Total'den dev satın alma

Fransız petrol şirketi Total, Danimarka merkezli A.P. Moller-Maersk Grubu'nun alt şirketi olan Maersk Petrol'ün tamamını 7,45 milyar dolara satın aldı.

'Çok büyük fırsatlar var'

Singapur'da Türkiye-Singapur İş Forumu'nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım "Türkiye ile Singapur arasında çok büyük fırsatlar var. Bunu bir sinerjiye ve katmadeğere dönüştürmemiz gerekiyor" açıklamasında bulundu.

Işıkkent'ten Las Vegas'a

Fuar İzmir ile Türkiye'nin fuarcılık çıtasını yükselten İzmir Büyükşehir Belediyesi, yerli firmaların uluslararası pazarlara açılmasında da öncü rol oynuyor. İzmirli ayakkabı imalatçıları, İZFAŞ'ın getirdiği yabancı alım heyetleri sayesinde dünyanın dört bir yanına satış yapmaya başladı. Fuar İzmir'deki Shoexpo'nun ardından Las Vegas ve Güney Afrika'dan önemli siparişler alan İsmail Pehlivan, onlardan sadece biri oldu.

'Valeler kayıt altına alınacak'

Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu (TOBFED) Genel Başkanı Serkan Bakırtaş, gelecek yıl ocak ayından itibaren vale sektöründe çalışanların belgelendirilmeye başlanacağını söyledi.

Dünyaca ünlü bıçaklar kurban öncesi yok satıyor

Bursa’nın dünyaca ünlü bıçaklarında bayram öncesi satış yoğunluğu yaşanıyor. Kurbanlıklarının fazla acı çekmeden kesmek isteyenler Bursa bıçağını tercih ediyor.

Çalışma hayatında yeni düzenleme

Resmi Gazete'de yayımlanan değişiklikle kadın çalışanların gece mesaileri 7,5 saatle sınırlandırıldı. Turizm, özel güvenlik ve sağlık hizmeti yürütülen işlerde personelden yazılı onay alınması durumunda bu süre aşılabilecek.

2.5 milyon lira maliyetle kurdu ayda 50 ton üretiyor

Sivas’ta Organize Sanayi Bölgesi’nde 3 bin 500 metrekare kapalı alana 2.5 milyon lira maliyetle kurulan işletmede ayda 50 ton kültür mantarı üretimi yapılıyor.

Baklava kralının oğlu babasını solladı

Hacı Sayid baklavalarının ikinci kuşak temsilcisi Mehmet Dinçerler 5 yıl önce tek bir mağazası kalmayan Gloria Jean's'i yeniden yapılandırdı. Dinçerler, hızla büyüyerek kısa sürede 63 mağazaya ulaşan Gloria Jean's’i babasının 43 mağazalı baklava zincirinin önüne taşıdı.

Kurulan şirket sayısı açıklandı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 2017 Temmuz ayına ait kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini açıkladı. Kurulan şirket sayısında 2017 Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 12,72 azalış oldu.

Kükre Gıda'nın kalan yüzde 50'si satıldı

Japon gıda şirketi Ajinomoto , Kükre Gıda'nın yüzde 50'sini yaklaşık 181 milyon liraya satın aldığını açıkladı.

Riva ihalesinde önemli gelişme

Galatasaray Kulübüne ait Riva arazisinin Emlak Konuk GYO tarafından düzenlenen ihalesinin kazananı olan ancak daha sonra sözleşme imzalamayarak hakkını kullanmayan Fema İnşaat ve KLV İnşaat İş Ortaklığı, yapılan imar değişikliklerinin kararda etkili olduğunu duyurdu.

Düşük maaşla çalışmak işsiz olmaktan daha stresli

Düşük maaşlı ve düzensiz şekilde çalışanların, hiç çalışmayanlara göre daha fazla stres altında olduğu ortaya çıktı.

Engelli işçi istihdam etmeyene ceza

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, engelli işçi istihdam etme yükümlülüğü bulunan 11 bin 504 işyerinde tespit yapıldığını, bu yükümlülüğünü yerine getirmeyenler hakkında 33 milyon 339 bin 732 lira idari para cezası uygulandığını bildirdi.

Kurban Bayramı izni kimleri kapsıyor?

Kamuoyunun en çok merak ettiği soru cevabını buldu. Bakanlar Kurulu’nda alınan kararla Kurban Bayramı tatili 10 güne çıkarıldı. 26 Ağustos Cumartesi başlayacak tatil 5 Eylül Salı günü sona erecek. Peki Kurban Bayramı izni kimleri kapsıyor? İşte çok merak edilen sorunun cevabı...

Market devi Real’in iflasına karar verildi

Alman perakende devi Metro Group’un 3 yıl önce Kayserili Beğendik’e sattığı Real Hipermarketler Zinciri için iflas kararı verildi. Beğendik’in avukatı mahkemede yaptığı savunmada “Şirket borca batık durumda ayağa kaldırmamız mümkün değil” dedi. İflas kararı sonrası bini aşkın Real çalışanı ortada kalırken, çalışanların avukatı, ‘hileli iflas’ iddiası ile bugün savcılığa başvuracak. Real’in iflasına kararı verilirken, Beğendik’in iki şirketine ilişkin iflas erteleme davası ise devam ediyor.

Air Berlin iflas başvurusunda bulundu

Zor günler geçiren Alman havayolu şirketi Air Berlin, bugün yeniden yapılanma sürecine devam etmek için şirket içerisinde iflas başvurusu işlemlerini başlattı. Air Berlin CEO’su Thomas Winkelmann “Durum göz önüne alındığında, şirket, müşterilerimiz ve çalışanlarımız için mümkün olan en iyi sonuca ulaşmak için bıkmadan çalışıyoruz” dedi.

Gıda devi satılıyor

Fransız Danone'nin, Kratf veya Coca-Cola tarafından satın alınabileceği açıklandı.

Karpuzcunun kelek bulana 'altın' vaadi işleri ikiye katladı

Amasya’nın Suluova ilçesinde karpuzculuk yapan Esat Sözen, karpuzun ham çıkması halinde çeyrek altın verme vaadiyle düzenlediği kampanya sayesinde bir haftada yaklaşık 35 ton karpuz sattı.

KOSGEB'le patron oldular

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Karabük İl Müdürlüğü ve Safranbolu Belediyesi tarafından ortaklaşa açılan girişimcilik kursuna katılan 6 kişi, kendi işinin "patronu" oldu.

'Zirvedeki yalnızlık': kule vinç operatörlüğü

29 yıldır yerden metrelerce yükselikte tek başına çalışan ’kule vinç operatörü’ Selahattin Sakaoğlu mesleğini ’Zirvedeki yalnızlık’ olarak tanımlıyor. Mesleğinden aylık 5 bin TL para kazandığını belirten Sakaoğlu, Türkiye’de çok az kişinin bu mesleği icra ettiğini sözlerine ekledi.

15 bin lira maaşla vinç operatörü bulamıyorlar

Adana Kamu Müteahhitleri Derneği Başkanı Mustafa Karslıoğlu, mimar ve mühendislerden daha fazla maaşla, ayda 15 bin liraya çalışacak vinç operatörü bulamadıklarını belirterek, çocuklarını bu iş koluna yönlendirmeleri için ailelere çağrıda bulundu.

Ev hanımlığından solucan gübresi tesisi patronluğuna

Burdur’da yaşayan 2 çocuk annesi, ev hanımıyken öğrendiği solucan gübresi üretimini geliştirerek, kendi üretim tesisini açtı.

Türkiye'nin en iyi işverenleri belli oldu

Great Place to Work® Enstitüsü tarafından düzenlenen, “Türkiye'nin En İyi İşverenleri” araştırmasının sonuçları açıklandı.

İstihdam köprüsüyle binlerce kişi iş sahibi oldu

Antalya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde açılan İş Danışma Ofisi ile işçi ve işveren arasında köprü kuruldu. Yaklaşık 2,5 yıldan bu yana faaliyette bulunan İş Danışma Ofisi sayesinde bugüne kadar 5 bin 877 kişi işe yerleştirildi. Belediye iş arayanları mülakatlara kendi servis araçlarıyla götürüyor, toplantı salonunda iş arayanlarla iş verenleri bir araya getiriyor.

Bavul.com Türkiye'den çekiliyor

İspanyol GED Capital yatırım fonunun kontrolündeki Doğu Avrupa'nın en büyük seyahat acentesi Paravion, 2015 yılında Turkcell'den satın aldığı Bavul.com platformunu kapatma kararı aldı.

Sıra numarası alarak kuyrukta bekliyorlar

Adana’da 49 yıl önce babasının açtığı pastanede börekçilikle tanışan ve alışılagelmişin dışında hazırladığı su böreği ile seyyar tablasının önünde kuyruklar oluşturan Levent Tamtürk’ün şöhreti kent sınırlarını aştı. Şehir dışından Adana’ya gelen çok sayıda vatandaş, sabahın erken saatlerinde sıra numarası alarak tabla önünde su böreği bekliyor. Talep nedeniyle İstanbul Bayrampaşa’da şube açan Levent Börekçilik, Kadıköy’de de şube açmayı planlıyor.

Bir ayakkabı için 90 kişi emek sarf ediyor

Endüstriyel yöntemlerle üretilen ayakkabı, ortalama 90 kişinin elinden geçtikten sonra vitrine konuyor. Ayakkabı üretim direktörü Fatih İşcan "Endüstriyel tesislerde bir ayakkabı 80-100 kişinin eline değerek ortaya çıkıyor, çok ciddi bir emek var" dedi.

Banvit'e rekabet soruşturması

Beyaz et sektörünün önde gelen firmalarından Banvit hakkında rekabet soruşturması açıklandığı duyuruldu.

Carrefoursa 20 mağazayı devralıyor

Migros ve Tesco Kipa'nın 20 mağazasının Carrefoursa'ya devri için sözleşme imzalandı.

Carrefoursa Migros ve Kipa'nın 20 mağazasını devraldı

Carrefoursa, Migros ve Kipa'ya ait toplam 20 mağazayı devraldı.

Evlere temizliğe giderken 'patron' oldu

Sinop'ta başta ev temizliği olmak üzere çeşitli işlerde çalışıp biriktirdiği parayla açtığı iş yerinde yufka üretimi yapan 45 yaşındaki Türkan Özcan, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığından (KOSGEB) aldığı destekle üretimini artırdı.

Ana kız kraliçe yetiştiriyor

Artvin’in Borçka ilçesi Camili bölgesinde Melahat Gülbin ve kızı Filiz Gülbin, Gürcistan sınırına 500 metre mesafede Kafkas ırkı kraliçe olarak da anılan ‘ana arı’ yetiştiriyor.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.