POLİTİKA

Erken ödeme mağduru bu kararla kurtulacak

Ankara 7. Tüketici Mahkemesi, kişiden “erken ödeme ücreti” ve “ödeme planı değişikliği” adı altında para alınmasını haksız buldu. Bunun üzerine tüketici temsilcileri alınan kararın ibretlik olduğunu söyleyerek, hakkını arayan tüketicilerin, başvuru dosyalarına bu konudaki Yargıtay kararını da eklemeleri önerisinde bulundular

Derya Coşkun Yeni Şafak

Tüketici kanununun sağladığı en önemli haklardan biri bilgilendirme ve aydınlatılma hakkı olmasına rağmen, bankaların kredi verirken 'tek taraflı' kararları vatandaşın mağduriyetine zemin hazırlıyor. Bankadan aylık faizi 1,28'den konut kredisi alan bir kişi, faiz oranları düşünce borcunu yeniden yapılandırmak için başvurdu. Banka, bunun karşılığında, “yüzde 2 erken ödeme ücreti” ile “ödeme planı değişikliği” adı altında 1930 lira tahsil etmesi üzerine, Ankara 7. Tüketici Mahkemesi, kişiden “erken ödeme ücreti” ve “ödeme planı değişikliği” adı altında para alınmasını haksız buldu.

TÜKETİCİYE HAKSIZ ŞART SUNULUYOR

Tüketici Hakları Merkezi (TÜMER) Genel Başkanı Faruk Hançer, bankaların taksitlendirme karşılığında aldıkları faize dikkat çekti. Mortgage sistemini oturtmak için faiz oranının sabit olarak belirlenmesi halinde konut finansman kurulunun erken ödeme ücreti talep edebileceğini söyleyen Hançer, "Ancak bu erken ödeme halinde gereken indirimi yapma zorunluluğu olan maddeyle çelişiyor" dedi. Serbest piyasa ekonomisinde her şeyin meşru kabul edildiğini ancak bu durumun bankacılıkta tüketiciye sunulmuş haksız şart olduğuna işaret etti.

FAİZ SABİT İSE ALINABİLİR

Konuya dair 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'a göre, faiz oranının sabit olarak belirlenmesi halinde bir veya birden fazla ödemenin vadesinden önce yapılması halinde konut finansman kurulunun erken ödeme ücreti talep edebileceği, bunun yüzde 2 oranını geçemeyeceği biliniyor. Ancak, bankanın bu oranı azami miktarda kullanabilmesi için gerekçesini tüketiciye bildirmesi de zorunlu. Bu yüzden, alınan ücret ve yapılan işlem piyasada bankaların faiz oranında kendiliğinden ve talep üzerine yaptıkları indirimler şeklinde açıklanabiliyor. Tüketiciler Birliği Onur Kurulu Başkanı Aydın Ağaoğlu "Hak arayan tüketicilerin, başvuru dosyalarına bu konudaki Yargıtay kararını da eklemelerinde yarar var" diye konuştu.

Faiz indirimi yapılması lazım

Tüketiciler Birliği Onur Kurulu Başkanı Aydın Ağaoğlu, "Erken ödeme durumunda bankanın krediye uygulanmakta olan oranda faiz indirimi yapması gerekmekte, kredinin erken kapatılması durumundaysa kalan bakiye borçtan faiz indirimi yapılarak, kalan borç tutarına yüzde 2 erken kapama ücreti alınabilir. Ancak faizler düştüğünde daha düşük faizle başka bankaya yönelen müşteriyi kaybetmek istemeyen bankalar, kendi inisiyatifleri ile krediyi yeniden yapılandırdıklarında bu erken kapama bedelini almamaları gerekir" ifadelerini kullandı.

Yorum

Başbakan Davutoğlu: Sanal şarlatanlara izin vermeyeceğiz

Başbakan Davutoğlu: Sanal şarlatanlara izin vermeyeceğiz

1

Başbakan Davutoğlu, sanal şarlatan ve müfterilerin ayak oyunlarına izin vermeyeceklerini vurgulayarak "Bugün herkes imtihandadır. Kim ne fitne yaparsa..

Van'da hain saldırı son anda önlendi

Van'da hain saldırı son anda önlendi

2

Van'ın Çaldıran ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarınca yoldaki menfeze yerleştirilen 600 kiloluk bomba, bölgedeki çobanlar tarafından fark edildi. E..

Bahçeli: MHP iktidarın destekçisidir

Bahçeli: MHP iktidarın destekçisidir

3

MHP Genel Başkanı Bahçeli, partisinin grup toplantısında hükümetin terörizmle mücadele ettiği sürece MHP'nin iktidarı destekliyeceğini söyledi. Bahçel..

Davutoğlu: Gerekirse Suriye’de kara gücü kullanırız

Davutoğlu: Gerekirse Suriye’de kara gücü kullanırız

4

Başbakan Davutoğlu, Türkiye'nin uluslararası mutâbakatı tercih etse de, gerekirse tek başına Suriye'ye kara gücü gönderebileceğini belirtti. "Gerek ne..

Sınırda 6 terörist öldürüldü

Sınırda 6 terörist öldürüldü

5

Irak sınırındaki 1 askerin şehit düştüğü terörist saldırı sonrası başlatılan operasyonda şimdiye kadar 6 PKK'lı öldürüldü. Operasyonlar sürüyor.

AK Parti kongreye gidiyor

AK Parti kongreye gidiyor

6

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu'nun merakla beklenen görüşmesi dün gerçekleşti. 1 saat 40 dakika süren görüşmenin ardından AK Parti'de o..

AB vize kararını bugün açıklıyor

AB vize kararını bugün açıklıyor

7

AB Komisyonu’nun bugün Türk vatandaşlarına vizelerin kaldırılmasını öngören tavsiye kararını alması bekleniyor. Komisyonun kararı, AP ve AB Konseyi’ni..

Varto'da çatışma: 1 şehit

Varto'da çatışma: 1 şehit

8

Muş'un Varto ilçesi kırsalında terör örgütü PKK'ya yönelik yürüten operasyonda çatışma çıktı. Çatışmada yaralanan 2 askeriden biri kaldırıldığı hastan..

Kilis'e yine roket mermisi atıldı

Kilis'e yine roket mermisi atıldı

9

Suriye tarafından atılan 2 roket mermisi Kilis kent merkezindeki boş araziye düştü. Kimsenin yaralanmadığı patlama bölgesine itfaiye ve polis ekipleri..

Yüksekova'daki güvenlik güçlerinden Miraç duası

Yüksekova'daki güvenlik güçlerinden Miraç duası

10

Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki terör operasyonuna katılan güvenlik güçleri, namaz kılıp dua ederek, Miraç Kandili'ni idrak etti.

Şehit ol ama subay olma

Şehit ol ama subay olma

11

Ankara Beytepe Jandarma Eğitim Komutanlığı’nda astsubaylık sınavını kazanan İmam Hatipli adaylar, mülakat esnasında kapıdan döndürüldü. Sınav başvuru ..

HDP'lileri dokunulmazlık korkusu sardı

HDP'lileri dokunulmazlık korkusu sardı

12

HDP, dokunulmazlıkların kaldırılmasına yönelik anayasa değişikliği teklifinin Anayasa Komisyonu'nda kavgalı oturumun ardından kabul edilmesi ve Genel ..

HDP'li vekiller PKK sloganlarıyla Meclis'i terk etti

HDP'li vekiller PKK sloganlarıyla Meclis'i terk etti

13

HDP'li milletvekilleri, dokunulmazlıklarla ilgili Anayasa değişiklik teklifinin görüşüldüğü TBMM Anayasa Komisyonu'nu 'Biji Serok Apo' sloganlarıyla M..

Hakkari'de hain saldırı: 1 şehit 3 yaralı

Hakkari'de hain saldırı: 1 şehit 3 yaralı

14

Hakkari'nin Çukurca ilçesinin Irak sınırındaki bölgede arama tarama faaliyeti yürütülen güvenlik güçlerine teröristlerce düzenlenen saldırıda 1 asker ..

Şırnak'ta 2 terörist böyle vuruldu

Şırnak'ta 2 terörist böyle vuruldu

15

Şırnak'ta terör örgütü PKK mensuplarına yönelik devam eden operasyonda 2 teröristin etkisiz hale getirilişi ile sokağa yerleştirilen patlayıcının imha..

Hama’da katliam endişesi!

Hama’da katliam endişesi!

16

Suriye’nin Hama şehrindeki hapishanede Esed rejiminin siyasi tutukluları idamını kabul etmeyen mahkumlar isyan çıkardı. Binden fazla tutukludan haber ..

Şehidin hamile eşi törene sedyeyle getirildi

Şehidin hamile eşi törene sedyeyle getirildi

17

Mardin'in Derik ilçesinde PKK'lı teröristlerce gerçekleştirilen saldırıda şehit düşen Jandarma Uzman Çavuş Numan Öksüz'ün cenazesi, düzenlenen törenin..

Şimdi operasyonlar dönemi

Şimdi operasyonlar dönemi

18

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın röportajının yer ald..

IŞiD’i devreye soktular

IŞiD’i devreye soktular

19

Şehir ve kırsal bölgelerde yürütülen operasyonlarla PKK’ya ağır darbeler vurulurken IŞİD sahaya sürüldü. Kilis’e roket saldırılarını artıran terör örg..

Şarlatanların ayak oyunlarına izin vermeyiz

Şarlatanların ayak oyunlarına izin vermeyiz

20

Başbakan Davutoğlu, eski Türkiye özlemi çeken sanal şarlatan ve müfterilerin ayak oyunlarına izin vermeyeceklerini söyledi. Davutoğlu, “Bu dava için g..

+