POLİTİKA

Erzincan'da 55 ton altın rezervi bulundu

Erzincan'ın Çöpler Köyü ve çevresinde 2010 yılında başlayacak olan siyanürle altın çıkartma işlemleri sonunda 55 ton altın ve 63 ton gümüş madeni çıkarılması hedefleniyor. Türkiye'nin toplam 6 bin ton altın rezervi bulunuyor

Cihan Yeni Şafak
Erzincan'ın İliç ilçesi Çöpler köyü ve çevresinde 2010 yılında başlayacak olan siyanürle altın çıkartma işlemleri sonunda 55 ton altın ve 63 ton gümüş madeni çıkarılması hedefleniyor. 1999 yılında başlatılan altın arama faliyetleri kapsamında, bölgede 110 bin metre sondaj yapılarak, ilk etapta 25 milyon dolar harcandığı öğrenildi. Erzincan'a 117, İliç ilçesine 8 klimotere uzaklıktaki Çöpler köyü arazisinin büyük bir bölümünü satın alan firma, köy ve çevresindeki sondaj çalışmalarını 8 yılda tamamladı. Maden alanı içerisinde kalan Çöpler köyünün de başka bir alana taşınması için çalışma başlatıldı. 400 hektar alanda çalışmaların yürütüldüğünü ifade eden Çukurdere Madencilik Sanayi ve Ticaret Limitet Şirketi Başkan Yardımcısı İlhan Poyraz, 20 teknik personel olmak üzere toplam 60 kişilik ekip ile bölgede çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

SİYANÜRÜ BİZ İCAT ETMEDİK

Altının çıkartılmasında kullanılan ve kamuoyunda büyük tepkilere neden olan siyanür konusuna açıklık getiren Poyraz, "Dünyada yaklaşık 850 adet altın madeni var. Bu madenlerin yüzde 95'i siyanürle çalışmaktadır. Bu madde yaklaşık 100 yıldır madencilik işinde kullanılmaktadır. Bunu biz icat etmedik. Altın çıkarılan bütün madenlerde kullanılmaktadır" dedi.

ÇALIŞMALAR 16 YIL SÜRECEK

Çöpler köyünde maden arama çalışmalarının 1999 yılında başlatıldığını hatırlatan Poyraz, Jeofizik yöntemiyle yerin altında çalışmalar yapıldığını ve 2000 yılında başlayan sondaj çalışmaları neticesinde 2007 yılı itibariyle 803 adet sondaj yaptıklarını bildirdi. Poyraz, "Yaklaşık 110 bin metre sondaj yapılarak her metrede numune alındı. İlk etapta bölgede 25 milyon dolar harcandı ve tesisin toplam maliyeti 175 milyon dolar olacak. Çöpler köyü ve çevresinde büyük bir rezerv olduğunu tespit ettik. Bu rezervin 55 ton altın, 63 ton gümüş madeni oluşturuyor. Açacağımız madende 16 yıl çalışma yapılacak. 2010'da üretime geçilmesi hedefleniyor" ifadelerini kullandı.

Uşak 117 tonla altın rezervinde birinci

İstanbul Altın Borsası Başkanı Osman Saraç, Türkiye'de daha çok yabancı firmaların altın ve gümüş aradıklarını belirterek, Türkiye'nin toplam 6 bin ton altın rezervi bulunduğunu kaydetti. Bu rezervin 550 tonunun ekonomik rezerv olduğunu ifade eden Osman Saraç, Erzincan'daki altın ve gümüş rezervlerinin tahmini olduğunu ve Türkiye'de bu şekilde pek çok bölge bulunduğunu belirtti. Türkiye'de altın rezervi bakımından birinci kentin Uşak olduğunu söyleyen Osman Saraç, Uşak'ta tahmini olarak 117 ton altın rezervi bulunduğunu, ancak Danıştay'ın kararı nedeniyle buradaki arama çalışmalarının durduğunu hatırlattı. Saraç, Erzincan'ın altın rezervi konusunda Türkiye'nin beşinci kenti olduğunu bildirdi.

Yorum

Davutoğlu'na Bolu'da yoğun ilgi

Davutoğlu'na Bolu'da yoğun ilgi

1

Eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile Bolu'nun Göynük ilçesini ziyaret etti. Davutoğlu çifti, bölge hal..

Erdoğan'dan çağrı: PKK'nın kucağından sıyrılın

Erdoğan'dan çağrı: PKK'nın kucağından sıyrılın

2

Diyarbakır'da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölge halkının terör örgütü PKK ile uzantısı gibi çalışan parti ve derneklerin gerçek yüzünü gördüğünü vu..

65. Hükümet güven oyu aldı

65. Hükümet güven oyu aldı

3

TBMM'de, Binali Yıldırım'ın başbakanlığında kurulan 65. Hükümet'in programı güven oyu aldı. Oylama sonucunu Meclis Başkanı İsmail Kahraman okudu. 453 ..

Osmangazi Köprüsü’nde sona gelindi

Osmangazi Köprüsü’nde sona gelindi

4

İstanbul ile İzmir arasındaki yolu 3 buçuk saate düşürecek olan Osman Gazi Köprüsü'nün inşaatında son aşamaya gelindi. Köprünün Ramazan Bayramı'ndan ö..

Mersinli iş adamı kırmızı ışıkta öldürüldü

Mersinli iş adamı kırmızı ışıkta öldürüldü

5

Otomobiliyle kırmızı ışıkta beklerken silahlı saldırıya uğrayan nakliye firması sahibi Lokman Kazan yaşamını yitirdi. Polis ekipleri, kaçan zanlıların..

Erdoğan'dan '2053' tweeti

Erdoğan'dan '2053' tweeti

6

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'un fethinin 563'üncü yıl törenleri için Yenikapı'ya gelen vatandaşlara Twitter'dan teşekkür etti. Erdoğan'ın paylaşım ..

Binler Ayasofya önünde Fetih namazı kıldı

Binler Ayasofya önünde Fetih namazı kıldı

7

Anadolu Gençlik Derneği’nin, İstanbul’un fethinin 563. yıldönümü sebebiyle gerçekleştirdiği organizasyon kapsamında binlerce kişi Ayasofya Camisi önün..

Yüksekova'da sokağa çıkma yasağına düzenleme

Yüksekova'da sokağa çıkma yasağına düzenleme

8

Terör operasyonlarının sürdüğü Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde sokağa çıkma yasağına kısmi düzenleme getirildi. Buna göre, ilçede yasak yarın sabah 06..

Yenikapı'da Fetih ruhu

Yenikapı'da Fetih ruhu

9

İstanbul'un fethinin 563'üncü yılı kapsamında Yenikapı Miting Alanı, tarihi anlara tanıklık ediyor. Tören alanına gelen 1 milyonu aşkın vatandaş, feth..

Cumhurbaşkanı Erdoğan Börü ailesiyle görüştü: Hesabı sorulacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan Börü ailesiyle görüştü: Hesabı sorulacak

10

Diyarbakır'da Sivil Toplum Kuruluşları'nın temsilcileriyle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "15 yaşında kurban eti dağıtan Yasin Bö..

Vekiller 'moda casusu'nun peşinde

Vekiller 'moda casusu'nun peşinde

11

TBMM'de milletvekilleri, Twitter'da kıyafetleriyle ilgili yorumlar yazan 'yasinyobaz'ı arıyor. Esrarengiz isim, AK Partili Ramazan Can'a "Kravatı çöpe..

Yozgat'ta yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 25 yaralı

Yozgat'ta yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 25 yaralı

12

Yozgat'ta yolcu otobüsünün devrilmesi sonucu, ilk belirlemelere göre 3 kişi öldü, 30 kişi de yaralandı.

TSK anında karşılık verdi

TSK anında karşılık verdi

13

Suriye'den atılan 2 roketatar mermisinin Gaziantep'in Oğuzeli ilçesi yakınlarında bulunan boş araziye düşmesinin ardından DAEŞ'e ait dört mevzi sınıra..

Aysel Tuğluk'a terör soruşturması

Aysel Tuğluk'a terör soruşturması

14

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ayşel Tuğluk hakkında, görevde olduğu dönemde Meclis'in aracıyla yaralı terörist taşıdığı iddiası üzerine soruşturma ba..

PKK’nın IŞİD’ten farkı yok

PKK’nın IŞİD’ten farkı yok

15

Terör örgütü, Mardin’de yine sivilleri hedef aldı. PKK’lılar, önceki gün aracıyla evinden ayrılan Bahçebaşı Mahallesi Muhtarı Mehmet Acu’yu yol üzerin..

8 terörist daha öldürüldü

8 terörist daha öldürüldü

16

Genelkurmay Başkanlığı dünkü operasyonlarda, Mardin'in Nusaybin ilçesinde 1, Şırnak'ta 5, Şırnak'ın Uludere ilçesinde 2 teröristin öldürüldüğünü açıkl..

Meteorolojiden bazı illere sağanak uyarısı

Meteorolojiden bazı illere sağanak uyarısı

17

Meteorolojiden yapılan son değerlendirmelere göre; Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ..

Şırnak'ta PKK'ya ağır darbe

Şırnak'ta PKK'ya ağır darbe

18

Şırnak'ta bölücü terör örgütüne yönelik operasyonda çok sayıda silah, mühimmat ve tıbbi malzeme ele geçirildi.​ Operasyonda dün çok sayıda silah, mühi..

Sakarya'da işçilerin kaldığı çadıra ateş açıldı: 1 yaralı

Sakarya'da işçilerin kaldığı çadıra ateş açıldı: 1 yaralı

19

Sakarya'nın Akyazı İlçesi'nde yüksek gerilim hattının kurulumunda çalışan işçilerin kaldığı çadıra ateş açıldı, 25 yaşındaki Beytullah Özdemir bacağın..

Ünlü iş adamı Tarık Almış vefat etti

Ünlü iş adamı Tarık Almış vefat etti

20

İzmir'de, hayırsever iş adamı Tarık Almış, 80 yaşında hayatını kaybetti.

+