POLİTİKA

Erzincan'da 55 ton altın rezervi bulundu

Erzincan'ın Çöpler Köyü ve çevresinde 2010 yılında başlayacak olan siyanürle altın çıkartma işlemleri sonunda 55 ton altın ve 63 ton gümüş madeni çıkarılması hedefleniyor. Türkiye'nin toplam 6 bin ton altın rezervi bulunuyor

Cihan Yeni Şafak
Erzincan'ın İliç ilçesi Çöpler köyü ve çevresinde 2010 yılında başlayacak olan siyanürle altın çıkartma işlemleri sonunda 55 ton altın ve 63 ton gümüş madeni çıkarılması hedefleniyor. 1999 yılında başlatılan altın arama faliyetleri kapsamında, bölgede 110 bin metre sondaj yapılarak, ilk etapta 25 milyon dolar harcandığı öğrenildi. Erzincan'a 117, İliç ilçesine 8 klimotere uzaklıktaki Çöpler köyü arazisinin büyük bir bölümünü satın alan firma, köy ve çevresindeki sondaj çalışmalarını 8 yılda tamamladı. Maden alanı içerisinde kalan Çöpler köyünün de başka bir alana taşınması için çalışma başlatıldı. 400 hektar alanda çalışmaların yürütüldüğünü ifade eden Çukurdere Madencilik Sanayi ve Ticaret Limitet Şirketi Başkan Yardımcısı İlhan Poyraz, 20 teknik personel olmak üzere toplam 60 kişilik ekip ile bölgede çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

SİYANÜRÜ BİZ İCAT ETMEDİK

Altının çıkartılmasında kullanılan ve kamuoyunda büyük tepkilere neden olan siyanür konusuna açıklık getiren Poyraz, "Dünyada yaklaşık 850 adet altın madeni var. Bu madenlerin yüzde 95'i siyanürle çalışmaktadır. Bu madde yaklaşık 100 yıldır madencilik işinde kullanılmaktadır. Bunu biz icat etmedik. Altın çıkarılan bütün madenlerde kullanılmaktadır" dedi.

ÇALIŞMALAR 16 YIL SÜRECEK

Çöpler köyünde maden arama çalışmalarının 1999 yılında başlatıldığını hatırlatan Poyraz, Jeofizik yöntemiyle yerin altında çalışmalar yapıldığını ve 2000 yılında başlayan sondaj çalışmaları neticesinde 2007 yılı itibariyle 803 adet sondaj yaptıklarını bildirdi. Poyraz, "Yaklaşık 110 bin metre sondaj yapılarak her metrede numune alındı. İlk etapta bölgede 25 milyon dolar harcandı ve tesisin toplam maliyeti 175 milyon dolar olacak. Çöpler köyü ve çevresinde büyük bir rezerv olduğunu tespit ettik. Bu rezervin 55 ton altın, 63 ton gümüş madeni oluşturuyor. Açacağımız madende 16 yıl çalışma yapılacak. 2010'da üretime geçilmesi hedefleniyor" ifadelerini kullandı.

Uşak 117 tonla altın rezervinde birinci

İstanbul Altın Borsası Başkanı Osman Saraç, Türkiye'de daha çok yabancı firmaların altın ve gümüş aradıklarını belirterek, Türkiye'nin toplam 6 bin ton altın rezervi bulunduğunu kaydetti. Bu rezervin 550 tonunun ekonomik rezerv olduğunu ifade eden Osman Saraç, Erzincan'daki altın ve gümüş rezervlerinin tahmini olduğunu ve Türkiye'de bu şekilde pek çok bölge bulunduğunu belirtti. Türkiye'de altın rezervi bakımından birinci kentin Uşak olduğunu söyleyen Osman Saraç, Uşak'ta tahmini olarak 117 ton altın rezervi bulunduğunu, ancak Danıştay'ın kararı nedeniyle buradaki arama çalışmalarının durduğunu hatırlattı. Saraç, Erzincan'ın altın rezervi konusunda Türkiye'nin beşinci kenti olduğunu bildirdi.

Yorum

Kılıçdaroğlu: Baykal kasetinde kumpas var

Kılıçdaroğlu: Baykal kasetinde kumpas var

1

Kaset iddialarına sorusuna canlı yayında yanıt veren Kılıçdaroğlu, "Baykal kaseti ile ilgili bir kumpas var ve bu doğru" açıklamasında bulundu.

Kilis'te aile ziyaretleri başlıyor

Kilis'te aile ziyaretleri başlıyor

2

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Kilis'te aile ziyaretleri başlatacaklarını belirterek, "Bir bölümüne de kendim katılacağım program..

Metruk binaların yüzde 40’ı yıkıldı

Metruk binaların yüzde 40’ı yıkıldı

3

Uyuşturucu tacirleri ve kullanıcılarına mekan olmaması için Türkiye’de bulunan metruk binaların yüzde 40’ı yıkıldı, geriye kalanların ise yıkılma süre..

Gazi Meclisi Tayland meclisine çeviremezler

Gazi Meclisi Tayland meclisine çeviremezler

4

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Böyle Gazi Meclisi Tayland meclisine çevirmeye kimsenin hakkı olmasa gerekir." dedi.

Çamlıca Camii havadan böyle görüntülendi

Çamlıca Camii havadan böyle görüntülendi

5

Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi olan Çamlıca Camii'nin inşaatında 72 metre yüksekliğindeki dev kubbenin beton döküm işlemine başlandı. 50 bin kiş..

İstanbul'un 8 ilçesinde elektrik kesintisi

İstanbul'un 8 ilçesinde elektrik kesintisi

6

Ataşehir, Çekmeköy, Kadıköy, Tuzla, Üsküdar, Sultanbeyli, Pendik ve Ümraniye'nin bazı mahallelerinde 30 Nisan'da elektrik kesintisi yapılacak.

Suda arama

Suda arama

7

Yüksekova’da operasyona katılan güvenlik güçleri, zorlu koşullara rağmen arama tarama faaliyetlerine devam ediyor. Güvenlik güçleri, yüksekliği yarım ..

Yeni vakıf üniversiteleri kuruluyor

Yeni vakıf üniversiteleri kuruluyor

8

TBMM Başkanlığı'na Beykoz Üniversitesi, İstanbul Ayvansaray Üniversitesi, İstanbul Kent Üniversitesi ve Semerkand Bilim ve Medeniyet Üniversitesi kuru..

Türk askeri resmen Katar’da

Türk askeri resmen Katar’da

9

Türkiye’nin Katar’daki askeri varlığı artık resmiyet kazandı. Başbakan Davutoğlu’nun Doha’da imza koyduğu anlaşmalar, ‘Basra’ya 100 yıl sonra dev adım..

Başbakan'ın övdüğü öğretmenden büyük fedakarlık

Başbakan'ın övdüğü öğretmenden büyük fedakarlık

10

Muş'ta, ağır kış mevsiminde öğrencilerini kucağında taşıyarak okula götüren, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun örnek gösterdiği öğretmen Cengiz Sur, köyün ..

Giresun Üniversitesi'nin yeni Rektörü

Giresun Üniversitesi'nin yeni Rektörü

11

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Giresun Üniversitesi Rektörlüğüne atadığı Prof. Dr. Cevdet Coşkun, görevine başladı.

Şehit babaya son bakış

Şehit babaya son bakış

12

Şehit Üsteğmen Rahim Çelik için Sultanbeyli'nde cenaze töreni düzenlendi. Cenazeye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Orgeneral Hulusi Akar da katıldı. Camiye p..

1 Mayıs'ta üst düzey tedbir

1 Mayıs'ta üst düzey tedbir

13

İstanbul Valisi Vasip Şahin yaklaşan 1 Mayıs öncesi güvenlik önlemlerinin üst seviyeye çıkarıldığını söyledi. Miting alanlarına toplu ulaşım için kola..

Haraç vermeyenin yaşama şansı yoktu

Haraç vermeyenin yaşama şansı yoktu

14

Paralel devlet yapılanması iddialarına ilişkin davada müşteki sıfatıyla ifade veren Okyanus Şirketler Grubu’nun sahibi işadamı Nusret Argun, “Herkes k..

Yaralanan uzman çavuş 3 gün sonra şehit oldu

Yaralanan uzman çavuş 3 gün sonra şehit oldu

15

Şırnak'ta teröristlerin açtığı ateşle başından yaralanan 26 yaşındaki Jandarma Uzman Çavuş Turan Çelik, tedaviye gördüğü GATA'da şehit oldu.

Bursa'da faciayı 'beton saksılar' önledi

Bursa'da faciayı 'beton saksılar' önledi

16

Bursa'da düzenlenen terör saldırısıyla ilgili detaylar belli oluyor. Ulu Camii'de gerçekleştirilen canlı bomba saldırısı sırasında duvar dibinde bulun..

TEM şube müdürüne yakalama kararı

TEM şube müdürüne yakalama kararı

17

Erzincan'daki "Ergenekon" davası sürecinde Erzincan Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürü olan Murat Günbeyi hakkında, Fetullahçı Terör..

Diyarbakır'da askeri binanın çatısında patlama

Diyarbakır'da askeri binanın çatısında patlama

18

Diyarbakır'da askeri bir binanın çatısında patlama meydana geldi. Çatıya isabet eden el yapımı patlayıcı, büyük bir gürültüyle patladı. Patlamanın yaş..

Başarısız bir TEOG sonrası yapılacak 9 şey

Başarısız bir TEOG sonrası yapılacak 9 şey

19

Bir milyonu aşkın öğrencinin katıldığı ve aylardır beklenen TEOG sınavları 27-28 Nisan tarihlerinde sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildi. Kimi öğrenc..

+