HayatSamsung fabrikasında 27 kişi kanser oldu

Samsung fabrikasında 27 kişi kanser oldu

Güney Kore'de Yüksek Mahkeme, beyin kanserinden ölen işçi Lee Yoon Jung'un ailesine, meslek hastalığı mağdurlarına verilen tazminatın ödenmesi kararı aldı. Lee'nin ailesinin avukatı Lim Ja-woon, fabrikada çalışan 8 kişi dahil Samsung şirketinin 27 çalışanına beyin kanseri teşhisi konulduğunu iddia etti.

Haber MerkeziAA
Samsung'ın fabrikasında işçilerin maruz kaldığı kimyasalların kansere ve lösemiye neden olduğu iddia edildi.
Samsung'ın fabrikasında işçilerin maruz kaldığı kimyasalların kansere ve lösemiye neden olduğu iddia edildi.

Güney Kore'de Yüksek Mahkeme, beyin kanseri nedeniyle ölen bir işçinin ailesinin, meslek hastalıklarından mağdur olanlara verilen tazminatı alabileceğine hükmetti.

Yüksek Mahkeme, temyiz mahkemesinin kararını bozarak, Samsung'a ait bir çip fabrikasında 6 yıl çalıştıktan sonra 32 yaşında ölen Lee Yoon-jung'un ailesine, meslek hastalıklarından zarar görenlere ödenen tazminatın ödenmesi gerektiğine karar verdi.

Fabrikada kimyasala maruz kaldığı belirlendi

Söz konusu fabrikada 1997-2003 yıllarında çalışan Lee'nin beyninde 30 yaşındayken tümör tespit edilmişti. 2 yıl sonra hayatını kaybeden Lee'nin ailesi şirkete tazminat davası açmıştı.

Fabrikada yapılan incelemelerde, işçilerin benzen, formaldehit ve kurşun gibi zehirli maddelere azami limitlerin altında maruz kaldığı tespit edilmiş ancak fabrikada diğer kimyasallardan etkilenme seviyesi ve sağlık riskleri incelenmemişti.

REKLAM

Depresyon kanserle mücadeleyi zorlaştırıyor
HAYAT
Depresyon kanserle mücadeleyi zorlaştırıyor

27 kişi beyin kanseri oldu

Lee'nin ailesi davayı kaybetmiş, mahkeme kararında, fabrikalarda işçilerin maruz kaldığı zehirli maddelere dair incelemelerin bazı sınırları olduğu, bu kısıtlamaların sebebi bilinmeyen bir hastalığı olan işçi için kullanılamayacağı belirtilmişti.

Lee'nin ailesinin avukatı Lim Ja-woon, firmanın eski çalışanları arasında lösemiden sonra beyin kanserinin yaygın görüldüğünü savundu. Lim, Lee ile aynı fabrikada çalışan 8 kişi dahil Samsung şirketinin 27 çalışanına beyin kanseri teşhisi konulduğunu iddia etti.

'Son şansım' diye çağrıda bulunan kanser hastası öldü
HAYAT
'Son şansım' diye çağrıda bulunan kanser hastası öldü