POLİTİKA

Davutoğlu: O 4 ismi aradık bulamadık

Davutoğlu, Türk pilotların Halep'te yakalandığı iddiasına ilişkin, internet sitelerinde dolaşan isimlerden Türk Silahlı Kuvvetleri'nde emekli veya muvazzaf hiçbir pilot ve subayın bulunmadığını bildirdi. Davutoğlu haberleri yapan sitelere dikkat çekti. Davutoğlu mantar gibi biten ve haberi yayan sitelere itibar edilmemesi gerektiğini söyledi.

Aa Yeni Şafak
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye basınında 'Suriye'de Türk subaylarının yakalandığına' dair haberler yer aldığının hatırlatılması üzerine, bu olayı ders çıkarmak ve bazı hususlarda dikkatleri çekmek açısından iyi değerlendirmek gerektiğini belirtti.

Önce bir Suriye gazetesinde, sonra Türkiye'ye yönelik manipülatif haberlerin yapıldığı bilinen birçok internet sitesinde Türkiye'nin 4 subayının Suriye'de yakalandığına dair bazı haberler yer aldığını ifade eden Davutoğlu, 'Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ciddi bir devlettir. Türk Silahlı Kuvvetleri, dünyanın en disiplinli ordularından birisidir' dedi.

Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklama yaparak haberleri yalanladığını dile getiren Davutoğlu, daha sonra 6 Türk subayının isimlerinin Türkiye'de bazı internet sitelerinde 'yerden biten mantarlar gibi' yayınlandığını söyledi. Habertürk televizyonunda katıldığı canlı yayında soruları yanıtlayan Davutoğlu, şöyle devam etti: 

"Bu, ciddi bir imaj kirlenmesi, ciddi bir manipülasyon, bir psikolojik operasyon. İlk defa karşılaşmıyoruz. Aylar önce 48 Türk askerinin Suriye'de yakalandığı haberleri de aynı kaynaklar tarafından yapıldı. İşin üzücü tarafı, böylesine spekülatif ve manipülatif bir haberin bir anda Türkiye gündeminde bir yankı bulabilmesi ve ana muhalefet partisinin bu psikolojik operasyonun bir parçası olarak bunu Meclis'e verilen bir soru önergesiyle Sayın Başbakanımız ve bana bir soru olarak yöneltmesi.'

4 ismi TSK ve MİT'le birlikte aradık

Genelkurmay Başkanlığı ve MİT Müsteşarlığı ile bu konuda istişarelerde bulunduklarına işaret eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

'Türk Silahlı Kuvvetleri'nde, internet sitelerinde dolaşan bu isimlerde emekli veya muvazzaf hiçbir pilot, subay yoktur. Bu 6 isim de yok. Şimdi gelelim, pilot yok ama TSK'da isimlerimiz de bazen o kadar yaygın oluyor ki aynı isimde çok sayıda insan olabiliyor. Haberde ismi geçen İskender Durmaz, İlhan Tolunay, Durmuş Kevir isminde hiç bir personel yok. Bırakın pilotu, yüz binlerce mensubu bulunan Silahlı Kuvvetlerimizde bu isimlerde tek bir erbaş dahi yok. Mustafa Sevimli isimli bir üsteğmen yok. Haberde üsteğmen olduğu iddia ediliyor, pilot da yok. Bir astsubay, iki uzman erbaş ve iki er olmak üzere 5 askeri personel var Mustafa Sevimli isminde. Mustafa Doğan isimli... Tabii bu çok daha yaygın bir isim, 2 subay, 11 astsubay, üç uzman çavuş, 12 erbaş er var. Toplam 28 askeri personel var. Bunların hiçbirisi pilot değil ancak isim benzerlikleri olabilir. Yılmaz Turan isminde sadece bir subay var, haberde Yılmaz İ. Turan diye geçiyor. Ve bu isimlerin, askeri personelin hepsi de aktif görevinin başında ve Türkiye'de. Yani arandığında yerinde bulunan isimler. Genelkurmay Başkanlığımız son derece ciddi bir çalışmayla bunu ortaya koydu. Bir kere açık vaka olarak, bir kere böyle bir şey olmadığı çok net.'

Yorum

Anayasa vatandaşı devletten korumalı

Anayasa vatandaşı devletten korumalı

1

Prof. Dr. Aydın Başbuğ hazırlanan yeni anayasanın kısa ve temel kuralları belirleyen bir metin olması gerektiğini söyledi. Anayasanın demokratik bir t..

İşte Gaziantep bombacısı İsmail Güneş

İşte Gaziantep bombacısı İsmail Güneş

2

Gaziantep'te dün emniyet müdürlüğüne bombalı araçla saldırı düzenleyen İsmail Güneş'in fotoğrafına ulaşıldı.

Hakkari'de 1 terörist yakalandı

Hakkari'de 1 terörist yakalandı

3

Hakkari'de, güvenlik güçlerince yapılan yol kontrollerinde bir terör örgütü mensubu yakalanarak gözaltına alındı.

50 DAEŞ'li öldürüldü

50 DAEŞ'li öldürüldü

4

TSK, Kilis'e Suriye tarafından düzenlenen roketli saldırıların ardından bu akşam yapılan atışlarla 50 DAEŞ'li teröristin öldürüldüğünü açıkladı.

Belediyeye kızdı yola duvar ördü

Belediyeye kızdı yola duvar ördü

5

Iğdır'da yaptırdığı 5 katlı apartmanına ruhsat alamayan Emin Argıç, belediyeye kızınca hibe ettiği arsasından geçen karayoluna duvar çekerek ikiye böl..

49'u bombalı toplam 85 saldırı önlendi

49'u bombalı toplam 85 saldırı önlendi

6

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Ocak ayından bu yana 49'u canlı bomba ya da bombalı araç olmak üzere toplam 85 saldırının önlendiğini bildirdi.

Lice'de sokağa çıkma yasağı

Lice'de sokağa çıkma yasağı

7

Diyarbakır'ın Lice ilçesindeki 11 köyde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Kaymakamlık, sokağa çıkma yasağının bitiş tarihinin daha sonra duyurulacağını..

Dicle'deki saldırıda şehidin kimliği belli oldu

Dicle'deki saldırıda şehidin kimliği belli oldu

8

Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde, Jandarma Tabur Komutanlığına teröristlerin bomba yüklü araçla düzenlediği saldırıda şehit olan Jandarma Özel Harekat Uz..

Muhaliflere bir darbe de Seçim Kurulu'ndan

Muhaliflere bir darbe de Seçim Kurulu'ndan

9

MHP’de, Gemerek ve Tosya Asliye Hukuk Mahkemeleri’nin kurultayı durdurma kararları tartışılırken, Çankaya İlçe Seçim Kurulu’nun, Çağrı Heyeti’nin 15 M..

Şemdinli'de uçak hareketliliği

Şemdinli'de uçak hareketliliği

10

Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde bugün uçak hareketliliği meydana geldi. Türk savaş uçakları, Şemdinli üzerinden geçerek Irak yönüne doğru gitti.

MHP'li vekilden Akşener'e destek

MHP'li vekilden Akşener'e destek

11

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) 25. Dönem Giresun Milletvekili Dr. Orhan Erzurum, "Ülkücü hareketin içerisinde bulunduğu bu durumdan çıkışın tek yolu..

MHP'de toplu istifa

MHP'de toplu istifa

12

MHP, Eskişehir Odunpazarı İlçe Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri görevlerinden istifa etti. Kongre sürecinde yaşananların parti içindeki sıkıntıları a..

İETT güvenli ulaşım için 7/24 görevde

İETT güvenli ulaşım için 7/24 görevde

13

Her gün ortalama 14 milyon İstanbulluya 5 bin 100 otobüs ve 50 binin üzerinde seferle hizmet veren İETT toplu taşıma araçlarının elektronik ortamda ta..

Erdoğan başkanlığında altıncı kez toplandı

Erdoğan başkanlığında altıncı kez toplandı

14

Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde altıncı kez toplandı.

Zihniyet değişikliği var

Zihniyet değişikliği var

15

AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakcı Kan, “2 Mayıs 1999'da da İç tüzükte başörtüsüyle ilgili yasak yoktu, bugün de yok. Onunla ilgili net bir ..

Bakan Ala Bursa'daki canlı bombayı açıkladı

Bakan Ala Bursa'daki canlı bombayı açıkladı

16

Bursa Ulu Cami'deki intihar saldırısına ilişkin elde edilen bulguları açıklayan İçişleri Bakanı Efkan Ala, saldırının 1992 doğumlu PKK'lı terörist Ese..

Uzun süredir aranan terörist yakalandı

Uzun süredir aranan terörist yakalandı

17

Bursa'nın İnegöl ilçesinde yol kontrolü yapan jandarma ekipleri, terör örgütü PKK üyesi olduğu iddiasıyla aranan genç kızı yakaladı. 21 yaşındaki E.S...

PKK üs bölgesine saldırdı: 2 şehit

PKK üs bölgesine saldırdı: 2 şehit

18

Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki bir üs bölgesine PKK üyeleri tarafından saldırı düzenlendi. Saldırının ardından çıkan çatışmada 2 asker şehit oldu.

Lice'nin 11 köyünde sokağa çıkma yasağı

Lice'nin 11 köyünde sokağa çıkma yasağı

19

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 11 köyde sokağa çıkma yasağı ilan edildiği açıklandı.

Anadolulu helâl lokma için çalışır

Anadolulu helâl lokma için çalışır

20

Başbakan Davutoğlu, 1 Mayıs nedeniyle işçiler ve ailelerini Çankaya Köşkü bahçesinde ağırladı. Kahvaltıda konuşan Davutoğlu, ”Emek bizim dünyamızda, b..

+