KİTAP

Osmanlı mimarisini Trabzon'dan okumak

Osmanlı döneminde Trabzon'un mimarisi üzerine yazılan Trabzon Kent Mirası: Yer-Yapı-Hafıza kitabı yayınlandı. 14 makaleden oluşan kitap, Osmanlı zamanındaki Trabzon'u merak edenleri aydınlatıyor

Eylül Yılmaz Yeni Şafak

Ö. İskender Tuluk ve H. İbrahim Düzenli'nin birlikte hazırladıkları “Trabzon Kent Mirası: Yer-Yapı-Hafıza” isimli kitap, Trabzon'a özgü en eski metinleri ve seyahatnameleri kapsayan bir mimarlık tarihi yazını. Klasik Yayınları'ndan çıkan kitap, 14 bilimsel makaleden oluşuyor. Turgut Cansever Kitaplığı adı altında yayımlanan serinin ikinci kitabı olan çalışma, Osmanlı dönemi Trabzon'unda mimari yapı kültürü ile başlıyor. İki yüzün üzerinde seyahatnameye konu edilmiş, hakkındaki ilk yazılı kaynaklar M.Ö. 400'lere kadar giden Trabzon'un yerel mimarlık ve sanat anlayışına farklı bir pencere açan kitapta yer verilen bilgiler, daha önce yayınlanmamış olan araştırmalarla desteklenmekte. Yeni yapılacak olan çalışmalara da kaynaklık eden ve dini mekânlar, tarihî dokular üzerine yol alan kitap, ilçelerdeki eserleri kayıt altına alıyor. modern Trabzon'un geçirdiği evreleri akademik bir disiplin çerçevesinde okuyucuya sunan kitap, haritalarla desteklenmiş. Eserin ilk bölümünde Osmanlı döneminin Trabzon'unun genel bir fotoğrafı sunulurken, Osmanlı'dan kalan camiler, kiliseler, bedesten ve hanlara ilişkin bilgilerin verildiği bölümde saha çalışmaları sonucu elde edilen bilgiler de aktarılıyor. Kitapta izlenen sürecin ikinci bölümünde İmaret Mezarlığı'nın, 1938'de Cumhuriyet'in kamusal mekanlara yaklaşımını gösterir şekilde Atapark'a dönüşmesi de konu ediliyor.

Ulaşması zor metinler kitapta

“Osmanlı Mimarlığını Trabzon'da Okumak: Gülbahar Hatun ve İskender Paşa Camileri Karşılaştırması”, “Araklı'nın Çok Kubbeli Camiler Üzerine Birkaç Not” gibi başlıkları iredeleyen üçüncü bölüm, Trabzon'da meydan, anıt, sinema ve müze tartışmaları çalışması ile son buluyor. Eserin belki de en önemli kısmı araştırmacılar için ulaşımı zor olan Trabzon'a özgü eski metinlerin bilgi dolaşımına dahil edildiği bölüm. Bu kısımdaki, Trabzon'un modern anlamda ilk plan önerisi olan 1937 tarihli Lambert Planı ve ekleri, kentin o yıllardaki görünümü hakkında bilgi edinmek için de oldukça uygun. Eserde yer verilen makalelerin bir çoğu ilk kez yayınlanırken, bir kısmı da daha önce dergilerde yayınlanmış makalelerden toparlanmış. Trabzon mimarisi üzerine olmazsa olmaz metinleri içeren, kent tarihi hakkında ulaşılamayan belgeleri meraklısına sunan ve şehrin fethi ve Cumhuriyet dönemi arasında inşa edilen eserleri anlatan çalışma, konuyla ilgilenenler için bir başucu kitabı niteliğinde. n

Yorum

Kilo almak mı istiyorsunuz?

Kilo almak mı istiyorsunuz?

1

'Zayıflamak istiyorum' diyenlerin sayısı ne kadar fazlaysa 'Kilo almak istiyorum' diyenlerin sayısı da o kadar çok. Hem kilo alıp hem sağlıklı kalmak ..

Romanlar kendi dilleri için sözlük çıkardı

Romanlar kendi dilleri için sözlük çıkardı

2

Mersin'de yaşayan Romanlar, kültürlerini yaşatmak ve kendilerine özgü kullandıkları dilin yok olmaması amacıyla "Romanes-Türkçe" adında sözlük çıkardı..

Geleneğe modern yorum

Geleneğe modern yorum

3

İstanbul Modern, geleneksel sanatları güncel tasarımla buluşturan bir platform oluşturdu. Kakma, sedef ve oymanın, moda ve mimari ile buluştuğu proje..

Burun kanamalarında doğru bilinen yanlışlar

Burun kanamalarında doğru bilinen yanlışlar

4

Uzmanlar burun kanamasında halk arasında doğru bilinen yanlışlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Yrd. Doç. Dr. Mustafa Avcu, burun kanamalarında başı ..

İpek Yolu ekonomik kemeri ve Çin

İpek Yolu ekonomik kemeri ve Çin

5

Çin, kimi analistlerin II. Dünya Savaşı sonrasının Amerikan patentli Marshall Planı ile mukayese ettiği ve “tek kuşak, tek yol” sloganıyla ifade edile..

1471 tane hadis ezberledi

1471 tane hadis ezberledi

6

Geleneksel 'Ezbere Hadis Okuma Yarışması'nda Uluslararası Pendik Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde rekor heyecanı yaşanıyor. Okulun 12'nci sınıf öğren..

Diriliş Ertuğrul oyuncuları Konya'da

Diriliş Ertuğrul oyuncuları Konya'da

7

Diriliş Ertuğrul dizisi oyuncuları Konya'da Kelebekler Vadisi'ni ziyarete gitti. Dizi oyuncuları Engin Altan Düzyatan (Ertuğrul), Cengiz Coşkun (Turgu..

Osmanlı Padişahları'nın fermanları satılacak

Osmanlı Padişahları'nın fermanları satılacak

8

Antalya Antik Müzayede tarafından düzenlenecek tablo, hat, ferman, obje ve sanat eserleri müzayedesinde, 3. Selim ve 1. Abdülhamid'e ait 1,5 metre uzu..

'Saruhan' filmi izleyiciyle buluşuyor

'Saruhan' filmi izleyiciyle buluşuyor

9

TRT 1'de her perşembe yayınlanmaya başlayacak olan 'TRT TV Filmleri' kapsamında, bugün ilk olarak "Saruhan" filmi izleyiciyle buluşacak. Filmin yapımc..

Uyku problemine inanılmaz çözüm

Uyku problemine inanılmaz çözüm

10

Bir muz, bir tencere ve biraz da su ile neler yapılabilir? Bu üçlü bir araya gelince birçok insanın yaşadığı ve hatta bazılarının hayatını inanılmaz z..

Cemil Meriç için 100. yıl sempozyumu

Cemil Meriç için 100. yıl sempozyumu

11

Yazar Cemil Meriç, Gümüşhane Üniversitesi tarafından düzenlenecek olan 'Doğumunun 100. Yılında Cemil Meriç Sempozyumu' ile anılacak. 6 Mayıs'ta düzenl..

TBMM'den tarihi 'Çerkes Ethem' yanıtı

TBMM'den tarihi 'Çerkes Ethem' yanıtı

12

Çerkes Ethem'in ağabeyi Reşit Bey'in kızı mimar ve yazar Güner Kuban'ın (81), Meclis Dilekçe Komisyonu'na başvurarak, belli çevrelerce "hain" olmakla ..

Narsist anneler çocuklarını sıkıyor

Narsist anneler çocuklarını sıkıyor

13

Dünyanın belkide en güzel hislerinden biri olan annelik bazen yolunu şaşırabiliyor. Annelerin mükemmellik sendromları çocukların hayatlarını alt üst e..

Euronews'ten skandal Davutoğlu tweeti

Euronews'ten skandal Davutoğlu tweeti

14

Fransa merkezli haber kanalı Euronews, bugün Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun konuşması sırasında haddini aşan bir tweet attı. "Davutoğlu CV'sini okuyor. ..

Evliliği kemiren sendrom

Evliliği kemiren sendrom

15

Psikolojik Danışman Ferhan Bıçakçılar, tükenmişlik sendromunun evliliklerde de yaşanabildiğini, mutsuzluk, yorgunluk ile tahammülsüzlükle başlayan ve ..

İş bulamayınca nedenini insanlara sordu

İş bulamayınca nedenini insanlara sordu

16

Doğuştan görme engelli otuz yaşındaki Ali Yüksel; iki kere EKPSS, dört kez KPSS'ye girdi ancak hiçbir kuruma yerleşemedi. 2007 yılından bu yana iş ara..

Osmanlı İstanbul'u anlatılacak

Osmanlı İstanbul'u anlatılacak

17

4. Uluslararası Osmanlı İstanbul'u Sempozyumu, yurtiçinde ve yurtdışında İstanbul üzerine çalışan 69 araştırmacıyı bir araya getirecek. 3 gün boyunca ..

Diyabet hastalarına karbonhidrat uyarısı

Diyabet hastalarına karbonhidrat uyarısı

18

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Neslihangül Can Sevil, diyabetin çok önemli bir kronik hastalık olduğunu belirterek, diyabet hastalarının, beslenmelerine ö..

"Eski dostlar"ın bestecisi hayatını kaybetti

"Eski dostlar"ın bestecisi hayatını kaybetti

19

Türk sanat müziği bestekarı Gültekin Çeki (89), Antalya'da yaşamını yitirdi. Antalya'da 1927 yılında doğan Çeki'nin el bilinen eseri ise bir dönem dil..

Arılara saldıran ayı 25 kovan bal yedi

Arılara saldıran ayı 25 kovan bal yedi

20

Trabzon'un Sürmene İlçesi'nde, Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Sedef'in evinin bahçesindeki arı kovanlarına bir süredir dadanan ayı bu kez kameraya..

+