• Tarihe göre sırala

Yerli baz istasyonundan ilk alo

Şebekelerinde kullanmak üzere 250 adet ULAK siparişi verdiklerini ve proje kapsamındaki ilk teslim almaları da kendilerinin yapacağını anlatan Kaan Terzioğlu, “Böylece Türkiye’de yerli baz istasyonunu gerçek şebekede kullanacak ilk mobil operatör de Turkcell olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Atlasglobal formülü buldu

Atlasglobal, tablet ve dizüstü yasağının yolcuları etkilememesi için özel korumalı çanta formülünü devreye soktu.

Godiva süpermarkete girdi

Godiva, özel bir seri ile süpermarketlerde yerini alacak. Dünyaca ünlü çikolata markası Godiva, Türkiye'de Şok Market zincirleri dahil 8 bin perakende noktasında satışa sunulacak. Pladis Türkiye Başkanı Mete Buyurgan, “Godiva’yı çok daha geniş ve yeni bir tüketici kitlesi ile buluşturmuş olacağız"diye konuştu.

Naylon poşet raftan iniyor

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, Atık Yönetmeliği kapsamında naylon poşetlerin mağazalarda 1 Ocak 2018’den itibaren yasaklanacağını açıkladı. Altunbilek, bu tarihten sonra poşetlerin paralı olacağını söyledi.

Godiva en sevilen üç ürünü ile marketlerde

Yıldız Holding’in atıştırmalık ürünlerini 2016 yılında tek çatı altında toplayan Pladis, ilk dünya lansmanını Godiva için İstanbul’da yaptı. Pladis, dünyanın en önemli premium çikolata markalarından biri olan Godiva’nın mağazalarında en çok tercih edilen Bitter, Karamelli ve Sütlü Fındıklı üç ürününü marketlere taşıyarak daha geniş kitlelerle buluşturdu. Godiva’nın yeni serisi Türkiye’de 8 bini aşkın perakende noktasında raflara girdi.

Hamburger devinin İstiklal'deki şubesi kapandı

ABD’nin önde gelen fast-food restoranlarından olan Shake Shack’in İstiklal Caddesi’nde 4 yıl önce açılan şubesi kapandı. Kapanma gerekçesini ise, müşteri azlığı ve yüksek kira oluşturdu.

407 bin kişi iş sahibi oldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Çalışma hayatında alın teri dökmek isteyen insanımıza destek olmak, istihdamda tutabilmek ve onlara istihdam alanları oluşturabilmek adına özellikle son iki aydır yoğun bir kampanya ile başarılı sonuçlar almaya başladık. Dün itibarıyla 407 binin üzerinde artı istihdamı sağlamış olduk" dedi.

İş gücüne katılım oranı 10 yılda 5,8 puan arttı

Türkiye'de 2007-2016 dönemini kapsayan son 10 yılda iş gücüne katılım oranı 5,8 puanlık artışla, yüzde 52'ye çıktı. Söz konusu dönemde istihdam edilenlere 6 milyon 467 bin kişi eklenirken, istihdam oranı 4,8 puan artarak yüzde 46,3'e yükseldi.

Sırada Adana ve Diyarbakır var

Bankalar, borcuna sadık illerin kredisini artıracak. Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, “8 bankanın genel müdürüyle Gaziantep’e gittik. Kredisini 3 milyar dolar artırdık. Bu toplantıları Diyarbakır, Adana ve Antalya gibi illerle devam ettirmeyi düşünüyoruz” dedi.

Yeşil pasaport ihracatı arttıracak

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili Süleyman Kocasert ve iş dünyası temsilcileri, ihracatçıya sağlanan yeşil pasaport olanağının ülke ihracatına doğrudan etkisinin olacağını söyledi.

Ankaralı sağlık memuru 30 milyon solucanı ile gübre üretiyor

Ankara'da bir hastanede sağlık memuru olarak çalışan Cihat Uluhan solucan gübresi üretimine başladı. Uluhan, 400 bin solucanla işe başladıklarını, şu anda 30 milyon solucanı olduğunu belirtti.

Vitrine ’Diplomalı Pilavcı’ yazdı işleri açıldı

Uşak'ta üniversite mezunu Armağan Sekendiz yaklaşık 8 ay önce kurumsal bir firmadaki yöneticilik işini bırakıp Uşak'ta pilav satmaya başladı. 11 metrekare dükkanda işe başlayan Sekendiz vitrine astığı diplomalı pilavcı tabelası sayesinde işlerini artırdı, dükkanını büyüttü.

'Türkiye ekonomisi dünyanın gördüğünden çok daha iyi durumda'

Philip Morris/Sabancı Genel Müdürü Enrique Jimenez, "Türkiye ekonomisi dünyanın gördüğünden çok daha iyi durumda. Türkiye, stratejik konumu, demografik yapısı ve güçlü gelişme potansiyeliyle yabancı yatırımcılar için cazip bir ülke. Türkiye'deki toplam yatırımımız 1 milyar doların üzerinde" dedi.

3 milyar dolarlık servetin davasına nokta konuldu

Ardında bıraktığı 3 milyar dolarlık serveti yıllardır mahkeme tarafından yönetilen Salih Tatlıcı’nın çocukları arasında devam eden 8 yıllık miras davası sona erdi.

Büyük etki için güç birliği şart

Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç, New York merkezli Türk Hayırseverler Vakfı'nın (Turkish Philanthropy Funds) 10'uncu yıl galasına onur konuşmacısı olarak katıldı.

Sanayide hedef 27 milyar dolar

43’üncüsü gerçekleştirilen Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, “2016 yılında 1.5 milyon adetlik üretim ve 1.1 milyon adetlik ihracat rakamıyla yeni bir rekora imza atan Türk Otomotiv Sanayii, 2017’ye tüm zamanların en büyük ihracat hedefi ile başladı” dedi.

15 milyon solucan ile organik gübre üretiyor

Diyetisyenler, beslenme uzmanları ve doktorlar sağlıklı bir ömür için organik gıdaları tavsiye ederken, organik ürünler için de organik gübre üretimi giderek yaygınlaşıyor. Giresunlu solucan gübresi üreticisi Ahmet Ceylan, bir yıl önce 120 bin solucanla kurduğu tesisinde, bugün 15 milyon solucandan bir buçuk ton organik gübre üretiyor.

THY yasağa karşı özel valiz hazırladı

Amerika ve İngiltere'ye İstanbul'dan yapılan direkt uçuşlarda yolcuların cep telefonları dışındaki elektronik malzemelerin uçak kabininde taşınmasını yasaklama yönündeki karar bugün uygulanmaya başladı. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, yasağa karşı hazırlanan özel valiz hakkında bilgi verdi.

THY çözümü buldu

Türk Hava Yolları'ndan (THY), ABD ve Birleşik Krallık'a düzenlenen uçuşlarda yolcuların cep telefonu veya akıllı telefondan daha büyük elektronik cihazları kullanımına dair bilgilendirme yapıldı.

İşçi çocuğu olarak geldiği Almanya'da fabrika kurdu

İşçi bir ailenin çocuğu olarak geldiği Almanya'da fabrika kuran Türk iş adamı Recep Yıldız, bugün Bosch, Siemens, Mercedes, Audi, BMW ve Leica gibi firmaların da aralarında bulunduğu önemli Alman firmalarına parça imal ediyor.

321 konuta %25 indirim

Emlak Konut GYO'nun 240 ay vadeli kampanyasının bitiş tarihi yaklaşırken, özel sektör piyasadaki hareketliliği sürdürmek için harekete geçti. Validebağ'daki lüks konut projesini yoğun talep nedeniyle çadırda satışa çıkaran Dap Yapı, indirim kampanyasına da çadırda başladı.

Hisarcıklıoğlu'nun acı günü

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun annesi Solmaz Hisarcıklıoğlu (81) hayatını kaybetti.

TMSF'nin şirket satışlarını durdurduğu iddiası

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında "Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunun (TMSF) kayyum olarak görevlendirildiği şirketlerin satış sürecinin Fon tarafından durdurulduğu" iddialarının gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

'Esse'yi ele geçirmeye çalışıyorlar'

Ünlü perakende markası Esse’de sular durulmuyor. Geçtiğimiz Şubat ayında el değiştirdikten 8 ay sonra iflasın eşiğine gelen Esse’de yeni bir kriz yaşanıyor. Esse mağazalarını yeniden açmak için Batu Yatırım isimli bir şirket ortaya çıktı. Esse’nin sahipleri ise, Batu Yatırım ile yaptıkları tüm sözleşmeleri fesh ettiklerini belirterek savcılığa suç duyurusunda bulundu.

İşsizlik oranı belli oldu

Türkiye'de işsizlik oranı, 2016'da bir önceki yıla göre 0,6 puan artarak yüzde 10,9 oldu. İşsiz sayısı bir önceki yıla göre 273 bin kişi artarak 3 milyon 330 bin kişi olarak gerçekleşti.

TRT ile Euronews yollarını ayırıyor

TRT uluslararası yayın kuruluşu Euronews'e ortak olmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı yürürlükten kaldırıldı.

Vodafone'dan Türkiye'ye 1 milyar lira yatırım

Vodafone Türkiye CEO'su Colman Deegan, 2017 yılı Mart ayından 2018 yılı Mart ayına kadar Vodafone olarak Türkiye'de 1 milyar liralık yatırım yapılacağını açıkladı. Deegan, şirket olarak Türkiye'ye güvendiklerinin de altını çizdi.

Avrupa'nın en lüks restoranlarına gidiyor

Edirne'de birçok aile geçimini kurbağa avcılığıyla sağlıyor. Türk mutfağında yeri olmasa da Avrupalıların lüks lokantalarında kurbağa bacağı oldukça rağbet görüyor. Kurbağa avcıları da tadını bilmedikleri kurbağaları ihraç edilmesi için aracı tüccarlara kilogramı kışın 30 liradan yazın ise 10-15 liradan satıyor.

'16 Nisan'dan sonra ekonomi ivme kazanacak'

Albayrak Holding Üst Yöneticisi (CEO) Ömer Bolat, 2017'nin Türkiye ekonomisi için büyüme yılı olacağını belirterek, "Göreceksiniz 16 Nisan'daki referandumdan sonra Türkiye ekonomisinin ivmesi daha da yukarılara çıkacak" dedi.

BBVA'nın Garanti Bankası'ndaki payı yüzde 49,85 oldu

Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA'nın (BBVA), Garanti Bankası'nın yüzde 9,95'lik hissesini devralma işlemi tamamladı.

Başbakan Yıldırım: Fikirleri yok

Başbakan Binali Yıldırım, Çırağan Sarayı'nda Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) Olağan Genel Kurulunda hitap etti. Hayır cephesinin gündeme taşıdığı eleştirilere yanıt veren Yıldırım "Türkiye'nin artık bir saniye bile kaybedecek vakti yok. Hayırcı koronun gelecek vizyonu ile ilgili hiçbir fikirleri yok. Sorumluluk alıp bir iş üretmiş değiller. Dünyanın en güzel eserlerini meydana getiriyoruz ama gündem başka bir tarafa gidiyor. Türkiye'ye bu kadar yüklenilmesinin arkasında kıskançlık var " ded...

Terörü destekleyen sözleşmeli personelin işine son

Terör örgütleriyle eylem birliği yaptığı, bu örgütlere yardım ettiği ve bunların propagandasını yaptığı belirlenen kamu kurum ve kuruluşlarında görevli sözleşmeli personelin sözleşmeleri feshedilecek.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.