POLİTİKA

3. havalimanı Silivri'ye kurulacak

Yılda 30 milyon yolcuya hizmet veren Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havaalanı'nın 5 yıl sonra tamamen yetersiz hale geleceği, bu yüzden kente üçüncü havalimanı yapılmasının kaçınılmaz hale geldiği belirtiliyor. Ulaştırma Bakanlığı üçüncü liman için Silivri'yi uygun gördüğünü belirtirken, fizibilite çalışmaları da devam ediyor.

Yasin Yılmaz Yeni Şafak
Günde ortalama 750 uçağın iniş kalkış yaptığı Atatürk Havalimanında yılda 25 milyon yolcuya hizmet veriliyor. Hac mevsimi, turistlerin dönüş yoğunluğu sebebiyle limanda izdiham manzaraları yaşanıyor. Bu gerçeği göz ardı edemeyen TAV Havalimanları Holding limanda yanan kargo binasının bulunduğu alana doğru terminali büyütmek için çalışmalarını sürdürüyor. Dış hatlar terminaline yapılacak 6 yeni körük ile uçakların daha rahat park etmeleri sağlanacak. Terminal 17 bin metrekare daha büyüyerek toplam 285 bin metrekarelik kullanım alanına kavuşacak. Diğer tarafta Anadolu yakası, Adapazarı, İzmit, Yalova, Bursa ve çevre illerden gelen yolcuları ağırlayan Sabiha Gökçen Havaalanı da uluslar arası kimliğe kavuşuyor. Burada mevcut yıllık 5 milyon olan yolcu kapasitesinin yeni dış hatlar terminali ile birlikte 10 milyona çıkarılması hedefleniyor.

BUNLAR PANSUMAN TEDBİRLERİ

Ancak sivil havacılık uzmanları yapılan bu genişletme çalışmalarını sadece “pansuman tedbirleri” olarak nitelendiriyor. Ulaştırma Bakanlığı'nın yanı sıra, DHMİ Genel Müdürlüğü, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve THY yetkilileri İstanbul'a üçüncü bir havalimanı yapılmasının kaçınılmaz hale geldiği görüşünde birleşiyor.

Uzmanlar, “Bundan 5-10 yıl sonra mevcut iki havalimanı ihtiyaca cevap veremez hale gelecek. Bu yüzden üçüncü meydanın yapımına bir an önce başlanmalı” diyerek yetkileri uyarıyor.

Çağımızda çok kıymetli olan bir anlamda “zamanı parayla satın almak” olarak nitelenen uçak yolculuğu ve havacılık için dünyada yatırımlar hız kesmeden devam ediyor. Çin, Malezya gibi ülkeler havacılık yatırımlarını arttırıyor. Çin'in 2011 yılına kadar yeni havalimanlarının inşaatı için 60 milyar dolar ayırdığı belirtiliyor. Dünyada söz sahibi olmanın havayolu ağının genişlemesinden geçtiğini çok iyi analiz eden Ulaştırma Bakanlığı İstanbul'a yapılacak üçüncü havalimanı için Silivri'yi uygun görüyor. Bu çerçevede gerekli fizibilite çalışmaları devam ediyor.

ÇORLU DA ALTERNATİF OLABİLİR

Bakanlık yetkilileri, Çorlu Havalimanı'nın Atatürk Havalimanı'nın yerini alacak şekilde revize edilmesini gerektiğini belirtiyor. Yetkiler bunun da geçici bir çözüm olacağı görüşünde. Bu konudaki görüşlerini “Her ne kadar Çorlu Havalimanı revize edilse de, bu İstanbul'un yeni bir havalimanı ihtiyacını ancak 10 ya da 15 yıl ertelemiş olur. Sabiha Gökçen ile Çorlu Havalimanı arasındaki mesafeyi de hesaba katarsanız, İstanbullu için bir havalimanına erişmek, 2 saati buluyor. Check-in ve boarding ile birlikte bu sürenin 3 saate çıkacağı, uçuş süresi de hesaba katıldığında Ankara'ya ulaşmanın 4 saati bulacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Oysa ekspres otobüsler de, İstanbul'da bindiğiniz noktaya bağlı olarak, Ankara'ya 5 saat kadar bir sürede ulaşabiliyor. Bir iş adamının vakitle beraber, fiyatı da göz önünde bulundurduğunu düşünürsek, seçiminin ne yönde olacağı bellidir” sözleriyle dile getiriyorlar.

2010'DAN SONRA TURİZM PATLAMASI

İstanbul'a üçüncü havalimanı yapılmasını zorunlu kılan diğer bir konu ise artan turizm potansiyeli. İstanbul'un 2010'da Avrupa Kültür Başkenti olarak anılmaya başlamasıyla turizmin şu anda olduğundan daha önemli bir merkezi haline geleceği de yadsınamaz bir gerçek. Geçen yılın rakamları İstanbul'a gelen turist sayısının tam yüzde 27 arttığını gösteriyor. 2008 yılının ilk dokuz ayında da artış oranları yüzde 35'leri buluyor. 2010'da Avrupa Kültür Başkenti olarak dünyanın çok daha yakından tanıyacağı İstanbul'a gelen turist sayısının iki kat artması bekleniyor. Bu turistlerin ağırlanabilmesi için de kente ihtiyacı karşılayabilecek büyüklükte yeni bir havalimanı yapılması gerekiyor.

Yorum

25 askerin şehit olduğu bölge temizlenecek

25 askerin şehit olduğu bölge temizlenecek

1

2012 yılında 25 askerin şehit olduğu Afyon'daki 41. Mühimmat Bölük Komutanlığı'nın, yaz aylarında çıkabilecek ot yangınlarına karşı temizlenmesi taleb..

İşte Davutoğlu'nun yeni evi

İşte Davutoğlu'nun yeni evi

2

Başbakanlık koltuğunu Binali Yıldırım'a devreden eski Başbakan Davutoğlu, Ankara'da Çayyolu'nda kiraladığı villada yaşayacak. Davutoğlu, vaktinin büyü..

Sivil oldukları iddia edilen teröristlere 'Swap' testi

Sivil oldukları iddia edilen teröristlere 'Swap' testi

3

Mardin'in Nusaybin ilçesinde teslim olan PKK'lı teröristlerin, 'sivil' oldukları iddialarına ilişkin açıklama yapıldı. Kimlik tespiti tamamlanan 67 PK..

Nusaybin'de 25 terörist böyle teslim oldu

Nusaybin'de 25 terörist böyle teslim oldu

4

Mardin'in Nusaybin ilçesinde teröristler tarafından kazılan bomba tuzaklı hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması ve ilçedeki PKK'lıların e..

İstanbul'da helikopter destekli terör operasyonu

İstanbul'da helikopter destekli terör operasyonu

5

İstanbul'un Sultangazi ilçesinde terör örgütüne yönelik helikopter destekli operasyon düzenlendi. Polis ekipleri, bir apartmanın 4. katında bulunan ve..

"Beni öldürün başka çocuk alın"

"Beni öldürün başka çocuk alın"

6

Bir lokantada 3 yaşındaki Y.K'ye asitli madde atan Cihan Araçman hakkında 24.5 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması yapıldı. Çocuğu..

PKK'nın silah mevzisi vuruldu

PKK'nın silah mevzisi vuruldu

7

Irak'ın kuzeyindeki Sinat-Haftanin bölgesine düzenlenen hava harekatında teröristlere ait silah mevzisi imha edildi. Savaş uçakları, Mardin kırsalında..

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Küfredecek kadar alçaldılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Küfredecek kadar alçaldılar

8

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'nin TBMM grup toplantısında hakaret içeren sloganlara ilişkin "Cumhurbaşkanına ve milletvekillerine küfredecek kadar alçald..

Nusaybin'de kaç terörist kaldığı açıklandı

Nusaybin'de kaç terörist kaldığı açıklandı

9

Mardin'in Nusaybin ilçesinde, halen kırsaldan gelen 125-130 civarında terörist olduğu bilgisini alan güvenlik güçlerinin operasyonlarını sürdürdüğü öğ..

Midyat'ta karakola saldırı: 3 şehit

Midyat'ta karakola saldırı: 3 şehit

10

Mardin'in Midyat ilçesinde Anıtlı Jandarma Karakol Komutanlığına teröristlerce bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda ilk belirlemelere göre bi..

Kılıçdaroğlu'nun tavsiyesi HDP'yi harekete geçirdi

Kılıçdaroğlu'nun tavsiyesi HDP'yi harekete geçirdi

11

Dokunulmazlık sürecinde HDP'lilere bireysel başvuru tavsiyesinde bulunan Kılıçdaroğlu'na HDP'den olumlu yanıt geldi.

PKK'nın katlettiği köylülerden geriye düğün görüntüleri kaldı

PKK'nın katlettiği köylülerden geriye düğün görüntüleri kaldı

12

Diyarbakır'ın Dürümlü mezrasında terör örgütü PKK'nın son sivil katliamında hayatını kaybedenlerden geriye, bir ay önce bir akrabalarının düğününde çe..

MHP'de sürpriz başkan adayı

MHP'de sürpriz başkan adayı

13

21. Dönem MHP Eskişehir Milletvekili ve MHP eski Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Servet Sazak, Genel Başkanlık koltuğuna aday olduğunu açıkladı.

Kurultay tarihini Bahçeli açıkladı

Kurultay tarihini Bahçeli açıkladı

14

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli "Partimiz, 10 Temmuz 2016 Pazar günü Ankara Arena Spor Salonu'nda seçimli Olağanüstü Büyük Kurultayı millet ve tarih ..

Kemal'in çapulcuları

Kemal'in çapulcuları

15

CHP’nin önceki günkü grup toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile AK Partililere küfür eden gruptakilerden 3’ü belirlendi. Bu üç kişinin bizzat Kemal ..

Öğrenci servisi kaza yaptı: 1 ölü 14 yaralı

Öğrenci servisi kaza yaptı: 1 ölü 14 yaralı

16

Aydın'ın İncirliova ilçesi Kızılcaköy mevkiinde, Aydın-İzmir karayolunda bir otomobil ile öğrenci servisi midibüsünün çarpışması sonucu meydana gelen ..

O terörist ailesiyle görüştürüldü

O terörist ailesiyle görüştürüldü

17

Mardin'in Nusaybin ilçesindeki operasyonlar sırasındaki aramalarda ailesine vasiyet niteliğinde yazdığı mektubu bulunan Z.K. isimli PKK'lı kadın terör..

MGK'dan teröre kucak açan Avrupa'ya sert mesaj

MGK'dan teröre kucak açan Avrupa'ya sert mesaj

18

MGK sonrası yapılan yazılı açıklamada terörle mücadele vurgusu yapılırken, PYD'nin Avrupa'da temsilcilik açmasının müttefiklikle bağdaşmadığı bildiril..

PKK'lılar silahla vurdukları muhtarı aracında yaktı

PKK'lılar silahla vurdukları muhtarı aracında yaktı

19

Terör örgütü PKK mensupları, silahla başından vurdukları Mardin'in Yeşilli ilçesi Bahçebaşı Mahallesi Muhtarı Mehmet Acu'yu aracında yaktı.​ Acu'nun c..

KOSGEB’e FETÖ baskını

KOSGEB’e FETÖ baskını

20

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ’nün KOSGEB’de yaptığı usulsüzlüklerle ilgili düğmeye bastı. Daire Başkanı ve KOBİ uzmanlarının da aralarında bulu..

+