Irak ve Suriye tezkeresi Meclis'ten geçti

Irak ve Suriye tezkeresi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Başbakan Yıldırım, MHP lideri Bahçeli ile CHP lideri Kılıçdaroğlu ile görüştü.

Abdullah Gül'den IKBY açıklaması

11. Cumhurbaşkanı Gül, Twitter hesabından IKBY referandumuyla ilgili uyarılarda bulundu.

Soylu: Terör örgütü çırpınıyor yeni eleman devşiremiyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "2016'nın 8 ayında terör örgütüne katılanların sayısı 573'tü. Şu anda 8 ayda terör örgütüne katılanların sayısı sadece 72. Terör örgütü çırpınıyor. Kendine yeni eleman devşiremiyor" dedi.

İbrahim Kalın: Referandum iptal edilmezse ciddi sonuçları olacak

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Kuzey Irak'taki referandumun iptal edilmemesi halinde ciddi sonuçları olacağını söyledi.

Başbakan: Anlayacağı dilden konuşuruz

Başbakan Binali Yıldırım, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de yapmayı planladığı bağımsızlık referandumuna ilişkin, "Bugünlerde Kuzey Irak'ta birtakım işler oluyor. Orada Barzani efendi çıktı, 'Ben referandum yapacağım, bağımsızlık peşindeyim.' diye bir sevdaya düştü. Dedik ki 'Yanlış yoldasın, kendini mahvedeceksin. Ziyanı yok ama burada yaşayan insanlara ne garazın var. Orada, bölgede yaşayan Kürtler, Türkmenler, Araplar kardeşlik içinde yaşıyorlar, birbirleriyle bir alıp vereme...

Başbakan Yıldırım'da sınır ötesi operasyon açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım Türkiye'nin Kuzey Irak'a dostça uyarılarını yaptıklarını söyledi. Yıldırım, "Yanlışta ısrarın sonu hayırlı olmaz" dedi. Başbakan, 'Sınır ötesi operasyon seçenekler arasında mı?' sorusu üzerine "Gayet tabii. Güvenlik, ekonomik ve siyasi seçenekler, hangisi ne zaman devreye girecek, bu bir zamanlama meselesi, gelişen şartlar bunu belirleyecek" cevabını verdi.

AK Parti’de 3 ilçe başkanı görevden alındı

Erzurum’da AK parti İlçe kongreleri devam ederken 3 ilçe başkanı görevden alındı, 4 mevcut ilçe başkanı ile devam kararı alındı.

TSK'da kritik saatler: Irak Genelkurmay Başkanı Ankara'da

Irak Genelkurmay Başkanı Osman Ganimi Türkiye'ye geldi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, Iraklı mevkidaşı Ganimi ile Genelkurmay Karargahı'nda görüştü.

Dünyanın tek 'örtülü' başkanı

Yeni Şafak yazarlarının Türkiye ve dünya gündemine ilişkin kritik analizlerini sizler için derledik...

Üç ülke komutanlarından kritik temaslar

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKYB) bağımsızlık referandumuna karşı çıkan Türkiye, İran ve Irak’ın Genelkurmay Başkanları arasında da bir görüşme trafiği yaşanacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İran'a gidiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 72. Genel Kurulu için bulunduğu ABD'deki yoğun diplomasi trafiğinin ardından 4 Ekim Çarşamba günü İran'a gidecek. ABD'den dün yurda dönen Erdoğan iki kritik toplantıya başkanlık etti.

MGK bildirisinde altı çizilen 1926 Ankara Anlaşması ne diyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan ve 3 saat süren Milli Güvenlik Kurulu sonrası yayınlanan bildiride altı çizilen bir ifade dikkat çekti. 'Türkiye'nin ikili anlaşmalardan ve uluslararası anlaşmalardan doğan hakları' ifadeleriyle ne vurgulandı? Kritik detaylar 1926 yılında imzalanan Ankara Anlaşması'nın maddelerinde gizli.

3 general 19 albay emekliliğe sevk edildi

Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Korgeneral Ata Kalkan ile bir korgeneral, bir tuğgeneral ve 19 albayın emekliliğe sevk edilmelerine ilişkin İçişleri Bakanlığı kararı Resmi Gazete'de yer aldı.

Melih Gökçek'ten Kadir Topbaş için istifa mesajı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2004 yılından bu yana yürüttüğü görevinden istifa etti. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, görevinden istifa ettiğini açıklayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş hakkında bir mesaj yayınladı.

Topbaş veda etti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2004 yılından bu yana yürüttüğü görevinden istifa etti. Kimseye kırgınlığı olmadığını vurgulayan Topbaş, "Her zaman partimin yanındayım, siyasetin içindeyim. Muhalefetin buradan siyaset üretmesine asla müsaade etmem" dedi.

Bütün opsiyonlar masada

MGK’nın ardından toplanan Bakanlar Kurulu da Barzani’ye son kez ‘referandumu iptal edin’ çağrısı yaptı. Başbakan Yardımcısı Bozdağ toplantıda “Bütün opsiyonlar masaya konulmuştur” diyerek askeri seçeneğin de görüşüldüğü mesajını verdi.

Dünyanın vicdanı olmaya devam edeceğiz

BM Genel Kurulu kapsamında düzenlenen “Mültecilerle Dayanışma” toplantısında konuşan Emine Erdoğan, Türkiye’nin insani yardım politikasını anlattı. “Dünyanın neresinden gelirse gelsin acının sesi yüreğimizde yankılanmaktadır” diyen Erdoğan, Türkiye’nin dünyanın vicdanı olmaya devam edeceğini söyledi.

Tarihi anlaşmalar devreye girer

Üç saatten fazla süren MGK’da referandum “gayrimeşru ve kabul edilmez” olarak nitelendirildi. Bildiride, “Tüm ikazlarımıza rağmen referandumun yapılması halinde Türkiye ikili ve uluslararası anlaşmalardan doğan haklarını mahfuz tutar” denildi. 1926 tarihli Ankara Anlaşması, Irak sınırlarında herhangi bir değişiklikte Türkiye’ye müdahale hakkı veriyor.

ABD büyük işgale hazırlanıyor

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Salihi, Kerkük'e yığınak yapan ABD'nin Sincar ve Mahmur bölgelerini de işgale hazırlandığını söyledi. Salihi, korsan haritaya dahil edilmek istenen yurtlarını sonuna kadar savunacaklarını kaydetti.

Erdoğan ABD dönüşü soruları yanıtladı: Barzani istikametini kaybetti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bağımsızlık referandumunda ısrar eden Barzani’ye karşı Türkiye ile İran’ın ortak yaptırım kararı alabileceğini açıkladı. Erdoğan, “O topraklar sadece Kürtlere ait değil. Türkmen’i var, Arab’ı var. İşin tarihi boyutuna girersek işler değişir. Birilerinin giderek istikametlerini kaybettiklerini görüyoruz” diye konuştu.

Başbakan:Müdahale için dört gerekçemiz var

Başbakan Yıldırım, Irak'a müdahale için Türkiye'ye meşruiyet sağlayan 4 ayrı anlaşmayı saydı. Kuzey Irak yönetimini bir kez daha uyaran Yıldırım, "Barzani bu inattan, bu sevdadan vazgeçmelidir. Referandum Kürt kardeşlerimiz ve bölge için hiç hayırlı olmaz" dedi.

Koridor resti

TBMM Genel Kurulu, Irak ve Suriye tezkeresi için bugün olağanüstü toplanıyor. Meclis’e sunulan tezkerede hükümet, Irak ve Suriye’yi bölecek hiçbir girişime müsaade edilmeyeceğini, etnik temelli oldu bittileri önlemek amacıyla bölgeye harekât düzenleneceğini açıkça beyan etti.

Topbaş istifa etti, oğlu sosyal medyada bu mesajı paylaştı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifa ettiğini açıklayan Kadir Topbaş'ın oğlu Mustafa Ömer Topbaş, sosyal medyada yayınladığı mesajla memnuniyetini dile getirdi.

MGK toplantısı sona erdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan Milli Güvenlik Kurulu Toplantısı 3 saat sürdü. MGK sonrası yapılan yazılı açıklamada Barzani'ye çok net uyarıda bulunularak "Tüm ikazlarımıza rağmen bu referandumun yapılması halinde Türkiye, ikili ve uluslarası anlaşmalardan doğan haklarını mahfuz tutar" denildi.

Topbaş'ın istifasına AK Parti'den ilk yorum

Kadir Topbaş'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifa etmesinin ardından gözler AK Parti'ye çevrildi. AK Parti'nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, yeni başkan için İstanbul Valiliğinin 10 gün içinde süreci başlatacağını açıkladı.

Bakanlar Kurulu 1 saatlik gecikmeyle toplanacak

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının en önemli gündem maddesi Irak'ın kuzeyindeki referandum. Bakanlar Kurulu ise 1 saatlik gecikmeyle 19:00'da başlayacak.

Türkiye'nin Irak tezkeresinde çarpıcı detay: Ayrılıkçılığa yönelik girişimler!

Türkiye'nin IKBY'deki 'bağımsızlık' referandumuna karşı sert tutumu devam ederken, yarın TBMM'ye gelecek Irak tezkeresindeki madde dikkatleri çekti. Daha önceki tezkerelerde yer almayan ibarede 'Irak'ta etnik temelli ayrılıkçılığa yönelik girişimler' gerekçesi yer alıyor.

Ozan Arif’e hapis cezası istemiyle dava açıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Avukatı Yücel Bulut, halk arasında “Ozan Arif” olarak bilinen Arif Şirin hakkında hapis cezası istemiyle kamu davası açıldığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayağının tozuyla MGK toplantısına geçti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD ziyaretini tamamlayarak yurda döndü. Cumhurbaşkanlığı Külliyesine geçen Erdoğan başkanlığında MGK toplandı. MGK'nın ardından ise Bakanlar Kurulu toplanacak.

Tezkere görüşmelerine Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılacak

Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin bir yıl uzatılmasına ilişkin tezkere, TBMM Başkanlığına sunuldu. Hazırlanan tezkere metninde, "Irak'ta PKK ve DEAŞ unsurlarının varlığını sürdürmesi, etnik temelli ayrılıkçılığa yönelik girişimler ülkemizin güvenliğine doğrudan tehdit oluşturmaktadır" ifadelerine yer verildi. Tezkere görüşmelerine Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılacak.

Başbakan'dan Barzani'ye çağrı: Zaman varken bu sevdadan vazgeç

Başbakan Binali Yıldırım gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kuzey Irak'taki referandum kararına tepki gösteren Başbakan, "Barzani bu inattan vazgeçmeli" diye konuştu. Tezkerenin yarın TBMM'de görüşüleceğini de hatırlatan Başbakan, Türkiye'nin tehdit oluşturan gelişmelere karşı müdahale hakkı olduğunu vurguladı.

CHP, Irak ve Suriye tezkeresi için destek şartını açıkladı

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Irak ve Suriye tezkeresiyle ilgili olarak, "Terörle mücadelede TSK'nın elini güçlendirirse 'Evet' deriz" açıklamasında bulundu.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.