HayatTaşeron müjdesi ve kapsamı

Taşeron müjdesi ve kapsamı

Uzun süredir tartışılan ve taşeron işçilerinde büyük beklentilere neden olan mesele nihayet çözüme kavuşacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan 5 Aralık 2017’deki AK Parti Grup toplantısında tarihi bir açıklama yaparak 850 bin taşeron işçisinin kamu işçisi yapılacağını açıkladı. Üstelik daha önce gündeme gelen “özel sözleşmeli personel” olarak değil “belirsiz süreli iş sözleşmeli” kamu işçisi olacağını söyledi. Bu açıdan beklenenin ötesinde bir adım atıldı.

Haber MerkeziYeni Şafak

TARKAN ZENGİN - ÇALIŞMA HAYATI UZMANI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 5 Aralık günü AK Parti grup toplantısında sadece taşeron işçilere müjde vermesi beklenirken 3 müjde birden vermesi sendikalarda ve çalışanlarda büyük bir memnuniyete neden oldu. Çalışma hayatının temel sorunlarından olan taşeron işçiliğine son verilecek, taşeron işçileri artık devletin kadrolu işçisi olacak, 4/C’liler 4/B’li yapılacak, mevsimlik ve geçici olarak 5 ay 29 gün çalıştırılan kamu işçilerinin çalışma süreleri 9 ay 29 güne çıkarılacak. Özellikle taşeron işçileriyle ilgili müjdenin çalışma hayatı açısından devrim niteliğinde bir karar olduğunu not edelim.

Uzun yıllardır tartışılan taşeron işçiliği sorunu çalışma hayatının önemli bir sorunu olmuştu. AK Parti son seçim beyannamesinde kamuda asıl işi yapan taşeron işçilerinin kadroya alınacağını söylemişti. Bizler de “asıl iş” ve “yardımcı iş” ayrımının yapılmasının yeni sorunlar doğuracağını ve az sayıda olan “asıl işi yapan” taşeron işçilerine kadro verilmesinin çoğunluk konumunda olan “yardımcı işleri yapanlarda” neden olacağını söylemiştik. Böyle yapılırsa çalışma hayatının temel bir sorununu çözmek isterken yeni kargaşaların yaşanabileceği uyarısını yapmıştık. AK Parti kamuda çalışan tüm taşeron işçilere kadro müjdesi vermişti. Çalışmalar sürerken ülkemiz 15 Temmuz 2016’da hain FETÖ terör örgütünün işgal girişimine maruz kalmıştı. FETÖ’nün işgal girişiminin etkisiyle gündemden düşen taşeron işçilere kadro çalışmaları bir süre sonra yeniden gündeme geldi.

Uzun süredir tartışılan ve taşeron işçilerinde büyük beklentilere neden olan mesele nihayet çözüme kavuşacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan 5 Aralık 2017’deki AK Parti Grup toplantısında tarihi bir açıklama yaparak 850 bin taşeron işçisinin kamu işçisi yapılacağını açıkladı. Üstelik daha önce gündeme gelen “özel sözleşmeli personel” olarak değil “belirsiz süreli iş sözleşmeli” kamu işçisi olacağını söyledi. Bu açıdan beklenenin ötesinde bir adım atıldı. Cumhurbaşkanı bu müjdeye ilaveten 23 bin civarında olan 4/C statüsünde çalışanların, sözleşmeli memur statüsü olan 4/B’li yapılacağını söyledi. Grup toplantısında bir başka müjde ise kamuda şeker fabrikaları, çay işletmeleri, demiryolları ve orman işlerinde mevsimlik ve geçici olarak 5 ay 29 gün çalışanların çalışma sürelerinin 9 ay 29 güne çıkarılacağını söyledi. Bu açıklama kamuda çalışan 450 bin taşeron işçisi, belediye ve il özel idarelerinde çalışan 400 bin taşeron işçisi, 4/C’li 23 bin çalışan ile yine kamuda çalışan mevsimlik ve geçici 25 civarındaki işçi olmak üzere toplam 900 bin çalışan, aileleri ve sendikalar tarafından müjde olarak değerlendiriliyor.

DÜZENLEME NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Başbakan Binali Yıldırım 4 Aralık’ta yaptığı açıklamada kamuda çalışan taşeron işçilerinin artık kamu işçisi olacağını ve hazırlanan 12 maddelik yasa taslağının yakında kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi. AK Parti grup toplantısı sonrasında ayrıntılı açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ise taslağın hemen TBMM’ye gönderileceği ve üç ay içerisinde ise düzenlemenin yapılacağını söyledi. Bu nedenle öncelikle yasa çıkacak ve burada yer alan düzenlemelere göre uygulama başlayacaktır. Bu tür düzenlemelerin uzaması spekülasyonlara neden olacağı için 3 aylık sürenin konulmuş olması önemli.

DÜZENLEME KİMLERİ KAPSAYACAK?

Merkezi yönetimde, genel bütçe kapsamındaki idareler, özel bütçe kapsamındaki idareler, düzenleyici/denetleyici kurumlar ile sosyal güvenlik kurumlarında çalışan tüm taşeron işçilerini kapsayacak. Bu niteliğe uygun kamuda çalışan 450 bin taşeron işçi sürekli kadroya geçerek kamu işçisi yapılıyor.

Ayrıca Belediye ve İl Özel İdarelerinde, taşeron işçisi olarak çalışan tüm işçiler, il özel idarelerinin ve belediyelerin iktisadi teşekküllerinde işçi olarak istihdam edilecekler. Bu kapsamda yaklaşık 400 bin işçi bulunuyor. Ayrıca taşeron işçisi olarak çalışırken şu anda doğum/hastalık izninde olanlar, askerde olanlar ve işe iade davası açmış olanlardan davayı kazanacak olanlarda kapsamda olacak.

KAMU İŞÇİLİĞİNE GEÇİŞTE ŞART VAR MI?

Daha önce tartışmalarda özel sözleşmeli personel, geçici sözleşme, üç yıllık sözleşme yapılacağı, eğitim ve yaş şartı konulacağı konuşuluyordu. Ancak açıklamalara bakıldığında taşeron işçiliğinden kamu işçiliğine geçişte bu şartların hiç birinin aranmadığı görülmektedir. Bu nedenle geçişlerde a) yaş sınırı olmayacak, b) eğitim şartı aranmayacak, c) asıl iş/yardımcı iş ayrımı olmayacak. Bunun da düzenlemenin çok olumlu noktalarından biri olduğunu düşünüyorum.

ÜCRETLER ARTACAK MI?

Tüm çalışanlar mevcut haklarıyla geçiş yapacakları için ücretlerde hemen bir artış olmayacaktır. Ancak kamu işçilerine ödenen ikramiyeden yararlanma imkanı verilirse çalışanların yıllık gelirlerinde artış olacaktır. Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu ilave tediyenin verileceğini (yıllık 52 günlük ücret) söyledi. Şu anda kamu işçilerine 6772 sayılı “Devlet ve Ona Bağlı Müesseselerde Çalışan İşçilere İlave Tediye Yapılması Hakkında Kanuna” göre her yıl için Bakanlar Kurulu kararıyla 2 aylık ücretleri tutarında ikramiye ödenmektedir. Bu nedenle taşeron işçileri kamu işçiliğine geçtikleri için bu ödeme nedeniyle yıllık gelirlerinde iki maaş tutarında artış olacaktır. Bu da aylık gelirlerinde yüzde 16,66 artış demektir.

TİS YETKİLERİNDE MUHTEMEL SORUN

Düzenlemeyle ilgili çalışma hayatını bekleyen bir sorun var. Cevaplanması gereken bir takım sorular var. Özellikle toplu iş sözleşme yetkisi alırken şimdiye kadar taşeron işçisi olanlar kamu işçisi olacağından bundan sonra yetki prosedürü nasıl işleyecek? Bu konuda yerleşik olarak “işkolu esaslı” örgütlenme modeline sahip olan Türk Toplu Sözleşme Düzeni “işyeri esaslı” modele mi dönecek? 6356 sayılı yasanın 4. Maddesinin 2. Fıkrası “Bir işyerinde yürütülen asıl işe yardımcı işler de, asıl işin girdiği işkolundan sayılır” maddesi varken sadece iş kolları yönetmeliğindeki değişiklik yeterli olmayacak gibi görünüyor. Bu konuda şimdiden hazırlık yapılmalıdır.

4/C’LİLERİN 4/B’Lİ YAPILMASI NE ANLAMA GELİYOR?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4. Maddesi kamuda çalışanların “istihdam şekillerini” düzenlemektedir. Buna göre 4/A Memur, 4/B Sözleşmeli Personel, 4/C Geçici Personel, 4/D ise İşçiler başlığıyla sıralanmaktadır. 4/C düzenlemesi daha önce özelleştirilen işyerleri nedeniyle işsiz kalan işçilerin yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanıncaya kadar kamuda istihdam edilmesi için 2004 yılında AK Parti tarafından yasalaştırılmıştı. Ancak 4/C’liler geçici personel statüsünde olduğu için çalışma şartları ve ücretleri konusunda sorunları vardı. 4/C’li yaklaşık 23 bin çalışanın 4/B’li yapılması “geçici personel” statüsünden sürekli çalışan “sözleşmeli personel” statüsüne kavuşmaları anlamına gelmektedir. Elbette 4/C’lilerin tüm sorunları çözülmüş olmayacak ama beklentilerinin önemli bir kısmı bu düzenlemeyle karşılık bulacaktır.

KAMUDA MEVSİMLİK VE GEÇİCİ İŞÇİLER

Mevsimlik çalışan geçici işçilerin 5 ay 29 güne kadar olan çalışma süreleri 9 ay 29 güne çıkarılacak. Burada çalışanların ellerine geçen yıllık gelirlerinde artış olması önemli bir gelişme. Ancak kamuda mevsimlik ve geçici çalışan yaklaşık 25 bin çalışanın beklentisi yıl boyunca çalışmaktı. 850 bin taşeron işçisinin kamu işçisi yapıldığı bir düzenlemede 25 bin zaten kamuda çalışan mevsimlik ve geçici işçilerinde yıl boyunca çalışması sağlanmalı. Taslak TBMM’de görüşülürken bu konuda adım atılması çalışanlarda büyük bir memnuniyet oluşturacaktır. Tüm işçilerimize hayırlı olsun.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.