• Tarihe göre sırala

ABD'de yeni bir anlayış var

Başbakan Yıldırım, teröristbaşı Gülen’in iadesiyle ilgili iyimser konuştu. “Önceki yönetim ‘Bu, yargının işi’ diyerek kestirip atıyordu. Dolayısıyla burada yeni bir anlayış var” diyen Yıldırım, ABD Başkan Yardımcısı Pence'in, "Mesele hukuki ama anlaşmalarımıza uygun olarak ciddi şekilde ele alacağız" dediğini söyledi. Başbakan, "ABD yönetimiyle yeni bir sayfa açıyoruz” ifadelerini kullandı.

Görüş ayrılığı bitiyor

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplanan kabinenin gündeminde, Suriye’deki gelişmeler, El Bab harekatı ve muhtemel Rakka operasyonu yer aldı. Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin El Bab'daki stratejiyi, Rakka'da da uygulamak istediğini söyledi.

Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Külliye'de toplanan Bakanlar Kurulu sona erdi.

Kurtulmuş: Aynı modeli Rakka'da kullanalım

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, Bakan Kurulu toplantısı sürerken açıklamalarda bulundu.​​ El Bab'daki operasyonda sona gelindiğini ve kent tamamen temizlendikten sonra insanların oraya yerleşeceğini belirten Kurtulmuş, "Şimdi diyoruz ki, aynı modeli Rakka'da kullanalım. Rakka'da da bu çerçevede o şehrin ahalisinden oluşan muktedir yerel unsurlar desteklensin, uluslararası camia, Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer unsurlar buraya lojistik destek versin" şeklinde konuş...

"8,5 milyon insanımıza aday olma imkanı veriyoruz"

Cumhurbaşkanlığı sistemine ilişkin açıklama yapan TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Şentop, anayasa değişikliğinde gençlere ilişkin düzenleme olduğunu hatırlatarak, "Seçilme yaşı 25 iken 18'e indiriyoruz. 8, 5 milyon insanımıza aday olma imkanı veriyoruz" dedi.

'Hocaların Hocası' Halil İnalcık, Başkanlık sistemini savunmuş

Geçtiğimiz yıl yaşamını yitiren 'Hocaların Hocası' Halil İnalcık'ın Türkiye'nin gündeminde olan 'başkanlık sistemi' için tavsiyelerde bulunduğu ortaya çıktı. 2008 yılında Türkiye için otorite birliğine işaret eden İnalcık, "Türk devletinde bu başkanlık veya yarı-başkanlık sistemiyle garanti altına alınabilir" ifadelerini kullanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'li Senatör McCain'i kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'li Cumhuriyetçilerin önde gelen isimlerinden Senatör John McCain'i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti.

YSK oy pusulalarını tanıttı

Yüksek Seçim Kurulu, 16 Nisan'da gerçekleştirilecek anayasa değişikliği referandumunda vatandaşın oy vermek üzere kullanacağı zarfları, tercih mührünü ve oy pusulalarını paylaştı.

AK Parti'den referandum için '3i' formülü

AK Parti'de kampanya sürecine yönelik detaylar, 25 Şubat Cumartesi günü Ankara Spor Salonunda düzenlenecek "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Halk Oylaması Kampanya Tanıtım Toplantısı"nda, Genel Başkan ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından kamuoyuna açıklanacak. AK Parti, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini "3i" olarak belirlediği "İstikrar, istiklal, istikbal" formülü ile halka anlatacak.

HDP'li Behçet Yıldırım serbest bırakıldı

HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, hakkında yürütülen terör soruşturması kapsamında gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından nöbetçi mahkemeye çıkarılan Yıldırım, yurt dışına çıkma yasağı getirilerek serbest bırakıldı.

Yıldırım: ABD ile yeni sayfa açıyoruz

Başbakan Binali Yıldırım, El Bab operasyonunun ardından Rakka'daki mücadelenin de benzer bir durumda olacağını açıkladı. Bölgede Özgür Suriye Ordusu'na destek veren askeri unsurlarımızın varlığına işaret eden Başbakan Yıldırım, "ABD yönetimiyle yeni bir sayfa açıyoruz, 'New day' (Yeni bir gün) diyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

MHP'li muhaliflere uyarı: MHP'nin sembollerini kullanamazlar

MHP'li muhaliflerin 'Türk Milliyetçileri Hayır Diyor' kampanyasını değerlendiren MHP Genel Başkan Yardımcısı Edip Semih Yalçın, "Önemsemiyorum da ciddiye de almıyorum. Toplanabilirler, bunda bir beis yok. Ama MHP adına hareket edemez bayrağımızı, sembollerimizi kullanamazlar. Zannediyorum orası farklı bir partileşme toplantısı" dedi.

'DİTİB'e mensup görevlilere karşı yürütülen karanlık senaryo'

Yeni Şafak yazarlarının Türkiye ve dünyadaki gündeme dair analizlerini sizler için özetledik... Bülent Orakoğlu köşesinde Almanya'daki DİTİB soruşturmalarına ışık tuttu. Aydın Ünal, Mehmet Acet, Yusuf Kaplan ve Ahmet Ünlü de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

AK Parti ve MHP koordineli çalışacak

Başbakan Yıldırım ile MHP lideri Bahçeli arasında 9 Şubat’ta gerçekleşen görüşmede referandum kampanyası için iki partiden koordinatör atanmasının kararlaştırıldığı öğrenildi. Kampanya koordinatörleri, ‘Evet’ kampanyası sürecinde iletişim kopukluğu yaşanmaması ve söylem birliğini güçlendirmek için görev yapacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Söz verip işçi almayan patronu ifşa edeceğim

Cumhurbaşkanı Erdoğan 1,5 milyon kişiye iş imkanı sağlayacak ‘istihdam seferberliği’nin yakın takipçisi olacağını söyledi. Erdoğan, “Sözünü (İşçi alma) yerine getirmeyenleri tüm ülkeye ifşa edeceğimi özellikle belirtmek isterim” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye'de rejim değişmiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 Nisan referandum süreciyle ilgili önemli mesajlar verdi. Erdoğan, "Türkiye'de rejim değişmiyor, yürütme ortadan kalkmıyor, Meclis kapanmıyor, yargı etkisizleştirilmiyor" dedi.

Çavuşoğlu: 'YPG ile DEAŞ birbiriyle ticaret tapıyor'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "YPG/PKK ile DEAŞ birbirine karşı güç mücadelesi yapıyor. İkisi de birbirinden toprak almaya çalışıyor ama yer yer birbirinden silah alıyorlar, değiştiriyorlar, satıyorlar. Petrol dahil birbirleriyle ticaretleri var." dedi.

Süleyman Soylu: Siyasi hayatımda böyle bir şeye ilk kez şahit oluyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Adıyaman'a giden Süleyman Soylu, karşılaştığı büyük kalabalık sonrası, 'Siyasi hayatımda böyle bir şeye ilk kez şahit oluyorum' tweet'ini attı.

Başbakan Yıldırım: Terör örgütlerinin sırtını sıvazlamayın

Başbakan Yıldırım, Almanya'nın Münih şehrinde STK temsilcileriyle bir araya geldi. Başbakan Yıldırım, terör destek veren ülkelere seslenerek "Bir gün gelir beslediğiniz yılan sizi de zehirler" dedi.

"Sadece AK Partili ve MHP'li kardeşlerim değil"

Referandum sürecine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sadece AK Partili ve MHP'li kardeşlerim değil, CHP ve HDP'ye gönül veren vatandaşlarımın da Cumhurbaşkanlığı sistemine 'evet' demesini bekliyorum" ifadelerini kullandı.

AK Parti'nin 'evet' kampanyasındaki 4 ana başlık

AK Parti, 16 Nisan'da yapılacak halk oylaması için çalışmalarını hızlandırdı. AK Parti Medya ve Tanıtımdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 25 Şubat'ta açıklanacak 'evet' kampanyasına dair ilk bilgileri paylaştı. Yılmaz, 4 ana temanın ön plana çıkacağını açıkladı.

AK Parti ve MHP'nin ilk ortak mitingi

MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin yeşil ışık yaktığı 'ortak miting' fikrine Başbakan Yıldırım'dan da destek geldi. Başbakan Yıldırım, "MHP ile ortak etkinlik yapabiliriz" dedi. Referandum sürecinde AK Parti ve MHP liderlerinin ilk ortak mitingi Çanakkale'de yapabileceği konuşuluyor.

Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölüm emri FETÖ elebaşı Gülen'den

Kahramanmaraş Başsavcılığı'nın Yazıcıoğlu'nun ölümüyle ilgili cinayet soruşturması yürüttüğü ortaya çıktı. Dosyaya göre emri bizzat FETÖ elebaşı Gülen verdi. Soruşturmanın dosyasına, Gülen'in kazadan 5 gün sonra çekilen 'Bir ilahi tokatla dışarı atıldı' sözlerinin yer aldığı görüntüler de eklendi.

Çocuk Evleri geliyor: Koğuş tipi yetiştirme yurtları kapanacak

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Koğuş tipi yetiştirme yurtlarının Çocuk Evleri'ne dönüştürülmesi için başlatılan çalışmalarda son gelindiğini açıkladı. Beş-altı çocuğun bir arada bulunabileceği apartman dairelerinin hazır olduğuna işaret eden Bakan Sayan Kaya, "Evde yetişen çocukların hayalleri bile değişiyor" dedi.

İlelebet Cumhuriyet

Elazığ ve Malatya'da onbinlere seslenen Erdoğan, 1923'te ilan cumhuriyet rejiminin ilelebet yaşayacağını vurguladı, 16 Nisan'da oylanacak sistemin adını koydu: "Türkiye yıllardır aradığı münasip yönetim sistemine şimdi nihayet kavuşuyor. Bunun adı cumhurbaşkanlığı hükümet sistemidir"

CHP’yi de değiştirecek

Almanya'da gurbetçilerle buluşan Başbakan Yıldırım, 16 Nisan'da çıkacak 'evet'in CHP'yi de değiştireceğini söyledi, terör örgütlerine destek veren Avrupa'yı uyardı: "Bu yılanlar bir gün onları da sokacak"

Yurtdışına talimat

MHP, Avrupa'da yaşayan gurbetçiler arasında “Avrupalı ülkücüler hayır diyor” şeklinde bazı haberlerin yayılması üzerine yurtdışı seçmenin referandum sürecinde bilgilendirilmesi için düğmeye bastı.

Rakka'da taktik destek vereceğiz

Başbakan Binali Yıldırım, dün katıldığı 53. Münih Güvenlik Konferansı'nda çok sayıda liderle biraraya geldi. İlk olarak AB Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopulos'u kabul eden Yıldırım, ardından Alman meslekdaşı Angela Merkel'le görüştü

Başbakan Yıldırım, Afganistan Cumhurbaşkanı Ahmedzai ile görüştü

Başbakan Binali Yıldırım, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani Ahmedzai ile görüştü.

Erdoğan: Türkiye'yi 14 yılda aydınlığa çıkardık

Malatya'daki toplu açılış töreninde konuşan Erdoğan, "Türkiye'yi karanlık günlerinden aydınlığa çıkardık. Bir taraftan Merkez Bankası'nın kasasını doldururken diğer taraftan borçları kapattık. Şu anda milli gelir ortada" dedi.

Yıldırım: Anlaşma olursa Rakka'ya doğrudan girmeyeceğiz

Başbakan Binali Yıldırım, Rakka operasyonu hakkında yaptığı açıklamada, "Prensipte anlaşılırsa doğrudan operasyona girmeyeceğiz. Askeri varlığımız olacak ancak taktik destek vereceğiz" dedi. Almanya'nın Diyanet görevlisi imamlara yönelik suçlamaları hakkında Merkel ile konuştuğunu da kaydeden Yıldırım şunları söyledi: "İmamların casusluktan suçlanması doğru değil. Bizim açımızdan imamlar konusu kapandı."

Kurtulmuş: Yanlış uygulamalardan vazgeçsinler

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Almanya'nın Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne (DİTİB) bağlı camilerde görev yapan bazı imamları casusluk yaptığı iddiasında bulunması ile ilgili olarak, "Bizim hiçbir Diyanet İşleri mensubumuz, hiçbir DİTİB mensubumuz ajan değildir olamaz" şeklinde konuştu. Kurtulmuş, gelişmelerin Türk-Alman ilişkilerini etkileyebileceğini söyleyerek, yanlış uygulamalardan vazgeçilmesi gerektiğini kaydetti.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.