POLİTİKA

Bir numaralı bütçe Eğitim'e

Milli Eğitim Bakanı Çelik, "Biz iktidara geldiğimizden bu yana bir numaralı bütçe eğitim bütçesidir" dedi.

Aa Yeni Şafak
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, "Biz iktidara geldiğimizden bu yana bir numaralı bütçe eğitim bütçesidir" dedi. Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Sinop'a gelen Bakan Çelik, Vali Zeki Şanal'ı makamında ziyaret ederek, kentle ilgili bilgi aldı. Bakan Çelik, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, bir ülkenin eğitimde yakaladığı seviyenin kişi başına düşen milli gelir ve kalkınma düzeyine bağlı olduğunu söyledi.

Türkiye'nin dünyanın 17. büyük ekonomisi olduğunu belirten, Çelik, eğitim alanında da her geçen yıl daha iyi yerlere geldiğini vurguladı. İktidara geldikleri günden bu yana eğitime önemli yatırım yaptıklarını anlatan Çelik, şunları kaydetti:

"Biz iktidara geldiğimizden bu yana bir numaralı bütçe eğitim bütçesidir. Bu yönden baktığımız zaman biz eğitime kendi bütçesinden çok ciddi paralar ayıran bir ülkeyiz. Kişi başına yapılan eğitim harcaması, vatandaşların katkıları, insanların kendi çocuklarının eğitimi açısından harcadıkları paraya baktığımız zaman, Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası'nı da kattığınızda toplam olarak eğitim alanındaki harcamalar açısından biz dünya sıralamasında ikinci sıradayız."

Türk halkının eğitim konusunda duyarlı olduğunu vurgulayan Bakan Çelik, "Çünkü kurtuluşunun da eğitimde olduğuna inanıyor" dedi.

"EĞİTİME YATIRIM İÇİN ÖNEMLİ KAYNAĞA İHTİYAÇ VAR"

Hollanda'dan örnekler veren Bakan Çelik, bu ülkeyle kıyaslama yaparak, Hollanda düzeyinde bütçeden kaynak aktarılması durumunda bunun 200 trilyon YTL olacağını söyledi.

Hollanda'nın 2.5 milyon öğrenci için 20 milyar avro bütçe ayırdığına dikkati çeken Çelik, "Bizim zaten 2007 yılındaki konsolide bütçemizin toplam tutarı 204 katrilyon (trilyon YTL) lira" diye konuştu. Eğitime gereken yatırımların yapılması için önemli kaynağa ihtiyaç olduğunu anlatan Bakan Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Şimdi, 'sağlığa para ayırmayın, yollara, güvenliğe, adalet hizmetlerine para ayırmayın', eğer birileri bunu diyebiliyorsa, 'köylerin hizmetlerine para ayırmayın, tarımsal desteklere para ayırmayın' diyebiliyorsa mesele yok. Türkiye gelişmekte olan olan bir ülkedir. Geliştikçe eğitime daha fazla para ayıran bir ülkedir" dedi.

Daha önceleri bütçeden en fazla payın Milli Savunma Bakanlığına ayrıldığını anımsatan Bakan Çelik, "Her zaman Milli Savunma Bakanlığı bütçesi bir numara olurdu. 2003'den bu yana Milli Eğitim Bakanlığı açık ara ile bir numaraya sahiptir. Ama 'her şey süt liman' diyecek konumda değiliz. Siyasi iradenin görevi, eksiklikleri görmek ve tamamlamaktır" diye konuştu. Sinop'ta katılacağı Değerlendirme Toplantısı hakkında da bilgi veren Bakan Çelik, toplantıda Sinop'un eğitimle ilgili konularının ele alınacağını bildirdi.

Bakanlığa bağlı yetkili ve uzmanların bir süredir Sinop'ta çalışma yaptığını belirten Çelik, bu çalışmalar kapsamında önceliklerin masaya yatırılacağını söyledi.

Sinop'ta eğitim seviyesinin yüksek olduğunu kaydeden Çelik, "17 öğrenciye bir öğretmen düşüyor. Avrupa'da 20-24 öğrenciye bir öğrenci düşüyor" dedi.

Daha sonra Ak Parti İl Başkanlığına giderek bir süre partililerle görüşen Hüseyin Çelik, temasları kapsamında Polisevi'nde düzenlenecek "Değerlendirme Toplantısı"na da katılacak.

Öte yandan, Ankara'dan özel bir uçakla Sinop'a gelen Bakan Çelik'in, Sinop'a gelmek üzere önce helikopterle havalandığı, ancak olumsuz hava koşulları nedeniyle havaalanına geri dönerek, daha sonra özel bir uçakla Sinop'a hareket ettiği öğrenildi.

Yorum

Gaziantep'te bombalı saldırı: 2 şehit 22 yaralı

Gaziantep'te bombalı saldırı: 2 şehit 22 yaralı

1

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü önünde bombalı araçla saldırı düzenlendi. Terör saldırısında 2 polis şehit oldu, 18'i polis 22 kişi de yaralandı.

İstanbul'da polise canlı bomba ihbarı

İstanbul'da polise canlı bomba ihbarı

2

İstanbul'un Sultangazi ilçesinde bir aile polisi arayarak, "Kayıp kızımız bombalı saldırıda bulunabilir" dedi. Bu bu ihbar üzerine polis alarma geçti.

50 DAEŞ'li öldürüldü

50 DAEŞ'li öldürüldü

3

TSK, Kilis'e Suriye tarafından düzenlenen roketli saldırıların ardından bu akşam yapılan atışlarla 50 DAEŞ'li teröristin öldürüldüğünü açıkladı.

Belediyeye kızdı yola duvar ördü

Belediyeye kızdı yola duvar ördü

4

Iğdır'da yaptırdığı 5 katlı apartmanına ruhsat alamayan Emin Argıç, belediyeye kızınca hibe ettiği arsasından geçen karayoluna duvar çekerek ikiye böl..

Nusaybin'de roketli saldırı: 3 şehit

Nusaybin'de roketli saldırı: 3 şehit

5

Mardin'in Nusaybin ilçesinde devam eden operasyonlar sırasında teröristlerin roketli saldırısı sonucu 3 uzman çavuş şehit oldu, 14 asker de yaralandı.

'Canlı bomba' istihbaratı kutlamaları iptal ettirdi

'Canlı bomba' istihbaratı kutlamaları iptal ettirdi

6

Adana'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü nedeniyle Uğur Mumcu Meydanı'nda yapılacak olan kutlama, canlı bomba istihbaratı üzerine iptal edildi.

Dokunulmazlık teklifi kabul

Dokunulmazlık teklifi kabul

7

Hakkında dosya bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişikliği teklifi, TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul ed..

Gümüşhane'de terör saldırısı: 1 yaralı

Gümüşhane'de terör saldırısı: 1 yaralı

8

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinde bulunan Yaşmaklı Barajı'nda çalışanlar, terör örgütü mensuplarının saldırısına uğradı. Saldırıda bir vatandaş yaralandı..

'Kayıp çocuklar çayda değil'

'Kayıp çocuklar çayda değil'

9

Tokat'ın Reşadiye ilçesinde 125 gün önce ortadan kaybolan 8 yaşındaki Bayram Erol ve 5 yaşındaki Dursun Kaan Taşçı, yapılan tüm aramalara rağmen bulun..

32 ilde sahte reçete operasyonu: 100 gözaltı

32 ilde sahte reçete operasyonu: 100 gözaltı

10

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polis ekipleri, İstanbul merkezli 32 ilde toplam 266 adreste eş zamanlı operasyon düzenledi. Gözaltına alınanlar a..

Bursa'daki canlı bombanın babası konuştu

Bursa'daki canlı bombanın babası konuştu

11

Bursa Ulu Camii'nde canlı bomba saldırısını düzenlediği iddia edilen Eser Çali'nin babası konuştu. Çiftçilik yapan baba Salih Çali, "Kızım Eser kendin..

Şimdi operasyonlar dönemi

Şimdi operasyonlar dönemi

12

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın röportajının yer ald..

Oktay Vural'dan Bahçeli'ye rest

Oktay Vural'dan Bahçeli'ye rest

13

Genel Başkan Bahçeli’ye destek deklarasyonuna Grup Başkanvekili Vural imza atmadı. MHP kulislerinde, Vural’ın muhaliflere yönelik kullanılan sert dil ..

Bahçeli: MHP iktidarın destekçisidir

Bahçeli: MHP iktidarın destekçisidir

14

MHP Genel Başkanı Bahçeli, partisinin grup toplantısında hükümetin terörizmle mücadele ettiği sürece MHP'nin iktidarı destekliyeceğini söyledi. Bahçel..

Meclis’e de hendek kazın

Meclis’e de hendek kazın

15

Anayasa Komisyonu'nu terörize eden HDP'lilerin salona dışarıdan paralı provokatörler soktuğunu belirten Başbakan Davutoğlu, "Neymiş, danışmanlarıymış...

Cumhurbaşkanı Erdoğan tatbikatı izledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan tatbikatı izledi

16

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde bulunan Özel Kuvvetler Komutanlığını ziyaret etti. Erdoğan, 'bordo bereliler' olarak ..

AK Partili vekillere saldıran HDP'li Baluken: 'Linç edildim'

AK Partili vekillere saldıran HDP'li Baluken: 'Linç edildim'

17

HDP'li vekillerin TBMM Anayasa Komisyonu'nda AK Partili milletvekillerine saldırdığı sırada masaya çıkarak yumruk yağdıran HDP'li Baluken, linç edildi..

Bakan Ala Bursa'daki canlı bombayı açıkladı

Bakan Ala Bursa'daki canlı bombayı açıkladı

18

Bursa Ulu Cami'deki intihar saldırısına ilişkin elde edilen bulguları açıklayan İçişleri Bakanı Efkan Ala, saldırının 1992 doğumlu PKK'lı terörist Ese..

HDP'li vekiller PKK sloganlarıyla Meclis'i terk etti

HDP'li vekiller PKK sloganlarıyla Meclis'i terk etti

19

HDP'li milletvekilleri, dokunulmazlıklarla ilgili Anayasa değişiklik teklifinin görüşüldüğü TBMM Anayasa Komisyonu'nu 'Biji Serok Apo' sloganlarıyla M..

HDP'liler Bakırköy'de olay çıkardı

HDP'liler Bakırköy'de olay çıkardı

20

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinliklerinin yapıldığı Bakırköy Halk Pazarı'nda sendikalar yer aldı. Sabah saatlerinden itibaren İncirli metrobüs du..

+