HayatVapur bizeSaramagonunemaneti

Vapur bize Saramago’nun emaneti

Şair Adnan Özer bu kez bir dergi ile karşımıza çıktı. İki yıllık çalışmanın ürünü olan 'Vapur', edebiyatın medyası olmayı hedefliyor. Özer, derginin Portekizli yazar Jose Saramago'nun bir emaneti olduğunu söylüyor.

Hatice SakaYeni Şafak
Fotoğraf: Talha Menteş
Fotoğraf: Talha Menteş

Geçtiğimiz günlerde yayın hayatına merhaba diyen Vapur Edebiyat, edebiyat çevrelerine yeni bir soluk getirmeyi hedefliyor. İlk sayısında tüm dikkatleri üzerine toplayan derginin yayın yönetmeni Adnan Özer, uzun bir yolculuktan sonra hedefe ulaştıklarını söyledi. Derginin çıkış öyküsü de epey ilginç.

ULUSLARARASI BİR PROJEYDİ

Ünlü yazar Jose Saramago ile yaptığı bir konuşmadan sonra harekete geçtiğini söyleyen Özer, hikayeyi şöyle anlatıyor: “Saramago ile yaptığımız son görüşmede bir edebiyat fikri ortaya çıktı. Birlikte Yaşayabiliriz İstanbul. Uluslararası bir proje olarak planladık. Merkezi ve ilk ayağı da İstanbul olacaktı. Daha sonra İspanya ve başka ülkeler gelecekti. Bu fikir bana cesaret verdi ve artık bir dergi oluşturup yayınlamam gerek dedim. O da gülümsedi. Derginin uluslararası bağlantılarını da birlikte yapacaktık. Ancak olamadı. Bu nedenle, Vapur'u Saramago’nun emaneti olarak görüyorum.”

REKLAM

KAMUSAL ALANDAYIZ

Dergiyi edebiyatın medyası fikri üzerinden tasarladıklarını dile getiren Özer, "Ben bu dergiyi edebiyatçılar tartışıp, konuşsun diye çıkarmıyorum. Dergimiz daha çok kamusal alana yönelecek. Kamusal alanda ama bir edebiyat grubunun çıkardığı bir dergi. "Vapur'da okuyucu deneme, eleştiri, araştırma, haber, yorum, röportaj ve tanıtım köşeleri bulacak. Dergiyi alanları bekleyen bir diğer sürpriz ise öykü, şiir ve hikayelerden oluşan bir ek” Özer, bu konuyla ilgili de şöyle söylüyor: "Bunu bir ek olarak görmeyelim. Vapur 1 ve yanında Vapur 2 olarak değerlendirelim. Örneğin bir röportajın ya da haberin yanında şiir olmaz. Yer vereceğimiz hikayeler uzun ise dergideki akışı bozar. Böylece okuyucunun edebi yazılara odaklanacağı bir sayı daha vermiş olacağız. Önümüzdeki sayılarda bunu genişleteceğiz. Okuyucuya yeni sürprizler sunacağız.”

REKLAM

Genç yazarlara kapımız açık

İki yıl süren bir hazırlık sürecinin ardından çıkan derginin kadrosunda; Ercan Kesal, Haydar Ergülen, Enis Batur, Adnan Özyalçıner, Atilla Birkiye, Baki Asiltürk, Can Gürses, Talin Azar, M. Can Doğan gibi Türk edebiyatının etkin isimleri var. Genç yazarlara kapılarının her zaman açık tutacaklarını belirten Adnan Özer, Vapur Edebiyat’ı bir edebiyat okuluna dönüştürmek istediklerine de dikkat çekiyor.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.
Londra’da Türk bayraklı ‘Kudüs’ protestosu
ABD'nin aldığı karara tepkiler çığ gibi büyüyor. Kudüs kararına karşı çıkan yüzlerce İngiltere vatandaşı, ABD'nin Londra Büyükelçiliği önünde toplandı. Gösterilerde dikkat çeken detay ise Türk bayraklarıydı...
Trump′ın Kudüs kararına tepki yağdı
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasının ardından Filistin yeniden çatışma bölgesi haline geldi. Trump'ın tepki çeken bu kararı ardından kim dedi? Aradan geçen 68 yıl içinde Filistin toprakları nasıl küçüldü?


Kudüs için bir şey yap!
Kudüs... Kapanmayan yaramız, bitmeyen meselemiz. Şimdilerde ABD'nin skandal kararı ile gündemimizde.


Erbakan Hoca yıllar önce Kudüs için uyarmıştı
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın Kudüs kararı, Necmettin Erbakan'ın yıllar önce ABD'nin İsrail ile ilgili politikalarına yaptığı eleştirileri akıllara getirdi.
Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Belhi
İslam'ın gurur kaynağı olan, bilinen ilk bilişsel psikolog, beden ve akıl sağlığını ayıran ilk hekim El Belhi'yi bu haftaki Müslüman Alimler serimizde ele aldık. İşte yerin resmini ilk kez kullanarak coğrafyada, akıl sağlığına önem vererek psikolojide çığır açan Müslüman Alim el Belhi...


Ünlü sunucudan muhteşem Kudüs yorumu
Ünlü sunucu ve gazeteci Abdurrahman Uzun, ABD Başkanı Donald Trump'ın aldığı skandal Kudüs kararını 'İncil okurken sigara içilir mi?' hikayesi üzerinden 3 dakikada böyle özetledi.
Erdoğan'dan Pavlopulos'a: Biz olmasak NATO'ya giremezdiniz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihi Yunanistan ziyaretinde Atina'da Yunan mevkidaşı Pavlopulos ile ortak basın açıklaması yaptı. Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos'un Lozan ile ilgili sözlerine Erdoğan sert yanıt verdi.
Kudüs... Şimdi ne olacak?
ABD Başkanı Donald Trump, dün Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını açıkladı. Trump'ın açıklaması tüm dünyada öfkeyle karşılanırken, skandal açıklamadan bu zamana kadar yaşananları özetledik...