• Tarihe göre sırala

Ses getiren üç buluş

2014 yılında Harvard Üniversitesi Kamu Sağlığı Fakültesi bünyesinde hayata geçirilen Sabri Ülker Merkezi, bilim dünyasında ses getiren buluşlara imza attı. Merkezde yetişen Türk öğrencilerin yaptığı ve metabolizma alanında sis perdelerini aralayan üç önemli buluş İstanbul’da açıklandı.

Hizmet ağı genişliyor

Türk Eximbank, ihracatçıya aracısız hizmet verme ağını genişletmek için şube sayısını artırma kararı aldı. 11 ilde şube ve irtibat bürosu şeklinde hizmet veren Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, “Bizim hedefimiz Türkiye’deki 65 bin ihracatçının hepsiyle çalışmak" dedi.

Ziraat promosyona 2 milyar lira ayırdı

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, bankanın 2016'daki karının üçte birinin emekli promosyonu ödemelerine ayrıldığını belirterek, “Mart ayından itibaren emeklilere 2 milyar lira promosyon ödemesine başlıyoruz” ifadesini kullandı.

Validebağ'da yarı fiyatına ev satacak

Dap Yapı, metrekare fiyatları 18 bin lira seviyesinde olan Validebağ Korusu’nun karşısına inşa edeceği projede ön talep topluyor. Şirket,tarihi kampanyaya destek vermek için metrekare fiyatı 9 bin liradan ev satacak.

İstihdamı 100 bine dayandı

Türkiye’nin en büyük özel sektör grubu Koç Holding, istihdamda çıtayı 100 bine dayadı. 2016 yılında çalışan sayısı yüzde 6,4 artırılarak 6 bin kişiye yeni iş kapısı oluşturulan grupta, toplam personel sayısı 95 bini aştı. Koç Holding’in geçen yılki tüm zorluklara rağmen Türkiye’deki ekonomik ve siyasi istikrara güvenerek hayata geçirdiği toplam yatırım miktarı da 6,2 milyar TL oldu.

Çay yerine sütü tercih ediyorlar

Bingöl'de faaliyet gösteren çay ocağı ve kahvehanelerde çay yerine sıcak süt içen müşteriler, hem ısınıyor hem sağlıklı besleniyor hem de yöredeki süt üreticilerine destek oluyor. ESOB Başkanı Yılmaz Çapak "Kahvehanelerimizde ve pastanelerimizde günlük 5 tonun üzerinde süt tüketiliyor" dedi.

THY eleman alıyor

THY Teknik A.Ş, sivil hava taşıtlarının bakım onarımı alanında en az 3 yıl iş tecrübesine sahip teknisyen arıyor.

Kıdem tazminatı nedir? Kıdem tazminatı fonu nasıl olacak?

İşçi ve işverenlerin dört gözle beklediği kıdem tazminatı fonu 16 Nisan'da yapılacak Anayasa değişikliği referandumundan sonra hayata geçirilecek. Peki yeni düzenleme neler getirecek, ne gibi katkılar sağlayacak? Merak edilen soruların cevapları haberimizde…

Kadın istihdamına kredi desteği

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), Fransız Kalkınma Ajansından (AFD) temin ettiği kadın istihdamı ile iş sağlığı ve güvenliği kredilerinin tanıtımını gerçekleştirdi.

Türk şirketten Fas'a bin mobil hastane

Türk şirket, Fas'ta sağlık hizmetlerinden faydalanamayan yoksul kişilere yönelik bin mobil hastane kurulması için anlaşma imzalandı.

1.4 milyona iş

İş arayanlar dikkat! İş dünyasından 10 günde 1.4 milyon kişiyi işe alma sözü geldi. Bu fırsattan yararlanmak için İŞKUR’a kayıt yaptırın.

60 bin memur için kapılar açıldı

İstihdam seferberliği kapılar açıldı için kamu ve özel sektör kolları sıvadı. Kamuda 3 bakanlık toplam 60 bin memur için taleplerini Maliye'ye gönderdi. Buna göre, Sağlık, Adalet ve Milli Eğitim bakanlıkları toplam 60 bin memur ve hizmetli alımı yapacak.

Kredide rating dönemi

Eximbank, yeni kredi sistemiyle bu yıl 100 bin şirkete ulaşmayı hedefliyor. KOBİ dışındaki ihracatçılara KGF’den aldıkları kefaletle finansman sağlayacaklarını belirten Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, "Kuracağımız rating sistemine göre bu yıl kredi vermeye başlarız” dedi.

Üretimini Türkiye’ye taşıyor

Global sağlık ürünleri şirketi Abbott, bugüne dek Türkiye’ye ithal edilen kaliteli ve markalı jenerik ilaçların üretimini Türkiye’ye taşıma kararı aldı. Ülkemizi ‘bölgesel üss’e dönüştürmeyi planlayan Abbott, toplam 23 ürününü Türkiye’de üretecek.

Güven yatırımı ile rekor büyüme

Geçen yıl ülkeye güvenerek yatırımlara devam eden Turkcell, bunun karşılığını son 10 yılın gelir ve FAVÖK rekorlarını kırarak aldı. 2016’da yıl bazında çift haneli büyüdüklerini söyleyen Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, 4,5G ile birlikte yaklaşık 3.5 milyar liralık yatırımı hayata geçirdiklerini söyledi.

TÜMOSAN çiftçi günleri başladı

Türkiye'nin önde gelen traktör ve dizel motor üreticilerinden TÜMOSAN'ın çiftçi buluşmaları başladı. Şubat başından bu yana Gaziantep, Isparta ve Konya (Yunak) çiftçilerini ağırlıyan TÜMOSAN, dün de Yozgatlı çiftçileri Konya'daki fabrikasında ağırladı.

109 yıl sonra Medine'ye ikinci Türk imzası

Hicaz Demiryolu kapsamında 1908 yılında yapılan ilk tarihi istasyondan sonra Medine Kutsal Şehri'nin ikinci istasyonunu da bir Türk şirketi inşa etti. Ulaşım ve altyapı alanında dünya çapında ilkleri gerçekleştiren Yapı Merkezi'nin teslim ettiği istasyon, günde 200 bin kişiye hizmet verecek. Suudi Arabistan'da Mescid-i Nebevi'yi ziyaret eden Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Medine İstasyonu'nda incelemelerde bulundu.

Girişimlerde mesleki eğitim arttı

Türkiye genelinde çalışanlarına mesleki eğitim kursu sağlayan girişimlerin tüm girişimler içindeki oranı 2010'da yüzde 33,9 iken, 2015 yılında yüzde 39,8'e yükseldi.

Moda devlerine satıyoruz

Dünyanın 80 ülkesinden müşteriyi ağırlayan Orka Holding, 10 günde 350 bin adet ürün sattı. Yönetim Kurulu Başkanı Orakçıoğlu, “Moda devi İtalyanlara çatır çatır ürün satıyoruz” dedi.

Rahat bir emekliliğin anahtarı oto katılım

Otomatik katılım uygulamasının tasarruf oranlarını artırmayı ve bireylerin refah düzeylerini emeklilik dönemlerinde de korumayı amaçladığını söyleyen Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Özgür Obalı, uygulamanın ekonomiye olumlu bir katkı sağlayacağını da belirtti.

ÖTV ile satış %10 arttı

Teknoloji marketleri beyaz eşyadaki ‘sıfır ÖTV’ ile hareketlendi. Teknosa Genel Müdürü Bülent Gürcan, ÖTV kampanyasının ilk haftasında beyaz eşya ve küçük ev aletleri satışlarının yüzde 10 arttığını söyledi. 2016’nın son çeyreğini 10 milyon liralık kârla kapatan Teknosa, bu yıl yapacağı 25 milyon liralık yatırımın çoğunu yeni mağaza açmak yerine 'IT' altyapısını güçlendirmeye harcayacak.

Süt izni kullanan bankacının zaferi

İzmir'de, süt izni kullandığı sırada çalıştığı banka tarafından, 'Performans yetersizliği' gerekçesiyle işten çıkartıılan Evla Fazlı, avukatı Emre Sümer aracılığıyla açtığı işe iade davasını kazandı. Avukat Emre Sümer, "Mahkeme feshin geçersizliğine ve işe iadesine ilişkin karar verdi. Karar emsal teşkil edecektir" dedi.

KOSGEB'e işletme kurulmadan da başvurulabilecek

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, KOSGEB'in Girişimcilik Destek Programında yapılan düzenlemeyle girişimcilerin işletmelerini kurmadan kredi için müracaat edebileceklerini bildirdi.

Halktan aktif büyüme: %23

Halkbank’ın 2016 net kârı 2 milyar 558 milyon lira oldu. Bankanın toplam aktifleri geçen yıl yüzde 23,3 artışla 233 milyar TL’ye, toplam kredileri yüzde 23,8 artışla 206 milyar 115 liraya yükseldi.

1.250 konut satıldı

Emlak Konut GYO’nun başlattığı ‘Güçlü Türkiye İçin Birlik Vakti’ kampanyası tüm Türkiye’de ilgi gördü. Kampanya kapsamında 12 günde bin 250 konut satıldı. Ciro 1 milyar 150 milyon lirayı aştı. Anadolu illerindeki projelere de yoğun talep var.

Sektörün devinden 150 milyonluk yatırım

Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, daha güçlü bir Türkiye için bu yıl 150 milyon liralık yatırım yapacaklarını açıkladı. Barut, "15 Temmuz'dan bu yana 725 kişiye istihdam sağladık" dedi.

Abdi İbrahim'den 2017'de 150 milyon liralık yatırım

Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, 15 Temmuz 2016'dan bu yana 40 milyon liralık yatırım yaptıklarını, 2017'de güçlü Türkiye için 150 milyon lira ayırdıklarını ifade etti.

Endüstriyel robotlar görücüye çıktı

Endüstriyel robotlar, WIN EURASIA Metalworking Fuarı’nda görücüye çıktı. Fuarda 18 firmanın robotik çözümlerinin yer aldığı özel alanda, 'Endüstri 4.0' gibi imalat endüstrisindeki yeni trendler sergileniyor.

İstanbul'daki doktor Kars'ta ameliyat yapabilecek

Türk Telekom iştiraki Argela, 5G şebekeleri için geliştirdiği ProgRAN çözümü ile dinamik ve programlanabilir ağ dilimleme işlemini Türk Telekom’un LTE-A şebekesi üzerinde gerçekleştirdi. Teknoloji ile İstanbul'daki bir doktor, Türkiye'nin herhangi bir ilindeki ameliyatı o il'e gitmeden çalıştığı hastaneden yapabilecek.

Ülker, 5 bin kişi alacak

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, Şok Market’in 4 bin 130’uncu mağaza açılışında iş arayanlara müjde verdi. Ülker, “800 milyonluk yatırım yapıp 5 bin kişiyi işe alacağız” dedi.

İstanbul'daki doktor Kars'ta ameliyat yapabilecek

Türk Telekom iştiraki Argela, 5G şebekeleri için geliştirdiği ProgRAN çözümü ile dinamik ve programlanabilir ağ dilimleme işlemini Türk Telekom’un LTE-A şebekesi üzerinde gerçekleştirdi. Teknoloji ile İstanbul'daki bir doktor, Türkiye'nin herhangi bir ilindeki ameliyatı o il'e gitmeden çalıştığı hastaneden yapabilecek.

Yatırıma odaklandı hedef 150 kampüs

Türkiye genelinde 42 ilde 81 kampüste hizmet veren Bahçeşehir Okulları, kampüs sayısını 2 yılda 150’ye çıkarmayı hedefledi. Yeni kampüslerle 4 bin yeni personele de istihdam sağlanacak.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.