POLİTİKA

97 bin astsubaya kademe atlatacak düzenleme Meclis'te

Astsubayların memuriyette 1/4 kademesine yükselebilmesini, üniversite ve yüksekokul mezunlarının askerlik sonrasında için sözleşmeli olarak TSK'da kalmasını öngören 'Askerlik Kanunu'na ilişkin yasa tasarısı Meclis'e sunuldu.

Cahit Saraçoğlu Yeni Şafak
Memuriyette hizmet yılı ve tahsil karşılığı alınan 1'inci derece 4'üncü kademeye artık astsubayların da yükselmesinin önü açan yasa TBMM'de. Geçen hafta Bakanlar Kurulu'nda ele alınan konuyla ilgili olarak Başbakan Erdoğan talimat vermiş, Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise bu yönde hazırlık yaptıklarını açıklamıştı. Bu düzenlemeyi de içinde barındıran Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı dün TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Tasarıda astubayların da birinci dereceye yükselmesine imkan tanıyacak madde eklendi.

6 YIL 90 SİCİL ŞARTI VARDI

Tüm devlet memurlarının tahsil durumları ile memuriyette aldıkları derece ve kademeler, astsubaylarda liseden sonra 1 yıl hazırlama kullarında okudukları için 21 yıla gelmiş bir astsubay ancak 2'nci dereceye gelebiliyordu. Kendi meslek ayarındaki bir Yarbay ise 1'in 2'sine kadar yükselebiliyordu. Tasarıyla ilgili değerlendirmeler yapan Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Genel Başkanı Ahmet Keser, siyasetin haksızlığın giderilmesine müdahil olmasının doğru olduğunu belirterek, 'Sayın Başbakan da haksızlıkları gördü. Ordunun iç dinamiklerinin de gözetildiğinin farkındayız. Ancak böyle sürerse ordunun da içinde huzursuzluk olacaktı, nihayet hakkımız verilecek' değerlendirmesi yaptı.

BAŞKA HAKLAR ALINMASIN

Subay ve astsubayların birlikte oluşturduğu Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) Genel Sekreteri Necmettin Keleş de 'Beklediğimiz, olması gereken bir düzenleme. Haksızlık ve adaletsizlik vardı. Düzenleme ile TSK'da cansiparane şartlar altında görev yapan astsubay arkadaşlarımıza moral olacak' dedi. Emeklilik işlemlerinin ve özlüklerinin de 1'inci kademe 4'üncü derece üzerinden verilmesi gerektiğine işaret eden Keleş, '1'in 4'üne çıkarılınca bazı hakların elden alınması olabilir, onun da düzenlenmesi gerekir' değerlendirmesi yaptı.

Üniversite mezununa subaylık yolu

Meclis'e sunulan Askerlik Kanunu'na ilişkin tasarı yüksek okul ve üniversite mazunlarına da sözleşmeli subaylık yolunu açıyor. Askerlik yoklaması konusunda da değişiklikler getiren tasarıda ön plana çıkan maddeler şöyle:

* İlk yoklama ile yedeklik yoklaması işlemleri kaldırılacak

* Fakülte öğrencilerinin askerliği erteleme şartlarından olan okula devam mecburiyeti kaldırılacak

* Askerlik hizmeti sırasında veya bu hizmeti tamamladıktan sonra fakülte ve yüksek okulları bitirenlere sözleşmeli subay veya astsubay olabilme imkanı gelecek

* Yoklama için askerlik şubesi, elçilik veya konsolosluklara gelmeyen ve mazereti bulunduğuna dair belge ibraz etmeyenler veya kendiliğinden gelenler, asker hastanesinde muayene ettirilecek. Bu kişilere 100 TL idari para cezası verilecek

* Yoklama kaçağı, saklı ve bakayaları bilerek resmi veya özel hizmete alanlar Askeri Ceza Kanunu'na göre cezalandırılacak

* Muvazzaf subay ve astsubayların mecburi hizmet süresi 15 yıldan 10 yıla indirilecek.

Yorum

Yargıtay'dan MHP kararı iddiası

Yargıtay'dan MHP kararı iddiası

1

MHP'li Öztürk, Yargıtay'dan MHP ile ilgili karar çıktı haberleriyle ilgili olarak, "Karar çıktığı yönündeki haberler gerçek dışı" dedi.

Esnek çalışma imkanı getiren tasarı Genel Kurul'da kabul edildi

Esnek çalışma imkanı getiren tasarı Genel Kurul'da kabul edildi

2

TBMM Genel Kurulu'nda, özel istihdam büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisi kurulması ve uzaktan çalışma gibi esnek çalışma modelini öngören kanun t..

Kendi kararı

Kendi kararı

3

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, AK Parti'nin 22 Mayıs'ta yapacağı olağanüstü kongreye ilişkin ilk açıklaması “hayırlı olsun. Başbakan'ın kendi kararı” oldu.

Kuzey Irak'taki PKK hedefleri vuruldu

Kuzey Irak'taki PKK hedefleri vuruldu

4

TSK, Gara ve Hakkurk bölgelerinde tespit edilen PKK'ya ait sığınak, korugan ve silah mevzilerine saat 03.30- 04.30 saatleri arasında hava harekatı düz..

İETT'den akıllı duraklar için yeni proje

İETT'den akıllı duraklar için yeni proje

5

İETT tarafından üretilen enerjisini güneş panellerinden alan Konsept Akıllı Durak, Yıldız Teknik Üniversitesi durağında hizmet vermeye başladı. Yeni d..

Yunanistan'dan İstanbul'a hasta nakli

Yunanistan'dan İstanbul'a hasta nakli

6

Edirne İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerince Yunanistan'dan İstanbul'a hasta nakli yapıldı.

Erdoğan'ın gözyaşları ilham kaynağı oldu

Erdoğan'ın gözyaşları ilham kaynağı oldu

7

Eskişehir'de yaşayan ortaokul öğrencisi Türkan Rüya Yavuz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın annesinin cenazesinde döktüğü gözyaşlarından etkilenerek yazdığı k..

Soluk borusuna dolma kaçan çocuk öldü

Soluk borusuna dolma kaçan çocuk öldü

8

Konya'da 12 yaşındaki kız çocuğu, yediği dolmanın soluk borusuna kaçması sonucu hayatını kaybetti. Çocuğun, daha önce de boğazındaki rahatsızlık neden..

Saldırganın kimliği belli oldu

Saldırganın kimliği belli oldu

9

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a, Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi önünde beklediği sırada silahla ateş açan kişinin Murat Şahin ..

Karar sonrası Can Dündar'dan küstah açıklama

Karar sonrası Can Dündar'dan küstah açıklama

10

Mahkeme MİT TIR'ları davasında Can Dündar ve Erdem Gül hakkında kararını verdi. Karar sonrası Dündar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ve mahkemeyi hedef aldığ..

Hemşehrileri Davutoğlu için havalimanına koştu

Hemşehrileri Davutoğlu için havalimanına koştu

11

AK Parti olağanüstü kongresinde aday olmayacağını açıklayan Başbakan Davutoğlu'nu karşılamak için hemşehrileri sabahın erken saatlerinden itibaren Kon..

Boğazında dolma kalan çocuk öldü

Boğazında dolma kalan çocuk öldü

12

Konya'da 12 yaşındaki kız çocuğu, yediği dolmanın soluk borusuna kaçması sonucu hayatını kaybetti. Evinde ailesiyle akşam yemeğinde dolma yiyen Raziye..

Davutoğlu’nun 12 bakanla katılacağı program iptal edildi

Davutoğlu’nun 12 bakanla katılacağı program iptal edildi

13

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanı sıra 12 bakanın katılması beklenen ve Denizli'de düzenlenecek Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı, yaşanan son ge..

Gaziantep'te yangın: Baba ve 6 oğlu hayatını kaybetti

Gaziantep'te yangın: Baba ve 6 oğlu hayatını kaybetti

14

Gaziantep'te Taşlıca mahallesinde bir barakada çıkan yangında, bir baba ve 6 oğlu hayatını kaybetti.​

Sınava 1 aylık bebeğiyle girdi

Sınava 1 aylık bebeğiyle girdi

15

Van'ın Çatak ilçesinde bir kadın, Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından açılan okuma yazma kursu seviye tespit sınavına, bir ay önce dünyaya gelen bebeğiyl..

Turgut Özal'ın otomobili alıcı bekliyor

Turgut Özal'ın otomobili alıcı bekliyor

16

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın makam aracı olarak kullandığı BMW marka otomobil, Karaman'da satışa çıkarıldı. Otomobilin Karaman'da yaşayan sahibi Nu..

Otomobil çöken yoldaki çukura düştü

Otomobil çöken yoldaki çukura düştü

17

Başkentte park halindeki otomobil, patlayan su borusunun yumuşamasına yol açtığı zeminin çökmesi sonucu oluşan yaklaşık 3 metrelik çukura düştü. ASKİ'..

DAEŞ'li terörist Ankara'da yakalandı

DAEŞ'li terörist Ankara'da yakalandı

18

Ankara'da Suriyeli bir kişi, terör örgütü DAEŞ üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklandı. Şüphelinin, bir telefon görüşmesinin dikkat çekmesi üzerine yakal..

Veda değil vefa

Veda değil vefa

19

Başbakan Davutoğlu, AK Parti’nin 22 Mayıs’ta olağanüstü kongreye gideceğini açıkladı. Aday olmayacağını ve teşkilata ‘şimdi birlik vakti’ mesajını ver..

Aynı çukura bu kez kamyon düştü

Aynı çukura bu kez kamyon düştü

20

Ankara'da sabaha karşı yol çökmesi sonucu oluşan çukura park halindeki bir otomobil düşmesinin ardından bu kez ekiplerin çalışması sırasında belediyey..

+