POLİTİKA

Çiçek, görevini devretti

Aa Yeni Şafak
Cemil Çiçek, genel seçim nedeniyle Anayasa gereği Adalet bakanlığı görevini Fahri Kasırga'ya devretti. Çiçek'i, Adalet Bakanlığı binası girişinde Kasırga ve bakanlık personeli karşıladı. Bakanlık makamındaki devir teslim töreninde konuşan Çiçek, Anayasa'nın 114. maddesi gereği 4.5 yıllık Adalet Bakanlığı görevini dün itibariyle bıraktığını ve bu göreve Bakanlık Müsteşarı Fahri Kasırga'nın atandığını anımsattı.

Uzun süredir Bakan ve Müsteşar olarak “Türk Yargısı”na hizmet etmeye çalıştıklarını anlatan Çiçek, Kasırga'nın bakanlık görevine atanmasından dolayı memnuniyet duyduğunu söyledi.

Çiçek, Kasırga'nın Türk yargısına Başsavcı ve Müsteşar olarak önemli hizmetler yaptığını, yargının sorunlarını yakından tanıyan bir isim olduğunu ifade etti ve atamanın Türk Yargısı için bir kazanç olduğunu dile getirdi.

Bundan sonra kendisine bir görev düşmesi halinde memnuniyetle yerine getirebileceğini belirten Çiçek, Kasırga'ya bakanlık döneminde başarılar diledi.

Fahri Kasırga da Cemil Çiçek'in yargıya büyük hizmetler yaptığını, büyük projeler gerçekleştirdiğini söyledi.

“Sayın Bakanımız, bana bugüne kadarki en ağır görevi yüklüyor” diyen Kasırga, Cemil Çiçek'ten sonra bakanlık yapmanın zorluğunun farkında olduğunu söyledi.

Çiçek'in, yargıyı çok iyi noktalara taşıdığını, yargının bağımsızlığı ve saygınlığı konusunda azami hassasiyet gösterdiğini anlatan Kasırga, Çiçek'in yargı camiasının gönlünde taht kurduğunu ifade etti. Kasırga, Çiçek'in bıraktığı noktada aynı ilkelerle Türk yargısını daha ileri noktalara taşımak için çalışacağını kaydetti. Kasırga, Cemil Çiçek'ten bakanlık görevini devralmasıyla hayatındaki en müstesna günü yaşadığını söyledi.

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çiçek, Anayasa değişikliği paketiyle cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimin bir arada yapılıp yapılamayacağı yönündeki soru üzerine “Anayasa değişikliklerinin değişik aşamalardan geçtikten sonra gerçekleştiğini” söyledi.Çiçek, “Bu merhaleler içinde bazı makamların, yüce makamların yetkileri var. Bu yetkileri ne ölçüde kullanacağını bilmediğimiz için ya da hangi süre içerisinde kullanacağını bilemediğimiz için bir tarih tespit etmek benim açımdan zor olur” dedi.

Anayasa Mahkemesi'nin kararının ardından TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanı seçiminin fiilen neredeyse imkansız hale geldiğini belirten Çiçek, parlamentonun çalışabilmesi ve bazı makamlara yapılacak seçimlerin uzun süre askıda kalmaması açısından yeni bir çözüm bulunması gerektiğini kaydetti.

“TÜRKİYE, ARKA ARKAYA KALP KRİZLERİ GEÇİRDİ”

Cemil Çiçek, Anayasa değişikliği paketinin uzun yıllardır tartışma konusu olan 5 yılda bir yapılan seçimi 4 yıla indirdiğini ve Cumhurbaşkanının halk tarafından iki dönem 5'er yıllığına seçilmesini kapsadığını anımsattı.Çiçek, söz konusu değişikliğin cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde yaşanan sıkıntıları gidereceğini ifade etti.

Siyasi istikrarın önemine değinen Cemil Çiçek, yüzde 10 seçim barajına rağmen geçmişte siyasi istikrar sağlanamadığını ifade ederek, “Türkiye arka arkaya kalp krizleri geçirdi. Herkes bir gecede servetinin yüzde 70'ini kaybetti” dedi. Çiçek, şunları kaydetti:

“Bu Anayasa değişikliği paketi, 25 yıldır tartışılan bir konudur. Her sistemin kendine göre sağladığı faydalar var, bazı eksiklikler de olabilir. Bu düzenleme zannediyorum, yaşanabilecek başlıca sıkıntıları ortadan kaldırabilecektir. Cumhurun kendi başkanını seçmesi kadar tabii bir şey yoktur. Bunun aksini söyleyenler, halkın seçmesinden rahatsızlık duyanlar olabilir.”

Konuşmaların ardından birbirlerini kutlayan Çiçek ve Kasırga birbirlerine çiçek sundular. Cemil Çiçek, Kasırga kendisine çiçek sunarken, “Benim soyadım Çiçek ama bu çiçek benden daha canlı” diye espri yaptı.

Törenin ardından Çiçek ve Kasırga bir süre baş başa görüştü.

Daha sonra Kasırga ve bakanlık personeli, Cemil Çiçek'i alkışlarla bakanlıktan uğurladı.

Yorum

İstihbaratı verdik ABD, IŞİD’i vurmadı

İstihbaratı verdik ABD, IŞİD’i vurmadı

1

IŞİD dün Kilis’e 2 roket daha attı. Türk Silahlı Kuvvetleri, roketlerin ateşlendiği IŞİD mevzilerini tespit etti. Koordinatlar, anında İncirlik'e ak..

Rögardan fışkıran kan paniğe neden oldu

Rögardan fışkıran kan paniğe neden oldu

2

Aydın'da tıkanan bir rögardan kan fışkırması paniğe neden oldu. Olay yerinde inceleme yapan ekipler, kanın bir mezbahadan geldiği tespit etti.

AK Parti MYK toplanıyor

AK Parti MYK toplanıyor

3

Başbakan Davutoğlu'nun, bugün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesi sonrası yarın MYK toplantısının ardından basın toplantısı düzenley..

Erdoğan: Anadolu toprakları fitneyi kabul etmez

Erdoğan: Anadolu toprakları fitneyi kabul etmez

4

Cumhurbaşkanı Erdoğan, makamların hizmet etmek için araç olduğunu belirterek, "Kalbiniz millete hizmet için çalışmalıdır" dedi. Anadolu topraklarının ..

Bahçeli: MHP iktidarın destekçisidir

Bahçeli: MHP iktidarın destekçisidir

5

MHP Genel Başkanı Bahçeli, partisinin grup toplantısında hükümetin terörizmle mücadele ettiği sürece MHP'nin iktidarı destekliyeceğini söyledi. Bahçel..

Dokunulmazlık teklifi kabul

Dokunulmazlık teklifi kabul

6

Hakkında dosya bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişikliği teklifi, TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul ed..

Sınırda 6 terörist öldürüldü

Sınırda 6 terörist öldürüldü

7

Irak sınırındaki 1 askerin şehit düştüğü terörist saldırı sonrası başlatılan operasyonda şimdiye kadar 6 PKK'lı öldürüldü. Operasyonlar sürüyor.

Erdoğan ve Davutoğlu Beştepe'de görüştü

Erdoğan ve Davutoğlu Beştepe'de görüştü

8

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yaptığı görüşme sona erdi. Toplantı, 1 saat 40 dakik..

Sahte savcı 1 milyon lirayla yakalandı

Sahte savcı 1 milyon lirayla yakalandı

9

Ankara'da 72 yaşındaki Y.S.'yi telefonla arayıp, kendilerini savcı olarak tanıtan 4 dolandırıcı, yaklaşık 1 milyon lira değerindeki döviz ve ziynet eş..

Şırnak'ta 2 terörist böyle vuruldu

Şırnak'ta 2 terörist böyle vuruldu

10

Şırnak'ta terör örgütü PKK mensuplarına yönelik devam eden operasyonda 2 teröristin etkisiz hale getirilişi ile sokağa yerleştirilen patlayıcının imha..

CHP’den Kandil ağzıyla rapor!

CHP’den Kandil ağzıyla rapor!

11

CHP’li bir grup vekil Cizre’deki incelemelerinin ardından, bölgeyle ilgili skandal bir rapor hazırladı. Devletin ilçede orantısız güç kullandığı iddia..

Lice'de 2'si üst düzey 10 terörist öldürüldü

Lice'de 2'si üst düzey 10 terörist öldürüldü

12

Diyarbakır Lice kırsalındaki operasyonda Dicle ve Hani'deki karakollara bombalı araçla saldırı düzenledikleri değerlendirilen 2'si üst düzey 10'dan fa..

Doktorlardan teröristlere ilaç servisi

Doktorlardan teröristlere ilaç servisi

13

Sahte reçetelerle yurtdışından pahalı ilaç getirterek bunları Irak ve Suriye’deki terör örgütlerine pazarlayan çeteye dev operasyon geldi. 32 ilde yüz..

Cumhurbaşkanı Erdoğan tatbikatı izledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan tatbikatı izledi

14

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde bulunan Özel Kuvvetler Komutanlığını ziyaret etti. Erdoğan, 'bordo bereliler' olarak ..

Çobanlar büyük bir faciayı önledi

Çobanlar büyük bir faciayı önledi

15

Van'ın Çaldıran-Muradiye karayolunda çobanların ihbarı sayesinde faciadan dönüldü. İhbar üzerine harekete geçen PKK'lı teröristler tarafından menfeze ..

Derik'te karakola bombalı saldırı: 1 şehit

Derik'te karakola bombalı saldırı: 1 şehit

16

Mardin'in Derik ilçesinde terör örgütü PKK mensupları tarafından bombalı araçla düzenlenen saldırıda, 1 asker şehit oldu, biri ağır 9 asker ve 2 sivil..

Bordo berelilere sürpriz ziyaret

Bordo berelilere sürpriz ziyaret

17

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gölbaşı’ndaki Özel Kuvvetler Komutanlığı’nı ziyaret etti. Yetkililerden bilgi alan Erdoğan, bordo berelilerin eğitimini izledi.

AK Parti olağanüstü kongreye gidiyor

AK Parti olağanüstü kongreye gidiyor

18

AK Parti, Mayıs ayında olağanüstü kongreye gitme kararı aldı. Kongre takvimi yarın Başbakan Davutoğlu'nun katılacağı MYK toplantısında belirlenecek.

Abdullah Gül'den özür diledi

Abdullah Gül'den özür diledi

19

Eski Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Özdem Sanberk, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkında söyledikleri için özür dileyerek "Beyanım doğru bilgilere da..

PKK elebaşlarının yeri belli oldu

PKK elebaşlarının yeri belli oldu

20

Terör örgütü PKK'nın ele başlarından, 'Bahoz Erdal' kod adlı Fehman Hüseyin ve 'Sofi Nurettin' kod adlı Nurettin Halef Al Muhammed'in izi, Suriye orta..

+