Yerebatan Sarnıcı çok popüler

Yerebatan Sarnıcı 2013 yılında doldu doldu boşaldı. Özellikle yabancı turistlerin İstanbul''da en çok ziyaret ettiği tarihi mekânların başında gelen Sarnıç, geçtiğimiz yıl tüm zamanların ziyaretçi rekorunu kırarak 2 milyon 11 bin 209 kişi tarafından ziyaret edildi.

yenisafak.com.tr / kültür sanat 00:00 Ocak 07, 2014 Yeni Şafak

Yerebatan Sarnıcı çok popüler

Fotoğraf: Yeni Şafak
Tarihi sarnıç 2012 yılında 1milyon 754 bin 166 kişi tarafından ziyaret edilmişti. Verilere göre 2013 yılı genelinde Yerebatan Sarnıcı''nı, 1milyon 474 bin 166''sı yabancı, 440 bin 553 kişi yerli olmak üzere toplam 2 milyon 11bin 209 kişi ziyaret Verilere göre 2013 yılı genelinde Yerebatan Sarnıcı''nı, 1milyon 474 bin 166''sı yabancı, 440 bin 553''ü yerli olmak üzere toplam 2 milyon 11bin 209 kişi ziyaret etti. Bu ziyaretçi sayısı ile Yerebatan Sarnıcı''nda tüm zamanların rekoru kırılmış oldu. Sarnıcı bu yıl ziyaret eden yabancı turistler arasında Avrupalı ve Uzakdoğulular başı çekiyor. 2012 yılında ise Sarnıcı, 1 milyon 353 bin 743''ü yabancı, 400 bin 407''si yerli olmak üzere toplamda 1 milyon 754 bin 150 kişi ziyaret etti.

Cehennem kitabının etkisi

Yerebatan Sarnıcı''nın geçtiğimiz yıl tüm zamanların ziyaretçi rekorunu kırmasında Dan Brown''ın Mayıs ayı sonunda yayımlanan Cehennem isimli kitabı etkili oldu. Özellikle yaz aylarında Sarnıç''ın ziyaretçi sayısı iki kat arttı. Romandaki gizemin kördüğümü Ayasofya ve Yerebatan''da çözülüyor.

İki Medusa başı hayranlık uyandırıyor

Yerebatan Sarnıcı''nı ziyarete gelenlerin hayretler içerisinde seyrettiği iki Medusa başı, asırlardan bu yana gizemini korumaya devam ediyor.

Roma Çağı heykel sanatının şaheser örneklerinden olan bu başların hangi yapıdan alınarak sarnıca konulduğu belli olmamakla beraber Medusa''yla ilgili mitolojiye dayandırılan birçok söylenti bu yapıyı daha da gizemli kılıyor.

  Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Şafak Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

  Yerebatan Sarnıcı çok popüler

  Yerebatan Sarnıcı 2013 yılında doldu doldu boşaldı. Özellikle yabancı turistlerin İstanbul''da en çok ziyaret ettiği tarihi mekânların başında gelen Sarnıç, geçtiğimiz yıl tüm zamanların ziyaretçi rekorunu kırarak 2 milyon 11 bin 209 kişi tarafından ziyaret edildi. Yerebatan Sarnıcı çok popüler
  Yayın hayatına başladığımız ilk günden itibaren ülkemizde demokrasinin tüm kurumları ile yerleşmesi, milli irade ve değerlerimizin hakim olması için tüm gücümüzle çalıştık. Bu ülkenin geleceğinin derin sularda boğulup gitmemesi için çaba sarf ettik. Fırtınalı günlerde sığınılacak bir liman olduk. Bugüne kadar ülkemize yapmış olduğumuz katkıyı bundan sonra da okurlarımızın desteği ile sürdürmeye devam edeceğiz. Her gün Yeni Şafak’la yeni bir umut olacak.

  SON DAKİKA

  #title#