POLİTİKA

CHP İstanbul İl Başkanı "Taksim" ifadesi verdi

CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı 1 Mayıs'ta yaşanan olaylara ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 'Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanunu'na muhalefet etmek suçlamasıyla İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na ifade verdi.

Dha Yeni Şafak
CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, 1 Mayıs 2013 tarihinde Taksim'de yaşanan olaylara ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında sanık sıfatıyla ifade vermek üzere Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na geldi. Salıcı'yı burada kalabalık bir CHP'li grup karşıladı. Avukatlarıyla birlikte adliyeye giren Salıcı, '2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanunu'na muhalefet etmek suçlamasıyla soruşturmayı yürüten Savcı Mehmet Akıllı'ya ifade verdi. Salıcı'nın adliye çıkışında yaptığı basın açıklamasına CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt de katıldı.

"BU BİR GÖZDAĞIDIR"

Bu yılki 1 Mayıs'ta polisin vahşi bir şiddet kullandığını ve o gün Türkiye'de büyük olaylar yaşandığını iddia eden Salıcı, "Bugün biz buraya, 1 Mayıs 2013'de Beşiktaş meydanında CHP örgütüyle beraber toplandığımız, anayasal bir hak olan 1 Mayıs'ı kutlamak istediğimiz ve önceden izin almadan, toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasına uygun bir şekilde toplandığımız için ifadeye çağrıldık. Bu bir gözdağıdır. Hükümet, savcıları, hukuk mekanizmasını, yargıyı, anayasal hakkını kullanan insanlar için gereksiz yere işgal etmektedir, gereksiz yere yormaktadır" dedi. Salıcı, hükümet ve bürokrasi eliyle 1 Mayıs'tan önce barışçıl bir ortam hazırlanması durumunda hiç bir sorun yaşanmayacağını ifade etti.

"KİMSE ÇUKURA DÜŞMEDİ"

Salıcı sözlerini şöyle sürdürdü:

"Temel gerekçe çukura düşme gerekçesiydi. O gün orada vatandaşlarımız, protestocular ya da 1 Mayıs'ı kutlamak isteyenler, çukura düşmesinler diye 1 Mayıs'ta Taksim alanı kapatıldı. Bizler Beşiktaş'ta ya da başka yerlerde kutlamak için çaba gösterdik. Oralarda da metroyu, metrobüsü, deniz ulaşımını, boğaz köprülerini kapatarak tüm İstanbullu'lara cehennem hayatı yaşattılar o gün. O gün, 'çukura düşme tehlikesi var' diyenler, bir hafta sonra, haklı bir gerekçeyle, Galatarasay'ın şampiyonluk kutlamasında kimsenin çukura düşmediğini gördüler. Gezi olayları sırasında da yine kimsenin çukura düşmediğini gördüler. Dolayısıyla anlamsız gerekçelerle 1 Mayıs'ı bir gerginlik günü haline getirdiler. Oysa polisin müdahale etmemiş olduğu 1 Mayıs'larda herkesin barış içinde, kardeşlik içinde kutlama yaptığını hep beraber gördük."

"POLİS DEVLETİ" İDDİASI

Anayasal haklarını bundan sonra da sonuna kadar kullanmaya devam edeceklerini ve barış içinde kutlanacak 1 Mayıs'ların hiç kimseye bir zararı olmayacağını kaydeden Salıcı, Türkiye'de bir polis devleti olduğunu iddia ederek, "1 Mayıs olaylarıyla beraber başlayan o vahşi polis müdahalesi, daha sonra Gezi olaylarında, en son Antalya'dan Taksim Meydanı'na yürümek isteyen 4 tane gence tahammül edemeyen, ondan korkan ve vahşice müdahale eden bir anlayışa ve rutine dönüştü. Biz bu polis devleti demokratik bir devlet olana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz" diye konuştu. Baskıların kendilerini yıldırmayacağını söyleyen Salıcı yargının gereksiz yere meşgul edilmesinin anlamı olmadığını ifade etti.

Yorum

Sivil oldukları iddia edilen teröristlere 'Swap' testi

Sivil oldukları iddia edilen teröristlere 'Swap' testi

1

Mardin'in Nusaybin ilçesinde teslim olan PKK'lı teröristlerin, 'sivil' oldukları iddialarına ilişkin açıklama yapıldı. Kimlik tespiti tamamlanan 67 PK..

Türköne'nin 5 yıl hapsi isteniyor

Türköne'nin 5 yıl hapsi isteniyor

2

Eski Zaman Gazetesi yazarı Mümtazer Türköne hakkında yazdığı yazıda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı "tehdit" ettiği gerekçesiyle dava açıldı. Türköne'nin en a..

Büyük çözülme

Büyük çözülme

3

Mardin Nusaybin’de ağır darbe alan terör örgütü PKK’da çözülme hız kazandı. Daha önce teslim olan 25 teröristin ardından dün de 10’u kadın 42 PKK’lı g..

Coniler'in YPG pozuna sert tepki

Coniler'in YPG pozuna sert tepki

4

Rakka'ya yönelik operasyonda aktif rol alan ABD askerlerinin Suriye PKK'sına aktif dahlini gösteren fotoğraflara Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu "Onlara ta..

Kaseti getireni hatırlayamadı

Kaseti getireni hatırlayamadı

5

Deniz Baykal’ı koltuğundan indiren kaset komplosuyla ilgili ifade vermekten kaçan Kılıçdaroğlu, mahkemeye dilekçe gönderdi. CHP lideri, videonun kim t..

Emniyeti alarma geçiren laptop

Emniyeti alarma geçiren laptop

6

Gaziantep'te operasyonda dizüstü bilgisayara monte edilmiş bir patlayıcı düzeneği bulundu. Şimdiye kadar ilk kez bulunan söz konusu dizüstü bilgisaya..

Teslim olan teröristlerden ibretlik itiraflar

Teslim olan teröristlerden ibretlik itiraflar

7

Mardin'in Nusaybin ilçesinde güvenlik güçlerine teslim olan 25 bölücü terör örgütü mensubunun itirafları, örgüt içindekilerin pişmanlıklarını gün yüzü..

Öğrenci servisi kaza yaptı: 1 ölü 14 yaralı

Öğrenci servisi kaza yaptı: 1 ölü 14 yaralı

8

Aydın'ın İncirliova ilçesi Kızılcaköy mevkiinde, Aydın-İzmir karayolunda bir otomobil ile öğrenci servisi midibüsünün çarpışması sonucu meydana gelen ..

Korucular kendini siper ederek faciayı önledi

Korucular kendini siper ederek faciayı önledi

9

Mardin'in Midyat ilçesinde Anıtlı Jandarma Karakolu'na terör örgütü PKK mensuplarınca bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda, aracı erken fark ..

Bahçeli: Kripto paralelcilerin maskesini indireceğiz

Bahçeli: Kripto paralelcilerin maskesini indireceğiz

10

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Oyunu bozacak, sahte kahramanların, kripto paralelcilerin maskesini indireceğiz. Ülkü kervanı Allah'ın izniyle Türk..

İncirlik’teki uçaklara koordinat veriyorlar

İncirlik’teki uçaklara koordinat veriyorlar

11

Rakka'ya Afganistan'dan gelen ABD askerleri, kollarına PYD/YPG arması takıp İncirlik'ten kalkan uçaklara koordinat veriyor. IŞİD'e karşı ÖSO için hava..

Putin: İlk adım Ankara'dan gelmeli

Putin: İlk adım Ankara'dan gelmeli

12

Resmi ziyaret için Yunanistan'ın başkenti Atina'da bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Türkiye hakkında açıklamalarda bulundu

Numan Kurtulmuş'tan Cameron'a flaş yanıt

Numan Kurtulmuş'tan Cameron'a flaş yanıt

13

Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, 'Türkiye bugünkü ilerleme hızıyla 3000 yılı civarında AB'ye üye olur' diyen İngiltere Başbakanı Cameron'a yanıt verdi.

Osmangazi Köprüsü’nde sona gelindi

Osmangazi Köprüsü’nde sona gelindi

14

İstanbul ile İzmir arasındaki yolu 3 buçuk saate düşürecek olan Osman Gazi Köprüsü'nün inşaatında son aşamaya gelindi. Köprünün Ramazan Bayramı'ndan ö..

MGK'dan teröre kucak açan Avrupa'ya sert mesaj

MGK'dan teröre kucak açan Avrupa'ya sert mesaj

15

MGK sonrası yapılan yazılı açıklamada terörle mücadele vurgusu yapılırken, PYD'nin Avrupa'da temsilcilik açmasının müttefiklikle bağdaşmadığı bildiril..

Şehit polisin eşi davadan vazgeçmedi

Şehit polisin eşi davadan vazgeçmedi

16

Beşiktaş'ta, Rüzgar Çetin'in çarptığı polis aracında şehit olan Fatih Alagöz'ün eşi Özlem Alagöz davadan vazgeçmiyor. Alagöz'ün avukatı, "Olaydan son..

Mardin ve Şırnak'ta 21 terörist öldürüldü

Mardin ve Şırnak'ta 21 terörist öldürüldü

17

Mardin ve Şırnak'ta 21 terörist etkisiz hale getirildi, 12 terörist teslim oldu. Operasyon bölgesinden kaçmaya çalışan teröristler tarafından iki bina..

Hakkari'de özel güvenlik kararı

Hakkari'de özel güvenlik kararı

18

Hakkari Valiliği, merkez ilçe sınırları içerisinde bazı alanların 'Özel Güvenlik Bölgesi' olduğunu duyurdu.

Terör örgütü tescillenecek

Terör örgütü tescillenecek

19

Cumhurbaşkanı Erdoğan, paralel yapıyla ilgili MGK’da tavsiye kararı alındığını belirterek, izlenecek süreci açıkladı. Erdoğan, "Legal görünüm altındak..

+