POLİTİKA

3. havalimanı Silivri'ye kurulacak

Yılda 30 milyon yolcuya hizmet veren Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havaalanı'nın 5 yıl sonra tamamen yetersiz hale geleceği, bu yüzden kente üçüncü havalimanı yapılmasının kaçınılmaz hale geldiği belirtiliyor. Ulaştırma Bakanlığı üçüncü liman için Silivri'yi uygun gördüğünü belirtirken, fizibilite çalışmaları da devam ediyor.

Yasin Yılmaz Yeni Şafak
Günde ortalama 750 uçağın iniş kalkış yaptığı Atatürk Havalimanında yılda 25 milyon yolcuya hizmet veriliyor. Hac mevsimi, turistlerin dönüş yoğunluğu sebebiyle limanda izdiham manzaraları yaşanıyor. Bu gerçeği göz ardı edemeyen TAV Havalimanları Holding limanda yanan kargo binasının bulunduğu alana doğru terminali büyütmek için çalışmalarını sürdürüyor. Dış hatlar terminaline yapılacak 6 yeni körük ile uçakların daha rahat park etmeleri sağlanacak. Terminal 17 bin metrekare daha büyüyerek toplam 285 bin metrekarelik kullanım alanına kavuşacak. Diğer tarafta Anadolu yakası, Adapazarı, İzmit, Yalova, Bursa ve çevre illerden gelen yolcuları ağırlayan Sabiha Gökçen Havaalanı da uluslar arası kimliğe kavuşuyor. Burada mevcut yıllık 5 milyon olan yolcu kapasitesinin yeni dış hatlar terminali ile birlikte 10 milyona çıkarılması hedefleniyor.

BUNLAR PANSUMAN TEDBİRLERİ

Ancak sivil havacılık uzmanları yapılan bu genişletme çalışmalarını sadece “pansuman tedbirleri” olarak nitelendiriyor. Ulaştırma Bakanlığı'nın yanı sıra, DHMİ Genel Müdürlüğü, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve THY yetkilileri İstanbul'a üçüncü bir havalimanı yapılmasının kaçınılmaz hale geldiği görüşünde birleşiyor.

Uzmanlar, “Bundan 5-10 yıl sonra mevcut iki havalimanı ihtiyaca cevap veremez hale gelecek. Bu yüzden üçüncü meydanın yapımına bir an önce başlanmalı” diyerek yetkileri uyarıyor.

Çağımızda çok kıymetli olan bir anlamda “zamanı parayla satın almak” olarak nitelenen uçak yolculuğu ve havacılık için dünyada yatırımlar hız kesmeden devam ediyor. Çin, Malezya gibi ülkeler havacılık yatırımlarını arttırıyor. Çin'in 2011 yılına kadar yeni havalimanlarının inşaatı için 60 milyar dolar ayırdığı belirtiliyor. Dünyada söz sahibi olmanın havayolu ağının genişlemesinden geçtiğini çok iyi analiz eden Ulaştırma Bakanlığı İstanbul'a yapılacak üçüncü havalimanı için Silivri'yi uygun görüyor. Bu çerçevede gerekli fizibilite çalışmaları devam ediyor.

ÇORLU DA ALTERNATİF OLABİLİR

Bakanlık yetkilileri, Çorlu Havalimanı'nın Atatürk Havalimanı'nın yerini alacak şekilde revize edilmesini gerektiğini belirtiyor. Yetkiler bunun da geçici bir çözüm olacağı görüşünde. Bu konudaki görüşlerini “Her ne kadar Çorlu Havalimanı revize edilse de, bu İstanbul'un yeni bir havalimanı ihtiyacını ancak 10 ya da 15 yıl ertelemiş olur. Sabiha Gökçen ile Çorlu Havalimanı arasındaki mesafeyi de hesaba katarsanız, İstanbullu için bir havalimanına erişmek, 2 saati buluyor. Check-in ve boarding ile birlikte bu sürenin 3 saate çıkacağı, uçuş süresi de hesaba katıldığında Ankara'ya ulaşmanın 4 saati bulacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Oysa ekspres otobüsler de, İstanbul'da bindiğiniz noktaya bağlı olarak, Ankara'ya 5 saat kadar bir sürede ulaşabiliyor. Bir iş adamının vakitle beraber, fiyatı da göz önünde bulundurduğunu düşünürsek, seçiminin ne yönde olacağı bellidir” sözleriyle dile getiriyorlar.

2010'DAN SONRA TURİZM PATLAMASI

İstanbul'a üçüncü havalimanı yapılmasını zorunlu kılan diğer bir konu ise artan turizm potansiyeli. İstanbul'un 2010'da Avrupa Kültür Başkenti olarak anılmaya başlamasıyla turizmin şu anda olduğundan daha önemli bir merkezi haline geleceği de yadsınamaz bir gerçek. Geçen yılın rakamları İstanbul'a gelen turist sayısının tam yüzde 27 arttığını gösteriyor. 2008 yılının ilk dokuz ayında da artış oranları yüzde 35'leri buluyor. 2010'da Avrupa Kültür Başkenti olarak dünyanın çok daha yakından tanıyacağı İstanbul'a gelen turist sayısının iki kat artması bekleniyor. Bu turistlerin ağırlanabilmesi için de kente ihtiyacı karşılayabilecek büyüklükte yeni bir havalimanı yapılması gerekiyor.

Yorum

Van'da 2 keskin nişancı tüfeği ele geçirildi

Van'da 2 keskin nişancı tüfeği ele geçirildi

1

Van'ın Başkale ilçesinde PKK'ya ait sığınakta 2 keskin nişancı tüfeği ve mühimmat ele geçirildi.

İki üniversite arasında işbirliği anlaşması

İki üniversite arasında işbirliği anlaşması

2

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi arasında imzalanan protokole göre bazı alanlarda ortak yüksek lisans ve doktora progra..

Fezlekeyi iyi oku

Fezlekeyi iyi oku

3

Dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla birlikte yargı önüne çıkacağı için büyük panik yaşayan Selahattin Demirtaş, PYD’nin silah kuryesi Faysal Sarıyıldız..

Davutoğlu'nun Bosna ziyareti iptal edildi

Davutoğlu'nun Bosna ziyareti iptal edildi

4

Başbakan Davutoğlu'nun bu hafta Cuma ve Cumartesi günleri için planlanan Bosna-Hersek ziyaretini iptal ettiği bildirildi.

İstanbul'da yol çöktü

İstanbul'da yol çöktü

5

İstanbul'da Merter'den otogara giden bir caddenin bir bölümünde yol çöktü. Çökme nedeniyle trafikte aksamalar yaşandı.

Davutoğlu'nun oğlu da toplantıyı izledi

Davutoğlu'nun oğlu da toplantıyı izledi

6

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu, AK Parti MYK'nın 22 Mayıs Pazar günü olağanüstü kongreye gitme kararı aldığını bildirdi. Davutoğlu'nun a..

Gaziantep'te 2 DAEŞ'li yakalandı

Gaziantep'te 2 DAEŞ'li yakalandı

7

Gaziantep'in Oğuzeli ilçesinde, Türkiye'den Suriye'ye geçmeye çalışan terör örgütü DAEŞ mensubu 2 kişi yakalandı.

AK Parti kongreye gidiyor

AK Parti kongreye gidiyor

8

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu'nun merakla beklenen görüşmesi dün gerçekleşti. 1 saat 40 dakika süren görüşmenin ardından AK Parti'de o..

İlaç sorgusu

İlaç sorgusu

9

Sahte reçeteyle alınan pahalı ilaçları PKK ile birlikte birçok ülkeye pazarlayan çetenin üyeleri sorguda. 109 zanlının ifadeleri sonrası yeni operasyo..

CHP’de ‘İnce’ rahatsızlık

CHP’de ‘İnce’ rahatsızlık

10

TBMM Başkanı İsmail Kahraman hakkında bir grup milletvekili ile suç duyurusunda bulunan Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin “Bu davayı Genel Merkez’..

Yalçın Akdoğan'dan kongre yorumu

Yalçın Akdoğan'dan kongre yorumu

11

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun olağanüstü kongre kararını açıklamasının ardından yaptığı açıklamada, "Halkımız müste..

28 terörist daha öldürüldü

28 terörist daha öldürüldü

12

Genelkurmay Başkanlığı dünkü operasyonlarda, Mardin'in Nusaybin ilçesinde 3, Şırnak'ta 4, Muş'un Varto ilçesinde 2, Diyarbakır'ın Lice ilçesindeki hav..

FETÖ/PDY operasyonlarında 13 kişi tutuklandı

FETÖ/PDY operasyonlarında 13 kişi tutuklandı

13

Aksaray merkezli 8 ilde FETÖ/PDY'ye yönelik operasyon kapsamında adliyeye sevk edilen 10 kişi tutuklandı. Kahramanmaraş'ta da 10 kişiden 3'nün tutukla..

"Cumhurbaşkanımızın onuru benim onurumdur"

"Cumhurbaşkanımızın onuru benim onurumdur"

14

Başbakan Davutoğlu, AK Parti MYK toplantısında olağanüstü kongreye gitme kararı alındığını açıkladı. Kongrede aday olmayacağını belirten Davutoğlu, ka..

Anadolu toprakları fitneyi kabul etmez

Anadolu toprakları fitneyi kabul etmez

15

İçerden ve dışarıdan ülkeyi yıkmaya çalışanların varlık gösteremediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Anadolu toprakları fitneyi, ayrımcılığıihanet..

Davutoğlu: Şimdi birlik vaktidir

Davutoğlu: Şimdi birlik vaktidir

16

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezinde düzenlenen AK Parti MYK toplantısının ardından merak edilen sorulara açı..

CHP darbelerin araştırılmasını istedi

CHP darbelerin araştırılmasını istedi

17

CHP, Türkiye'de gerçekleşen tüm askeri ve sivil darbelerin nedenlerinin ve sonuçlarının belirlenmesi için Meclis araştırma komisyonu kurulmasını isted..

Şırnak'ta PKK'lılar sıkıştırıldı

Şırnak'ta PKK'lılar sıkıştırıldı

18

Terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonların sürdüğü Şırnak'ın yüzde 85 teröristlerden temizlendi. Öte yandan, 4 koldan ilerleyişini sürdüren güvenlik g..

PKK'nın sözde Karakoçan sorumlusu öldürüldü

PKK'nın sözde Karakoçan sorumlusu öldürüldü

19

Tunceli'nin Pülümür ilçesi kırsalında güvenlik birimlerinin düzenlediği operasyonda ölü ele geçirilen 3 teröristten birinin sözde PKK'nın Elazığ Karak..

Gerekirse kara gücü kullanırız

Gerekirse kara gücü kullanırız

20

Başbakan Davutoğlu, gerektiği takdirde Suriye’ye kara gücü gönderebileceklerini söyledi. Davutoğlu, “Kara güçleri elzem duruma gelirse göndeririz. Ken..

+