HayatSonunda benihatırladılar

Sonunda beni hatırladılar

Musikimize büyük katkısıyla bilinen duayen sanatçı Cüneyd Kosal, Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü’nün bu yılki sahibi oldu. Kosal, “Artık kenara çekildim. Kapımı eskisi kadar çalan yok. Ummadığım anda gelen bu ödülden iftihar ettim" diyor.

Harun KarabuçYeni Şafak
Duayen sanatçı Cüneyd Kosal
Duayen sanatçı Cüneyd Kosal

Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülünün bu yıl musiki dalında sahibi Klasik Türk musikimize yönelik birikimi ve kanun sazına hakimiyetiyle aşina olduğumuz duayen sanatçı Cüneyd Kosal oldu. 87 yaşındaki Kosal'ı ödül alacağı açıklandıktan sonra evinde ziyaret ettik. Kosal'ın Türk müziğine katkıları sadece icracı olarak değil besteci, araştırmacı, öğretici kimliği de oldukça mühim. Aynı zamanda İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu'nun kuruluş çalışmalarında ve sonrasında genel yönetmen yardımcılığı ve saz sanatçılığı gibi çeşitli hizmetlerde bulundu.

ÖMRÜMÜ MUSIKİYE ADADIM

Ömrünü Türk musikisine adayan Kosal, "Bütün hayatım musikiyle geçti. Eskiden evime gelen giden çok olurdu. Talebelerimi burada çalıştırırdım. Ev okul gibiydi. Şimdi ne gelen var ne giden. Birkaç yakın talebem dışında. Müzik camiasından da arayan soranlar oluyor ama telefonla. Şimdi bir kenara çekildik oturuyoruz. Toplum olarak çok ilgisiz bir toplumuz. O bakımdan ummadığım anda karşıma çıkan bu ödül bana çok mühim geldi. Memnun oldum, iftihar ettim" diyor.

REKLAM

NOTALARIMI İSAM’A BAĞIŞLADIM

Kosal 87 yaşında olmasına rağmen hala çalışıyor ve üretiyor. Gençliğinde herkese hem icra hem de nota konusunda çok yardım ettiğini söyleyen Kosal, bir ara konservatuvarlarda adının 'Tez veren dede'ye çıktığını kaydediyor. Elindeki tüm notları İslam Araştırmaları Merkezi'ne bağışlayan Kosal, "Hiçbir kimseden yardım esirgemem, kapım herkese açık" diyor. Kosal'ın günümüz klasik Türk musikisinin bugünü için yorumuysa şöyle: "Şimdiki müzik alemi acayip bir alem. Türk klasik müziği batmış durumdadır. Nerede o klasik korolar… Özel topluluklar haricinde Türk müziğiyle uğraşan kimse kalmadı. Gayet hafifledi artık. Hep ıvır zıvır, havadan sudan şeylerle uğraşıyorlar. Dünyada da böyle, insanlık çok değişiyor. İnce işlerle uğraşanlar gitgide azalıyor."

REKLAM
  • Sanattan çok cambazlık yapıyorlar
  • Hayatını Türk musikisine ve sanatına adayan Kosal'a gerçek sanatçı kimdir diye soruyoruz. Kosal gerçek sanatçıyı şu sözlerle anlatıyor: "Gerçek sanatçı uzun bir tedrisattan geçmeli. Elbette Allah'ın verdiği kabiliyet de olmalı ama sadece bu yetmiyor. Çok miktarda okuyup yazmak icap ediyor. Ben mektep görmedim ama bütün ömrüm musiki alemlerinde geçti. Her türlü toplulukta bulundum. 30-40 senede refakatçi olarak çalmadığım kimse kalmadı. Fakat o zamanki müzisyenler de kalmadı artık. Çok sanatçı yetişiyor ama bunlar sanattan çok cambazlık yapıyorlar. Sazında sözünde usta ama bir topluluğa girerse arada kaybolup gidiyor."
ÖNERİLEN VİDEOLAR
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.
Londra’da Türk bayraklı ‘Kudüs’ protestosu
ABD'nin aldığı karara tepkiler çığ gibi büyüyor. Kudüs kararına karşı çıkan yüzlerce İngiltere vatandaşı, ABD'nin Londra Büyükelçiliği önünde toplandı. Gösterilerde dikkat çeken detay ise Türk bayraklarıydı...
Trump′ın Kudüs kararına tepki yağdı
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasının ardından Filistin yeniden çatışma bölgesi haline geldi. Trump'ın tepki çeken bu kararı ardından kim dedi? Aradan geçen 68 yıl içinde Filistin toprakları nasıl küçüldü?


Kudüs için bir şey yap!
Kudüs... Kapanmayan yaramız, bitmeyen meselemiz. Şimdilerde ABD'nin skandal kararı ile gündemimizde.


Erbakan Hoca yıllar önce Kudüs için uyarmıştı
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın Kudüs kararı, Necmettin Erbakan'ın yıllar önce ABD'nin İsrail ile ilgili politikalarına yaptığı eleştirileri akıllara getirdi.
Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Belhi
İslam'ın gurur kaynağı olan, bilinen ilk bilişsel psikolog, beden ve akıl sağlığını ayıran ilk hekim El Belhi'yi bu haftaki Müslüman Alimler serimizde ele aldık. İşte yerin resmini ilk kez kullanarak coğrafyada, akıl sağlığına önem vererek psikolojide çığır açan Müslüman Alim el Belhi...


Ünlü sunucudan muhteşem Kudüs yorumu
Ünlü sunucu ve gazeteci Abdurrahman Uzun, ABD Başkanı Donald Trump'ın aldığı skandal Kudüs kararını 'İncil okurken sigara içilir mi?' hikayesi üzerinden 3 dakikada böyle özetledi.
Erdoğan'dan Pavlopulos'a: Biz olmasak NATO'ya giremezdiniz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihi Yunanistan ziyaretinde Atina'da Yunan mevkidaşı Pavlopulos ile ortak basın açıklaması yaptı. Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos'un Lozan ile ilgili sözlerine Erdoğan sert yanıt verdi.
Kudüs... Şimdi ne olacak?
ABD Başkanı Donald Trump, dün Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını açıkladı. Trump'ın açıklaması tüm dünyada öfkeyle karşılanırken, skandal açıklamadan bu zamana kadar yaşananları özetledik...
Sokak köpeğiydi üniversiteye 'bekçi' oldu
Sokaklarda geçen 6 aylık yaşamının ardından arkadaşlarından ayrılıp üniversite kampüsü önünde ısrarlı bekleyişi, Oscar'a sadece sevgi ve düzenli mama değil, kimlikli güvenlik personeli olma kapısını da açtı.