POLİTİKA

Başbakan sürprizi 9 Mart'ta açıklayacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, taşeron işçilerle ilgili düzenlemeye ilişkin, "Bu meseleyi kökten çözüyoruz bundan sonra iki işçi bir iş yerinde farklı statüde çalışmayacak, bunu kaldırıyoruz" dedi.

Çelik, taşeron işçilerin yaşadığı sıkıntıların kendilerini çok üzdüğünü belirterek, 9 Mart'ta Şanlıurfa'ya gelecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konuda önemli açıklamalar yapacağını sözlerine ekledi.

Aa Yeni Şafak

Çelik, Kamu Şirket Personelleri Eğitim, Kültür, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (KAŞİP) tarafından Ahmet Bahçıvan İş Merkezi'nde düzenlenen programda, yaklaşık 2 yıldır taşeron işçilerinin sorunlarını gidermek için çalıştıklarını belirtti.

Bazı kesimlerin taşeron işçilerinin sorunlarını siyasi malzeme olarak kullandığını öne süren Çelik, AK Parti iktidarının 1 Mayıs'ı resmi tatil ilan ettiğini anımsattı.

Taşeron işçilerle ilgili Bakanlar Kurulu'na sevk edilen yasanın Mecliste 2013 Aralık'ta görüşülmesinin planlandığını ancak bu dönemdeki gelişmelerin buna izin vermediğini anlatan Çelik, "Türkiye'de olup bitenleri izlediniz, şubattaki olanları da izliyorsunuz. Meclisin gündeminde taşeron yasası, sosyal güvenlikle ilgili yasa, çalışma hayatıyla ilgili yasa görüşülecekken, 8-10 önemli yasa geldi ve dün itibariyle 'demokratikleşme' dediğimiz yasa çıktı" dedi.

Bakanlar Kurulu'nda görüşülen yasa ile ilgili bilgi veren Çelik, aynı iş yerindeki çalışma farklılığını ortadan kaldırmak istediklerini dile getirdi.

- "Hizmet alımında eşitsizlik olmaması lazım"

Yasanın taşeron işçileri rahatlatacağına inandığını vurgulayan Çelik, şunları kaydetti:

"Taşeronla ilgili bir sıkıntı var bunun farkındayız. Bu meseleyi kökten çözüyoruz bundan sonra iki işçi bir iş yerinde farklı statüde çalışmayacak, bunu kaldırıyoruz. Örneğin Karayollarının 10 bin kişiye, Sağlık Bakanlığının 10 bin kişiye ihtiyacı varsa orada alt işveren taşeron işçi değil asıl işçi çalışacak. Bunu düzenliyoruz ve yasanın en önemli konusu budur. Şimdi 'hiç hizmet alımı olmasın' diyorsanız bu doğru olmaz, hizmet alımında eşitsizlik olmaması lazım. Hastanede iki kişi çalışıyor biri tıbbi sekreter taşeron işçisi, diğeri ise hastane personeli ve aralarında statü farkı çok fazla. Demek ki hemşireyi, tıbbi sekreteri, hasta bakıcıyı asıl işçi olarak çalıştıracaksın, bunu kesinlikle çözeceğiz."

Çelik, İş Kanunu'nun 2'nci maddesini hiç değiştirmeden, kazanımların devam edeceğini söyledi.

Hizmet-İş'in bu konudaki tavrının da net olduğunu aktaran Çelik, "2. maddeyi ellettirmeyiz' diyor biz de hükumet olarak aynen katılıyoruz. Artık karmaşık bir durum olmayacak. Taşeron uygulaması artık çile uygulamasına dönmüştür. Onun için Sayın Başbakanın talimatıyla bu çalışmayı tamamladık. Hizmet nerelerde alınacak belli olacak, hizmetin alınmayıp asıl işçi olarak kimler çalışacak bu çizgi net olarak kanun tarafından çiziliyor" diye konuştu.

- "Örgütlenmenin önündeki engelleri kaldırdık"

Hizmet alımında çalışacak işçilerin sosyal haklarını da koruduklarını dile getiren Çelik, şöyle konuştu:

"Normal işçi nasıl çalışıyorsa hizmet alımında kalacak arkadaşlarımız varsa aynen yıllık izni kullandırılacak ve asgari 3 yıllık sözleşme yapılacak. 3 yıldan aşağı sözleşme olmayacak ve bu 5 yılda olabilir. Diyelim hizmet alımı ihtiyacı var, belediyenin 5 yılda hizmet alımı şeklinde sözleşme yapabilecek ama kesinlikle 'asıl iş' dediğimiz yerde taşeron işçi çalıştırılamayacak. Yeni yasayla örgütlenmenin önündeki engelleri kaldırdık. Şimdi alt işveren işçileri asıl işçiler gibi sendikal haklarına aynen kullanacaklar. Sendikaya üye olacaksınız, toplu sözleşme hakkı elde edeceksiniz. Burada esas sıkıntı sosyal haklardır. Böylece uluslararası hukuk çerçevesinde çalışanların hakları eşitsizlik değil eşitliği sağlayan düzenleme netleşmiş oluyor. Bunun yanında başta kıdem tazminatı olmak üzere bütün tazminatlar devletin güvencesinde olacak."

Çalışanların iş sağlığıyla ilgili durumunu da dikkate aldıklarını belirten Çelik, sağlıksız ortamda çalıştırmanın kabul edilemeyeceğine işaret etti.

Emeğin istismarına müsaade etmeyeceklerini anlatan Çelik, "Özel sektör ve kamu kuruluşlarına sesleniyorum elimiz yakanızda, bunu bilmenizi istiyorum. Ücretlerde farklılaşma kıdeme ve eğitime göre olacak. Ücret farklılaşması gelecek bir yerde hizmet alımı varsa burada mutlaka kıdem dikkate alınacak ve bu vatandaşımızın tahsil durumu mutlaka yansıyacak" ifadelerini kullandı.

Yorum

11 terörist daha öldürüldü

11 terörist daha öldürüldü

1

Genelkurmay Başkanlığı dünkü operasyonlarda, Mardin'in Nusaybin ilçesinde 4, Şırnak'ta 7 teröristin daha öldürüldüğünü açıkladı.

Bursa'da Halep seferberliği

Bursa'da Halep seferberliği

2

Bursa Fetih İlim Eğitim ve Yardımlaşma Derneği, aralarında çocukların da bulunduğu gönüllü vatandaşların desteğiyle topladığı 7 tır dolusu yardım malz..

İstanbul'da rehine krizi

İstanbul'da rehine krizi

3

İstanbul Büyükçekmece'de silahlı bir saldırgan, alacaklısı olduğunu iddia ettiği iş kadınının villasını bastı. Kadını ve kızını rehin alan saldırgan, ..

Uzun süredir aranan terörist yakalandı

Uzun süredir aranan terörist yakalandı

4

Bursa'nın İnegöl ilçesinde yol kontrolü yapan jandarma ekipleri, terör örgütü PKK üyesi olduğu iddiasıyla aranan genç kızı yakaladı. 21 yaşındaki E.S...

AK Partili vekillere saldıran HDP'li Baluken: 'Linç edildim'

AK Partili vekillere saldıran HDP'li Baluken: 'Linç edildim'

5

HDP'li vekillerin TBMM Anayasa Komisyonu'nda AK Partili milletvekillerine saldırdığı sırada masaya çıkarak yumruk yağdıran HDP'li Baluken, linç edildi..

İşte Gaziantep bombacısı İsmail Güneş

İşte Gaziantep bombacısı İsmail Güneş

6

Gaziantep'te dün emniyet müdürlüğüne bombalı araçla saldırı düzenleyen İsmail Güneş'in fotoğrafına ulaşıldı.

Belediyeye kızdı yola duvar ördü

Belediyeye kızdı yola duvar ördü

7

Iğdır'da yaptırdığı 5 katlı apartmanına ruhsat alamayan Emin Argıç, belediyeye kızınca hibe ettiği arsasından geçen karayoluna duvar çekerek ikiye böl..

49'u bombalı toplam 85 saldırı önlendi

49'u bombalı toplam 85 saldırı önlendi

8

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Ocak ayından bu yana 49'u canlı bomba ya da bombalı araç olmak üzere toplam 85 saldırının önlendiğini bildirdi.

Ulu Cami saldırısını PKK/TAK üstlendi

Ulu Cami saldırısını PKK/TAK üstlendi

9

Bursa'da, 27 Nisan'da tarihi Ulu Cami yanında gerçekleşen canlı bombalı saldırıyı terör örgütü PKK'nın kolu TAK üstlendi.

Erdoğan'dan yaralı askere telefon jesti

Erdoğan'dan yaralı askere telefon jesti

10

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, Mardin'in Nusaybin ilçesinde teröristlerce açılan ateşte kurşunlardan birinin cep telefonuna isabet etmesi sonucu hafif yar..

Dicle'deki hain saldırıyı PKK üslendi

Dicle'deki hain saldırıyı PKK üslendi

11

Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde dün gece Jandarma Tabur Komutanlığına yönelik düzenlenen bombalı araç saldırını PKK üslendi.

HDP'liler Meclis'te yine terör estirdi

HDP'liler Meclis'te yine terör estirdi

12

TBMM Anayasa Komisyonunda, dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliği teklifinin görüşmelerinde kavga çıktı. Bazı milletvekilleri yaralandı, salon ..

Casusluk planı TSK içinden

Casusluk planı TSK içinden

13

İzmir’de “askeri casusluk” soruşturmasının temelini oluşturan belgeleri TSK içindeki FETÖ’cülerin sızdırdığı ortaya çıktı. Kumpasın talimatını lider F..

Meteorolojiden İstanbul ve bu illere uyarı

Meteorolojiden İstanbul ve bu illere uyarı

14

Meteorolojiden yapılan son değerlendirmelere göre, Doğu Anadolu'nun doğusu, Edirne ve Çanakkale ile öğleden sonra Afyonkarahisar ve Isparta çevrelerin..

TDK şapka işaretini kaldırmadı

TDK şapka işaretini kaldırmadı

15

Herkesin merak ettiği bir konuya açıklık getiren Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sinan Kaçalin, Türkçe'de zaman zaman şapka işaretinin kalkt..

2 tonluk bombayla hainlik

2 tonluk bombayla hainlik

16

PKK'lı teröristler dün Diyarbakır'da iki ayrı saldırı düzenledi. Dicle ilçesinde Jandarma Komutanlığı'na bomba yüklü araçla saldıran hainler, Hani'den..

Bursa'daki canlı bombanın babası konuştu

Bursa'daki canlı bombanın babası konuştu

17

Bursa Ulu Camii'nde canlı bomba saldırısını düzenlediği iddia edilen Eser Çali'nin babası konuştu. Çiftçilik yapan baba Salih Çali, "Kızım Eser kendin..

Hakkari'de 1 terörist yakalandı

Hakkari'de 1 terörist yakalandı

18

Hakkari'de, güvenlik güçlerince yapılan yol kontrollerinde bir terör örgütü mensubu yakalanarak gözaltına alındı.

Şimdi operasyonlar dönemi

Şimdi operasyonlar dönemi

19

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın röportajının yer ald..

+