İbrahim Karagül Sosyal Yorum'da: BAE zirveyi sabote etti

Yeni Şafak Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, sosyal medya canlı yayınında izleyicilerin merak ettiği soruları yanıtlıyor. Karagül, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın dün aldığı tarihi kararı değerlendiriyor.

Beştepe'de kritik görüşme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşecek. Erdoğan'ın bugünkü resmi programında bu görüşme yer almıyordu.

Çavuşoğlu'ndan Türkiye'de Rus askerleri konuşlanacak iddialarına yanıt

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya S-400’lerin teslimatından önce Türkiye’de askerini konuşlandıracağı iddiaları ile ilgili açıklama yaptı.

'Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosluğu Büyükelçilik seviyesine çıkarılmalıdır'

MHP lideri Bahçeli, İİT Zirvesi'nin ardından yaptığı değerlendirmede "Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosluğu resmen Büyükelçilik seviyesine çıkarılmalıdır" dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan 82'nci il teklifi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, siyasi parti lideri olarak alışılmışın dışında bir girişimde bulundu ve Bursa'nın İnegöl ilçesinin il yapılması için, TBMM'ye kanun teklifi verdi. Teklif benimsenirse mobilyası, köftesi ve oylat kaplıcaları ile meşhur İnegöl, Türkiye'nin 82. ili olacak.

Ataşehir Belediyesi'nde seçim tarihi belli oldu

Ataşehir Belediye Meclisi'nin, Battal İlgezdi'nin görevden uzaklaştırılmasının ardından Belediye Başkan Vekilini seçmek üzere 16 Aralık'ta toplanacağı bildirildi.

Bekir Bozdağ: Artık başkenti Kudüs olan Filistin devleti var

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, İİT'nin Doğu Kudüs kararına ilişkin, "Artık başkenti tanınan bir Filistin devleti vardır. Kudüs'ün statüsünü değiştirmeye kalkanlar, oldubittilerle bunu değiştiremeyeceklerini umarım anlamışlardır. Anlamadılarsa, tabii onlara anlatacak usuller neyse elbette onu da İslam dünyası gerektiği zaman yapacaktır" dedi.

"Fikir olarak 'İslâm Dünyası' oluşturmuştur"

Yeni Şafak yazarlarının Türkiye ve dünyadaki gündeme dair analizlerini sizler için özetledik... Zekeriya Kurşun köşesinde "İslâm dünyası Kudüs ile test ediliyor" yazısını kaleme aldı. Mehmet Acet, Kemal Öztürk, Aydın Ünal ve Merve Şebnem Oruç da gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Diyanet'in fetvasına 'anayasaya uygun mu?' diye bakılmaz

Diyanet'in fetvalarının, anayasaya uygun olup olmadığıyla değil dinin temel ilkelerine uygunluğu üzerinden değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, "Çünkü bu fetvalar kamu düzenine yönelik değil, bireylerle ilgili" dedi.

Sahipsizolmadığınıgösterdik

Cumhurbaşkanı Erdoğan artık İİT üyeleri için Filistin’in başkentinin Kudüs olduğunu ve öyle kalacağını belirterek, “Bu tarihi zirve ile bir kez daha Kudüs’ün sahipsiz olmadığını, karar sahipleri başta olmak üzere, tüm dünyaya gösterdiğimize inanıyorum” dedi.

Dünya zirveyi izledi

İstanbul’daki zirveye 16’sı lider düzeyinde 48 ülkeden temsilci katıldı. Katılımcılar salona geçtikten sonra Kuran’ı Kerim okundu. Dünyanın dikkatlerinin çevrildiği zirveyi 37 ülkeden 650 gazeteci izledi. Zirve sebebiyle İstanbul Kongre Merkezi’ne çıkan bütün yollar güvenlik nedeniyle araç ve yaya trafiğine kapatıldı.

Kudüs'e sessiz kalan Müslüman ülkelere kritik mesaj

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla İstanbul’da toplanan Müslüman ülke liderleri tarihi bir karar aldı. 57 ülkeyi temsil eden İslam İşbirliği Teşkilatı, Doğu Kudüs’ü Filistin devletinin başkenti ilan etti. Sonuç bildirisinde Kudüs’ü tek taraflı olarak “İsrail’in başkenti” ilan edilirken Kudüs'e sesiz kalan Müslüman ülkelere de kritik bir mesaj verildi.

Ankara'da dev kurumun genel müdürü görevden alındı

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde 3 milyar bütçeye sahip ASKİ’nin Genel Müdürü Necmettin Tahiroğlu’nu Belediye Başkanı Mustafa Tuna görevden aldı. Tahiroğlu’nun yerine Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Cumali Kınacı getirildi.

Birilerini utandırdı

Bazı İslam ülkelerinin destek vermediği İİT zirvesinin okyanus ötesinden bir konuğu vardı. Venezuella Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Kudüs'teki işgalcilere karşı Müslümanlara destek olmak için İstanbul'daydı.

Amaç barış değil tahrik

TİKA’nın ev sahipliğinde düzenlenen Kudüs zirvesinde konuşan İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Bilal Erdoğan, ABD’nin Kudüs kararını “tahrik” olarak niteleyip, “Barışı, huzuru temin etmek gibi hiçbir gayenin olmadığını görüyoruz” dedi.

Bazı ülkelerİsrail ile işbirliği yaptı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’nin böyle bir karar alabilmesinde birtakım ülkelerin İsrail ile istişare ve koordinasyon halinde olmasının etkili olduğunu söyledi. Ruhani, “Kudüs’ü korumaya hazırız. Bu konuda hiçbir çekincemiz ve ön şartımız yoktur” dedi.

ABD artık süreçte yer alamaz

Filistin lideri Mahmud Abbas, Trump’ın, Kudüs’ü ABD’nin bir eyaletini verir gibi İsrail’e vermek istediğini söyleyip rest çekti: “ABD artık barış sürecinde arabulucu olma vasfını yitirmiştir. İleride asla süreçte yer almasına müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Zulme ‘dur’ demek için buradayız

İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi, dışişleri bakanları toplantısıyla başladı. Açılış konuşmasını yapan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, zulme ‘dur’ demek için toplandıklarını, İslam ümmetinin bu tabloya sessiz kalamayacağını söyledi.

Kudüs Filistin'in başkenti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla İstanbul’da toplanan Müslüman ülke liderleri tarihi bir karar aldı. 57 ülkeyi temsil eden İslam İşbirliği Teşkilatı, Doğu Kudüs’ü Filistin devletinin başkenti ilan etti. Sonuç bildirisinde Kudüs’ü tek taraflı olarak “İsrail’in başkenti” ilan eden ABD kınandı; kararın iptali için BM Güvenlik Konseyi’ne gidilecek.

Çavuşoğlu'ndan CHP'ye 'Lozan' sorusu

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, CHP'nin Lozan'la ilgili açıklamalarına ilişkin "Lozan tartışmalarını bağlamından kopararak farklı bir şekilde aktarmaya çalışmak, sadece beni değil sizleri izleyen herkesi üzmektedir. Yunan gazetelerini açın, siz (CHP) ne söylüyorsanız aynısını söylüyorlar. Birisi uluslararası hukuk ve icradan bahsediyor. Türkiye, icraya verip haciz memuru mu gönderecek Yunanistan'a?. CHP'nin iktidar ortağı olduğu dönemde Hikmet Çetin Dışişleri Bakanı, Başbakan Yardımcısı da Erdal ...

Diyanet çalışanlarının siyaset yasağına ilişkin AYM'den karar

Anayasa Mahkemesi, Diyanet İşleri Başkanlığı personeline siyaset yasağı ile ilgili maddenin iptal istemini oy birliği ile reddetti.

Kudüs'e sessiz kalan 8 Müslüman ülke

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı üzerine İstanbul'da Kudüs için olağanüstü olarak toplanan İİT Zirvesi'ne teşkilata üye olan 8 ülkeden hiçbir katılım olmadı. Zirveye 49 ülkeden devlet başkanı, cumhurbaşkanı, kral, başbakan ve temsilciler düzeyinde katılım gerçekleşti.

Kılıçdaroğlu hakkında fezleke

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, CHP Grup Başkanvekili Özel, CHP İstanbul Milletvekili Tanrıkulu, HDP Diyarbakır Milletvekili Yiğitalp hakkında ayrı ayrı fezleke hazırladı.

Dışişleri'nden ABD'li danışmana yanıt: Temelsiz ve kabul edilemez

Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'li danışman Mcmaster'a yanıt geldi. Açıklamada, Mcmaster'ın iddialarının "hayret verici, temelsiz ve kabul edilemez" olduğu bildirildi.

HDP'li vekile Meclis'ten çıkarma cezası

HDP Milletvekili Osman Baydemir, TBMM'deki bütçe görüşmeleri sırasında 'Kürdistan' dediği için Meclis'ten geçici çıkarma cezası aldı.

Erdoğan'ın Kudüs çağrısı bildiride yer alacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, dünyayı Doğu Kudüs’ü Filistin’in işgal altındaki başkenti olarak tanımaya çağıran önerisi İİT sonuç bildirisinde yer alacak.

Kudüs zirvesinde bu ayetler okundu

ABD’nin Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıma kararına tepki gösteren İslam ülkelerinin liderleri bugün İstanbul’da bir araya geldi. Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan zirvede Validei Cedid İmam Hatibi Hafız Kerim Öztürk, İsra ve Tevbe Sürelerinden 7 ayet okudu.

Kudüs zirvesine Maduro da katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla Kudüs için olağanüstü toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi'ne sürpriz bir isim de katıldı. Zirveye Suudi Arabistan’dan devlet başkanı düzeyinde katılım olmazken Venezüela Devlet Başkanı Nicolas Maduro misafir olarak toplantıda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Putin'e verdiği liste

Geçtiğimiz günlerde Ankara'yı ziyaret eden Rus lider Putin ile Orta Doğu'yu görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye görüşmelerinde PKK'nın uzantısı YPG'nin masada olmaması gerektiğini tekrar söyledi. Erdoğan görüşmede Putin'e Soçi'de masada olmaması gereken kişilerin listesini teslim etti. İşte o listede yer alan isimler...

Mevlüt Çavuşoğlu: Müslüman ülkeler Filistin'i devlet olarak tanımalı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İİT Dışişleri Bakanları Toplantısında çağrıda bulunarak "Doğu Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak tanıyan bizler, diğer ülkeleri, Filistin devletinin 1967 sınırları temelinde ve başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde tanımaya teşvik etmeliyiz" dedi.

"Kudüs için herkesin sesini yükseltmesi gerekiyor"

Yeni Şafak yazarlarının Türkiye ve dünyadaki gündeme dair analizlerini sizler için özetledik... Özlem Albayrak köşesinde "Kudüs için ses vermek" başlıklı yazısını kaleme aldı. Taha Kılınç, Kemal Öztürk, Mehmet Acet ve İbrahim Tenekeci de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

HDP'nin abdesthane rahatsızlığı: Meclis'te ne işi var?

Meclis Genel Kurulu'nda bütçe görüşmeleri sırasında konuşma yapan HDP'li Sırrı Süreyya TBMM'de bulunan abdesthaneyi hedef alarak 'Abdesthanenin ne işi var Meclis gibi yerde' diyerek tepkileri üzerine çekti.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.