• Tarihe göre sırala

Carter'ın Musul açıklamasına hükümetten ilk tepki

ABD Savunma Bakanı Carter'ın, "Türkiye Musul operasyonunda yer almalı" ifadeleri hakkında hükümetten ilk değerlendirme Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş'tan geldi. Kurtulmuş, "Sözler uygulamada da görülmeli. ABD'nin bu noktaya gelmesi olumlu" dedi.

ABD'li Bakan Carter'a Türkiye'den ilk yanıt

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, ABD Savunma Bakanı Carter'ın ifadelerine ilişkin olarak, "Sözlerin uygulamada da görülmesini istiyoruz. ABD'nin bu noktaya gelmesi olumlu bir gelişme. Musul operasyonunda Türkiye sahada olacak" dedi.

Başbakan: Bu sorunu vatandaş çözecek

Afyonkarahisar'da bulunan Başbakan Binali Yıldırım gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkanlık sisteminin Meclis'ten geçtikten sonra millete sunulacağını belirten Başbakan, "Bu sorunu vatandaş çözecek" ifadelerini kullandı.

Baykal'dan 'başkanlık' çarkı

Başkanlık sistemiyle ilgili olarak 'başkanlık değerlendirilmeli' açıklaması yapan CHP Antalya Milletvekili Baykal, söz konusu ifadelerini düzeltti. Baykal, "Ben, başkanlık rejimi gelsin mi gelmesin mi sorusuna değil, bize rağmen gelirse CHP’nin ne yapabileceği sorusuna yanıt verdim" dedi.

Işık: ABD olumlu ivmeyi Rakka'ya yönlendirmek istiyor

Milli Savunma Bakanı Işık, ABD'li mevkidaşı Ashton Carter ile görüşmesinin ardından açıklama yaptı. ÖSO'nun Suriye'de DAEŞ'e karşı etkili olduğununu görüldüğünü belirten Işık, "ABD bu olumlu ivmeyi Rakka'ya yönlendirmek istiyor" diye konuştu.

ABD'li Bakan: Türkiye operasyonda olmalı

ABD Savunma Bakanı Carter, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüştükten sonra 15 Temmuz'da bombalanan Meclis'i ziyaret etti. Carter, Musul operasyonuna ilişkin "Türkiye, operasyonda olmalı" mesajını verdi. Fırat Kalkanı'na ilişkin konuşan Carter, "Bütün dünya bunun için müteşekkir" dedi.

MHP'li Yalçın: Rejim hasta sistem krizde

Başkanlık sistemi değerlendirmesi yapan MHP'li Semih Yalçın, "Rejim hasta ve yaralı, sistem krizde. MHP siyasi tıkanıklığın giderilmesi için harekete geçti" dedi.

Baykal: Başkanlık sistemi değerlendirilmeli

Başkanlık sistemi tartışmaları devam ederken, CHP'nin eski lideri Deniz Baykal'dan da açıklama geldi. Başkanlık sisteminin değerlendirilmesi gerektiğini belirten Baykal, sistem açısından kaçınılmaz bir durum olduğunun altını çizdi. Başkanlık sisteminin CHP'ye de yarayacağını vurgulayan Baykal, "Başkanlık rejimi partimiz için önemli bir yer tutacak" dedi.

Başbakanlık'tan FETÖ ile mücadelede kritik talimat

15 Temmuz darbe girişiminin ardından uygulanan OHAL kapsamında FETÖ ile mücadele hız kazanmış ancak imzasız ihbarlar mağduriyetlere yol açmıştı. Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın da dikkati çektiği imzasız ihbarlarla ilgili karar alındı. Başbakanlığın imzasıyla yayımlanan genelge uyarınca artık imzasız ihbarlar incelenmeyecek.

FETÖ'cüler ile Kılıçdaroğlu 17 Aralık öncesi ABD'de anlaşmış

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 17-25 Aralık darbe girişiminden hemen önce ABD'de terör örgütü FETÖ'nün üst düzey isimleriyle 'operasyonları konuştuğu' öne sürüldü. Gizli görüşmede FETÖ'cü hainlerin, "Biz harekete geçersek tavrınız ne olur" sorusuna Kılıçdaroğlu'nun, "Biz siyaseten gereğini yaparız" cevabı verdiği belirtildi.

AK Parti başkanlığı millete anlatacak

MHP’nin referanduma yeşil ışık yaktığı başkanlık sistemi konusunda AK Parti çalışmalarını hızlandırdı. Hafta sonu Afyonkarahisar kampında bu konuyu istişare edecek olan AK Parti, bir yandan da 78 milyona başkanlık sistemi ve anayasayı anlatacak.

Şehit ailelerini yalnız bırakmayın

Vali eşlerine yemek veren Cumhurbaşkanı’nın eşi Emine Erdoğan, şehit ailelerinin yalnız bırakılmamasını, yüklerine omuz verilmesini istedi.

Özdağ’a ihraç yolu

MHP'de, başkan adaylarından Meral Akşener'in ihracının ardından Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ da kesin ihraç istemiyle disipline sevkedildi.

İşe iade KHK’sı

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, AK Parti'nin yeni anayasa ve başkanlık teklifini, Meclis’e sevkedilmeden önce MHP’nin göreceğini söyledi. OHAL kapsamında yeni KHK’ların da çıkarılacağını belirten Canikli, önümüzdeki günlerde yayımlanacak KHK’larda mağdurlar için ‘görev iade’ maddesinin de yer alacağını açıkladı.

Faize düşmanım

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 yıllık hayali şehir hastaneleri projesini hayata geçirmek için büyük mücadele verdiğini ve sonunda işin yoluna girdiğini söyledi. Faiz harcamalarını düşürdüklerini belirten Erdoğan, “Benim biliyorsunuz faizle muhabbetim yoktur. Faize düşmanım, çünkü onu bir sömürü aracı olarak görüyorum” dedi.

Tek tek izah edeceğim

MHP lideri Bahçeli, başkanlıkla ilgili eleştirilere tepki gösterdi. Bahçeli, “Görüyorum ki her kafadan ayrı ve afaki sesler çıkıyor. Hece hece anlatacaktım, vazgeçtim kara tahta başına geçip tek tek izah edeceğim” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Akar'ı kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Külliye'de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar'la görüştü.

'Başkanlık' 2 hafta içinde Meclis'te

AK Parti, demokrasi ekseninden ayrılmadan, denetim mekanizmalarının işletildiği, kuvvetler ayrılığının hayata geçirildiği güçlü bir icra organı olacak başkanlık modelini kapsayan anayasa değişikliği teklifini, 2 hafta içinde Meclis'e getirecek.

'Haksızlığa uğramışlarsa göreve dönecekler'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatih Şahin, FETÖ'ye yönelik soruşturmalar kapsamında görevden uzaklaştırılan veya açığa alınanlarla ilgili hassas bir çalışma yürüttüklerini belirterek, "Elbette bunun içerisinde bazı yanlış tespitler olabilir. Eğer haksızlığa uğramışlarsa görevlerine döneceklerdir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Fidan'ı kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Külliye'de MİT Müsteşarı Fidan'la görüştü.

Bahçeli'den 'başkanlık' eleştirilerine cevap

MHP lideri Bahçeli, başkanlık sistemi için referandum çağrısı yapması hakkında, “Malum bir sorunun demokratik yollarla çözülmesi çağrısında bulundum. Görüyorum ki, her kafadan ayrı ve afaki sesler çıkıyor” diye konuştu. Bahçeli, "Geleceği düşünelim, nesilleri güvenceye alalım, uzlaşıp konuşalım; gerekirse millete gidelim diyorum, burun kıvırıyorlar, sırt dönüyorlar" dedi.

'Musul'un kan gölü haline gelmesine rıza göstermeyiz'

Musul'un Misak-ı Milli sınırları içinde yer aldığını hatırlatan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "Bunu söylerken birileri yanlış anlamasın kimsenin bir karış toprağında gözümüz yok ama oldu bittiyle de Musul'un bir kan gölü haline gelmesine rıza göstermeyiz" dedi.

'Yargı HDP'li milletvekilleri hakkında yavaş'

AK Parti Grup Başkanvekili Turan, yargının, dokunulmazlığı kaldırılan HDP'li milletvekilleri hakkında yavaş hareket ettiğini söyledi.

MHP'de 10 ilçe başkanı görevden alındı

Aydın'da, MHP Genel Merkezi'nin kararıyla 10 ilçe başkanın görevden alındığı bildirildi. Genel Başkan Bahçeli'nin görevden alınan ilçe başkanlarının yerlerine yeni isimler atadığı öğrenildi.

Erdoğan kanaat önderleri ile bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileri ile toplantıda bir araya geldi.

Ümit Özdağ disipline sevk edildi

MHP Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ'ın, tüzüğün bazı maddelerini ihlal gerekçesiyle tedbirli ve parti üyeliğinden kesin çıkarma talepli olarak disipline sevk edildiği bildirildi.

MHP'li Semih Yalçın: Başkanlık Meclis'ten belki 367'yle çıkacak

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, başkanlık sistemi tartışmalarına ilişkin olarak, "Meclis'ten çıkan karar sonrası millete sorulmasından bir beis yok dedik. Belki 367 olarak çıkacak, o da mümkün. MHP bu yolu açıyorsa bizim tebrik edilmemiz gerekir, demokratik bir yolu gösteriyoruz" dedi.

Mehmet Ağar 15 Temmuz Komisyonu'na bilgi verdi

Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar 15 Temmuz Komisyonu'na bilgi verdi. Ağar, Emniyet Genel Müdürlüğü döneminde FETÖ'nün teşkilatta hiçbir aktif görev almadığını savundu.

Teklifi Meclis'ten önce Bahçeli görecek​

Yeni Anayasa ve Başkanlık sistemine ilişkin olarak süreç hız kazanırken, MHP lideri Bahçeli'nin de çalışmalara yönelik desteği dikkati çekiyor. Başkanlığın TBMM çatısı altında değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Bahçeli'nin AK Parti'nin hazırlayacağı taslağı Meclis'e gelmeden önce inceleyebileceği açıklandı.

15 Temmuz'un tatil olması kabul edildi

TBMM İçişleri Komisyonu'nda, 15 Temmuz'un, "Demokrasi ve Özgürlükler Günü" olarak resmi tatil ilan edilmesine dair kanun teklifi kabul edildi.​

Temel atma törenlerine neden katılmadığını açıkladı

Son yıllarda yurdun dört bir yanında tarihi projeler bir bir hayata geçirilirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan çalışmaları yakından takip ediyor ve açılış sırasındaki törenlere katılarak ekonomik kalkınmada gelinen noktayı paylaşıyordu. Temel atma törenlerine ise pek sık katılmayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu tercihindeki nedeni ilk kez açıkladı.

CHP'den 29 Ekim kararı

CHP, 29 Ekim'de Ankara'da yürüyüş yapma kararı aldı. Partinin kararını açıklayan MYK Üyesi Tekin Bingöl, "29 Ekim'de 1. Meclis'ten Anıtkabir'e yürüyeceğiz" dedi. ​

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.