KÜLTÜR SANAT

Bir Okul Dergisi; Elif Çocuk çıktı

Tekirdağ İmam Hatip Ortaokulu açıldığı ilk yılında ilk sayısını Ocak ayında yayınladığı ''Elif Çocuk ve Edebiyat Dergisi''nin ikinci sayısını da Haziran ayında çıkardı.

yenisafak.com.tr / kültür sanat Yeni Şafak
Tekirdağ İmam Hatip Ortaokulunun eğitimde farkındalık oluşturma çabası sayılabilecek bu çalışması, ülkemizde İmam Hatip Okullarına halkımızın büyük teveccüh göstermesinin sebebini de izah ediyor denilebilir.

Elif''in bu sayısı; okul etkinlikleri bağlamında geçirilen yoğun bir dönemin ardından açıldığı ilk yılının bir özeti mesabesinde. Zira öğrencilerin yaptığı etkinlikleri, katıldığı faaliyetlere de yer verilmiş dergide.

Takdim yazısında Okul Müdürü Veysel Çalık ''Gençlerde Din Eğitiminin Önemi'' başlıklı yazısında önemli hatırlatmalarda bulunuyor. Müdür Yardımcısı Rıdvan Durak; önceki sayıda yer alan ''Ümit Nesli İmam Hatipler'' başlıklı yazısının ardından bu sayıda ''Asım''ın Nesli''ni anlatıyor.

Türkçe Öğretmeni Ümmet Akten; Mesnevi''den alıntıladığı bir hikayeyle hayatta anlamlı olan şeylerin ardı sıra gitmemiz gerektiğini hatırlatıyor bizlere. İngilizce Öğretmeni Ayten Yadigar, ''Önce Selam'' başlıklı yazısıyla hem dergimize hem de öğrencilere ''merhaba'' diyor. ''Çocukluk Hakkı'' başlıklı yazısıyla Meslek Dersleri Öğretmeni Betül Arvas; çocukların yaz tatiline girmek üzere olduğu şu günlerde öğrencilere ve velilere kısa ve öz hatırlatmalarda bulunuyor. Gökhan Serter ise, ''Kar Sesiyle Seslenen / Çocukluk'' başlıklı öyküsüyle yer alıyor bu sayıda. Dergideki öğretmen yazarların sonuncusu; Fen Bilgisi Öğretmeni Merve Öztufan; bir veda yazısıyla yer alıyor dergide.

Öğrenci lerin dergiye, yazıya, kaleme aşinalığı görülmeye değer. Bu sayıda Abdullah Güler, Gülşen Beste Karaağaç , Havvanur Öküş, Zülal Aysel, Muhammed Enes Esen, Emin Emirhan Özen, Melike Eren, Berfin Demir, Beyzanur Sezer, Ayşe Gültekin, Abdulkadir Aydoğan, Zeliha Sevde Kılıç ve Merve Mamuk şiirleriyle katkı sunan öğrenciler.

Hanife Sena Turgut; Kitaplık bölümünde iki kitap tanıtıyor. Fatma Dilara Esen; ''İmam Hatipli Olmak'' ve Hüseyin Hüsnü Karataştan ''Edep ve Haya'' başlıklı yazılarıyla dergideki yerini alıyor. Dilara Cihan, ilk sayıdan farklı olarak bu kez bir çengel bulmaca hazırlamış.

Derginin her sayıda hazırladığı portre sayfasında ise ''Bir Neslin Ardındaki Meçhul Kahraman; Celaleddin Ökten'' yazısıyla İmam Hatip Okullarının fikir öncüsü ''Celal Hoca'' anlatılıyor.

Söyleşi bölümünde ise bu sayıda Milli Eğitim İl Müdürü Halis İşler''le yapılan söyleşi yer alıyor.

Yorum

Bu hafta 10 yeni film vizyonda

Bu hafta 10 yeni film vizyonda

1

Bu hafta vizyonda 5'i yerli yapım olan 10 yeni film var. Dikkatler ise Stephen Hopkins'in yönetmenliğini yaptığı 'Rüzgarın Oğlu', Julia Roberts ve Geo..

Suriyeli çocuklar piknikte gönüllerince eğlendi

Suriyeli çocuklar piknikte gönüllerince eğlendi

2

Diyarbakır'da Namık Kemal İmam Hatip Ortaokulunda Türkçe ve Arapça eğitim gören yaklaşık 270 Suriyeli çocuk, piknikte doyasıya eğlendi.

Mustafa Dede ve Hatice'si

Mustafa Dede ve Hatice'si

3

"Haticem göçeli 1918 gün oldu. Nasıl da saymam, sayılmayacak bir Hatice değil ki..." diyen Mustafa Dede, müstakbel eşini önce rüyasında görmüş. Mustaf..

3 yaşından sonra büyümedi

3 yaşından sonra büyümedi

4

Hayatını İstanbul'da sürdüren Muhammet Diyarbakırlı, fanconi sendromu, sistanozis, kronik böbrek yetmezliği ve bu hastalıklara bağlı gelişme geriliği ..

Gıdıya göbeğe elveda!

Gıdıya göbeğe elveda!

5

Op. Dr. Mehmet Gökhan Şahin, sağlıksız beslenme ve hareketsizlikle ortaya çıkan fazla yağlanmalar ve şekil bozukluklarından, diyet ve spora rağmen kur..

Survivor'da ödülü kazananlar 'erken' belli oldu

Survivor'da ödülü kazananlar 'erken' belli oldu

6

Acun Ilıcalı'nın sunduğu Survivor programında kazanan takıma NBA ödülü verileceği açıklanmıştı. Gece saatlerinde yayınlanan NBA maçında "Ünlüler" takı..

'Türkiye'yi Necip Fazıl'ın talebeleri yönetiyor'

'Türkiye'yi Necip Fazıl'ın talebeleri yönetiyor'

7

Derin Tarih Genel Yayın Yönetmeni ve Yazar Mustafa Armağan, Necip Fazıl Kısakürek'in davasını sonraki nesle çok güzel aktardığını ve etkisinin hala sü..

Kuaförler çocuk gelinlerin saçını taramayacak

Kuaförler çocuk gelinlerin saçını taramayacak

8

Van'da küçük yaşta evliliğe karşı yürütülen kampanyası kapsamında, kentteki kuaför salonlarına 'Bu iş yerinde 18 yaş altı gelin saçı taranmamaktadır' ..

Erdoğan ile anısını anlatırken ağladı

Erdoğan ile anısını anlatırken ağladı

9

Gençlik yıllarında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın alışveriş yaptığı Kasımpaşalı bakkal Emin Turan, Erdoğan ile olan hatıralarını anlatırken duygulandı.

Ertuğrul Gazi intikamını aldı

Ertuğrul Gazi intikamını aldı

10

Her hafta Çarşamba günleri TRT'de izleyicisiyle buluşan ve reyting rekorları kıran 'Diriliş Ertuğrul' dizisinde dün nefes kesen bir olay yaşandı. Ertu..

Dünyada 15 bizde 5 kilo

Dünyada 15 bizde 5 kilo

11

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, kişi başına yıllık ortalama balık tüketiminin dünyada 15 kilogram, Türkiye'de i..

Abdülmecit 8 yaşında yaşlandı

Abdülmecit 8 yaşında yaşlandı

12

Batman’da ikamet eden ve “Erken yaşlanma hastalığına” yakalanan 8 yaşındaki Suriyeli Mehmet Adem Abdulmecit’in dramı yürek burkuyor. Yaşından oldukça ..

Ses kısıklığı kanserin habercisi

Ses kısıklığı kanserin habercisi

13

İki haftadan uzun süre ses kısıklığı yaşayan kişilerin mutlaka uzman bir doktora muayene olması gerektiği belirtildi. Uzmanlar, bu tür ses kısıklığını..

12 yaşında gitar virtüözü İtalya'da birinci

12 yaşında gitar virtüözü İtalya'da birinci

14

Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı Klasik Gitar Bölümü öğrencisi 12 yaşındaki Aylin Çelik, İtalya'da düzenlenen 13'üncü Uluslararası Enrico Merc..

Dondurmadan sonra nane çayı için!

Dondurmadan sonra nane çayı için!

15

Dondurmanın büyük, küçük herkesin severek tükettiği soğuk bir tatlı olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, dondurma tüketirken dikkat edi..

Okumadan çiğ köfte yemeyin!

Okumadan çiğ köfte yemeyin!

16

Geleneksel lezzetlerimizden çiğ köfte 7'den 70'e pek çoğumuzun vazgeçilmezi. Lezzetli olmasının yanı sıra besleyici özelliği ile de öne çıkıyor. Bağış..

Aynı ağaçta 7 meyve

Aynı ağaçta 7 meyve

17

Muğla'nın Yatağan ilçesinde emekli memur 53 yaşındaki Memduh Mavi bahçesindeki özel aşılama uyguladığı muşmula ağacından erik, badem, elma, ayva, vişn..

Türkiye’nin yapı taşı Üstad Necip Fazıl

Türkiye’nin yapı taşı Üstad Necip Fazıl

18

Şair, yazar ve fikir adamı Necip Fazıl Kısakürek’i vefatının 33. yılında talebeleri ve günümüz edebiyatçıları anlattı. Üstad'ı Türkiye'nin yapı taşı o..

Darıca Hayvanat Bahçesi'ne yeni misafir

Darıca Hayvanat Bahçesi'ne yeni misafir

19

Kocaeli'deki Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi'ne İtalya'dan çizgili sırtlan getirildi, yeni üyesiyle hayvanat bahçesindeki tür sayısı, 288'e yükse..

+