• Tarihe göre sırala

Kalbinde delik olduğunu 64 yaşında öğrendi

İzmir'de ailesini inşaat işçiliği yaparak geçindiren 64 yaşındaki Garip Kılıç'ın kalbindeki doğuştan 3 santimlik delik, yorgunluk ve nefes darlığı şikayetiyle başvurduğu hastanede fark edildi. Kılıç, "Sadece yorgundum, başka bir sıkıntı hissetmedim" derken hastanın doktoru kirli kanın temiz kana bulaştığını ifade etti.

Çürük dişler kalp krizini tetikliyor

Diş Hekimi Metin Ayan ağız ve diş bakımı hakkında değerlendirmelerde bulundu. "Diş eti hastalığı olan insanlar genellikle kötü sağlık alışkanlıklarına sahiptir" diyen Ayan, "Diş eti hastalığı olan birçok insanda diyabet hastalığı da görülür. Bu da kalp hastalıklarında bir başka güçlü risk faktörüdür" dedi.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde 'Eriyen stent' tedavisi

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezinde 'Eriyen stent' uygulamasıyla damar tıkanıklığı olan birçok hasta başarılı bir şekilde tedavi edilebiliyor.

'Baygınlık' kalp hastalığı habercisi olabilir

Beynin kan akımının ya da oksijenlenmesinin geçici olarak azalması sonucu gelişen ve geçici şuur ile duruş kaybı olarak tanımlanan “bayılma” bir hastalık değil, altta yatan bir nedenin görünen yüzü. Çoğu sinirsel kaynaklı olsa da, bayılma aynı zamanda hastalık habercisi de olabiliyor.

Kalbi attıran robot

Bilim adamları, kalbin etrafına yerleştirilen ve atmasına yardımcı olan, kişiye özel ayarlanabilen esnek robot geliştirdi. Çalışmada, yumuşak robotik kılıfın, kalp atışıyla eş zamanlı bükülerek ve kalbe baskı yaparak kalp yetmezliği nedeniyle zayıflamış kardiyovasküler işlevleri artırdığı belirtildi.

Soğuk havalarda kalp krizi riski artıyor

Kardiyolog Haci Çiftçi, soğuk havalarda kalp krizi geçirme riskinin arttığını belirterek özellikle dışarıda çalışmak zorunda olanlara uyarılarda bulundu.

Kadınlar kalp krizini hissetmiyor

Norveç bilim adamları, kadınların özgül ağrı eşiklerinin yüksekliği sebebiyle kalp krizlerini erkeklerden daha az hissettiklerini bildirdi. Araştırmacılar geçmişte kalp krizi geçirdiği halde bunu fark etmeyen kişiler arasında kadınların oranının erkeklerden fazla olduğunu tespit etti.

Kalp krizi önceden tespit edildi

Kalp krizi, özellikle risk çerçevesinde bulunanlar için oldukça korkutucu bir vakadır. Ancak yapılan bir araştırmadan çıkan sonuçlarla kalp krizi geçirme riskinin yapılan bir kan testiyle ortaya çıkabileceğini gösterdi. Araştırmada kalp hastalığı geçmişi bulunmayan 3 bin 300 erkek hasta incelendi. Uzmanlar, kalp krizi yaşanmadan tehlikeli faktörlerin ortadan kaldırılması gerektiğini kaydetti.

Tereyağı diyabet riskini azaltabiliyor

Tereyağını yemek ya da yememek. İşte bütün mesele bu. Beslenme ve kalp uzmanlarının son yıllarda en çok tartıştığı konulardan biri. Araştırmalar tereyağının insan vücudu için iyi bir besin olup olmadığını masaya yatırdı.

Soğuk hava onları tehdit ediyor

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşen Ağaçdiken soğuk hava ile birlikte kalp damarlarının büzüştüğünü; yüksek tansiyon hastalarının tansiyonunda düzensizlik oluşmasıyla kalp yetersizliğinin ciddi duruma dönüştüğünü belirtti. Prof. Dr. Ağaçdiken kalp krizi riskinin azaltılması için kalın giyinilmesini, soğuk havada egzersiz yapılmamasını önerdi.

Basit belirtiler hayati tehlike taşıyabilir

Denizli Servergazi Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uz. Dr. Sara Çetin Şanlıalp, kalp krizinin oluşma şekli, risk faktörleri ve korunma yollarını anlattı. Sigara, kolesterol açısından zengin beslenmek, obezite, yüksek tansiyon, diyabet, yüksek kolestrolün kalp krizini tetiklediğini söyleyen Dr. Şanlıalp, pasif içiciliğin de kalp krizine neden olabileceğini ifade etti.

1 saat kalbi durmuştu, hayata geri döndü

İstanbul'un Sultanbeyli ilçesindeki Saygı Hastanesi'nde yaşanan bir olay dikkatleri çekti. Kalbi bir anda duran ve hastaneye yetiştirilen hasta, 1 saat boyunca hayata döndürülemedi. Doktorların vefat bildirimi yapacağı anlardaysa mucizevi bir olay yaşandı ve 31 yaşındaki Kader Dağaşan olumlu tepki vermeye başladı.

İçinizdeki balona dikkat

Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği, ölümcül durumlara yol açabilecek “aort” denen büyük atardamarın karın bölgesinde yer alan kısmının balonlaşması hakkında halkı bilgilendirmek ve bu hastalık için risk taşıyan kişilerde farkındalık sağlamak amacıyla “İçinizdeki Balona Dikkat” kampanyası başlattı.

Kötü diş kalbi bozar

Diş sağlığı ve kalp rahatsızlığı ilişkisi hakkında açıklamalarda bulunan Diş Hekimi M. Tuğra Kaya, bu konuda yapılan araştırmalar ışığında tavsiyelerde bulundu. Gizli bir diş enfeksiyonu olan kişilerde kalp rahatsızlığı oluşma riskinin enfeksiyon bulunmayanlara göre daha fazla olduğunu söyleyen Kaya, ağız sağlığının korunması ve düzenli aralıklarla diş hekiminin ziyaret edilmesi gerektiğini kaydetti.

Saatte 40 kere kalbi durdu

Erzincan'da ameliyatı sonrası kalbi bir saatte 40 kez duran ancak doktorların müdahalesiyle yeniden hayata tutunan Demirtaş'ın tedavisi tamamlandı. Kalp Damar Cerrahı Yard. Doç. Dr. Oruç Alper Onk, Demirtaş'ın zor bir ameliyat geçirdiğini ve hastanın 3 damarının yüzde 90'ının tıkalı olduğunu ifade etti.

Kalbi dışarıda doğdu

İngiltere'de bir bebek, bir milyon canlı doğumda yüzde 5-7 oranında görüldüğü bilinen 'Ectopia cordis' isimli bir kusurla dünyaya geldi. 60 doktorun çabasıyla beş saat süren ameliyat sonunda sağlığına kavuşan bebeğin sağlık durumu iyi.

Saniyeler içinde anjiyo

Bir kalp atışından daha hızlı sürede kalp çekimi, saniyeler içerisinde kalp anjiyosu ve kolonoskopi yapabilen bilgisayarlı tomografi sistemi, hem tedavide başarıyı artırıyor hem de radyasyon seviyesini en aza indiriyor.

Bir saatte 40 kez kalbi durdu

Erzincan'da kalbinden rahatsızlığı bulunan bir hasta, bir saat içerisinde 40 kez kalbi durmasına rağmen doktorların müdahalesiyle mucizevi şekilde tekrar hayata tutundu. Ameliyatı yapan Yrd. Doç. Dr. Oruç Alper Onk, hastanın ameliyathaneye yetişmeyeceğini düşünerek göğüs kafesini yoğun bakımda açtıklarını ve kalbi ellerine alarak masaj yaptıktan sonra ameliyata aldıklarını ifade etti.

Toplardamarda pıhtılaşmaya etkili çözüm

Yeni geliştirilen Aspirasyon Trombektomi ve Kateterle Trombolitik Tedavi, Derin Ven Trombozu (DVT) hastalarına umut oldu. Başarı oranı çok yüksek olan bu yöntemin Türkiye'de sayılı sağlık merkezinde uygulanabildiğini belirten Doç. Dr. Mert Dumantepe, “Bu tedaviyle hastalığın ölümcül bir komplikasyonu olan akciğer embolisi ve tekrarlayan DVT oluşumu yüksek oranda engellenebiliyor” dedi.

Kalp hastası çocukların 6 özelliği

Doğumsal kalp hastalıkları canlı doğan her bin çocuktan 5-8’inde görülüyor. Çocuklarda kalp hastalıkları yüzde 20 oranında yenidoğan döneminde ağır tablolarla ortaya çıkıyor ve acil tedavi gerektiriyor. Uzmanlar ebeveynleri morarma, büyüme ve gelişme geriliği, göğüs ağrısı, bayılma, çarpıntı ve aşırı terleme gibi belirtilere karşı uyarıyor.

Kesik kesik nefes alanlar dikkat

Kardiyoloji Bölümü Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sağlam, kalp yetmezliği hastalığının sol kalpte görüldüğünde durumun akciğerlere, sağ kalpte ise karaciğere ve vücudun boyun, bacak gibi diğer bölgelerine de yansıyabileceğini belirtti. Prof. Dr. Sağlam, yüksek tansiyonun kontrol altında tutulması gerektiğini tavsiye etti.

10 dakikada varisten kurtul

Yaz aylarının iyiden iyiye kendini hissettirmesiyle birlikte bacaklarda ağrı ve şişlik sorunu yaratabilen varisler, önlemi alınmadığı takdirde ciddi bir sağlık problemi haline gelebiliyor. Kadınlarda, erkeklere oranla daha sık görülebilen varislerden geliştirilen Variclose yöntemiyle anestezi kullanılmadan, ağrı ve acı hissetmeden 10 dakika içinde kurtulabilmek mümkün.

Kalp tedavisinde devrim

Kalp hastalıkları günümüzde giderek yaygınlaşırken tedavisindeki hızlı gelişmeler ise ölüme adeta meydan okuyor. Teknolojideki baş döndürücü gelişme, kalp hastalıklarının tedavisinde dev bir uygulamayı hayata soktu.

Oruç tutmak isteyen kalp hastaları dikkat

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Kalp ve Damar Cerrahi Bölümü'nden Prof. Dr. Öcal Berkan, bazı kurallara uyulduğunda oruç tutmanın koroner kalp hastalığını olumsuz yönde etkilemediğini ve ani krizlere yol açmadığını ancak iftarda aşırı yağlı tüketiminin ve sonrasında ardı ardına içilen sigaranın risk faktörleri olduğunu belirtti. Prof. Dr. Berkan, sahurda kalp hastalarına kahvaltı yapmayı önerdi.

Pek çok hastalığın nedeni

Tansiyon, vücuda kan pompalayan kalbin atardamar çeperlerine uyguladığı gücün ölçümü olarak biliniyor. Tansiyonun varlığı, vücudun yapı taşlarını oluşturan hücrelere oksijen ve diğer gerekli maddeleri taşıyan kan dolaşımını mümkün kılıyor. Ancak zaman içerisinde damarlara sürekli gerektiğinden fazla bir güç uygulandığı durumda, damar çeperini oluşturan dokular gereğinden fazla geriliyor. Yüksek tansiyon olarak adlandırılan bu durum çeşitli sağlık sorunlarına yol açıyor.

Önlenebilir ölümcül hastalık

Kalp-Damar Cerrahı Prof. Dr. Hüseyin Okutan, kalp ve damar hastalıklarının büyük oranda önlenebildiğine dikkat çekerek,halkın bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi. Hastalığın 10 yaşlarında başlayıp 40'lı yaşlarda belirgin hale geldiğini ifade eden Prof. Dr. Okutan, erkeklerin kadınlara göre hastalığa yakalanma riskinin daha fazla olduğunu kaydetti.

Kalbiniz için bunları sofranızdan eksik etmeyin

Kalp sağlığını düzenli beslenme ile koruyabilirsiniz. Semizotu, deniz ürünleri, baklagiller, kuruyemiş gibi gıdaların sofralardan eksik edilmemesini söyleyen Prof. Dr. Hüseyin Okutan, sigara, hareketsizlik, alkol gibi zararlı alışkanlıklardan da uzak durulması gerektiğini ifade etti. Prof. Dr. Okutan kola yerine de su içilmesini önerdi.

Ev ve bahçe temizliği egzersiz sayılmaz!

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ergün Seyfeli, yaşam boyu sağlıklı bir kalbe sahip olmak için düzenli egzersiz ve beslenme ile sigaradan uzak durmanın gerekli olduğunu söyledi. Şeker ve obezitenin de kalp hastalıklarına yol açtığını ifade eden Prof. Dr. Seyfeli, düzenli ve doğal beslenmenin önemine dikkat çekerek ev ve bahçe temizliği gibi işlerin egzersizin yerini tutmadığını belirtti.

Cep telefonunun kalbe direk zararı yok

Cep telefonuna kalp pili taşıyanların dikkat etmesi gerektiğinin altını çizen Avrupa Kalp Damar Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Öztekin Oto, “Kalp pili olmadığı sürece cep telefonun kalbe doğrudan doğruya zararı yok" dedi.

Kalbiniz için sindirimi zor gıdalardan uzak durun

Kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Ergün Seyfeli, yaşam boyu sağlıklı bir kalbe sahip olmak için yağlı ve sindirimi zor gıdalardan uzak durulması, tuz tüketiminin olabildiğince azaltılmasının büyük önem taşıdığını söyledi.

Kalbinizi koruyun çünkü içinde sevdikleriniz var

Uzmanlar, 11-17 Nisan Kalp Sağlığı Haftası'nda kalp sağlığına dikkat çekiyor. Felç ve kalbin en çok ölüme neden olan 2 hastalıktan biri olduğu ülkemizde, kalp hastalıklarından doğabilecek risklere karşı doktorlar, erken önlem almayı tavsiye ediyorlar. "Çocuklarınıza şimdiden kalp dostu bir yaşam öğretin" diyen uzmanlar, kalp sağlığını korumanın hayatı korumak olduğunu söylüyor.

Çocukların kalbini bozan 8 etken

Günümüzde kalp ve damar hastalıkları riski erken çocukluk döneminden itibaren gelişmeye başlarken, bunda modern şehir hayatının getirdiği düzensiz beslenme ve fiziksel aktivitelerin azalması da çok önemli rol oynuyor. Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ayla Oktay, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkacak kalp hastalıklarının çocukluk çağında alınacak önlemlerle engellenebileceğini söylüyor.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.