Doğalgaz sayacı sökmeye son

Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş Genel Müdürlüğü, mekanik sayaç kullanan abonelerin 'doğalgaz borçlarından' dolayı sayaçlarının sökülmesi uygulamasına son verdi.

Aa 00:00 Ağustos 05, 2009 Yeni Şafak

Doğalgaz sayacı sökmeye son

Fotoğraf: Yeni Şafak

Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş Genel Müdür Vekili Harun Gündüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğalgaz abonelerinin, 'elektronik' ve 'mekanik' olmak üzere 2 tip sayaç kullandıklarını belirtti. 

Elektronik sayaç kullanan abone sayısının 1 milyon olduğunu ifade eden Gündüz, 145 bin adet de mekanik sayaçlı abone bulunduğunu bildirdi.

Borçlu aboneleri ödemelerini yapmaları konusunda uyardıklarını ifade eden Gündüz, şunları kaydetti:

'Artık borcundan dolayı abonelerin doğalgaz sayacını sökmeyeceğiz. Bunun yerine sayaca kilit ve mühür takılacak. Doğalgaz vanalarına 1 haftadır gaz kesme aparatı takılarak, borçlu abonenin tüketimini engelliyoruz. Aparatın üzerinde, 'Gazınız Başkentgaz tarafından kapatılmıştır, izinsiz açılması halinde hakkınızda yasal işlem yapılacaktır' yazısı ile sayacın seri numarasının belirtildiği bilgilendirme etiketi bulunuyor. Bu kilidin uyum sağlamadığı hava gazı döneminden kalma vanalara ise mühür takılıyor.'

Uygulamanın avantajları olduğunu ifade eden Gündüz, yeni uygulamanın, hem aboneye hem şirkete kolaylıklar getirdiklerini söyledi.

Sayacı sökülen abonenin, geçmiş dönemde yeniden abone olmak zorunda olduğunu anımsatan Gündüz, şimdi borç ödendiğinde buna gerek kalmadan aboneliğin devam edeceğini belirtti.

Sayacı sökülen abonenin, komşularına karşı utanç ve eziklik yaşadığını ifade eden Gündüz, yeni uygulamayla bunun önüne geçileceğini de kaydetti.

Sayaç sökülme işlemi sırasında tesisatın zarar görme olasılığı olduğuna da dikkati çeken Gündüz, sökülen yerden gaz kaçağı meydana gelebildiğini söyledi.

Sökme-takma işlemlerinin, ekiplerin hem zamanını aldığını hem de zahmetli olduğunu belirten Gündüz, ' Şimdi tesisatla hiç oynanmadan kilit veya mühür takılıp çıkılıyor, abone borcunu ödediğinde de sayaç hemen açılıyor' dedi.

Gündüz, sayacın sökülmesi sırasında aboneler ile kurum elemanları arasında tartışmalar yaşandığını yeni uygulamanın bu olumsuzlukların da önüne geçeceğini kaydetti.

  Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Şafak Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

  Doğalgaz sayacı sökmeye son

  Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş Genel Müdürlüğü, mekanik sayaç kullanan abonelerin 'doğalgaz borçlarından' dolayı sayaçlarının sökülmesi uygulamasına son verdi. Doğalgaz sayacı sökmeye son
  Yayın hayatına başladığımız ilk günden itibaren ülkemizde demokrasinin tüm kurumları ile yerleşmesi, milli irade ve değerlerimizin hakim olması için tüm gücümüzle çalıştık. Bu ülkenin geleceğinin derin sularda boğulup gitmemesi için çaba sarf ettik. Fırtınalı günlerde sığınılacak bir liman olduk. Bugüne kadar ülkemize yapmış olduğumuz katkıyı bundan sonra da okurlarımızın desteği ile sürdürmeye devam edeceğiz. Her gün Yeni Şafak’la yeni bir umut olacak.

  SON DAKİKA

  #title#