KİTAP

Dilimiz kimliğimizdir

'Bizimki Türkçe Sevdası' adlı kitabı kaleme alan yazar Ekrem Erdem, dilin bir toplum için önemini anlatırken aynı zamanda toplumları güçlü kılan en önemli unsurun dil olduğunun altını da önemle çiziyor.

Zeynep Ceran Yeni Şafak
Dil, bir milletin en aziz, en tılsımlı, en kıymetli servetidir. Güzel bir Türkçe'nin yeni nesillere aktarılarak varlığını sürdürebilmesi için kişisel ve toplumsal duyarlılık kaçınılmazdır. Dilimizin dünyada hak ettiği yere gelebilmesi için önce sağlam bir dil şuuruna sahip olmamız, ardından da dilimizi her türlü ilmi araştırmayı ifade edebilecek şekilde zenginleştirmemiz ve işlememiz gerekmektedir. Dolayısıyla, Türkçe'ye hak ettiği özeni göstermek, bütün milletimizin görevidir.

 Yazar Ekrem Erdem, bu düşünceden yola çıkarak , 'Bizimki Türkçe Sevdası' adlı bir kitap kaleme aldı. Kitap, Erdem'in 'Dilimiz Kimliğimizdir' anlayışıyla kuruluşuna öncülük ettiği ve halen genel başkanı olduğu Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Yayınları arasında neşredildi.

DİLDEKİ BOZULMA VE YABANCILAŞMA

Ekrem Erdem kitabı dikkat çeken bir alıntıyla başlıyor: 'Bir ülkeyi idare etmeye çağrılsaydınız ilk iş olarak ne yapardınız?' diye sorulduğunda, Konfüçyüs şöyle cevap vermiş: 'İşe dil ile başlar, önce dili düzeltirdim. Dil düzgün olmazsa kelimeler düşünceyi düzgün anlatamaz. Düşünceler iyi anlatılmazsa, yapılması gereken şeyler iyi yapılmaz. Gereken yapılmazsa ahlak ve kültür bozulur. Ahlak ve kültür bozulursa adalet yolunu şaşırır. Adalet yanlış yola saparsa halk güçsüzlük ve şaşkınlık içine düşer. Ne yapacağını, işin nereye varacağını bilmez. Bu sebeple söylenen sözü doğru söylemeli. Hiçbir şey dil kadar mühim değildir.'

İkinci bölümde, kısa bir tarihçe ile sadeleştirme hareketlerinden bahsediliyor. Üçüncü bölümde, yabancı kelimelerin kullanılmasından yazma ve söyleyiş bozukluklarına kadar Türkçe'nin bugünkü durumu ile karşı karşıya bulunduğu problemler ele alınıyor. Kitabın dördüncü bölümünde, Türkçe'deki bozulma ve yabancılaşmanın sebepleri üzerinde durulurken beşinci bölümde, bir kısmı komisyonca belirlenen ve ilgili kurum ve kuruluşlara yazılı olarak da sunulan çözüm önerilerine yer veriliyor.

 Kitabın son bölümü olan altıncı bölümünde ise hâlen yürürlükte olan dil ile ilgili mevzuata yer verilmiş. Altıncı Bölüm için, 'Bu bölüm okunduğunda, mevcut yasalar bugüne kadar uygulanmış olsaydı dildeki bozulma ve yabancılaşmanın bu boyutta olmayacağı görülecektir.' deniyor.

Bizimki Türkçe

Ekrem Erdem

TDED Yayınları

2012

272 sayfa

Yorum

Nobel'i üniversitesine bağışladı

Nobel'i üniversitesine bağışladı

1

DNA onarımıyla ilgili çalışmasıyla 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü alan Prof. Dr. Aziz Sancar, Nobel Madalyası ve Sertifikasını mezun olduğu İstanbul Üniver..

Azra Resort Hotel

Azra Resort Hotel

2

Bu yaz, beton yığınları arasında geçen boğucu ve stresli günleri geride bırakıp, yeşilin koynunda uyumaya ne dersiniz? Hem de 5 yıldızlı bir otelde, ç..

Şahan'dan askere ve polise mesaj

Şahan'dan askere ve polise mesaj

3

Komedyen Şahan Gökbakar, Instagram hesabından asker ve polislere destek paylaşımında bulundu. Askerlere ve polislere teşekkür ederek seslenen Şahan Gö..

Kitre bebekler ev hanımlarının elinde

Kitre bebekler ev hanımlarının elinde

4

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde "kitre bebek" kursuna katılan ev hanımları, kentin tarihi, yöresel ve kültürel kıyafetlerini kendi yaptıkları bebeklerle..

Mantarın tanesi 5 kilo

Mantarın tanesi 5 kilo

5

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde manav sahibi Uğur Karakuş ve bir arkadaşı Yılan ovasında bulduğu, doğada kendiliğinden yetişen, barındırdığı besin..

Türkiye’nin yapı taşı Üstad Necip Fazıl

Türkiye’nin yapı taşı Üstad Necip Fazıl

6

Şair, yazar ve fikir adamı Necip Fazıl Kısakürek’i vefatının 33. yılında talebeleri ve günümüz edebiyatçıları anlattı. Üstad'ı Türkiye'nin yapı taşı o..

Göl ortasında kalan cami ibadete açılacak

Göl ortasında kalan cami ibadete açılacak

7

Bolu'da 12 yıl önce çalışmalar nedeniyle Seben Gölü'nün ortasında kalan cami için yol yapıldı ve yeniden ibadete açılması için çalışma başlatıldı.

Belde kireçlenmeyi böyle engelleyin

Belde kireçlenmeyi böyle engelleyin

8

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Bülent Önal, 'Çağın Hastalığı' olarak nitelendirilen ve halk arasında 'vitrin' hastalığı olarak isimlendirilm..

'8 köşe kasket'leri temsil ediyor

'8 köşe kasket'leri temsil ediyor

9

Malatya'da 13 yaşında başladığı, unutulmaya yüz tutmuş kasketçilik mesleğini 55 yıldır sürdüren Tatu, kasketlere yoğun ilginin olduğu, her gün yaptığı..

Derdim dünyayı daha güzel bırakmak

Derdim dünyayı daha güzel bırakmak

10

Amerika'da yaşayan Ürdün asıllı film yapımcısı Samah Safi, filmlerinde hem yükselen İslamofobiyi hem de tüm dünyada yaşanan insan dramlarını konu ed..

Hindistan cevizinden topraksız çileğe

Hindistan cevizinden topraksız çileğe

11

Eskişehir'de seracılık yapan Rıza Tek, hindistan cevizi kabuğu liflerinden oluşan özel maddede yetiştirdiği çilekten yılda 4-5 kez ürün alıyor. Normal..

Dondurmadan sonra nane çayı için!

Dondurmadan sonra nane çayı için!

12

Dondurmanın büyük, küçük herkesin severek tükettiği soğuk bir tatlı olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, dondurma tüketirken dikkat edi..

'Bir yıl yaşamaz' dediler 13'üncü yaşını kutladı

'Bir yıl yaşamaz' dediler 13'üncü yaşını kutladı

13

Adana'da 'Konjenital Musküler Distrofi' adı verilen doğuştan kas hastalığı nedeniyle konuşup hareket edemeyen ve 1 yaşına kadar yaşayabileceği söylene..

Dansöz oynatan Acun'a rekor ceza

Dansöz oynatan Acun'a rekor ceza

14

O Ses Türkiye'nin geçtiğimiz aylarda yayınlanan final bölümlerinden birinde yarışmacıların birkaç dakika arayla sahneye semazen ve dansöz çıkarması RT..

Türkiye’nin direnci ve Sykes-Picot

Türkiye’nin direnci ve Sykes-Picot

15

İngiltere ve Fransa için Sykes-Picot her zaman stratejik öneme sahip bir antlaşma olmuştur Bu anlaşmanın önündeki en büyük engeller, Türkiye’nin diren..

Kuaförler çocuk gelinlerin saçını taramayacak

Kuaförler çocuk gelinlerin saçını taramayacak

16

Van'da küçük yaşta evliliğe karşı yürütülen kampanyası kapsamında, kentteki kuaför salonlarına 'Bu iş yerinde 18 yaş altı gelin saçı taranmamaktadır' ..

Tavuk etinde bakteri bulundu!

Tavuk etinde bakteri bulundu!

17

Adana'da Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Gıda Mühendisliği Bölümü'nde görevli Doç. Dr. Işıl Var, tavuk etiyle ilgili yaptıkları bilimsel araştırmada, bazı ..

+