• Tarihe göre sırala

Türk şirket Hintlilere satıldı

Hintli endüstri topluluğu Mahindra & Mahindra Türkiye'de bayi ağına sahip olmak ve Avrupa'daki tarım makinaları ürünlerinin sayısını artırmak için tarım makinaları üreticisi Hisarlar Makina'nın yüzde 75.1'ini satın aldı.

THY'den yeni sefer

Türk Hava Yolları (THY), Gine'nin başkenti Konakri'ye 30 Ocak'ta sefer başlatacak. Seferler pazartesi ve perşembe günleri icra edilecek.

2 bin lira maaşla kadın taksici aranıyor

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası, kent genelinde belirlediği 15 taksi durağına, gündüz çalışacak B sınıfı ehliyeti olan kadın sürücüler arıyor. Oda Başkanı Celil Anık "Ortadoğu ülkelerine gittim kadın şoför gördüm, İtalya, İngiltere'de var. Biz burada niye yapmayalım diye düşündük ve bu projeyi hayata geçirdik" dedi.

280 bin yeni mezun maaşına 702 lira destek

İşsizliği azaltmak ve istihdamı artırmak amacıyla bu yıl 880 bin kişilik aktif işgücü ve istihdam programları uygulanırken son olarak buna Artı İstihdam Programı eklendi. Programla katma değeri yüksek alanlarda öncelik üniversite olmak üzere ilave işe alınacak her mezun için ilk yıl net asgari ücretin yarısını (702 lira), ikinci yıl ise yüzde 25’ini devlet karşılayacak.

İnovasyon yatırımında hız kesmiyor

Türkiye’de 21 yıldır faaliyet gösteren Domino’s Pizza, bu yıl dijital yatırımlarına ayırdığı bütçeyi artırıyor. Müşterilerine Facebook üzerinden emoji ile sipariş verme kolaylığı sağlayan marka, chat bot ve pizzasına beklemeden kavuşma imkanı sunuyor.

Yeniden hızlı büyürüz

Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku; katılım bankacılığı ve Türkiye ekonomisi için umutlu konuştu. Büyük zorluklara rağmen 2016’da ekonomiye ciddi destek vererek büyüdüklerini belirten Utku, bu yıl açacakları şubeler için doğuya öncelik vereceklerini söyledi. Katılım bankalarının her yıl sektörün iki katı büyüme kaydettiğine dikkat çeken Utku, "Geçen yıl Bank Asya nedeniyle sektörde bir travma yaşandı. Şu anda bir etkisi kalmadı. Katılım bankacılığının son bir çeyrektir yeniden hızlı büyüme...

Suriyelilerin hayatını Davos’ta anlattı

Her yıl Davos'ta gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Forumu yıllık toplantısının bu yılki teması “Duyarlı ve Sorumlu Liderlik” oldu.

İthal furyasında frene basıldı

Türk traktör sektöründe yerli üreticiyi sevindirecek karar, dün yürürlüğe girdi. İthal edilen zirai traktör ve aksamlarına yüzde 30’a kadar ek vergi getirildi. Karar ile yerli üretimin daha da güçlenmesi ve azalan ithalat ile cari açığa önemli bir katkı sağlanması bekleniyor. Türkiye'de yerli traktör üretimi ihtiyacı karşılamasına rağmen ithalat furyası yüzünden her yıl 80 bin araç atıl kalıyor.

İhracatçının gözü Rusya ve petrolde

2017'yi 'atılım yılı' ilan eden TİM üyeleri, 155 milyar dolar ihracat hedefliyor. Petrol satan ülkelerin toparlanması ve Rusya'yla yeniden canlanan ilişkiler, Türkiye ihracatı için fırsat kapılarını aralayacak iki önemli gelişme olarak görülüyor. Gümrük Birliği revizyonunun kısa sürede tamamlanması halinde AB'ye ihracatta da artış bekleniyor.

Türkiye 73 bin yabancıya iş kapısı oldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından geçen yıl Türkiye'de çalışmak için başvuran 86 bin 467 yabancıdan 73 bin 584'üne izin verildi. En fazla izin verilenler, 13 bin 298 kişiyle Suriye uyruklular oldu.

Öğrenciler 'cep' tamirinden aylık bin lira kazanıyor

Okul sanayi iş birliği kapsamında General Mobile ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında kurulan atölyelerde iki meslek lisesinin öğrencileri, cep telefonu ve tablet tamiri yaparak aylık bin lira kazanıyor.

TÜMOSAN AVL'yi Altay'dan çıkardı

TÜMOSAN, Avusturyalı AVL firması ile taahhütleri yerine getirmediği için sözleşmesini iptal etti. Tümosan’ın açıklamasında Avusturya hükümetinin Türkiye’nin iç işlerine müdahale edecek şekilde şartlar içeren ihraç lisansında ısrar etmesine dikkat çekildi.

2017’de teknolojide neler konuşacağız ?

Türkiye'nin ilk uluslararası ekonomi dergisi, 'Derin Ekonomi' 2016'da hayatımıza nüfuz eden ve 2017'de daha çok konuşacağımız teknolojik gelişmeleri derledi.

Tarım teknolojisi sınır tanımıyor

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Anorganik Kimya Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Salih Zeki Yıldız, tarım kimyasalları üzerine AR-GE araştırmaları yapmak için Sakarya TEKNOKENT içinde KOSGEB destekli kurdukları şirkette, ithal edilen ve içinde fenol bulunan gübre üzerinde çalışma yaptı.

Ziraat Bankası'na Gürcistan izni

Ziraat Bankası, Gürcistan şubelerinin iştirak banka çatısı altında faaliyetini sürdürmesine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından izin verildiğini duyurdu.

900 bin kişiye istihdam

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, "İŞKUR olarak bu yıl yaklaşık 900 bin kişilik istihdama destek vereceğiz" dedi.

THY'den indirimli bilet

Türk Hava Yolları, yolcularına yurt içi erken rezervasyon kampanyasıyla Türkiye içi tüm uçuşlarda 66 liradan başlayan fiyatlarla seyahat imkanı sunacak.

Sandviç yediği için işinden oldu

Easyjet Havayolları'nda çalışan hostes, aynı uçakta bulunan kabin amiri tarafından verilen sandviçi yediği ve karşılığında fiş istemediği için işinden oldu.

Çalışmak için en iyi şirketler

Fortune, 2016 yılında çalışanını en fazla memnun eden şirketleri belirledi. İlk sırayı, 7 senedir birincilikle tamamlayan firma aldı.

Gurbetçilerin en sevdiği yerler

Çoğu kişi çalışmak için kendi ülkesini bırakıp başka ülkelere gidiyor. Kimi o ülkedeki çalışma şartlarını kimi de yaşam tarzlarını beğeniyor. HSBC de bununla ilgili bir çalışma yaptı ve 27 bin gurbetçiye sordu...

'Part-Time'a GSS borcu çıkmıyor

​Sömestr tatili yaklaşırken bazı üniversite öğrencileri de part-time iş arayışına girdi. Ama bu yıl çalışacaklar için iyi haber var; geçtiğimiz ekimde yapılan bir düzenlemeyle part-time çalışan gençlerin GSS prim derdi sona erdi. Bu sayede yaklaşan tatilde çalışmayı planlayan gençler, GSS derdi olmadan ve kayıtdışına girmeden çalışabilirler.

Dolarda yükseliş küresel

Derin Ekonomi Dergisi, Ocak sayısında 2017 'de ekonomiyi etkileyecek 17 konuyu değerlendirdi. Dergide doların yükselişi ve küresel piyasalara etkisi farklı yönleriyle ele alınıyor.

Essilor Ray-Ban'ın üreticisini 24 milyar dolara satın alıyor

Fransız lens üreticisi Essilor International, Ray-Ban gözlüklerinin üreticisi Luxottica Group'u yaklaşık 22,8 milyar euroya (24 milyar dolar) satın alıyor.

ACT'den düşen uçakla ilgili açıklama geldi

ACT Havayolları Bişkek'te düşen kargo uçağı ile ilgili açıklamada bulundu. "İlk bulgulara göre, kazanın oluşumuna teknik nedenler veya yüklemeye bağlı etkenlerin yol açmadığı anlaşılmaktadır" denildi.

FETÖ'nün iş adamları deşifre oldu

FETÖ’nün işadamlarına yönelik yaptığı soruşturma dosyasında çarpıcı detaylar yer aldı. İş adamlarının Hidayet Karaca başkanlığında toplantılar yaptığı, şirketlerin aylık 200 milyon lira ciro yaptığı ve bu şirketlerin örgütün finansını sağladığı ortaya çıktı.

Memur annelerin gözü 'Kısmi süreli çalışma'da

Memur anneler, "kısmi süreli (part-time) çalışma" uygulamasına dair, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çalışmaları yürütülen "Analık İzni veya Ücretsiz İzin Sonrası Yapılacak Kısmi Sureli Çalışmalar Hakkında Yönetmelik"in yayınlanmasını talep ediyor.

Dünyaca ünlü aşçının Mc Donald's'a açtığı dava sonuçlandı

Ünlü İngiliz aşçı Jamie Oliver, tüketim kültürünün en büyük simgelerinden biri olan McDonald’s'a karşı açtığı davayı kazandı. Oliver'ın kazandığı davayla, McDonald’s hamburgerlerinin içindeki "et"in, hayvansal yağ hamuru ve amonyaktan oluştuğu kanıtlamış oldu.

Ölçü aletlerinin muayenesini yaptırmayana ceza geliyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, periyodik muayene müracaatında bulunmayanlara bin 835 TL idari para cezası uygulanacağı duyuruldu.

'Model Fabrika' uygulaması Ankara'da başlayacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü Danışmanlık ve Eğitim Dairesi Başkanı Mustafa Kemal Akgül, "Model Fabrika Projesi"nin etüt çalışmasının tamamlandığını, uygulamanın ilkbaharda Ankara'da başlayacağını, Bursa, Gaziantep ve İzmir gibi şehirlerde de yaygınlaştırılacağını söyledi.

Nitelikli işgücünde hedef 250 bin çalışan

Çalışma Bakanlığı, 48 meslekte Mesleki Yeterlilik Belgesi (MYB) alma zorunluluğu getirdi. 2017 sonuna kadar 250 bin çalışan MYB alacak. Yıl içinde 115 meslekte daha belgeyi zorunlu hale gelecek.

Hayat kurtaran bariyerler Türkiye’de

Döner bariyerler artık Türkiye’de. Avustralya, Slovenya ve Malezya gibi ülkelerde kullanılmaya başlayan ‘Hayat Kurtaran Bariyerler’, hasarı minimize ederek büyük oranda can kaybının önüne geçiyor.

Mobilyacı çarşısı oldu

İstanbul Bayrampaşa’nın meşhur Akvaryum AVM’si, mobilyacı çarşısına dönüştürüldü. 21 Ocak’ta hizmete açılacak olan Akvaryum Mobilyacılar Çarşısı'nda her türlü mobilyanın yanısıra halıcı ve perdeciler de olacak. İlk 6 ay firmalardan kira alınmayacak.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.