HayatZamanı geçirilen kızamık aşısı felce neden olabiliyor

Zamanı geçirilen kızamık aşısı felce neden olabiliyor

Çocuklarda aşının önemi vurgulayan uzmanlar,

zamanı geçirilen kızamık aşısının SSPE hastalığına yol açtığını söylüyor. SSPE hastalığı, kızamık virüsünün beyin omurilik sıvısına karışmasıyla beyne yerleşen virüs nedeniyle çocuklarda ortaya çıkan ve ağır seyreden bir hastalıktır. Ölümle sonuçlanabiliyor.

Haber MerkeziAA
SSPE hastalığı, aşılanmamış, aşılandığı halde yeterli bağışıklık düzeyine ulaşmamış veya aşılanmadan önce kızamık geçiren çocuklarda ortaya çıkan ve ağır seyreden bir hastalıktır. Ölümle sonuçlanabiliyor.
SSPE hastalığı, aşılanmamış, aşılandığı halde yeterli bağışıklık düzeyine ulaşmamış veya aşılanmadan önce kızamık geçiren çocuklarda ortaya çıkan ve ağır seyreden bir hastalıktır. Ölümle sonuçlanabiliyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Alper Özkılıç çocuklarda aşının önemi ve SSPE hastalığı ile ilgili bilgi verdi. Özkılıç, “Zamanı geçirilen kızamık aşısı felce neden olabiliyor” dedi.
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Alper Özkılıç çocuklarda aşının önemi ve SSPE hastalığı ile ilgili bilgi verdi. Özkılıç, “SSPE hastalığına, kızamık virüsünün beyin omurilik sıvısına karışmasıyla beyne yerleşen virüs neden oluyor. Aşılanmamış, aşılandığı halde yeterli bağışıklık düzeyine ulaşmamış veya aşılanmadan önce kızamık geçiren çocuklarda ortaya çıkan ve ağır seyreden bir hastalıktır. Çocuklarda geçirilen kızamığın ağır ya da hafif olması SSPE oluşumu riskini etkilemez. Hatta döküntü olmadan (gizli) geçirilmiş kızamıklardan sonra da çocuklar SSPE olabilir. Kızamıkların yüzde 20’ye varan bir oranı döküntü olmadan seyretmekte ve tanı almamaktadır” dedi.
“Kızamık hastalığına bağlı gelişen SSPE, kızamık aşısının yaygın olarak yapılması ile ortadan kalkması beklenen bir hastalıktır” diyen Özkılıç, “SSPE özellikle çocuklarda, nadir de olsa yetişkinlerde görülebilen bir hastalıktır. Ülkemizde daha çok Güneydoğu Anadolu Bölgesinde rastlanan bu hastalık, erkek çocuklarında kız çocuklarına nazaran daha sık rastlanmaktadır. Genellikle kırsal bölgelerdeki erkeklerde, virüs hastalığın bitiminden sonraki 10 yıl içinde tekrar aktif hale geliyor ve beyinde büyük tahribata yol açıyor” diye konuştu.

SSPE hastalığının nedenleri

Özkılıç SSPE hastalığıyla ilgili şu bilgileri paylaştı: "SSPE’nin nedeni tam olarak bilinemezken başlıca nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

1987-1998 yılları kızamık aşısının 12. Ve 15. Aylarında yapılan aşının 9. Aya çekilmesinden dolayı, bu yıllar arasında kızamık vakalarının çok olduğu görülmüştür. Bazı uzman hekimlerin uyarısına rağmen 2. Doza geçilmemiştir. Kısaca bu dönemlerde tek doz aşı yapılmasından dolayı SSPE hastalığı artmıştır. Aşıların bayat olmasından. Aşıların yanlış vurulmasından. Anne antikorlarının 9.aya kadar korumaması ve bu sürede kızamık geçirmesi ya da tam tersi anne antikorlarının yüksek olması aşı yapıldığında anne antikorlarının güçlü gelmesi. Aşı 9. ayda yapılırsa yüzde 85 koruyucu özelliğe sahip buda yüzde 15 SSPE hastalığı ihtimali demektir”.

SSPE hastalığının belirtileri

Normal gelişimi olan bir çocukta birkaç hafta veya birkaç ay içinde gelişen; yürümede bozulma, unutkanlık, konuşmada bozulma, davranış değişikliği, başın öne doğru düşmesi ya da vücutta gevşeme, silkinme şeklinde çok kısa süreli nöbetler en tanımlayıcı belirtilerdir. SSPE hastalığı ilerleyici bir hastalıktır. Ancak bazı hastalarda (yaklaşık 10 hastadan birinde) ilerlemenin olmaması, hastalıkta duraklama hatta kendiliğinden iyileşmenin görülmesi mümkündür.

Başlangıç bulguları hafıza kaybı, irritabilite (uyarılara yanıt vermeden görülen bozukluklar), nöbetler, istemsiz kas hareketleri veya davranış değişiklikleridir.
SSPE hastalığının ilerlemesi 4 aşamada meydana geliyor;
Birinci Dönem: Unutkanlık, sinirlilik
İkinci Dönem: Sıçramalar başlıyor. Tek başına yemek yiyemiyor.
Üçüncü Dönem: Hasta yatağa bağımlı hale geliyor. Burundan sıvıyla besleniyor.
Dördüncü Dönem: Komaya giriyor. Yıllarca sürebilecek koma ölümle sonuçlanıyor".
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Alper Özkılıç son olarak, “Tıbben kesin tedavisi olmayan bu hastalığın, sadece virüsün yayılmasını geciktiren ilaçlarla seyri yavaşlatılabilir. Hastalık en erken 6 hafta içinde ölüme neden olur. Hastaların çoğu 10-12 ayda ölüyor” dedi.

Düşük yapanlarda vitamin eksikliği
HAYAT
Düşük yapanlarda vitamin eksikliği

2 yaşın altındaki çocuklara çizgi film seyrettirmeyin
HAYAT
2 yaşın altındaki çocuklara çizgi film seyrettirmeyin

Çocuğunuz altını ıslatıyorsa irsi olabilir
HAYAT
Çocuğunuz altını ıslatıyorsa irsi olabilir

Çocuklarda diş çürüklerine karşı peynir önerisi
HAYAT
Çocuklarda diş çürüklerine karşı peynir önerisi

ÖNERİLEN VİDEOLAR
‘Kudüs’ zirvesine tepki gösterenlere muhteşem yanıt
Gazeteci Abdurrahman Uzun, İstanbul'da gerçekleştirilen Kudüs Zirvesi'ne 'Neden Doğu Kudüs?' şeklinde tepki gösterenlere yanıt verdi.
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.