POLİTİKA

Erken ödeme mağduru bu kararla kurtulacak

Ankara 7. Tüketici Mahkemesi, kişiden “erken ödeme ücreti” ve “ödeme planı değişikliği” adı altında para alınmasını haksız buldu. Bunun üzerine tüketici temsilcileri alınan kararın ibretlik olduğunu söyleyerek, hakkını arayan tüketicilerin, başvuru dosyalarına bu konudaki Yargıtay kararını da eklemeleri önerisinde bulundular

Derya Coşkun Yeni Şafak

Tüketici kanununun sağladığı en önemli haklardan biri bilgilendirme ve aydınlatılma hakkı olmasına rağmen, bankaların kredi verirken 'tek taraflı' kararları vatandaşın mağduriyetine zemin hazırlıyor. Bankadan aylık faizi 1,28'den konut kredisi alan bir kişi, faiz oranları düşünce borcunu yeniden yapılandırmak için başvurdu. Banka, bunun karşılığında, “yüzde 2 erken ödeme ücreti” ile “ödeme planı değişikliği” adı altında 1930 lira tahsil etmesi üzerine, Ankara 7. Tüketici Mahkemesi, kişiden “erken ödeme ücreti” ve “ödeme planı değişikliği” adı altında para alınmasını haksız buldu.

TÜKETİCİYE HAKSIZ ŞART SUNULUYOR

Tüketici Hakları Merkezi (TÜMER) Genel Başkanı Faruk Hançer, bankaların taksitlendirme karşılığında aldıkları faize dikkat çekti. Mortgage sistemini oturtmak için faiz oranının sabit olarak belirlenmesi halinde konut finansman kurulunun erken ödeme ücreti talep edebileceğini söyleyen Hançer, "Ancak bu erken ödeme halinde gereken indirimi yapma zorunluluğu olan maddeyle çelişiyor" dedi. Serbest piyasa ekonomisinde her şeyin meşru kabul edildiğini ancak bu durumun bankacılıkta tüketiciye sunulmuş haksız şart olduğuna işaret etti.

FAİZ SABİT İSE ALINABİLİR

Konuya dair 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'a göre, faiz oranının sabit olarak belirlenmesi halinde bir veya birden fazla ödemenin vadesinden önce yapılması halinde konut finansman kurulunun erken ödeme ücreti talep edebileceği, bunun yüzde 2 oranını geçemeyeceği biliniyor. Ancak, bankanın bu oranı azami miktarda kullanabilmesi için gerekçesini tüketiciye bildirmesi de zorunlu. Bu yüzden, alınan ücret ve yapılan işlem piyasada bankaların faiz oranında kendiliğinden ve talep üzerine yaptıkları indirimler şeklinde açıklanabiliyor. Tüketiciler Birliği Onur Kurulu Başkanı Aydın Ağaoğlu "Hak arayan tüketicilerin, başvuru dosyalarına bu konudaki Yargıtay kararını da eklemelerinde yarar var" diye konuştu.

Faiz indirimi yapılması lazım

Tüketiciler Birliği Onur Kurulu Başkanı Aydın Ağaoğlu, "Erken ödeme durumunda bankanın krediye uygulanmakta olan oranda faiz indirimi yapması gerekmekte, kredinin erken kapatılması durumundaysa kalan bakiye borçtan faiz indirimi yapılarak, kalan borç tutarına yüzde 2 erken kapama ücreti alınabilir. Ancak faizler düştüğünde daha düşük faizle başka bankaya yönelen müşteriyi kaybetmek istemeyen bankalar, kendi inisiyatifleri ile krediyi yeniden yapılandırdıklarında bu erken kapama bedelini almamaları gerekir" ifadelerini kullandı.

Yorum

16 terörist öldürüldü 25 terörist teslim oldu

16 terörist öldürüldü 25 terörist teslim oldu

1

Genelkurmay Başkanlığı dünkü operasyonlarda, Mardin'in Nusaybin'de 3, Şırnak'ta 4, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 3, Erzincan'in Kemah ilçesinde 3, S..

"AB yegane seçenek değil"

"AB yegane seçenek değil"

2

Volkan Bozkır'dan görevi devralan AB Bakanı Ömer Çelik, Türkiye'nin AB ile ilişkilerinin çok önemli olduğunu ancak yegane seçenek de olmadığını belirt..

Kurultay tarihini Bahçeli açıkladı

Kurultay tarihini Bahçeli açıkladı

3

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli "Partimiz, 10 Temmuz 2016 Pazar günü Ankara Arena Spor Salonu'nda seçimli Olağanüstü Büyük Kurultayı millet ve tarih ..

MHP'li muhaliflerden '10 Temmuz' tepkisi

MHP'li muhaliflerden '10 Temmuz' tepkisi

4

MHP'li muhalifler, genel merkezin 10 Temmuz'da olağanüstü kurultayı toplama yetkisi bulunmadığını belirterek, "Yetki Çağrı Heyeti'nde" görüşünü savund..

Suriye sınırına obüs sevkiyatı yapıldı

Suriye sınırına obüs sevkiyatı yapıldı

5

Tekirdağ'dan demiryolu ile sevk edilen 16 Fırtına obüsü ile zırhlı araç, Gaziantep'in Suriye sınırındaki İslahiye ilçesine ulaştı.

AK Parti'nin üç ayaklı şifresi

AK Parti'nin üç ayaklı şifresi

6

Türk siyaseti AK Parti'de yaşanan bayrak değişimiyle tarihi günlere tanıklık etti. 2. Olağanüstü Kongre'de MKYK listesinde yaşanan değişim Bakanlar Ku..

Bakan bile ararsa açma

Bakan bile ararsa açma

7

1 Ocak 2014’te Hatay Kırıkhan’da MİT’e ait yardım TIR’larını aratmak istemeyen dönemin Kırıkhan İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Kubilay Ayvaz, dönemin ..

AK Parti MYK'sında Cumhuriyet tarihinde bir ilk

AK Parti MYK'sında Cumhuriyet tarihinde bir ilk

8

AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım'ın dün açıkladığı Merkez Yürütme Kurulu'nda 3 kadın milletvekili yer aldı. Ar-Ge Başkanlığına İzmir Milletvekil..

İstanbul'da silahlı saldırı: 3 yaralı

İstanbul'da silahlı saldırı: 3 yaralı

9

Maltepe'de, motosikletli iki kişi, aralarında husumet bulunan şahısların oturduğu kafeye ateş açtı. Saldırıda 3 kişinin yaralandığı öğrenildi.

Kara haber

Kara haber

10

Van Çaldıran’da yol kapatıp araç yakan PKK’lılara müdahale için bölgeye giden askerlere pusu kuruldu. Zırhlı araçların geçişi sırasında yola döşedikle..

Günlüğü bulunan kadın terörist teslim oldu

Günlüğü bulunan kadın terörist teslim oldu

11

Mardin'in Nusaybin ilçesinde teslim olan PKK'lı 25 terörist sağlık kontrolünden geçirildi. Teslim olan teröristler arasında bir süre önce vasiyetini y..

Avrupa’ya rest

Avrupa’ya rest

12

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi'nin kapanışında BM Genel Sekreteri Ban ki-Moon ile Har..

Yaralı polis Rüzgar Çetin hakkındaki şikâyetini geri çekti

Yaralı polis Rüzgar Çetin hakkındaki şikâyetini geri çekti

13

Rüzgar Çetin'in tutuklanmasına neden olan, bir polis memurunun şehit düştüğü trafik kazasına ilişkin davada ilginç bir gelişme yaşandı. Yaralı polis, ..

Tunceli'de özel güvenlik kararı

Tunceli'de özel güvenlik kararı

14

Tunceli Valiliği, merkez, Ovacık ve Nazımiye ilçe sınırları içerisindeki 11 ayrı bölgenin 26 Mayıs ile 9 Haziran 2016 tarihleri arasında özel güvenlik..

PKK'lıların kaldığı koğuşta korkunç olay

PKK'lıların kaldığı koğuşta korkunç olay

15

İzmir'deki bir cezaevinde PKK'lıların kaldığı koğuşta, bir mahkum diğerinin üzerine kaynar su döktü.

KOSGEB’e FETÖ baskını

KOSGEB’e FETÖ baskını

16

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ’nün KOSGEB’de yaptığı usulsüzlüklerle ilgili düğmeye bastı. Daire Başkanı ve KOBİ uzmanlarının da aralarında bulu..

Bingöl'de deprem

Bingöl'de deprem

17

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde bugün saat 14.40'da Richter ölçeğine göre 4.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Dürümlü'de Cumhurbaşkanı Erdoğan hazırlığı

Dürümlü'de Cumhurbaşkanı Erdoğan hazırlığı

18

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın 28 Mayıs günü Diyarbakır'da yapmaları beklenen ziyaret sırasında PKK'lıların bomba y..

Mardin'de 13 mahallede sokağa çıkma yasağı

Mardin'de 13 mahallede sokağa çıkma yasağı

19

Mardin'in Ömerli, Midyat ve Nusaybin ilçelerinin kırsalında yer alan 13 mahallede sokağa çıkma yasağı ilan edildi​.​ Yasağın saat 10'dan itibaren geçe..

Nusaybin'de 25 terörist böyle teslim oldu

Nusaybin'de 25 terörist böyle teslim oldu

20

Mardin'in Nusaybin ilçesinde teröristler tarafından kazılan bomba tuzaklı hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması ve ilçedeki PKK'lıların e..

+