POLİTİKA

97 bin astsubaya kademe atlatacak düzenleme Meclis'te

Astsubayların memuriyette 1/4 kademesine yükselebilmesini, üniversite ve yüksekokul mezunlarının askerlik sonrasında için sözleşmeli olarak TSK'da kalmasını öngören 'Askerlik Kanunu'na ilişkin yasa tasarısı Meclis'e sunuldu.

Cahit Saraçoğlu Yeni Şafak
Memuriyette hizmet yılı ve tahsil karşılığı alınan 1'inci derece 4'üncü kademeye artık astsubayların da yükselmesinin önü açan yasa TBMM'de. Geçen hafta Bakanlar Kurulu'nda ele alınan konuyla ilgili olarak Başbakan Erdoğan talimat vermiş, Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise bu yönde hazırlık yaptıklarını açıklamıştı. Bu düzenlemeyi de içinde barındıran Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı dün TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Tasarıda astubayların da birinci dereceye yükselmesine imkan tanıyacak madde eklendi.

6 YIL 90 SİCİL ŞARTI VARDI

Tüm devlet memurlarının tahsil durumları ile memuriyette aldıkları derece ve kademeler, astsubaylarda liseden sonra 1 yıl hazırlama kullarında okudukları için 21 yıla gelmiş bir astsubay ancak 2'nci dereceye gelebiliyordu. Kendi meslek ayarındaki bir Yarbay ise 1'in 2'sine kadar yükselebiliyordu. Tasarıyla ilgili değerlendirmeler yapan Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Genel Başkanı Ahmet Keser, siyasetin haksızlığın giderilmesine müdahil olmasının doğru olduğunu belirterek, 'Sayın Başbakan da haksızlıkları gördü. Ordunun iç dinamiklerinin de gözetildiğinin farkındayız. Ancak böyle sürerse ordunun da içinde huzursuzluk olacaktı, nihayet hakkımız verilecek' değerlendirmesi yaptı.

BAŞKA HAKLAR ALINMASIN

Subay ve astsubayların birlikte oluşturduğu Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) Genel Sekreteri Necmettin Keleş de 'Beklediğimiz, olması gereken bir düzenleme. Haksızlık ve adaletsizlik vardı. Düzenleme ile TSK'da cansiparane şartlar altında görev yapan astsubay arkadaşlarımıza moral olacak' dedi. Emeklilik işlemlerinin ve özlüklerinin de 1'inci kademe 4'üncü derece üzerinden verilmesi gerektiğine işaret eden Keleş, '1'in 4'üne çıkarılınca bazı hakların elden alınması olabilir, onun da düzenlenmesi gerekir' değerlendirmesi yaptı.

Üniversite mezununa subaylık yolu

Meclis'e sunulan Askerlik Kanunu'na ilişkin tasarı yüksek okul ve üniversite mazunlarına da sözleşmeli subaylık yolunu açıyor. Askerlik yoklaması konusunda da değişiklikler getiren tasarıda ön plana çıkan maddeler şöyle:

* İlk yoklama ile yedeklik yoklaması işlemleri kaldırılacak

* Fakülte öğrencilerinin askerliği erteleme şartlarından olan okula devam mecburiyeti kaldırılacak

* Askerlik hizmeti sırasında veya bu hizmeti tamamladıktan sonra fakülte ve yüksek okulları bitirenlere sözleşmeli subay veya astsubay olabilme imkanı gelecek

* Yoklama için askerlik şubesi, elçilik veya konsolosluklara gelmeyen ve mazereti bulunduğuna dair belge ibraz etmeyenler veya kendiliğinden gelenler, asker hastanesinde muayene ettirilecek. Bu kişilere 100 TL idari para cezası verilecek

* Yoklama kaçağı, saklı ve bakayaları bilerek resmi veya özel hizmete alanlar Askeri Ceza Kanunu'na göre cezalandırılacak

* Muvazzaf subay ve astsubayların mecburi hizmet süresi 15 yıldan 10 yıla indirilecek.

Yorum

İlk toplantı Beştepe’de

İlk toplantı Beştepe’de

1

65. hükümet ilk kabine toplantısını Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Beştepe’de gerçekleştirdi. Erdoğan’ın yedinci kez başkanlık ettiği toplantıda ..

92 terörist öldürüldü 17 terörist yakalandı

92 terörist öldürüldü 17 terörist yakalandı

2

Genelkurmay Başkanlığı dünkü operasyonda, Mardin'in Nusaybin ilçesinde 3, Şırnak'ta 9 terörist daha öldürüldüğünü açıkladı. Kuzey Irak'a düzenlenen ha..

Etik istifa

Etik istifa

3

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın ablası Ayşe Hilal Sayan Koytak müsteşar yardımcılığı görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Binler Ayasofya önünde Fetih namazı kıldı

Binler Ayasofya önünde Fetih namazı kıldı

4

Anadolu Gençlik Derneği’nin, İstanbul’un fethinin 563. yıldönümü sebebiyle gerçekleştirdiği organizasyon kapsamında binlerce kişi Ayasofya Camisi önün..

Terör örgütü tescillenecek

Terör örgütü tescillenecek

5

Cumhurbaşkanı Erdoğan, paralel yapıyla ilgili MGK’da tavsiye kararı alındığını belirterek, izlenecek süreci açıkladı. Erdoğan, "Legal görünüm altındak..

"Beni öldürün başka çocuk alın"

"Beni öldürün başka çocuk alın"

6

Bir lokantada 3 yaşındaki Y.K'ye asitli madde atan Cihan Araçman hakkında 24.5 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması yapıldı. Çocuğu..

Alkışları hazmedemedi

Alkışları hazmedemedi

7

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Kırşehir'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasını alkışlayan yüksek yargı mensuplarını hedef alarak, "O Yargıtay Başkan..

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tanışık Köyü'nü ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tanışık Köyü'nü ziyaret etti

8

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, 16 köylünün hayatını kaybettiği Tanışık köyünü ziyaret ederek, ölenlerin yakınlarına b..

Putin: İlk adım Ankara'dan gelmeli

Putin: İlk adım Ankara'dan gelmeli

9

Resmi ziyaret için Yunanistan'ın başkenti Atina'da bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Türkiye hakkında açıklamalarda bulundu

Nusaybin'de 42 terörist teslim oldu

Nusaybin'de 42 terörist teslim oldu

10

Mardin'in Nusaybin ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarına yönelik sürdürülen operasyonda aralarında kadınların da bulunduğu 42 terörist, güvenlik güç..

Teslim olan teröristlerden ibretlik itiraflar

Teslim olan teröristlerden ibretlik itiraflar

11

Mardin'in Nusaybin ilçesinde güvenlik güçlerine teslim olan 25 bölücü terör örgütü mensubunun itirafları, örgüt içindekilerin pişmanlıklarını gün yüzü..

Erdoğan'dan ABD'ye sert mesaj

Erdoğan'dan ABD'ye sert mesaj

12

Cumhurbaşkan Erdoğan ile Başbakan Yıldırım, 116 projenin açılışını yapmak üzere bulunduğu Diyarbakır'da teröre karşı sert mesajlar verdi. Suriye'de AB..

Sivil oldukları iddia edilen teröristlere 'Swap' testi

Sivil oldukları iddia edilen teröristlere 'Swap' testi

13

Mardin'in Nusaybin ilçesinde teslim olan PKK'lı teröristlerin, 'sivil' oldukları iddialarına ilişkin açıklama yapıldı. Kimlik tespiti tamamlanan 67 PK..

Nazlıaka'ya usulsüz atık su cezası

Nazlıaka'ya usulsüz atık su cezası

14

ASKİ'nin, Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka'ya, ikamet ettiği sitede kaçak su kullandığı iddiasıyla açtığı dava reddedildi. Öte yandan, usul..

PKK'nın silah mevzisi vuruldu

PKK'nın silah mevzisi vuruldu

15

Irak'ın kuzeyindeki Sinat-Haftanin bölgesine düzenlenen hava harekatında teröristlere ait silah mevzisi imha edildi. Savaş uçakları, Mardin kırsalında..

Büyük çözülme

Büyük çözülme

16

Mardin Nusaybin’de ağır darbe alan terör örgütü PKK’da çözülme hız kazandı. Daha önce teslim olan 25 teröristin ardından dün de 10’u kadın 42 PKK’lı g..

Coniler'in YPG pozuna sert tepki

Coniler'in YPG pozuna sert tepki

17

Rakka'ya yönelik operasyonda aktif rol alan ABD askerlerinin Suriye PKK'sına aktif dahlini gösteren fotoğraflara Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu "Onlara ta..

Tuzla'da tersanede yangın

Tuzla'da tersanede yangın

18

Tuzla tersaneler bölgesinde çıkan yangına, itfaiye ekipleri müdahale sonucu söndürüldü. Dumandan etkilenen 3 kişi hastaneye kaldırıldı.

Kemal'in çapulcuları

Kemal'in çapulcuları

19

CHP’nin önceki günkü grup toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile AK Partililere küfür eden gruptakilerden 3’ü belirlendi. Bu üç kişinin bizzat Kemal ..

+