POLİTİKA

Çiftçinin destekleme ödemeleri bitirilecek

Tarım sektörünün üretim değerinin 23 milyar dolardan 57 milyar dolara çıktığını söyleyen Tarım Bakanı Eker, haziran ayına kadar destekleme ödemelerinin yüzde 92,4'ünü ödeyeceklerini bildirdi

Aa Yeni Şafak
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Türk tarım sektörünün üretim değerinin 23 milyar dolardan 57 milyar dolara çıktığını belirtti. Bakan Eker, tarıma stratejik bakış açısıyla yaklaştıklarını söyledi.

İZMİR HAMLE YAPMALI

Bakan Eker, İzmir'in 115 ürünün yetiştiği bir il olduğunu belirterek, şöyle dedi: '21. yüzyılda İzmir'in hem tarım hem üretici açısından hamle yapması gerekli. İzmir birikimi, altyapısı, çiftçi bilinç düzeyiyle bunu geliştirmeye müsait. İzmir 115 ürünün yetiştiği bir il. Bunların işlenmesi için sanayi ve bunu yurt dışına taşıyacak ihracatçı lazım. İzmir'in bir hafıza silkinmesi yaşayıp, bunu harekete geçirmesi çok önemli.'

YÜZDE 92,4'Ü ÖDENMİŞ OLACAK

Bu sene ilk defa Ocak ayında, hangi ayda, ne kadar destekleme ödemesi yapacaklarını ilan ettikleri ifade eden Eker, şöyle konuştu: 'Her ay için ne ödeyeceğimizi önceden ilan ettik. Mart ayında 1 milyar 250 milyon lira, Nisan ayında 900 milyon lira. Bu şekilde Haziran ayına kadar yıl içi desteklerimizin yüzde 92,4'ünü ödemiş olacağız.Yani, hasada kadar olan yılın ilk altı ayında 5 milyar 600 milyon liralık destekleme ödemesinin, 5 milyar 200 milyon lirasını ödemiş oluyoruz. Mart ayı ödemelerini de ayın 20'si ile 25'i arasında ödeyeceğiz.'

Tarım ekonomimiz dünyada 8. sırada

Eker, göreve geldiklerinde tarımsal destekleme miktarının 1 milyar 860 milyon lira olduğunu, bunun 1 milyar 550 milyonunun doğrudan gelir desteğini kapsadığını kaydetti. Tarımın gelişmesine katkı sağlamayan doğrudan gelir desteğini kaldırdıklarını ifade eden Bakan Eker, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Destekleme politikasını toptan değiştirdik ve 3 kat artırdık. 2010 yılında hayvancılığa 1 milyar 250 milyon lira destek verdik. Organik tarıma ve iyi tarım uygulamalarına geçişi destekledik. Türk tarım sektörünün üretim değeri 23 milyardan 57 milyar dolara çıktı. Türkiye bugün dünyada 8. büyük tarımsal ekonomiye sahip.'

Yorum

Etik istifa

Etik istifa

1

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın ablası Ayşe Hilal Sayan Koytak müsteşar yardımcılığı görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Yenikapı'da tarihi Fetih şöleni

Yenikapı'da tarihi Fetih şöleni

2

İstanbul'un fethinin 563'üncü yılı için Yenikapı Miting Alanı'na vatandaşlar akın etti. Dün son provaların yapıldığı alanda bugün Cumhurbaşkanı Erdoğa..

Meteorolojiden bazı illere sağanak uyarısı

Meteorolojiden bazı illere sağanak uyarısı

3

Meteorolojiden yapılan son değerlendirmelere göre; Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ..

Yüksekova'da sokağa çıkma yasağına düzenleme

Yüksekova'da sokağa çıkma yasağına düzenleme

4

Terör operasyonlarının sürdüğü Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde sokağa çıkma yasağına kısmi düzenleme getirildi. Buna göre, ilçede yasak yarın sabah 06..

Erdoğan'dan çağrı: PKK'nın kucağından sıyrılın

Erdoğan'dan çağrı: PKK'nın kucağından sıyrılın

5

Diyarbakır'da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölge halkının terör örgütü PKK ile uzantısı gibi çalışan parti ve derneklerin gerçek yüzünü gördüğünü vu..

'Sivilim' diyen teröristi eski görüntüleri ele verdi

'Sivilim' diyen teröristi eski görüntüleri ele verdi

6

Nusaybin'de önceki gün teslim olan ve "sivil olduğunu, eylemlere katılmadığını" iddia eden Erkan Benli'nin, gençlere, terör örgütüne üye olmaları için..

PKK'nın sözde sorumlusu öldürüldü

PKK'nın sözde sorumlusu öldürüldü

7

Terör örgütü PKK mensuplarına yönelik Şırnak'ta sürdürülen operasyon tamamlanma aşamasına gelirken, dar bir alanda çembere alınan teröristlerle güvenl..

Devlet Bahçeli'den Yargıtay Başkanı'na yanıt

Devlet Bahçeli'den Yargıtay Başkanı'na yanıt

8

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Yargıtay’ın MHP Kurultayı kararıyla ilgili, "Yargıtay kararı sübjektif esaslara, tek yanlı ve bulanık bir bakış açıs..

'Gönülleri fethedelim'

'Gönülleri fethedelim'

9

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'un fethinin 563'üncü yılı için Yenikapı Miting Alanı'nda bir araya gelen vatandaşlara hitap etti. Gönüllerin fethine i..

Bizi bırakıp kaçtılar

Bizi bırakıp kaçtılar

10

Terör örgütünde başlayan büyük çözülme hız kazandı. Sadece 3 günde Mardin’de 76 terörist teslim oldu. Nusaybin’de güvenlik güçlerine sığınan PKK’lılar..

Suriye'den Gaziantep'e roket atıldı

Suriye'den Gaziantep'e roket atıldı

11

Suriye'den atılan 2 roketatar mermisinden biri Gaziantep Havalimanı Lojmanlarının bahçesine, diğeri ise boş araziye düştü. Korku ve paniğe neden olan ..

Ünlü iş adamı Tarık Almış vefat etti

Ünlü iş adamı Tarık Almış vefat etti

12

İzmir'de, hayırsever iş adamı Tarık Almış, 80 yaşında hayatını kaybetti.

İstanbul'da yolcu pilotla tartıştı

İstanbul'da yolcu pilotla tartıştı

13

Libya Havayolları'na ait İstanbul-Trablus seferini yapmaya hazırlanan tarifeli uçak, bir yolcunun pilotlarla tartışması nedeniyle 5 saat gecikmeli har..

Şırnak'ta PKK'ya ağır darbe

Şırnak'ta PKK'ya ağır darbe

14

Şırnak'ta bölücü terör örgütüne yönelik operasyonda çok sayıda silah, mühimmat ve tıbbi malzeme ele geçirildi.​ Operasyonda dün çok sayıda silah, mühi..

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tanışık Köyü'nü ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tanışık Köyü'nü ziyaret etti

15

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, 16 köylünün hayatını kaybettiği Tanışık köyünü ziyaret ederek, ölenlerin yakınlarına b..

Mavi Marmara için yürüdüler

Mavi Marmara için yürüdüler

16

Gazze'ye insani yardım malzemesi götüren Mavi Marmara Gemisi'ne yönelik 2010 yılında gerçekleştirilen saldırının altıncı yıl dönümü, Beyoğlu'nda binle..

Bölgeye 2 bin kişilik JÖH

Bölgeye 2 bin kişilik JÖH

17

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, Doğu ve Güneydoğu'daki operasyonlara takviye güç olarak İzmir Foça'da eğitim alan 2 bin kişilik Jandarm..

Mardin ve Şırnak'ta 21 terörist öldürüldü

Mardin ve Şırnak'ta 21 terörist öldürüldü

18

Mardin ve Şırnak'ta 21 terörist etkisiz hale getirildi, 12 terörist teslim oldu. Operasyon bölgesinden kaçmaya çalışan teröristler tarafından iki bina..

Emirler  şifreli gelirdi

Emirler şifreli gelirdi

19

Polisin yaptığı operasyonda kendini patlatarak öldüren IŞİD’li canlı bomba Yunus Durmaz’ın kardeşi Hacı Ali Durmaz, sorguda ilginç bilgiler verdi. ‘Ga..

Alkışları hazmedemedi

Alkışları hazmedemedi

20

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Kırşehir'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasını alkışlayan yüksek yargı mensuplarını hedef alarak, "O Yargıtay Başkan..

+