POLİTİKA

Af gündemde değil etkin pişmanlık yürürlükte

Aa Yeni Şafak
Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, TCK'nın etkin pişmanlıkla ilgili maddesinin hala yürürlükte olduğunu belirterek, “Şu an itibarıyla Adalet Bakanlığının gündeminde böyle bir konu yer almamaktadır. Ülkemizin, milletimizin menfaati neyi gerektiriyorsa o doğrultuda hep birlikte hareket ederiz” dedi.

TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şahin, “DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ün grup toplantısında Kürtçe konuşmasıyla ilgili takipsizlik kararını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna, “Adalet Bakanı olarak yargının aldığı hiçbir kararı değerlendirmem” karşılığını verdi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un açıklamalarının ardından TCK'nın 221. maddesine ilişkin değerlendirmeleri hatırlatan bir gazetecinin “Basında, 221. maddede değişiklik yapılacağı haberleri var” demesi üzerine Şahin, şunları söyledi:

“Dün bana bu soru İstanbul'da soruldu. Böyle bir konunun Adalet Bakanlığı olarak şu an itibarıyla gündemimizde olmadığını ifade etmiştim. Genelkurmay Başkanımız, basın toplantısında bu konuyla ilgili de görüşlerini kamuoyuyla paylaştı. Ancak biz, Hükümet olarak bu tür önemli konuları, basın aracılığıyla konuşmayız. Genelkurmay Başkanımız ve silahlı kuvvetlerimizin yetkilileri ile bir araya geldiğimiz önemli kurullarımız var. Bu kurullarda bunları tartışırız. O nedenle benim şu aşamada bir değerlendirme yapmam kişisel olarak doğru olmaz. Sanıyorum, Genelkurmay Başkanımız bunu gerek Terörle Mücadele Yüksek Kurulu gerekse MGK toplantısına da getirir, oralarda bunlar değerlendirilir. Ülkemizin, milletimizin menfaate neyi gerektiriyorsa o doğrultuda hep birlikte hareket ederiz.”

Şahin, bir gazetecinin, “Sizce etkin pişmanlığın uygulamasında bir sorun var mı?' sorusuna da şöyle yanıtladı:

“Bu maddeden yararlanan terör örgütü mensupları var. Ancak, sayının azlığı eleştirilebilir. Hala bu madde yürürlüktedir ve geçerlidir. Şu anda bile bu maddeden yararlanma kapısı açıktır. Yeniden değerlendirilip değerlendirilmeyeceği konusu, benim tek başıma vereceğim bir karar değildir. Adalet Bakanlığının şu an itibariyle gündeminde böyle bir konu yer almamaktadır. Ama devletimizin ilgili kurulları ve kurumları, bunu gerektiğinde konuşur ve bir sonuca varabilir.”

Bir milletvekilinin soru önergesi üzerine, maddeden yararlananlarla ilgili bilgi verdiğine işaret eden Şahin, “Rakamı tam hatırlamıyorum. Yararlananlar olduğunu biliyorum. O cevabı çıkarttıktan sonra size gerçek rakamı verebilirim” diye konuştu.

Şahin, “Yararlananların rakamı az mı?” sorusuna ise “Bu değerlendirilir. Kimisine göre azdır, kimisine göre normaldir. Ben tabii hepsinin yararlanmasını arzu ederdim” cevabını verdi. Şahin, “Maddede ihbar ve pişmanlık ifadeleri yer alıyor. Bunlardan vazgeçilebilir mi?” sorusunu da “Maddenin içeriğiyle ilgili, 'şöyle olsun, böyle olsun, çıksın, çıkmasın, ilave yapılsın' diye bir tartışma içine girmem” karşılığını verdi.

Yorum

Bursa'daki terörist üniversiteyi bırakıp PKK'ya katılmış

Bursa'daki terörist üniversiteyi bırakıp PKK'ya katılmış

1

Bursa'daki terör saldırısını gerçekleştiren Iğdır Aralık nüfusuna kayıtlı 24 yaşındaki Eser Çali'nin, üniversite eğitimini yarıda bırakarak bölücü ter..

Meteorolojiden İstanbul ve bu illere uyarı

Meteorolojiden İstanbul ve bu illere uyarı

2

Meteorolojiden yapılan son değerlendirmelere göre, Doğu Anadolu'nun doğusu, Edirne ve Çanakkale ile öğleden sonra Afyonkarahisar ve Isparta çevrelerin..

Meteorolojik uyarı: Yağışlı ve serin hava geliyor

Meteorolojik uyarı: Yağışlı ve serin hava geliyor

3

Meteorolojiden yapılan açıklamaya göre, Orta Akdeniz üzerinden gelen serin ve yağışlı havanın, akşam saatlerinden itibaren batı kıyılarından başlayara..

Ulu Cami saldırısını PKK/TAK üstlendi

Ulu Cami saldırısını PKK/TAK üstlendi

4

Bursa'da, 27 Nisan'da tarihi Ulu Cami yanında gerçekleşen canlı bombalı saldırıyı terör örgütü PKK'nın kolu TAK üstlendi.

PKK'nın bombacısı yakalandı

PKK'nın bombacısı yakalandı

5

Mersin'de terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlarda bombalı eylem hazırlığındaki bir örgüt üyesi yakalandı. Teröristin gösterdiği yerde kazı yapan po..

Şehit ol ama subay olma

Şehit ol ama subay olma

6

Ankara Beytepe Jandarma Eğitim Komutanlığı’nda astsubaylık sınavını kazanan İmam Hatipli adaylar, mülakat esnasında kapıdan döndürüldü. Sınav başvuru ..

İETT güvenli ulaşım için 7/24 görevde

İETT güvenli ulaşım için 7/24 görevde

7

Her gün ortalama 14 milyon İstanbulluya 5 bin 100 otobüs ve 50 binin üzerinde seferle hizmet veren İETT toplu taşıma araçlarının elektronik ortamda ta..

HDP'liler Meclis'te yine terör estirdi

HDP'liler Meclis'te yine terör estirdi

8

TBMM Anayasa Komisyonunda, dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliği teklifinin görüşmelerinde kavga çıktı. Bazı milletvekilleri yaralandı, salon ..

50 DAEŞ'li öldürüldü

50 DAEŞ'li öldürüldü

9

TSK, Kilis'e Suriye tarafından düzenlenen roketli saldırıların ardından bu akşam yapılan atışlarla 50 DAEŞ'li teröristin öldürüldüğünü açıkladı.

Lice'de sokağa çıkma yasağı

Lice'de sokağa çıkma yasağı

10

Diyarbakır'ın Lice ilçesindeki 11 köyde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Kaymakamlık, sokağa çıkma yasağının bitiş tarihinin daha sonra duyurulacağını..

CHP: Cizre afet bölgesi kapsamına alınmalı

CHP: Cizre afet bölgesi kapsamına alınmalı

11

CHP tarafından hazırlanan "Cizre" raporunda, "Cizre hızla afet bölgesi kapsamına alınmalı ve bölgedeki tüm çatışma alanları aynı kapsamda değerlendiri..

Bağdat Caddesinde hafriyat kamyonu dehşeti

Bağdat Caddesinde hafriyat kamyonu dehşeti

12

Kadıköy Bağdat Caddesinde Mustafa Y.'nin kullandığı hafriyat kamyonu kontrolden çıkarak önce bir otomobile ardından elektrik direğine çarptı. Yola dev..

Dicle'de dev mesaj

Dicle'de dev mesaj

13

Diyarbakır'ın Dicle ilçesi Jandarma Komando Tabur Komutanlığı'na dün gece PKK'lı teröristler tarafından bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Hain sa..

Lice'nin 11 köyünde sokağa çıkma yasağı

Lice'nin 11 köyünde sokağa çıkma yasağı

14

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 11 köyde sokağa çıkma yasağı ilan edildiği açıklandı.

Zihniyet değişikliği var

Zihniyet değişikliği var

15

AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakcı Kan, “2 Mayıs 1999'da da İç tüzükte başörtüsüyle ilgili yasak yoktu, bugün de yok. Onunla ilgili net bir ..

6 kentte elektrik kesintisi

6 kentte elektrik kesintisi

16

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş., planlı bakım ve iyileştirme çalışmaları nedeniyle 6 ilde elektrik kesintisi uygulanacağını açıkladı.

Hakkari'de 1 terörist yakalandı

Hakkari'de 1 terörist yakalandı

17

Hakkari'de, güvenlik güçlerince yapılan yol kontrollerinde bir terör örgütü mensubu yakalanarak gözaltına alındı.

Uzun süredir aranan terörist yakalandı

Uzun süredir aranan terörist yakalandı

18

Bursa'nın İnegöl ilçesinde yol kontrolü yapan jandarma ekipleri, terör örgütü PKK üyesi olduğu iddiasıyla aranan genç kızı yakaladı. 21 yaşındaki E.S...

Dicle'deki hain saldırıyı PKK üslendi

Dicle'deki hain saldırıyı PKK üslendi

19

Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde dün gece Jandarma Tabur Komutanlığına yönelik düzenlenen bombalı araç saldırını PKK üslendi.

PKK'nın sözde sorumlusu öldürüldü

PKK'nın sözde sorumlusu öldürüldü

20

Van'ın İpekyolu ilçesinde bir eve düzenlenen operasyonda 1 PKK'lı terörist öldürüldü, evde bulunan 5 kişi de gözaltına alındı. Öldürülen teröristin PK..

+