• Tarihe göre sırala

'Çin'de gönül elçisi olduk'

Yeni Şafak yazarlarının Türkiye ve dünyadaki gündeme dair analizlerini sizler için özetledik... Mehmet Acet köşesinde Çin'den kritik bilgileri paylaştı. Fatma Barbarosoğlu, Taha Kılınç, Özlem Albayrak ve Mustafa Kutlu da gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Devamı gelecek

Türkiye, PKK/ YPG’nin Irak’taki yeni Kandil’i olan Sincar Dağı ile Suriye’deki Karaçok Dağı'nı vurdu. Bombardımana katılan 20 savaş uçağı teröristlere 40 ton bomba yağ- dırdı. Hava hare- katı, Türkiye'nin sınır ötesine yapa- cağı yeni müdaha- lelerin ilk aşaması olarak görülüyor.

Bu daha başlangıç

PKK’nın ‘ikinci Kandil’ yapmaya uğraştığı Sincar’a kara operasyonu öncesi ilk adım, havadan geldi.

AYM yetkisi dışına çıkamaz

Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan, OHAL KHK’larını denetleme yetkisine sahip olmadıklarını söyledi. Olanağüstü dönemlerde AYM’ye önemli görevler düştüğünü vurgulayan Arslan, “Bir anlamda çizilen sınırların koruyuculuğunu yapmakla görevli olan AYM’den anayasal sınırların dışına çıkması beklenemez” dedi.

Celepoğlu’nun 10 günlük sır ziyareti

MİT TIR'larını durdurulmasında başrol oynayan Tuğgeneral Hamza Celepoğlu’nun Hrant Dink cinayetini planladığı ortaya çıktı. Celepoğlu’nun cinayetten 1 ay önce suikast planı yapmak için İtalya’dan geldiği ve 10 gün kalıp geri döndüğü belirlendi.

Karar siyasi tanımıyoruz

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin skandal Türkiye kararına tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kararı tanımıyoruz karar tamamen siyasi. İstedikleri kadar böyle bir kararı almış olsunlar; çok da büyütmüyoruz” dedi.

Sizi kim denetlesin

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Türkiye’nin siyasi denetime alınmasını öngören raporu 45’e karşı 113 oyla kabul etti. AKPM’nin aldığı art niyetli karara Türkiye sert tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı, “Bu karar, başta FETÖ olmak üzere, sadece ülkemiz değil bütün Avrupa sistemine ve değerlerine tehlike oluşturan terör örgütlerine hizmet edecektir” dedi.

Erken seçim yok

Başbakan Yıldırım gündem maddeleri arasında erken seçim olmadığını söyledi. Yıldırım, "İlke olarak, erken seçimlerden hoşlanmıyoruz, çünkü erken seçimler belirsizlik getiriyor. Şu anda bizi erken seçime götürecek bir şey yok” dedi.

Danıştay da CHP'yi reddetti

Danıştay, CHP’nin YSK'yı aşarak yaptığı başvuruyu reddetti. Kararın gerekçesinde, “YSK’nın seçime ilişkin kararlarının idari işlem taşımadığı açıktır. YSK’nın seçim hukukuna ilişkin kararlarının, yorum yapılmak suretiyle incelenmesi mümkün değildir” denildi.

Başbakan Yıldırım Bahçeli ile görüşecek

Başbakan Yıldırım, MHP lideri Bahçeli'yi Çankaya Köşkü'nde kabul edecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump ile görüşeceği konuları açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan 16-17 Mayıs'ta Washington'da ABD Başkanı Trump ile görüşecek. Cumhurbaşkanı, Trump ile ziyaretinde Suriye, Irak, terörle mücadele konularını değerlendireceklerini, atılacak adımlardan birinin de Rıza Zarrab ve Halkbankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla ile ilgili olacağını belirtti.

Erdoğan: Operasyon öncesi ABD ve Rusya'yı bilgilendirdik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TSK'nın Sincar ve Karaçok'a düzenlediği ve 70 teröristin etkisiz hale getirildiği operasyonla ilgili, "Operasyondan önce ABD, Rusya ve Kuzey Irak'a bildirim yapıldı" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kararı tanımıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKPM'nin Türkiye ile ilgili aldığı karara ilişkin "AKPM'nin kararı siyasi, tanımıyoruz." dedi.

Başkent'te sürpriz görüşme

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım'ı Beştepe'de kabul etti.

Özhaseki: 2030'a kadar İstanbul'da büyük deprem olabilir

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, "İstanbul özelinde tüm bilim adamları 2030 yılına kadar bir depremin olabileceğini söylüyor. Bu depremin de 7 şiddetinde olabileceği öngörülüyor. Kentsel dönüşüm burada devreye girmeli ve bunu bir fırsata çevirmeliyiz. Her yıl 200 bin bağımsız birimi dönüştürebilirsek İstanbul'u depreme hazırlamış oluruz." dedi.

'Atmamız gereken adımlara karar vereceğiz'

Başbakan Yıldırım, AKPM'nin aldığı karara ilişkin yaptığı açıklamada "Bu kararı tamamen siyasi bir karar olarak görüyoruz" dedi.

'AKPM'nin alınan bu kararla tarihi bir hata yaptığı ortadadır'

AKPM’nin Türkiye'ye yönelik 'siyasi denetim' kararına ilişkin Türk Delegasyonu Üyesi Uysal, "İnsan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğünü desteklemek' amacıyla kurulan AKPM'nin alınan bu kararla tarihi bir hata yaptığı ortadadır" dedi.

Kalın: Türkiye düşmanı çevrelerin siyasi operasyonu

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, AKPM'nin kararına sosyal paylaşım sitesinden tepki göstererek, söz konusu kararın Türkiye düşmanı çevrelerin siyasi operasyonu olduğunu ifade etti.

MHP Lideri Bahçeli'den AKPM'ye tepki

MHP Genel Başkanı Bahçeli, AKPM'nin 'Türkiye'yi siyasi denetime alma kararına' tepki göstererek "Kararı şiddetle kınıyor ve reddediyoruz." dedi. Bahçeli, hükümetin alacağı kararı tümüyle destekleyeceklerini de belirtti.

Başbakan Yıldırım, Danıştay Başkanıyla görüştü

Başbakan Binali Yıldırım, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ü kabul etti.

MHP'den AKPM'ye tepki: Süreç kabak tadı verdi

AKPM'nin 'Türkiye'yi siyasi denetime alma kararına' MHP'den sert tepki geldi. MHP Grup Başkanvekili Akçay, Türkiye’nin AB sürecini de değerlendirerek “Bu süreç inanın kabak tadı verdi” dedi.

Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş: AKPM'nin kararı siyasi!

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AKPM'nin ''siyasi denetim'' kararıyla ilgili konuşuyor.

Şırnak'ta 2 bin 900 rakımda terör operasyonu

Beytüşşebap ilçesinin İncebel ve Kato dağlarında PKK'lı teröristlere yönelik "Şehit Binbaşı Ahmet Karaman" operasyonu başlatıldı.

AB Bakanı Çelik: AKPM için tarihi bir hata

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, AKPM'nin siyasi denetim kararıyla ilgili bir açıklama yaptı. Bakan Çelik, AKPM'nin Türkiye ile ilgili aldığı kararın tarihi bir hata olduğunu söyledi.

Dışişleri'nden AKPM'ye tepki

Dışişleri Bakanlığı, AKPM'nin Türkiye ile ilgili aldığı karara tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada alınan kararın art niyetli olduğu belirtildi.

'Çocuk bakanın' öğretmenine soruşturma

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda 'Çocuk Bakan'ın 'dinler arası diyalog' sözleri sosyal medyada FETÖ'yle bağdaştırılıp tepki gösterilince Milli Eğitim Bakanlığı soruşturma başlattı.

Referandum sonrası liderlerin ilk buluşması

Referandum sonrası devletin zirvesinde yer alan isimler ilk kez Anayasa Mahkemesi'nin kuruluş yıl dönümünde bir araya geldi. Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, 16 Nisan'da yapılan halk oylamasında halkın yüksek bir katılım ve büyük bir demokratik olgunlukla sandığa gittiğini belirtti. Arslan,"Anayasa Mahkemesi OHAL KHK'larını denetleme yetkisine sahip değildir.AYM'den anayasal sınırların dışına çıkması beklenmemelidir" dedi.

AK Parti yurt dışı oyları değerlendirdi

AK Parti'de, referanduma yurt dışı katılımdaki artış için "Bu durum ülkeye aidiyeti artırdı" değerlendirmesi yapılıyor. AK Parti, yaklaşık yüzde 45 olan yurt dışı katılımın her geçen seçim artmasından memnuniyet duyuyor.

Kabinede değişiklik sinyali

Başbakan Binali Yıldırım, kabine değişikliği olabileceğini belirterek, kabinede yapılacak değişikliklerin demokrasilerin gereği olduğunu kaydetti. "Erken seçim planımız yok" ifadelerini kullanan Yıldırım, Avrupa Birliği ile ilişkilere de değindi.

CHP'li vekilin 'deli saçması' iddialarıyla ilgili hukuki süreç başlatıldı

Milli Savunma Bakanlığı, CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem’in darbe gecesinden önce Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın firari Adil Öksüz ile görüştüğü iddiasına ilişkin hukuki sürecin başlatıldığını açıkladı.

'Eylemlere CHP doğrudan destek veriyor'

Yeni Şafak yazarlarının Türkiye ve dünyadaki gündeme dair analizlerini sizler için özetledik... Hasan Öztürk köşesinde CHP'nin destek verdiği 'Zulüm 1453’te başladı' gösterilerine işaret etti. İsmail Kılıçarslan, Kemal Öztürk, Ömer Lekesiz ve Abdullah Muradoğlu da gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Seçim bitti

Adalet Bakanı Bozdağ, Kılıçdaroğlu’nun hala seçim kampanyasında gibi algı operasyonu yaptığını söyledi. Bozdağ, “Artık seçim bitti, propaganda dönemi kapandı. Halkın iradesi ortaya çıktı" dedi

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.