POLİTİKA

Çiçek, görevini devretti

Aa Yeni Şafak
Cemil Çiçek, genel seçim nedeniyle Anayasa gereği Adalet bakanlığı görevini Fahri Kasırga'ya devretti. Çiçek'i, Adalet Bakanlığı binası girişinde Kasırga ve bakanlık personeli karşıladı. Bakanlık makamındaki devir teslim töreninde konuşan Çiçek, Anayasa'nın 114. maddesi gereği 4.5 yıllık Adalet Bakanlığı görevini dün itibariyle bıraktığını ve bu göreve Bakanlık Müsteşarı Fahri Kasırga'nın atandığını anımsattı.

Uzun süredir Bakan ve Müsteşar olarak “Türk Yargısı”na hizmet etmeye çalıştıklarını anlatan Çiçek, Kasırga'nın bakanlık görevine atanmasından dolayı memnuniyet duyduğunu söyledi.

Çiçek, Kasırga'nın Türk yargısına Başsavcı ve Müsteşar olarak önemli hizmetler yaptığını, yargının sorunlarını yakından tanıyan bir isim olduğunu ifade etti ve atamanın Türk Yargısı için bir kazanç olduğunu dile getirdi.

Bundan sonra kendisine bir görev düşmesi halinde memnuniyetle yerine getirebileceğini belirten Çiçek, Kasırga'ya bakanlık döneminde başarılar diledi.

Fahri Kasırga da Cemil Çiçek'in yargıya büyük hizmetler yaptığını, büyük projeler gerçekleştirdiğini söyledi.

“Sayın Bakanımız, bana bugüne kadarki en ağır görevi yüklüyor” diyen Kasırga, Cemil Çiçek'ten sonra bakanlık yapmanın zorluğunun farkında olduğunu söyledi.

Çiçek'in, yargıyı çok iyi noktalara taşıdığını, yargının bağımsızlığı ve saygınlığı konusunda azami hassasiyet gösterdiğini anlatan Kasırga, Çiçek'in yargı camiasının gönlünde taht kurduğunu ifade etti. Kasırga, Çiçek'in bıraktığı noktada aynı ilkelerle Türk yargısını daha ileri noktalara taşımak için çalışacağını kaydetti. Kasırga, Cemil Çiçek'ten bakanlık görevini devralmasıyla hayatındaki en müstesna günü yaşadığını söyledi.

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çiçek, Anayasa değişikliği paketiyle cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimin bir arada yapılıp yapılamayacağı yönündeki soru üzerine “Anayasa değişikliklerinin değişik aşamalardan geçtikten sonra gerçekleştiğini” söyledi.Çiçek, “Bu merhaleler içinde bazı makamların, yüce makamların yetkileri var. Bu yetkileri ne ölçüde kullanacağını bilmediğimiz için ya da hangi süre içerisinde kullanacağını bilemediğimiz için bir tarih tespit etmek benim açımdan zor olur” dedi.

Anayasa Mahkemesi'nin kararının ardından TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanı seçiminin fiilen neredeyse imkansız hale geldiğini belirten Çiçek, parlamentonun çalışabilmesi ve bazı makamlara yapılacak seçimlerin uzun süre askıda kalmaması açısından yeni bir çözüm bulunması gerektiğini kaydetti.

“TÜRKİYE, ARKA ARKAYA KALP KRİZLERİ GEÇİRDİ”

Cemil Çiçek, Anayasa değişikliği paketinin uzun yıllardır tartışma konusu olan 5 yılda bir yapılan seçimi 4 yıla indirdiğini ve Cumhurbaşkanının halk tarafından iki dönem 5'er yıllığına seçilmesini kapsadığını anımsattı.Çiçek, söz konusu değişikliğin cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde yaşanan sıkıntıları gidereceğini ifade etti.

Siyasi istikrarın önemine değinen Cemil Çiçek, yüzde 10 seçim barajına rağmen geçmişte siyasi istikrar sağlanamadığını ifade ederek, “Türkiye arka arkaya kalp krizleri geçirdi. Herkes bir gecede servetinin yüzde 70'ini kaybetti” dedi. Çiçek, şunları kaydetti:

“Bu Anayasa değişikliği paketi, 25 yıldır tartışılan bir konudur. Her sistemin kendine göre sağladığı faydalar var, bazı eksiklikler de olabilir. Bu düzenleme zannediyorum, yaşanabilecek başlıca sıkıntıları ortadan kaldırabilecektir. Cumhurun kendi başkanını seçmesi kadar tabii bir şey yoktur. Bunun aksini söyleyenler, halkın seçmesinden rahatsızlık duyanlar olabilir.”

Konuşmaların ardından birbirlerini kutlayan Çiçek ve Kasırga birbirlerine çiçek sundular. Cemil Çiçek, Kasırga kendisine çiçek sunarken, “Benim soyadım Çiçek ama bu çiçek benden daha canlı” diye espri yaptı.

Törenin ardından Çiçek ve Kasırga bir süre baş başa görüştü.

Daha sonra Kasırga ve bakanlık personeli, Cemil Çiçek'i alkışlarla bakanlıktan uğurladı.

Yorum

İstanbul'da elektrik kesintisi

İstanbul'da elektrik kesintisi

1

26 Mayıs Perşembe gününü 27 Mayıs Cuma gününe bağlayan gece saat 23.00 ile 08.00 saatleri arasında bazı ilçelerde elektrik kesintisi uygulanacak.

MHP 26 Haziran’da kurultaya gidiyor

MHP 26 Haziran’da kurultaya gidiyor

2

Yargıtay, MHP'de olağanüstü kongre tartışmalarıyla ilgili son noktayı koydu. Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, olağanüstü tüzük kongresi yapılması için çağr..

Yaralı polis Rüzgar Çetin hakkındaki şikâyetini geri çekti

Yaralı polis Rüzgar Çetin hakkındaki şikâyetini geri çekti

3

Rüzgar Çetin'in tutuklanmasına neden olan, bir polis memurunun şehit düştüğü trafik kazasına ilişkin davada ilginç bir gelişme yaşandı. Yaralı polis, ..

PKK'lıların kaldığı koğuşta korkunç olay

PKK'lıların kaldığı koğuşta korkunç olay

4

İzmir'deki bir cezaevinde PKK'lıların kaldığı koğuşta, bir mahkum diğerinin üzerine kaynar su döktü.

FETÖ'de 48 kişi adliyeye sevk edildi

FETÖ'de 48 kişi adliyeye sevk edildi

5

Yalova ve Kahramanmaraş'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan 48 kişi adl..

PKK'nın katlettiği köylülerden geriye düğün görüntüleri kaldı

PKK'nın katlettiği köylülerden geriye düğün görüntüleri kaldı

6

Diyarbakır'ın Dürümlü mezrasında terör örgütü PKK'nın son sivil katliamında hayatını kaybedenlerden geriye, bir ay önce bir akrabalarının düğününde çe..

25 askerin şehit olduğu bölge temizlenecek

25 askerin şehit olduğu bölge temizlenecek

7

2012 yılında 25 askerin şehit olduğu Afyon'daki 41. Mühimmat Bölük Komutanlığı'nın, yaz aylarında çıkabilecek ot yangınlarına karşı temizlenmesi taleb..

Cilo buzulları yok oluyor

Cilo buzulları yok oluyor

8

Hakkari'nin Cilo Dağı'ndaki buzulların yüzde 47'si, küresel ısınma nedeniyle eridi. 31 yıl önce 530 hektarı kaplayan buzullar, 2015'te 280 hektara düş..

Erdoğan’a genç başdanışman

Erdoğan’a genç başdanışman

9

AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları eski Başkanı Zafer Çubukcu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni başdanışmanı oldu. Erdoğan, son olarak Meclis'teki kom..

65. Hükümet'in sözcüsü Numan Kurtulmuş oldu

65. Hükümet'in sözcüsü Numan Kurtulmuş oldu

10

65. Hükümet Başbakan Yardımcılarının görev dağılımı belli oldu. Açıklamayı yapan Numan Kurtulmuş, Hükümet Sözcüsü olarak görevini sürdüreceğini bildir..

Kurultay tarihini Bahçeli açıkladı

Kurultay tarihini Bahçeli açıkladı

11

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli "Partimiz, 10 Temmuz 2016 Pazar günü Ankara Arena Spor Salonu'nda seçimli Olağanüstü Büyük Kurultayı millet ve tarih ..

Nabi Avcı'dan öğretmenlere veda mesajı

Nabi Avcı'dan öğretmenlere veda mesajı

12

Milli Eğitim Bakanı olarak yaklaşık 3,5 yıldır görev yapan Nabi Avcı dün açıklanan yeni kabine ile Milli Eğitim Bakanlığı görevini İsmet Yılmaz'a devr..

MHP'de sürpriz başkan adayı

MHP'de sürpriz başkan adayı

13

21. Dönem MHP Eskişehir Milletvekili ve MHP eski Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Servet Sazak, Genel Başkanlık koltuğuna aday olduğunu açıkladı.

Tunceli'de özel güvenlik kararı

Tunceli'de özel güvenlik kararı

14

Tunceli Valiliği, merkez, Ovacık ve Nazımiye ilçe sınırları içerisindeki 11 ayrı bölgenin 26 Mayıs ile 9 Haziran 2016 tarihleri arasında özel güvenlik..

Bakan bile ararsa açma

Bakan bile ararsa açma

15

1 Ocak 2014’te Hatay Kırıkhan’da MİT’e ait yardım TIR’larını aratmak istemeyen dönemin Kırıkhan İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Kubilay Ayvaz, dönemin ..

Down sendromlu Yasemin'in hayali gerçek oldu

Down sendromlu Yasemin'in hayali gerçek oldu

16

Manisa'nın Soma İlçesi'nde yaşayan down sendromlu 28 yaşındaki Yasemin Erarslan'ın uzun süredir hayalini kurduğu düğünü gerçek oldu. Erarslan'ın hayal..

Kılıçdaroğlu'nun tavsiyesi HDP'yi harekete geçirdi

Kılıçdaroğlu'nun tavsiyesi HDP'yi harekete geçirdi

17

Dokunulmazlık sürecinde HDP'lilere bireysel başvuru tavsiyesinde bulunan Kılıçdaroğlu'na HDP'den olumlu yanıt geldi.

AK Parti'nin üç ayaklı şifresi

AK Parti'nin üç ayaklı şifresi

18

Türk siyaseti AK Parti'de yaşanan bayrak değişimiyle tarihi günlere tanıklık etti. 2. Olağanüstü Kongre'de MKYK listesinde yaşanan değişim Bakanlar Ku..

O terörist ailesiyle görüştürüldü

O terörist ailesiyle görüştürüldü

19

Mardin'in Nusaybin ilçesindeki operasyonlar sırasındaki aramalarda ailesine vasiyet niteliğinde yazdığı mektubu bulunan Z.K. isimli PKK'lı kadın terör..

Seçilme yaşı 18’e düşecek

Seçilme yaşı 18’e düşecek

20

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, 65. hükümet programını TBMM Genel Kurulu'nda sundu. 65. Hükümet programı “Yeni Anayasa ve Sistem, ..

+