KÜLTÜR SANAT

Bir Okul Dergisi; Elif Çocuk çıktı

Tekirdağ İmam Hatip Ortaokulu açıldığı ilk yılında ilk sayısını Ocak ayında yayınladığı ''Elif Çocuk ve Edebiyat Dergisi''nin ikinci sayısını da Haziran ayında çıkardı.

yenisafak.com.tr / kültür sanat Yeni Şafak
Tekirdağ İmam Hatip Ortaokulunun eğitimde farkındalık oluşturma çabası sayılabilecek bu çalışması, ülkemizde İmam Hatip Okullarına halkımızın büyük teveccüh göstermesinin sebebini de izah ediyor denilebilir.

Elif''in bu sayısı; okul etkinlikleri bağlamında geçirilen yoğun bir dönemin ardından açıldığı ilk yılının bir özeti mesabesinde. Zira öğrencilerin yaptığı etkinlikleri, katıldığı faaliyetlere de yer verilmiş dergide.

Takdim yazısında Okul Müdürü Veysel Çalık ''Gençlerde Din Eğitiminin Önemi'' başlıklı yazısında önemli hatırlatmalarda bulunuyor. Müdür Yardımcısı Rıdvan Durak; önceki sayıda yer alan ''Ümit Nesli İmam Hatipler'' başlıklı yazısının ardından bu sayıda ''Asım''ın Nesli''ni anlatıyor.

Türkçe Öğretmeni Ümmet Akten; Mesnevi''den alıntıladığı bir hikayeyle hayatta anlamlı olan şeylerin ardı sıra gitmemiz gerektiğini hatırlatıyor bizlere. İngilizce Öğretmeni Ayten Yadigar, ''Önce Selam'' başlıklı yazısıyla hem dergimize hem de öğrencilere ''merhaba'' diyor. ''Çocukluk Hakkı'' başlıklı yazısıyla Meslek Dersleri Öğretmeni Betül Arvas; çocukların yaz tatiline girmek üzere olduğu şu günlerde öğrencilere ve velilere kısa ve öz hatırlatmalarda bulunuyor. Gökhan Serter ise, ''Kar Sesiyle Seslenen / Çocukluk'' başlıklı öyküsüyle yer alıyor bu sayıda. Dergideki öğretmen yazarların sonuncusu; Fen Bilgisi Öğretmeni Merve Öztufan; bir veda yazısıyla yer alıyor dergide.

Öğrenci lerin dergiye, yazıya, kaleme aşinalığı görülmeye değer. Bu sayıda Abdullah Güler, Gülşen Beste Karaağaç , Havvanur Öküş, Zülal Aysel, Muhammed Enes Esen, Emin Emirhan Özen, Melike Eren, Berfin Demir, Beyzanur Sezer, Ayşe Gültekin, Abdulkadir Aydoğan, Zeliha Sevde Kılıç ve Merve Mamuk şiirleriyle katkı sunan öğrenciler.

Hanife Sena Turgut; Kitaplık bölümünde iki kitap tanıtıyor. Fatma Dilara Esen; ''İmam Hatipli Olmak'' ve Hüseyin Hüsnü Karataştan ''Edep ve Haya'' başlıklı yazılarıyla dergideki yerini alıyor. Dilara Cihan, ilk sayıdan farklı olarak bu kez bir çengel bulmaca hazırlamış.

Derginin her sayıda hazırladığı portre sayfasında ise ''Bir Neslin Ardındaki Meçhul Kahraman; Celaleddin Ökten'' yazısıyla İmam Hatip Okullarının fikir öncüsü ''Celal Hoca'' anlatılıyor.

Söyleşi bölümünde ise bu sayıda Milli Eğitim İl Müdürü Halis İşler''le yapılan söyleşi yer alıyor.

Yorum

Yerelden dünyaya ilim yayma hareketi

Yerelden dünyaya ilim yayma hareketi

1

Milli ve manevi değerlere sahip öğrenciler yetiştirmek amacıyla 1951'de kurulan İlim Yayma Cemiyeti, 65. yılında Avrupa'dan Ortadoğu'ya, Balkanlar'dan..

Şafak Sezer hastaneden kaçmaya çalıştı

Şafak Sezer hastaneden kaçmaya çalıştı

2

Yaklaşık 2 hafta önce evinde sinir krizi geçiren ve hastaneye kaldırılan Şafak Sezer, Şişli'de ruhsal hastalıkların tedavi edildiği bir hastaneye sevk..

Yılkı atları turistlerin ilgi odağı oldu

Yılkı atları turistlerin ilgi odağı oldu

3

Antalya'nın İbradı ilçesinde yıllar önce doğaya bırakılan ve bugün sayıları 400'ü bulan yılkı atları, yurt edindikleri Eynif Ovası'na güzellik katıyor..

Facebook üzerinden şaşırtan dolandırıcılık

Facebook üzerinden şaşırtan dolandırıcılık

4

Her geçen gün kendilerine yeni bir yöntem bulan dolandırıcıların son adresi sosyal medya oldu. Yardımsever insanlara ulaşıp onları sömüren dolandırıcı..

Pelemet bezi gelir kapısına dönüşecek

Pelemet bezi gelir kapısına dönüşecek

5

Zonguldak'ın Çaycuma bölgesinde uzun yıllar önce önemli bir yer tutan ve günümüzde kaderine terk edilen Pelemet Bezi, şimdilerde onlarca ev hanımına e..

Sare Davutoğlu normal doğumda kararlı

Sare Davutoğlu normal doğumda kararlı

6

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Sare Davutoğlu, Konya'da, 'Sağlıklı Doğum Sağlıklı Yaşam' sempozyumuna katıld..

4 Ordulu sanatçı sergi açtı

4 Ordulu sanatçı sergi açtı

7

Ordu'nun yetiştirdiği ve Türkiye ve dünyada tanınan ressamlar Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Emin Öztürk, Sadık Karamustafa ve Uğurcan Ataoğlu memleketlerinde..

Obeziteyle beslenerek mücadele edin

Obeziteyle beslenerek mücadele edin

8

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal, obeziteyi doğru ve dengeli beslenmeyle yenmenin mümkün olduğunu söyledi. Hareketsiz yaşamın, sağlıksız beslenme..

Sağlık alanındaki değişiklikler yayımlandı

Sağlık alanındaki değişiklikler yayımlandı

9

Sağlık Uygulama Tebliği'nde yapılan değişikliklere ilişkin düzenlemeler Resmi Gazete'de yayımlandı. Düzenlenen tebliğle vatandaşların da fizik tedavi ..

Bu çocuklar başımıza icat çıkaracak

Bu çocuklar başımıza icat çıkaracak

10

Küçük mucitler tasarlıyor, NASA ve IBM icatları geliştirmek için sırada bekliyor. Bursa’da gelecek hafta sonu başlayacak Bilim Şenliği, meraklı çocukl..

Eski İstanbul'un çarşı-pazarı kitaplaştırıldı

Eski İstanbul'un çarşı-pazarı kitaplaştırıldı

11

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş, İstanbul'un 40 yıllık alış veriş serüvenini daha çok işportacılar üzerinden gözler önüne seren “Çarşı - Paz..

Evlerde sadelik ceplerde bereket

Evlerde sadelik ceplerde bereket

12

Havaların ısınmasıyla birlikte yaklaşan düğün sezonu, çiçeği burnunda birçok çift için büyük bir koşuşturma anlamına geliyor. Biz de bu süreçte ev kur..

Kızılay Ramazan'da gönülleri birleştirecek

Kızılay Ramazan'da gönülleri birleştirecek

13

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, önemli açıklamalarda bulundu. Ramazan ayında ve kış mevsiminde kan bağışlarının azaldığını söyleyen Kınık, in..

Kut'ül Amare'nin müzikleri Can Atilla'dan

Kut'ül Amare'nin müzikleri Can Atilla'dan

14

Kut'ül Amare'nin 100'üncü yıl dönümünde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın himayesinde, dün sahnelenen "Kut'ül Amare Belgeli Dramatik Gösterimi"nin müziklerini..

'Vatan sağ olsun mu? Bilmiyorum'

'Vatan sağ olsun mu? Bilmiyorum'

15

Manken ve oyuncu Sema Şimşek, Türkiye'de yaşanan terör olaylarına ilişkin olarak, "Çok ağlıyorum, artık bunun gerçekten bitmesini istiyorum. Herşeyin ..

İİT zirvesi ve Türkiye'nin vizyonu

İİT zirvesi ve Türkiye'nin vizyonu

16

Bütün ilkeler Türkiye’nin, İslam dünyasının birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmesi noktasında gösterdiği ihtimamı net bir şekilde ortaya koydu..

Siparişler taze biçilir

Siparişler taze biçilir

17

'Organik yemek pahalı' olur önyargısını yıkan Taksim'deki 'Ek Biç Ye İç' restoran çorba, salata ve wraplarıyla müdavimi olmanızı sağlayacak. Sürdürüle..

Sinan Çetin'in oğluna bir dava daha açıldı

Sinan Çetin'in oğluna bir dava daha açıldı

18

İstanbul Beşiktaş'ta polis aracına çarpmasıyla bir polisin ölmesine diğerinin de yaralanmasına yol açan ünlü yönetmen Sinan Çetin'in oğlu Rüzgar Çetin..

Üç çocuk  olsun şehirden  uzak olsun

Üç çocuk olsun şehirden uzak olsun

19

Bir internet sitesi tarafından gerçekleştirilen "Günümüz evliliklerindeki beklentiler" araştırması Türklerin evlilik hakkındaki tercihlerini gözler ö..

Yarın Miraç Kandili

Yarın Miraç Kandili

20

Hazreti Muhammed'in Allah'ın huzuruna yükseldiği gece olarak kabul edilen Miraç Kandili bu sene 3 Mayıs tarihine denk geldi. Müslümanların önem verdiğ..

+