlarında, akademik yorumcular, uzmanlar ve profesyoneller/profesyonelizm değer kazanırken, entelektüeller değer/itibar kaybediyor. Müslüman uzmanlar, profesyoneller, akademik yorumcular İslam ve Kur’an hakkında kuramsal/tarihsel/maddi/teknik/ansiklopedik bilgi/yorum konusunda birbirleriyle yarışırlarken, İslam’ın ontolojik meşruiyetinin, otoritesinin, belirleyiciliğinin nasıl gerçekleştirilebileceğine ilişkin, Kur’an-ı Kerim’in yeniden ve nasıl referans/meşruiyet kaynağı haline gelebileceğine, getirilebileceğine ilişkin ikna edici tek cümle bile kurmuyor, kuramıyor. Konu bu noktaya geldiğinde, herkes söz birliği etmişcesine, hiç konuşmamayı, tek sözcük kullanmamayı başarıyor. İslam ‘uzmanları’nın, profesyonellerin ve akademik yorumcuların, sağcı-muhafazakar popülizm ve etnik milliyetçilik temelinde yükselen kültürel milliyetçilik konusunda da sessizliklerini koruduklarını kaydetmek gerekiyor.

REKLAM

Atasoy Müftüoğlu

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.
Londra’da Türk bayraklı ‘Kudüs’ protestosu
ABD'nin aldığı karara tepkiler çığ gibi büyüyor. Kudüs kararına karşı çıkan yüzlerce İngiltere vatandaşı, ABD'nin Londra Büyükelçiliği önünde toplandı. Gösterilerde dikkat çeken detay ise Türk bayraklarıydı...
Trump′ın Kudüs kararına tepki yağdı
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasının ardından Filistin yeniden çatışma bölgesi haline geldi. Trump'ın tepki çeken bu kararı ardından kim dedi? Aradan geçen 68 yıl içinde Filistin toprakları nasıl küçüldü?


Kudüs için bir şey yap!
Kudüs... Kapanmayan yaramız, bitmeyen meselemiz. Şimdilerde ABD'nin skandal kararı ile gündemimizde.


Erbakan Hoca yıllar önce Kudüs için uyarmıştı
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın Kudüs kararı, Necmettin Erbakan'ın yıllar önce ABD'nin İsrail ile ilgili politikalarına yaptığı eleştirileri akıllara getirdi.