YENİ ŞAFAK PAZAR

Ayasofya'da ezan sesleri yükseliyor

Ayasofya'da artık öğlen ve ikindi ezanlarını Yeni Cami, Laleli ve Beyazıt camilerinde görevli üç güzel sesli müezzin dönüşümlü olarak okuyor. Onlar ezana başlayınca dünyanın dört bir yanından Sultanahmet'e gelen turistler hem ezanı dinlemek hem de müezzinlerle tanışmak için Ayasofya'ya geliyor. Ayasofya bir süredir sadece tarihi yapısıyla değil okunan güzel ezanıyla da gönülleri mest ediyor.

Kübra Sönmezışık Yeni Şafak
Yolunuz Sultanahmet Meydanı'na düşerse öğlen ve ikindi ezanını mutlaka Ayasofya'dan dinleyin. Ayasofya ve Sultanahmet Camii'nin imamlarının karşılıklı okuduğu ezan gönlünüzü mest edecek. Üstelik iki müezzinin mukabeleyle okuduğu ezanın sadece sizi değil yoldan geçen pek çok turisti de ruhundan yakaladığına şahit olacaksınız ve bir kenara çekilip huşu içinde ezanı dinleyeceksiniz. Ezan bittikten sonra bu sesi niye daha önce duymadığınızı merak edecek olursanız buyrun hikayenin gerisini bizden dinleyin:

Herkesin bildiği gibi Ayasofya, Fatih Sultan Mehmet'in 1453 yılında İstanbul'u feth etmesinden hemen sonra kiliseden camiye çevrilmişti. 1934 yılında yeni bir düzenlemeye gidilerek cami müzeye dönüştürüldü. Dünyanın hayranlık duyduğu, her gün binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği bu görkemli mabet, zaman içinde müze kimliğinden uzaklaştı. Tarihte ilk defa Süleyman Demirel Ayasofya'daki caminin dışında kalan küçük Hünkâr Mahfili'ni ibadete açtırdı. Bu kısım camiye oranla çok küçük olsa da Müslümanlar için büyük bir adım oldu. O günden sonra Ayasofya'nın bu bölümünde sessiz sedasız beş vakit ezan okunuyor ve namaz kılınıyordu. Ta ki geçtiğimiz Nisan ayına kadar…

Kutlu Doğum Haftası etkinlikler çerçevesinde geçtiğimiz Nisan ayında Ayasofya'da açılan Hilye-i Şerif sergisi bu küçük mekanın kaderini değiştirdi. Çünkü sergiyi gezmek için gelen yabancı turistler Hz. Muhammed'in dış görünüşünü ve vasıflarını anlatan 'Lisan-ı Hat ile Aşk-ı Nebi' başlıklı hilye-i şerif sergisini gezip İslam'la ilgili sorular sormaya başlayınca İslam'ı daha güzel anlatmak ve onların hem gönüllerine hem de ruhlarına hitap edecek bir çalışma düşünen Müftülük, Ayasofya'nın bu bölümünde İstanbul'un en güzel ezanlarının okunduğu üç farklı camiden öğlen ve ikindi ezanlarını okumaları için üç muezzini buraya atadı. Şimdi Ayasofya'da Yunus Emre'nin tabiriyle üç 'islam bülbül'ü herkesin gönlünü mest eden ezanları okuyor. Müftülüğün görevlendirdiği isimlerden Musa Çetintaş Laleli Camii'nden, Abdullah Yılmaz Beyazıt Camii'nden, Şaban Calayoğlu ise Yeni Camii'nden Ayasofya'ya iki vakit ezan okumak için geliyor. Üç müezzin sırayla Ayasofya'da yanık sesleriyle öğle ve ikindi ezanı okuyor. Diğer vakitleri ise Ayasofya'nın eski müezzini okumaya devam ediyor.

VALİ BİZE HÜRMET GÖSTERİR CEMAAT İLTİFAT EDER

Beyazıt, Ayasofya, Sultanahmet, Yeni Cami gibi 'A sınıfı' camilerde müezzinlik yapmak için belli şartlar aranıyor. İyi giyinen, güzel konuşan, eğitimli, makam bilen ve hafız olan müezzinler tercih ediliyor. 'A sınıf' camilere gelen bir imamın on yıl, 'B sınıf' camilerine gelen imamın sekiz yıl, diğer camiler için ise üç yıllık bir mesleki tecrübesi olması gerekiyor.. Ses ve makam bilgisinin çok önemli olduğunu söyleyen müezzin Abdullah Yılmaz, gelen misafirlere ve turistlere karşı nasıl davranacağını bilen insanların burada görev alabileceklerini dile getiriyor. Ayrıca burada görev alan müezzinlerin İngilizce bilmesi de gerekiyor. Bu sebeple müezzinlerin özel dil eğitimi dersi aldığını söyleyen Yılmaz, Ayasofya'da yaptığı müezzinliği kariyerinin zirvesi olarak görüyor ve şunları söylüyor: "Böyle büyük camide müezzinlik yapmak kariyerimin zirvesi. Sultanahmet Camii'nde müezzin Anadolu'da müftü gibidir. Vali bize hürmet gösterir. Cemaat ayrı iltifat eder"

Turistlerden büyük ilgi

Ayasofya'nın Doğu cephesi minaresinin önündeyiz. Abdullah Bey, birazdan ikindi ezanını okuyacak. Yılmaz, ezan okurken cübbe giymiyor. Kafasına sadece beyaz bir takke takıyor o kadar. Minarenin kapısını açıyor, içeriden ayaklı bir mikrafon çıkarıyor ve kendi boyuna göre ayarlıyor. Yılmaz'ın söylediği gibi bu manzara turistlerin hemen dikkatini çekiyor. Abdullah Bey ellerini kulaklarına götürmüş, Sultanahmet camisinden gelecek Allahu ekber sesini bekliyor. Saniyeler sonra Sultanahmet camisinden Allahu ekber sesi yankılanıyor ve Abdullah Bey gür sesiyle ezana başlıyor. Topkapı Sarayı'ndan çıkan yerli yabancı insan kalabalığı, şaşkın bakışlarla olayı anlamaya çalışıyor. Abdullah Yılmaz'ın ezan okuduğu bölüme yaklaşıp, fotoğraf çekmeye başlıyorlar. Çok geçmeden etraf kalabalıklaşıyor. Ezan bitiyor ve hemen bir turist Abdullah Bey'in yanına gelip ona sesinin çok güzel olduğunu söylüyor. Yılmaz, girişken tavrıyla onlarla hemen sohbete edip nereli olduklarını soruyor.

EZAN DİNLEYEN TURİSTLER

Abdullah Yılmaz, günde iki vakit yoğun istek üzerine hicaz makamında ezan okuduğunu ve turistlerin özellikle bu makamda okunan ezandan çok etkilendiklerini söylüyor ve ekliyor: "Ezan okumaya başladığımda turistler etrafımı sarıyorlar. Çok güzel sesiniz var diye iltifat ediyorlar. Hatta ezan bitene kadar saygıyla dinliyorlar. Birlikte fotoğraf çektirmek isteyenler bile oluyor. Fotoğrafımı çekip bana mail olarak gönderiyorlar" Abdullah Yılmaz yabancı turistlerin Ayasofya'da ezan okunmasına karşı çıkmadıklarını aksine çok memnun kaldıklarını dile getiriyor. Yılmaz, "Avrupa'nın gözü Ayasofya'da, eğer ibadete açılırsa gayrimüslümler itiraz eder diye düşünüyoruz. Fakat onların böyle bir isteği yok. Tam tersi biz onlardan daha fazla kaygılanıyoruz" sözleriyle gözlemlerini bizimle paylaşıyor. Ayasofya'nın ibadete açılması için taleplerin arttığını dile getiren Yılmaz, ezana özellikle mütedeyyin olmayanların ilgi gösterdiğini, ezanın büyüsüne kapılıp namaz kılmaya gelenlerin çoğunlukta olduğunu söylüyor. Ezan sesine turistlerin çok büyük ilgisi olduğunu hatta ezanı dinlemekle kalmayıp kendisini soru yağmuruna tuttuklarını belirten Yılmaz, "Genelde sesimle ilgili sorular soruyorlar. Karşılıklı ezan okumanın ne anlama geldiğini soruyorlar ben de anlatıyorum" diyor.

Müzik eğitimi görüyor

Abdullah Yılmaz, on iki yıldır Amir Ateş'ten musiki dersleri alıyor. Kendini eğitime adayan Yılmaz'ın haftalık programı bir hayli yoğun "Cumartesi günleri Beyazıt Cami'sinin içindeki Darrül Kurra'da talim dersleri alıyorum. Saat on bir buçuktan sonra Ayasofya'ya öğle ezanını okumak için gidiyorum.

Oradan çıkıp Kubbealtı'nda tasavvuf musikisi derslerine katılıyorum. Oradan çıkıp ikindi ezanını okumaya tekrar Ayasofya'ya gidiyorum. İkindiden sonra koro dersine katılıyorum. Düzenlenen bütün kurslara katılmaya çalışıyorum. Kur'an, şan, musiki, Arapça gibi kursların hepsine gittim"

Çocukken uykumda Kur'an okurmuşum

Abdullah Yılmaz'ın bir kardeşi İzmit'te imamlık yaparken diğer kardeşinin de ilahiyat öğrencisi olduğunu öğreniyoruz. Yılmaz, müezzin olma hikayesini anlatıyor; "Çocukken uykumun arasında Kur'an okurmuşum. Anneannem beş yaşımda beni Kur'an eğitimine gönderdi. On beş yaşıma kadar orada kaldım. İlkokulu dışarıdan bitirdim. Sonra iki yıl ilahiyat okudum. Bir dönem turizm işiyle uğraştım. Şirket kurup iflas edince KPSS sınavına girmeye karar verdim. Sınavdaki kitapçığın bir bölümde 'hangi alanda iş yapmak istersiniz?' diye bir soru vardı. Ben de cevap olarak 'imamlık ve müezzinlik dışında hiç bir görev istemiyorum' diye yazmıştım."

Güzel ses ve şık giyinmek şart

Sadece sesleri değil giyim kuşam olarak da son derece şık olan üç müezzinden Beyazıt Camii müezzini Abdullah Yılmaz giyim kuşamın da 'VIP müezzinler' olarak güzel ezan okumak gibi mesleklerinin bir şartı olduğunu söylüyor. Abdullah Yılmaz Ayasofya ile Sultanahmet Camii'nin karşılıklı ezan okumasının inceliklerini ise şöyle anlatıyor:

"Güzel sesli, makam bilen, yabancı dil konuşan, eğitimli müezzinleri tercih ediyorlar. Sultanahmet Camii'nde ezan okuyan müezzin ile Ayasofya'da okuyan kişinin seslerinin birbirine uyumlu olması gerekiyor. O yüzden ezanı okurken karşılıklı olarak seslerimizi örtmemeye çalışıyoruz. Sultanahmet'te okunan ezanın sesini duymak için minarenin kapısını açıyoruz. Son okuyan ilk okuyana göre ses tonunu ayarlıyor."

Ayasofya'nın doğu kapısında okunan ezanla ilgili dünden bugüne sadece 'ses kalitesi'nde bir değişim yapılmamış ayrıca sesin daha gür olarak çıkması için hoparlör sesi de artırılmış. İki minareye taktıkları sekiz adet hoparlör sayesinde Ayasofya'daki ezan sesi eskiye göre çok daha gür çıkmaya başlamış. Diğer iki minareden de ezan sesinin duyulması için hoparlör takmak istediklerini söyleyen müezzin Yılmaz, çok yakında daha gür olarak Ayasofya'da ezan okunacağı müjdesini veriyor.

Yorum

2015'te ölenlerin çocuğu erkek

2015'te ölenlerin çocuğu erkek

1

Türkiye İstatistiK Kurumu (TÜİK) 2015 yılına ait ölüm istatistiklerini açıkladı. Buna göre; Türkiye'de geçen yıl ölüm sayısı bir önceki yıla göre yüzd..

Polenlere karşı gözünüzü koruyun

Polenlere karşı gözünüzü koruyun

2

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları'ndan Prof. Dr. Nurhan Köksal, polene karşı alerjisi olan kişilerin kuru ve rüzgarlı havala..

Yemeğinin içinden kızarmış tavuk kafası çıktı

Yemeğinin içinden kızarmış tavuk kafası çıktı

3

Türkiye'de de şubeleri bulunan Quick restoranında büyük bir skandal yaşandı. Fransa'da tavuk menüsü isteyen bir kişiye gelen yemeğin içinde kızarmış t..

Ameliyatlarda 'felç riski' ortadan kalkıyor

Ameliyatlarda 'felç riski' ortadan kalkıyor

4

Kritik omurga ve beyin tümörü ameliyatlarına bağlı gelişebilecek felç riskini aza indiren, ameliyat sonrası yaşam kalitesinin düşmesini engelleyen, ha..

Öz çocuğu yok binlerce manevi çocuğu var

Öz çocuğu yok binlerce manevi çocuğu var

5

Muğla'nın Bodrum ilçesinde yaşamını sürdüren 85 yaşındaki emekli ebe Sabiha Öncel, 32 senelik meslek hayatında 3 bine yakın bebeğin dünyaya gelmesine ..

Kazıda bulunan mozaik yanlış tercüme edildi

Kazıda bulunan mozaik yanlış tercüme edildi

6

Hatay'daki kazı çalışmaları esnasında bulunan mozaik hakkında yapılan araştırmalar sonucunda, eski Grekçe'yi bilen kişiler mozaiğin bu şekilde tercüme..

İstanbul'un yanı başında ailenizle tatil keyfi

İstanbul'un yanı başında ailenizle tatil keyfi

7

İstanbul’un hemen yanı başında, deniz kenarında ve yemyeşil bir ormanla iç içe Rizom Tatil Köyü'nde ailenizle tatil keyfi sizi bekliyor.

'Türkiye'nin Maldivleri' turizme kazandırılacak

'Türkiye'nin Maldivleri' turizme kazandırılacak

8

Burdur'un Yeşilova ilçesinde bulunan, beyaz kumsalı ve berrak yapısıyla Maldivler'e benzetilen Salda Gölü'nün turizme kazandırılması için Kaymakamlıkç..

Tedavi olmaya gitti 3 kişiyi kurtardı

Tedavi olmaya gitti 3 kişiyi kurtardı

9

Adana'da tedavi olmak için gittiği hastanede beyin kanaması geçirip yaşamını yitiren emekli 65 yaşındaki Müfide Taşyürek'in ailesince bağışlanan böbre..

Profesörlükten istifa etti öğrenci oldu

Profesörlükten istifa etti öğrenci oldu

10

Rektör yardımcılığı, dekanlık ve bölüm başkanlığı yaparken yeniden girdiği üniversite sınavını kazanan fizik profesörü Dilek Dadaylı Paktaş, tüm görev..

Kahvaltı yapan çocuk şişmanlamıyor

Kahvaltı yapan çocuk şişmanlamıyor

11

Günün en önemli ve başlangıç öğünü olan kahvaltıyı uzmanlar çocuk ve yetişkin herkese tavsiye ediyor. Yapınca enerji dolu hissettiğimiz kahvaltıyı Uzm..

Bu hafta yeni 10 film vizyonda

Bu hafta yeni 10 film vizyonda

12

Bu Cuma 3'ü yerli yapım olan 10 yeni film vizyona girecek. Dikkatler ise Hasan Karacadağ'ın uluslararası yapımı olan 'Magi' filmine yönelmiş durumda.

Gözünüzün önünde bir şeyler uçuyorsa dikkat!

Gözünüzün önünde bir şeyler uçuyorsa dikkat!

13

Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Şeyda Atabay, göz önünde siyah gri uçuşan cisim görmenin vitre dejenerasyon olduğunu belirtti. Vitrenin göz retina taba..

19 bin anne çoğul doğum gerçekleştirdi

19 bin anne çoğul doğum gerçekleştirdi

14

Türkiye'de geçen yıl 19 bin 330 anne çoğul doğum gerçekleştirdi, bunlar arasında ikiz bebek doğuran annelerin oranı yüzde 97,4 oldu. Türkiye İstatisti..

Türk filmleri Hollanda seyircisiyle buluşacak

Türk filmleri Hollanda seyircisiyle buluşacak

15

Hollanda’da Türk filmlerinin sanatseverlere ulaştırılması amacıyla düzenlenen geleneksel “Kırmızı Lale Film Festivali”nin 4’üncüsü bu sene 27 Mayıs’ta..

Kanseri tetikliyor

Kanseri tetikliyor

16

Birleşmiş Milletler (BM) Tehlikeli Maddelerin İmhası Özel Raportörü Başkut Tuncak, kanser, kalp hastalığı ve doğum kusurlarının, pek çok meslekte tehl..

Kedi emniyet sandalyesinde doğum yaptı

Kedi emniyet sandalyesinde doğum yaptı

17

Sinop'ta doğum sancısı nedeniyle miyavlayarak şube kapısına gelen kedi, polise sığındı. Polis sandalyesinde erken doğum yapan kedi, doğumun ardından s..

En çarpıcı an!

En çarpıcı an!

18

Anadolu Ajansı'nın (AA) bu yıl ikincisini düzenlediği Istanbul Photo Awards 2016 yarışmasının ilk sergisi, Ankara'da açıldı.

+