Erken ödeme mağduru bu kararla kurtulacak

Ankara 7. Tüketici Mahkemesi, kişiden “erken ödeme ücreti” ve “ödeme planı değişikliği” adı altında para alınmasını haksız buldu. Bunun üzerine tüketici temsilcileri alınan kararın ibretlik olduğunu söyleyerek, hakkını arayan tüketicilerin, başvuru dosyalarına bu konudaki Yargıtay kararını da eklemeleri önerisinde bulundular

Derya Coşkun 00:00 Ocak 28, 2012 Yeni Şafak

Erken ödeme mağduru bu kararla kurtulacak

Fotoğraf: Yeni Şafak

Tüketici kanununun sağladığı en önemli haklardan biri bilgilendirme ve aydınlatılma hakkı olmasına rağmen, bankaların kredi verirken 'tek taraflı' kararları vatandaşın mağduriyetine zemin hazırlıyor. Bankadan aylık faizi 1,28'den konut kredisi alan bir kişi, faiz oranları düşünce borcunu yeniden yapılandırmak için başvurdu. Banka, bunun karşılığında, “yüzde 2 erken ödeme ücreti” ile “ödeme planı değişikliği” adı altında 1930 lira tahsil etmesi üzerine, Ankara 7. Tüketici Mahkemesi, kişiden “erken ödeme ücreti” ve “ödeme planı değişikliği” adı altında para alınmasını haksız buldu.

TÜKETİCİYE HAKSIZ ŞART SUNULUYOR

Tüketici Hakları Merkezi (TÜMER) Genel Başkanı Faruk Hançer, bankaların taksitlendirme karşılığında aldıkları faize dikkat çekti. Mortgage sistemini oturtmak için faiz oranının sabit olarak belirlenmesi halinde konut finansman kurulunun erken ödeme ücreti talep edebileceğini söyleyen Hançer, "Ancak bu erken ödeme halinde gereken indirimi yapma zorunluluğu olan maddeyle çelişiyor" dedi. Serbest piyasa ekonomisinde her şeyin meşru kabul edildiğini ancak bu durumun bankacılıkta tüketiciye sunulmuş haksız şart olduğuna işaret etti.

FAİZ SABİT İSE ALINABİLİR

Konuya dair 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'a göre, faiz oranının sabit olarak belirlenmesi halinde bir veya birden fazla ödemenin vadesinden önce yapılması halinde konut finansman kurulunun erken ödeme ücreti talep edebileceği, bunun yüzde 2 oranını geçemeyeceği biliniyor. Ancak, bankanın bu oranı azami miktarda kullanabilmesi için gerekçesini tüketiciye bildirmesi de zorunlu. Bu yüzden, alınan ücret ve yapılan işlem piyasada bankaların faiz oranında kendiliğinden ve talep üzerine yaptıkları indirimler şeklinde açıklanabiliyor. Tüketiciler Birliği Onur Kurulu Başkanı Aydın Ağaoğlu "Hak arayan tüketicilerin, başvuru dosyalarına bu konudaki Yargıtay kararını da eklemelerinde yarar var" diye konuştu.

Faiz indirimi yapılması lazım

Tüketiciler Birliği Onur Kurulu Başkanı Aydın Ağaoğlu, "Erken ödeme durumunda bankanın krediye uygulanmakta olan oranda faiz indirimi yapması gerekmekte, kredinin erken kapatılması durumundaysa kalan bakiye borçtan faiz indirimi yapılarak, kalan borç tutarına yüzde 2 erken kapama ücreti alınabilir. Ancak faizler düştüğünde daha düşük faizle başka bankaya yönelen müşteriyi kaybetmek istemeyen bankalar, kendi inisiyatifleri ile krediyi yeniden yapılandırdıklarında bu erken kapama bedelini almamaları gerekir" ifadelerini kullandı.

  Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Şafak Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

  Erken ödeme mağduru bu kararla kurtulacak

  Ankara 7. Tüketici Mahkemesi, kişiden “erken ödeme ücreti” ve “ödeme planı değişikliği” adı altında para alınmasını haksız buldu. Bunun üzerine tüketici temsilcileri alınan kararın ibretlik olduğunu söyleyerek, hakkını arayan tüketicilerin, başvuru dosyalarına bu konudaki Yargıtay kararını da eklemeleri önerisinde bulundular Erken ödeme mağduru bu kararla kurtulacak
  Yayın hayatına başladığımız ilk günden itibaren ülkemizde demokrasinin tüm kurumları ile yerleşmesi, milli irade ve değerlerimizin hakim olması için tüm gücümüzle çalıştık. Bu ülkenin geleceğinin derin sularda boğulup gitmemesi için çaba sarf ettik. Fırtınalı günlerde sığınılacak bir liman olduk. Bugüne kadar ülkemize yapmış olduğumuz katkıyı bundan sonra da okurlarımızın desteği ile sürdürmeye devam edeceğiz. Her gün Yeni Şafak’la yeni bir umut olacak.

  SON DAKİKA

  #title#