YENİ ŞAFAK PAZAR

Rabia'ya Türk müziği duygusallık kattı

Mısır direnişi için Rabia şarkısını besteleyen Suriyeli müzisyen Yahya Havva, 'Türk sazlarıyla söylememin sebebi, Türk sazlarında özel bir 'duygusallık' olduğunu düşünmem. Vermek istediğin mesajı ve hissettirmek istediğin duyguları karşı tarafa çok iyi aktarıyor. Şunu da söylemekte fayda var; Arap halkı Türk müziğini çok seviyor' diyor.

Büşra Sönmezışık Yeni Şafak
Rabia Mısır Dayanışma Derneği, geçtiğimiz hafta 16 sanatçının katılımıyla 'Uluslararası Rabia Gecesi' düzenlendi. 'Mısır İçin Söyle, Bir R4bia Var Buluşması' adlı etkinlik Suriye, Mısır, Afrika, Türkiye, Endonezya ve Malezya'dan pek çok sanatçının katılımıyla konser sırasında darbe karşıtı ve özgürlük mesajlarını içeren 'Bir Rabia Var' şarkısını hep birlikte söylediler. Bizde konser öncesinde Rabia şarkısını besteleyen Suriyeli müzisyen Yahya Havva ile konuştuk.

'Rabia konseri' projeleri nasıl ortaya çıktı?

Bu tarz organizasyonlara katılan sanatçıların birçoğu birbirini tanıyor zaten. Bu tip insanları heyecanlandıran, şevklendiren programlara öncülük eden de genelde, Mısır ve Suriye'de olduğu gibi dünyadaki bütün Müslüman davalarına sahip çıkan Türkiye oluyor. Dolayısıyla kardeşlik ruhu bizi bir araya getiriyor.

Müziğiniz hükümete karşı protesto mu yoksa amacınız halkı cesaretini arttırmak mı?

Ben zaten ilahi, ezgi söyleyerek başladım bu işe ve çocuklara yönelik çalışmalar da yaptım. Suriye devrimiyle müziğimiz başka bir boyuta taşındı. Halkı cesaretlendirmek adına cihad marşları söylemeye başladık.

TÜRKİYE BİZE DESTEK OLDU

Az önce 'devrimden sonra' dediniz. Suriye'de devrimden sonra bulundunuz mu?

Ürdün'de yaşıyorum Suriye'ye girmem yasaklandı. Ancak Suriyeliyim.

Daha önce Türkiye'de Seyyid Kutub'un 'Kardeşim sen özgürsün.' isimli şiirini şarkı haline getirdiniz, Türk sazları eşliğinde okuyarak şarkıyı Rabia'ya atfettiniz. Neden özellikle Türkiye?

Türkiye'de yapmamın sebebi, bu ülkenin 'Mısır davası'na sahip çıkarak desteklemesidir. Türkiye bu davaya samimiyetle destek verdi. Türk sazlarıyla söylememin sebebi ise, Türk sazlarında özel bir 'duygusallık' olduğunu düşünmem. Vermek istediğin mesajı ve hissettirmek istediğin duyguları karşı tarafa çok iyi aktarıyor. Şunu da söylemekte fayda var; Arap halkı Türk müziğini çok seviyor.

Bu yaptıklarınız dışında, mazlum Suriye halkının özgürlüğü için özel bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?

Tabii biz sürekli yeni projeler için çalışıyoruz, değerlendirmeler yapıyoruz, eğer yeni bir şey yoksa biz üretmeye çalışıyoruz ki bu halk kendisini yalnız hissetmesin.

LEYLİM LEY TÜRKÜSÜNÜ ÇOK SEVİYORUM

Türkiye'de ne yapıyorsunuz şu anda?

Türkçe, İngilizce, Arapça ve İspanyolca bir şarkı yaptım, video klibi çekiliyor şu an. Bu şarkıda bir Türk müzisyenle çalıştım. O da yakında çıkacak inşallah.

Daha önce İbrahim Tatlıses ile düet yapmak istediğinizi söylemişsiniz, bu yönde bir gelişme oldu mu?

Tabii ki isterim, ancak iletişime geçemedim bu zamana kadar. Tatlıses Arap dünyasında çok meşhur… Onunla çalışmayı çok isterim. Leylim Ley türküsünü çok seviyorum.

ÖLDÜRÜLMEKTEN KORKMUYORUM

Şu an Suriye'de aranan bir isimsiniz, yakalanırsanız öldürülebilirsiniz, hapse atılabilirsiniz. Bu sizi endişelendirmiyor mu?

Evet doğru… Ancak ben korkarsam, sen korkarsan, o korkarsa bu davaya kimsenin bir faydası katkısı olmaz. Biz ölümden korkmuyoruz, önemli olan davamız uğruna canımızı feda edebilmek. Eğer Suriye'de yaralanır ya da öldürülürsem benden kıymetli kimse yok(bu benim için şereftir). Herkesin vatanı uğruna, özgürlüğü uğruna küçük ya da büyük bazı şeylerden feragat etmesi gerek.

Peki ya eşiniz ve çocuklarınız?

Bakın bizim yaşayacağımız her şey Rabbimizin takdiridir. Ben beş yaşımdayken babam şehit oldu. O zamanlar benden büyük abilerim ve ablam bile on yaşına basmamışlardı. Ancak biz Allah'ın lütfuyla bu acıya katlandık ve yaşadık. Bir abim avukat oldu, birisi doktor oldu, ablam da iyi bir eğitim aldı ve şair oldu. Yani hayata dört elle sarıldık, bırakmadık. Vurgulamak istiyorum, bize ne olacağına karar veren nihai kudret Allah'tır ve biz onun bize yazdığı her şeye 'amenna' diyoruz.

Suriye'de en çok neyi özlüyorsunuz?

En çok gözümün önünde şehit olan babamın evini özlüyorum. Babam seksen olaylarında şehit edildi ve ben beş yaşındaydım. Şu yaşımda hala o evi, o günleri özlüyorum.

İSMİM İSYANCILAR LİSTESİNDE

Aileniz orada mı?

Bazı akrabalarım orada. Eşim ve çocuklarım ise Ürdün'de.

Takip edildiğinizi nereden biliyorsunuz?

İsmim isyancılar listesinde ilan edildi.

Suriye halkı, sizin bu çabalarınızdan dolayı destekliyorlar mı, ailenize de herhangi bir destek veriliyor mu?

Evet, Suriyeliler beni destekliyorlar. Benim yokluğumda akrabalar ailemle ilgileniyorlar ama maddi olarak bir yardıma ihtiyacımız yok Allah'a şükür.

Aileniz ve akrabalarınız başta olmak üzere, arkadaşlarınız ve çevreniz sizin bu çabalarınızı nasıl değerlendiriyorlar?

Ailem akrabalarım ve genel olarak çevrem bu tavrımın arkasında duruyor. Bence her insan işi neyse yaptığı işte hakkı desteklemeli, savunmalı. Bir yazar yazılarıyla, gazeteci yaptığı haberlerle, ressam yaptığı resimle, siyasetçi siyasetiyle, asker askerliğiyle, yetkileriyle her daim Hakk'ın yanında olmalı.

MÜLTECİLERE KARŞI CÖMERT BİR EV SAHİBİSİNİZ

Suriye'nin şu an ki durumunu ve geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Suriye tarihi boyunca en zor günlerini geçiriyor. Suriye hiçbir döneminde böyle bir kriz yaşamamıştı, ancak biz her ne olursa olsun, Suriye er ya da geç huzura ve sükûnete kavuşup, Türkiye gibi bir ülke olmayı başaracak Allah'ın izniyle.

Türkiye'nin Suriye konusundaki davranışını nasıl buluyorsunuz?

Öncelikle şunu belirteyim, şu an Türkiye'deyim diye söylemiyorum kesinlikle, bu herkesin gördüğü gibi benim de gördüğüm bir gerçek. Türkiye halkıyla, hükümetiyle bu konuda son derece önemli bir tavır sergiledi, sergiliyor. Mültecileri mülteci olarak değil, misafir olarak karşılayıp onlara cömert bir şekilde ev sahipliği yapıyor. Erdoğan ve Davutoğlu tekrar tekrar onlar bizim misafirimizdir diyor, mülteci değil. Diğer dünya devletlerinden mülteciler için maddi destek talep etmeden bu işi kendisi seve seve yapıyor. Tıp alanında, maddi anlamda ve hatta gıda alanında büyük yardımlar sunuyor. Şüphesiz, bu tutum çok çok gelişmiş bir ülkenin tutumudur. Suriye halkı, Türk halkının ve hükümetinin yaptığı bu iyiliği asla unutmayacak… Şunu samimiyetimle söylüyorum, önce Allah'ın yardımıyla sonra da Türk hükümetinin verdiği destekle bu devrim güzel bir netice ile sonuçlanacaktır.

Son olarak Cenevre-2 konferansından Suriye krizini çözüme kavuşturacağına dair umutlu musunuz?

Ben demokrasiye ve barış içinde yapılan müzakerelerden umutluyum. Özellikle böyle bir konferansta Türkiye gibi bizim görüşlerimiz temsil eden bir devletin olması bizim umudumuzu artırıyor. İnşallah en kısa zamanda çözüme kavuşur.

Yorum

1471 tane hadis ezberledi

1471 tane hadis ezberledi

1

Geleneksel 'Ezbere Hadis Okuma Yarışması'nda Uluslararası Pendik Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde rekor heyecanı yaşanıyor. Okulun 12'nci sınıf öğren..

Şafak Sezer'den ilk açıklama

Şafak Sezer'den ilk açıklama

2

Geçtiğimiz günlerde sinir krizi geçiren ve görüntüleri medyaya yansıyan Şafak Sezer dün kalp krizi sonucu operasyon geçirmişti. Tıkanan damarına stent..

Ayçiçeği balının meraklısı Avrupa oldu

Ayçiçeği balının meraklısı Avrupa oldu

3

Aksaray'da ayçiçeği tarlalarına kurulan kovanlardan her yıl temin edilen ayçiçeği balı, iç piyasada fazla talep görmemesine karşın Avrupa'nın 20 ülkes..

Tireliler sabaha kadar tüfekle nöbet tutuyor

Tireliler sabaha kadar tüfekle nöbet tutuyor

4

İzmir'in Tire ilçesine bağlı Boynuyoğun mahallesinde onlarca küçükbaş ve büyükbaş hayvanı telef eden cinsi bilinmeyen hayvan, vatandaşları canından be..

Kilo almak mı istiyorsunuz?

Kilo almak mı istiyorsunuz?

5

'Zayıflamak istiyorum' diyenlerin sayısı ne kadar fazlaysa 'Kilo almak istiyorum' diyenlerin sayısı da o kadar çok. Hem kilo alıp hem sağlıklı kalmak ..

Şafak Sezer kalp krizi geçirdi

Şafak Sezer kalp krizi geçirdi

6

Fenalaşarak şekerinin düştüğünü zanneden Şafak Sezer, iki dilim pasta yiyince şeker komasına girdi. Hemen hastaneye kaldırılan Sezer'in şekeri 540'a y..

Kudüs toprağıyla Mescid-i Aksa maketi yaptı

Kudüs toprağıyla Mescid-i Aksa maketi yaptı

7

Erzurumlu Doğan Hattatoğlu, Kudüs'ten getirdiği toprakla yaptığı Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa maketini, Miraç Kandili'nde ziyarete açtı. Er..

Judith Liberman’dan ‘Queloğlan’ masalı

Judith Liberman’dan ‘Queloğlan’ masalı

8

Masal kahramanı Keloğlan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Lidya Yolunda Masallar” projesi kapsamında Fransız hikâyeci Judith Liberman’ın kaleminden ye..

’Süleyman Şah' sevenleriyle buluştu

’Süleyman Şah' sevenleriyle buluştu

9

Diriliş Ertuğrul dizisinde Süleyman Şah karakterini canlandıran Yeşilçam'ın eski oyuncularından Serdar Gökhan, Sivas'ta hayranları ile buluştu. Gökhan..

Mutfağınızda 5 dakikada 'helal gıda testi'

Mutfağınızda 5 dakikada 'helal gıda testi'

10

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi tarafından başlatılan helal gıda testi ile herkes etini kontrol edebilecekç Projesinin yürütücüsü Dr. Mediha Esra Ya..

Seda Sayan adliyede: Zuhal Topal cezalandırılsın

Seda Sayan adliyede: Zuhal Topal cezalandırılsın

11

Ünlü sanatçı Seda Sayan, Zuhal Topal hakkında Zekeriya Atak nedeniyle başlatılan soruşturmada ifade verdi. Sayan savcılıkta verdiği ifadede, Topal'ı..

NATO caydırıcılık stratejisinde bundan sonraki adım ne?

NATO caydırıcılık stratejisinde bundan sonraki adım ne?

12

İttifak, güneydeki riskleri dikkate almadığı takdirde, caydırıcılık meselesinde kanatlar arasında yapacağı bir seçiciliğin/ayrımın NATO güvenliğinin b..

Göz altı kırışıklıklarına veda edin

Göz altı kırışıklıklarına veda edin

13

Göz altı kırışıklıkları yaşla birlikte gelen, bazen cilt tipine göre daha çok veya az oluşan, beslenme, yaşam tarzı ve stresle yakından ilgili, pek ço..

TBMM'den tarihi 'Çerkes Ethem' yanıtı

TBMM'den tarihi 'Çerkes Ethem' yanıtı

14

Çerkes Ethem'in ağabeyi Reşit Bey'in kızı mimar ve yazar Güner Kuban'ın (81), Meclis Dilekçe Komisyonu'na başvurarak, belli çevrelerce "hain" olmakla ..

Arılara saldıran ayı 25 kovan bal yedi

Arılara saldıran ayı 25 kovan bal yedi

15

Trabzon'un Sürmene İlçesi'nde, Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Sedef'in evinin bahçesindeki arı kovanlarına bir süredir dadanan ayı bu kez kameraya..

Çinli bir hastanın böbreğini kaybettiler

Çinli bir hastanın böbreğini kaybettiler

16

Çin'de bir kişi, ameliyat sonrası sağ böbreğinin yerinde olmadığını öğrendi. Liu Yongvey adlı çiftçi göğüs ameliyatından çıktıktan sonra yapılan kontr..

İBB'den tiyatro severlere güzel haber

İBB'den tiyatro severlere güzel haber

17

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları'nca düzenlenen Yaz Oyunları 31 Mayıs'ta başlayacak. Ayrıca etkinlik kapsamında 31 Mayıs'ta '12...

Ekmek değil 'kütüphane' kuyruğu

Ekmek değil 'kütüphane' kuyruğu

18

Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesinde sınavlara hazırlanan öğrenciler ve kitapseverler, 100 kişilik salonu bulunan İl Halk Kütüphanesinde yer kapmak için ..

İş bulamayınca nedenini insanlara sordu

İş bulamayınca nedenini insanlara sordu

19

Doğuştan görme engelli otuz yaşındaki Ali Yüksel; iki kere EKPSS, dört kez KPSS'ye girdi ancak hiçbir kuruma yerleşemedi. 2007 yılından bu yana iş ara..

+