• Tarihe göre sırala

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkçe birliğimizin teminatı

Türk Dil Bayramı dolayısıyla mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkçemiz, milletimizin birlik ve beraberliğinin teminatıdır" dedi. Türkçeyi yaşatmanın herkesin sorumluluğu olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı, "Tüm vatandaşlarımızı bu hususta hassasiyet ve çaba göstermeye çağırıyorum" ifadelerini kullandı.

Bakanlar Kurulu toplandı

Bakanlar Kurulu, Başbakan Yıldırım başkanlığında toplandı. Çankaya Köşkü'nde saat 9.30'da başlayan toplantıda FETÖ ile mücadele ve terör operasyonları ele alınacak önemli konular arasında.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı karşılayacak 160 asker

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı açılış için TBMM'ye gelişinde, darbe girişiminin ardından kaldırılan Muhafız Alayı'nın yerine Genelkurmay'dan özel olarak seçilmiş 160 asker karşılayacak. Erdoğan'ı kurallara göre Meclis'ten 20 asker uğurlayacak. Genel Kurul'da özel oturuma, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanları da katılacak.

5 bin mağdur listesi hazır

Partiyi ele geçirmeye çalışan FETÖ'cülerle mücadele eden MHP, 15 Temmuz'dan sonra partide FETÖ temizliği başlattı.

Söz liderlerde

AK Parti, CHP ve MHP temsilcilerinin uzlaştığı 7 maddelik 'mini Anayasa paketi' liderlere iletildi. Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin üzerinde oynayacağı maddelerin son şekli bu hafta içi yapılacak görüşmelerle netleşecek.

Ataş: Erdoğan'a kelepçe takacaklardı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, geçmişte kendilerini sindirmek için girişimlerde bulunulduğunu anımsatarak, "MİT Müsteşarının kellesini almak istediler. Recep Tayyip Erdoğan'ın ameliyat olduğu gün ve saati seçmişlerdi. MİT Müsteşarı'nın koluna kelepçe takacaklardı. Arkasından da Recep Tayyip Erdoğan'a kelepçe takacaklardı. Başarılı olamadılar" diye konuştu.

'Fırat Kalkanı'nda 33. gün

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) sürdürülen Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında, keşif ve gözetleme araçları ile tespit edilen 69 terör örgütü DAEŞ hedefine, 210 atış yapıldığı, Türk uçaklarınca vurulan iki binadaki terör örgütü unsurlarının etkisiz hale getirildiği bildirildi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson Türkiye'ye gelecek

Dışişleri Bakanlığı, İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson'ın, beraberinde bir heyetle, 15 Temmuz günü yaşanan darbe girişimi sonrasında "İngiltere hükümetinin Türkiye ile dayanışmasını göstermek üzere" Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştireceğini duyurdu.

Başbakan'dan düğün konvoyuna sürpriz

Başbakan Binali Yıldırım, otoyolda konvoyuyla yanlarından geçerken kendisine el sallayan yeni evli çifte sürpriz yaptı. Otoyolda konvoyunu durdurarak gelin ve damadın gelmesini bekleyen Başbakan, yeni evli çifte hediyesini vererek tebrik etti.

Başbakan, Kılıçdaroğlu'nun siyasetini iki cümleyle özetledi

Başbakan Yıldırım, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun hükümete yönelik eleştirilerine cevap verdi. Rusya ve İsrail'le sorun yaşanmasında Kılıçdaroğlu'nun tepki gösterdiğini, benzer tepkiyi sorunlar düzeldiğinde yine gösterdiğini hatırlatan Yıldırım, "Sayın Kılıçdaroğlu bir şeye karar versin" dedi.

Dışişleri'nden Halep'teki saldırılara kınama

Dışişleri Bakanlığı, Suriye’de rejim ile destekçilerinin Halep ve çevresinde yoğunlaştırdığı sivillere yönelik saldırılarını kınadı.

Erdoğan: Musul operasyonu 19 Ekim'de başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütü DAEŞ'in kontrolünde bulanan Rakka ve Musul'a yapılması planlanan operasyonla ilgili konuştu. Rakka konusunda ABD ile temasların sürdüğünü belirten Cumhurbaşkanı, "19 Ekim'de Irak merkezi yönetimi ile Musul'da DEAŞ'a karşı bir operasyon başlatabilecekleri söyleniyor" dedi.

En büyük mağdur milletimizdir

Başbakan Yıldırım, FETÖ operasyonlarında ‘mağdurlar var’ eleştirilerine tepki gösterdi. Bu süreçte adaletle muamele edileceğini vurgulayan Yıldırım, “Bugünlerde 15 Temmuz darbe girişimi bir tarafa bırakıldı, ‘Efendim mağdurlar var.’ En büyük mağdur 241 şehidimizin yakınıdır, 79 milyon vatan evladıdır” dedi.

AYM’ye başvurmak mücadeleyi baltalar

CHP’nin OHAL ve KHK’lara itiraz etmesini eleştiren AK Partili İlknur İnceöz, “Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları ve CHP’nin bu tavrı, FETÖ terör örgütünün kökünü kurutmak için verilen bu mücadeleyi baltalamaktan başka bir şeye hizmet etmez” dedi

Darbe girişimi ABD’ye anlatıldı

Global Policy Institute'un New York'ta düzenlediği panelde 15 Temmuz'da yaşananlar bütün ayrıntılarıyla ABD'ye anlatıldı. Panelin moderatörlüğünü Mesut Yılmaz yaparken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu konuşmacı olarak katıldı.

Dünya Suriye’de tezimize geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın Suriye’de Türkiye’nin savunduğu tezlere yaklaşmaya başladığını söyledi. Erdoğan, “Baştan beri üç şey söylüyorum. Eğit-donat, uçuşa yasak bölge, güvenli bölge. Gelecekleri yer burasıdır. Başka seçenek yok. ABD baştan beri güvenli bölgeye evet diyor. Putin de hayır demiyor” dedi.

'Millet Erdoğan'ı çetelere teslim etmeyecek'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, milletin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hain çetelere asla teslim etmeyeceğini söyledi. Ataş, "Bu ülkede ne yaparlarsa yapsınlar bu milletin kalbinden Erdoğan sevgisini sökemeyecekler" diye konuştu.

Zeybekci: Babam da olsa cezasını çekecek

15 Temmuz'un Türkiye'yi işgal girişimi olduğunu belirten Ekonomi Bakanı Zeybekci, "Anam dahi olsa, babam dahi olsa, çocuğum dahi olsa suçluysa gidecek bu millete hesabını verecek, cezasını çekecek" diye konuştu.

Eker'den PKK ve FETÖ uyarısı

Terör örgütleri PKK ve FETÖ'nün onları besleyen ülkelere de zarar vereceğini belirten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Eker, "PKK terör örgütü de, FETÖ de bütün terör örgütlerinde olduğu gibi insanlık dışı birer tehdit ve tehlikedir" diye konuştu.

Başbakan'dan Kılıçdaroğlu'nun eleştirilerine yanıt

Başbakan Binali Yıldırım 15 Temmuz gecesi darbecilere karşı hükümetin yanında olduğunu açıklayan Kılıçdaroğlu'nun bugün yaptığı açıklamaları anlayamadıklarını ifade ederek "O günden sonra değişen ne oldu?" dedi. Yıldırım, Kılıçdaroğlu'nun terörle mücadele konusunda daha olumlu, daha müspet bir tavır içerisinde olmasını beklidiğini ifade etti.

İmzasız mektuplar bürokrasi hastalığı

Başbakan Yıldırım, FETÖ ile mücadelede isimsiz ihbarların dikkate alınmaması için genelge yayınlayacaklarını söyledi. İsimsiz ihbarların bürokrasinin en büyük hastalığı olduğunu belirten Yıldırım, “Gereksiz mağduriyetlerin önlenmesi için her türlü ciddi belgeye, bilgiye dayalı olan tüm ihbarları değerlendireceğiz” dedi.

Dost sandığımız bazı ülkeler sessiz kaldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Türkiye İşkadınları Derneği (TİKAD) tarafından düzenlenen konferansta, 15 Temmuz gecesi yaşananları anlattı.

CHP, KHK’ları AYM’ye taşıdı

TBMM'den geçen yasal düzenlemelerin çoğunu Anayasa Mahkemesi'ne götüren CHP, Olağanüstü Hal kapsamında çıkan Kanun Hükmünde Kararname'lerde (KHK) de aynı taktiği uyguladı.

Mini anayasada 7 maddede uzlaşı

Mini anayasa değişikliği için biraraya gelen AK Parti, CHP ve MHP, 7 maddede mutabakat sağladı. Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ve Askeri Yargıtay kaldırılmasında uzlaşıldı. MGK’dan Jandarma Genel Komutanlığı’nın çıkarılmasında da anlaşmaya varıldı.

Askeri Mahkemeler kaldırılıyor

Mini Anayasa çalışmasında 3 parti 7 maddede uzlaştı. Buna göre, Askeri Yüksek İdari Mahkemesi ve Askeri Yargıtay Mahkemesi kaldırılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yurda döndü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler'in (BM) 71. Genel Kurulu genel görüşmelerine katılmak üzere gittiği ABD'den özel uçak "TUR" ile saat 17.25'te Türkiye'ye geldi.

3 parti temsilcisinden ortak açıklama

Mini anayasa paketi kapsamında AK Parti, CHP ve MHP temsilcileri ortak açıklama yaptı. Üç parti temsilcisinin uzlaştığı 7 madde liderlere sunulacak.

"AYM, KHK'larla ilgili inceleme yapamaz"

CHP, OHAL döneminde çıkarılan KHK'larla ilgili Anayasa Mahkemesine başvuru yaptı. Konuyla ilgili açıklama yapan AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Olağanüstü Hal Dönemlerinde çıkarılan KHK'larla ilgili Anayasa Mahkemesine başvuru yapılamayacağını söyledi. Anayasa Mahkemesinin, esas yönünden de şekil yönünden de Olağanüstü KHK'larla ilgili inceleme yapamayacağını söyledi.

AK Parti'den CHP'nin itirazıyla ilgili ilk açıklama

CHP, OHAL döneminde çıkarılan KHK'larla ilgili Anayasa Mahkemesine başvuru yaptı. Konuyla ilgili açıklama yapan AK Parti Grup Başkanvekili Turan, "OHAL KHK'ları yargısal denetime tabi değil. Hal böyleyken CHP'nin başvurusu Anayasa Mahkemesi'nden dönecektir" dedi.

İmzasız ihbarlar dikkate alınmayacak

Başbakan Binali Yıldırım gazetecilerin sorularını yanıtladı. FETÖ ile soruşturmada imzasız ihbarların dikkate alınmaması için genelge yayınlanacağını belirten Başbakan, "İmzasız ihbarlar bürokrasinin hastalığıdır" diye konuştu.

CHP'den AYM'ye KHK itirazı

CHP, Bakanlar Kurulu tarafından Olağanüstü Hal kapsamında çıkarılan 2. Kanun Hükmünde Kararname'nin kimi hükümlerinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'Hillary-Trump' sorusu

ABD Başkanlık seçimleri için Clinton ve Trump arasındaki yarış kızışırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a New York'ta bu soru yöneltildi. Erdoğan da kendisine yöneltilen 'Clinton mı? Trump mı?' sorusuna net bir yanıt verdi: ABD halkının iradesine saygı gösteriyorum. Destek beyanı veremem.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.