• Tarihe göre sırala

Cumhurbaşkanlığı'ndan Bild'e tepki: Umutsuz durumdasınız

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Alman Bild gazetesinin Atatürk'lü 'Hayır' propagandasına tepki gösterdi. Kalın, "İşi Atatürk'ü kullanmaya kadar vardırdıklarına göre umutsuz durumdalar" ifadelerini kullandı.

Safitürk'e düzenlenen saldırının planlayıcısı yakalandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şehit kaymakam Muhammed Fatih Safitürk'e düzenlenen saldırının planlayıcısının yakalandığını açıkladı.

Yurt dışına kayıtlı seçmenler oy vermeye başladı

Anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasında, yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı kişilerin oy kullandığı Atatürk Havalimanı'nda oy verme işlemi devam ediyor.

İçişleri Bakanlığı: 311 operasyonda 551 gözaltı

İçişleri Bakanlığı, Jandarma Özel Harekat'ın, Jandarma Komando Birlikleri'nin, Polis Özel Harekat'ın ve TSK'nın 311 operasyon gerçekleştirildiğini belirterek, örgüte yardım ve yataklık iddiası ile 551 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

'CHP içinde bir istisna var: Deniz Baykal'

Yeni Şafak yazarlarının Türkiye ve dünyadaki gündeme dair analizlerini sizler için özetledik... Aydın Ünal köşesinde CHP'de Deniz Baykal'ın yerine işaret etti. Yusuf Kaplan, Mehmet Acet, Erdal Tanas Karagöl ve Yasin Aktay da gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

16 Nisan rehberi

Kriz çıkaran koalisyonların incelendiği 16 sayfalık ekte hayırcıların yalanları ve gerçekler, üst aklın vazgeçemediği koalisyonlar, siyasi tarihe damga vuran liderlerin başkanlık sistemiyle ilgili görüşleri, referandum sözlüğü, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, AK Parti İl Başkanı Selim Temurci, Hüda-Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu ve Prof. Yavuz Atar ile röportajlar var. 18 maddelik değişiklik de detaylı olarak açıklanıyor.

600 vekil bile yetersiz

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini içeren, 18 maddelik yeni Anayasa değişikliğiyle birlikte milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkarılacak. Yapılan düzenlemeyle demokratik temsiliyet artacak, milletvekilinin temsil ettiği nüfus oranı da düşecek. 600 vekil sayısı bile Avrupa ülkelerine göre çok çok yetersiz.

Referandum sözlüğü

Rejim ile sistem değişikliğini birbiri ile karıştıranlar için hazırlandı.

Hayırcıların yalanları ve gerçekler

Türkiye’nin kaderini belirleyecek 16 Nisan halk oylamasına geri sayım sürerken, tamamen ideolojik ‘hayır’ kampanyası yürütenler yalanlarla kafa karıştırıyor. İşte Kemal Kılıçdaroğlu’nun dahi manipüle ettiği söz konusu maddelerin yalan ve gerçek halleri...

Hepsi de en doğrusu Başkanlık dedi

Türkiye yeni cumhurbaşkanlığı sistemi için 16 Nisan tarihinde referanduma gidiyor. Cumhurbaşkanı’nın Devlet Başkanı sıfatını alacağı yeni sistem halkın oyuna yeni sunulsa da siyaset tarihimizdeki yeri eski. Türkiye’nin yakın siyasi tarihine damga vuran siyasetçilerin hemen hepsi Başkanlığa dair olumlu görüş bildirmişti. Hepsi de sistem değişikliğinin ülkenin geleceği için gerekli olduğunu vurguluyordu.

ABD’deki sıkıntılar olmayacak

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Yavuz Atar, ABD’deki sistemin eksikleri ve krize yol açan noktaları olduğu için aynen kopyalanmadığını söyledi. Atar, yeni sistemde meclisin bir kanun çıkararak cumhurbaşkanının çıkardığı kararnameyi hükümsüz hale getirebileceğini, bunun da önemli bir denetim mekanizması olduğunu söyledi.

Üzüleceksiniz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, referanduma müdahil olup, teröristleri himaye eden İsviçre, Hollanda, Belçika ve Almanya’yı uyardı: Söylediğimiz zaman beyefendiler rahatsız oluyor. Rahatsız olmayın. Men dakka, dukka. Siz bizi üzüyor musunuz? Üzüleceksiniz ve daha bu işin başı.

Vesayet duvarları yıkılacak

Yönetimde milli iradeyi hakim kılacak cumhurbaşkanlığı sisteminin Türkiye’ye sağlayacağı kazanımları AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci anlattı. Türkiye’de yönetim sorunu olduğunu vurgulayan Temurci, “Halihazırdaki sistemin adı yok. Cumhurbaşkanlığı sistemiyle yönetime isim vereceğiz. Aynı zamanda Parlamenter sistemden beslenen vesayet duvarları da yıkılmış olacak” dedi.

Yerli ve milli anayasa için tarihi fırsat

Referandumda evet oyu vereceklerini açıklayan HÜDAPAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, vatandaşların soru işaretlerini gidermek için sürekli sahada olacaklarını söyledi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle vesayetçilerin ve iki başlılığın tarihe karışacağını vurgulayan Yapıcıoğlu, “Darbe ürünü ithal anayasa ve yasaların yerine tamamen yerli ve milli bir anayasa yapılması için 16 Nisan tarihi fırsat” dedi.

Antalya’nın kararı barış

Yeni Şafak ve TVNET seçim ekibinin bugünkü durağı önemli turizm kentlerimizden olan Antalya. Halkın genel olarak referandumdan umutlu olduğu Antalya'da, 16 Nisan bir onur meselesi olarak görülüyor. Seçimin bir parti meselesi olmadığına dikkat çeken Antalyalılar, parlamenter sistemde yaşanan sorunların yeni sistemle aşılacağına inanıyor.

18 yaşa hayır diyenler gençlere güvenmiyor

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile gençlere 18 yaşta milletvekili olma hakkı veren Anayasa değişikliğinin gençlerin geleceğine etkisini konuştuk. Kılıç, Hayır diyenlerin aslında ‘biz 18-25 yaş arasındaki vatandaşların ülkenin geleceğine katkı sunabileceğine inanmıyoruz’ demek istediğini söyledi.

Üst aklın vazgeçemediği oyuncak: Koalisyonlar

Türk siyasi tarihi, 27 Mayıs 1960 ihtilali sonrasında gerçekleşen 1961 genel seçimleriyle birlikte “koalisyon” kavramıyla tanıştı. Üst akıl tarafından yönetilen darbecilerin balans ayarı için kullandığı koalisyonlar, 60’lardan bu yana istikrarsız ve giderek dibe batan Türkiye’nin sorumlusu oldu. Ta ki 2002 seçimlerinden sonra AK Parti iktidarıyla yakalanan 15 yıllık istikrara kadar.

'İstikrarsızlığa hiçbir açık kapı kalmasın istiyoruz'

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya, istikrarlı büyüyen Türkiye'de, sistemde de istikrar olması gerektiğini belirterek, "Siyasi partilerden bağımsız olarak, sistemi güçlendirelim. Biz istikrarsızlığa hiçbir açık kapı kalmasın istiyoruz" dedi.

'Gençlerin küpesine, dövmesine müdahil olmayın'

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Gençleri yargılamayın, yargılayıcı bir dil kullanmayın. Özel hayatına müdahil olmayın. Küpesine, dövmesine saçına, sakalına kıyafetine kotuna botuna asla müdahil olmayın. Bilakis ruhuna, kalbine hitap edin" dedi.

İçişleri Bakanı Soylu: Avrupa faşizmin merkezi oldu

İçişleri Bakanı Soylu, Avrupalı devletlerin skandal uygulamalarına değinerek "Avrupa'nın durumunu görüyoruz, şaşalamış vaziyette, tam faşizmin merkezi oldu. Hepsinin durumu belli, tam 300 yıldır bu zaman dilimini bekliyoruz" dedi.

Başbakan Yıldırım: Çılgınlık yapan bedeli canıyla öder

Başbakan Yıldırım, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde konuştu. Yıldırım "Çılgınlık yapan canıyla bedelini öder. Bu ülkede kolay kolay kimse bir daha da çılgınlık yapamaz​" dedi.

MHP'li ve HDP'li yöneticiler AK Parti'ye geçti

Gaziantep'in Karkamış ilçesinde MHP'li Meclis Üşesi Sadettin Kelek ve HDP'li ilçe yöneticileri törenle AK Parti'ye geçti.

Çavuşoğlu: Başörtülü kızlarımızın başörtüsünü zorla çıkarmışlar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'nın Işıklar Caddesi'nde, AK Parti Gençlik Kollarınca açılan standa saldırı olduğunu belirterek "Hayırcı bir grup gelmiş ve orada başörtülü kızlarımızın başörtüsünü zorla çıkarmışlar. Bu insanlık mı?" dedi.

Başbakan Yıldırım: Yetki tamamen millette

Başbakan Binali Yıldırım Muğla'da halka hitap etti. Yıldırım "Artık yetkiyi tamamen millete veriyoruz, siz istediğinize vereceksiniz, gizli pazarlıklar olmayacak siz kime destek veriyorsanız devleti o yönetecek" dedi.

İsviçre'nin Ankara Büyükelçisi Dışişleri'ne çağrıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın PKK'lılarca hedef gösterildiği skandal gösterinin ardından​ İsviçre'nin Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Cumhurbaşkanı'nın halasının oğlu vefat etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın halasının oğlu Mehmet Aydoğan, 2 ay önce böbrek nakli olduğu Ege Ünivresitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde bu sabah hayatını kaybetti. Birkaç gün önce yüksek ateş şikayetiyle tekrar aynı hastaneye kaldırılan Aydoğan'ın cenazesi İstanbul'a gönderildi.

CHP'ye 'Arapça tekbir' raporu: İmam bilmeden getirmiş

CHP'nin 1936'da Arapça tekbir getiren imam hakkında başlatılan soruşturmayı rapor ettiği belge vesayetin zihniyetinin uygulamalarını bir kez daha ortaya koyuyor. İçişleri Bakanlığından, dönemin CHP Genel Sekreteri Recep Peker'​e gönderilen belgede, Kırşehir'in Kazan ilçesinde Arapça tekbirden dolayı soruşturmaya tabi tutulan Hüseyin adlı imam hakkındaki tahkikatın sonucu bildiriliyor. CHP'ye gönderilen raporda imamın Arapça tekbiri 'bilmeyerek getirdiği' belirtiliyor.

'Batı çıldırıyor'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Esenler'de toplu açılış töreninde konuştu. 16 Nisan'da gelecek nesillerin refahı için sandığa gideceğimizi söyleyen Erdoğan, bunun bir kırılma noktası olduğunu söyledi. Dünyanın bir numaralı havalimanının önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde açılacağını belirten Erdoğan, "Batı neden çıldırıyor? İşte bundan dolayı. Ya bu Türkiye nasıl böyle ayağa kalkıyor? " dedi.

Bahçeli'den dadaşlara soru

Erzurum'da vatandaşlara seslenen MHP lideri Bahçeli, "Şimdi soruyorum dadaşlar: Türkiye'ye sahip çıkacak mısınız? Bayrağa vatana sahip çıkacak mısınız?​​" dedi. Avrupa'nın FETÖ'ye yönelik tavrına tepki gösteren Bahçeli, "FETÖ kollanırken, kanlı terör de Batı'dan destek almaktadır.​ ABD ve Avrupa'nın FETÖ'yi aklama çabası niyedir kime hizmettir?" diye sordu.

"Teröristlerin ensesindeyiz"

AK Parti'nin Uşak mitinginde vatandaşlara hitap eden Başbakan Yıldırım, "Vatandaşlarımız tek yürek oldu. Teröristlerin ensesindeyiz, canlarına okuyacağız" dedi.

Bakan Soylu: Düşman olsa yapmaz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Diyarbakır'daki konuşmasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu'nun, 'Suriyeli 4 milyon kişiyi bunlar vatandaş yapacaklar' sözünün çok tehlikeli olduğunu söyleyen Soylu, "İnanın bu toplumun düşmanı olsanız böyle yapmazsınız." dedi.

'Faşistsiniz faşist!'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Gaziosmanpaşa'da Toplu Açılış Töreni'nde konuştu. Suriye'de, Irak'ta, Musul'da yaşayan kardeşlerimizi yalnız bırakamayacağımızı söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, referandum sonrası idamla ilgili yasa teklifi geldiğinde onaylayacağını ifade etti. Avrupa'nın terör örgütlerine verdiği desteğe değinen Erdoğan, "Faşistsiniz faşist!" diye tepki gösterdi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.