POLİTİKA

Et fiyatları şimdiden düşmeye başladı

Hafta başında et ithalatı yapılacağının açıklanmasının ardından kasap reyonlarındaki kırmızı et fiyatlarında 2-3 lira düşüş gerçekleşti.

Aa Yeni Şafak
Hafta başında et ithalatı yapılacağının açıklanmasının ardından kasap reyonlarındaki kırmızı et fiyatlarında 2-3 lira düşüş gerçekleşti.

Et fiyatlarındaki yükselmenin ardından alınan önlemler etkisini göstermeye başladı. Market ve kasaplarda son 3 gün içinde fiyatların düştüğü gözlendi. Büyük hipermarketlerden Migros'ta dana döş kıymalığın kilogram fiyatı, 21,49 liradan 19,90 liraya, dana kıymalık kuşbaşının fiyatı 25,90'dan 21,90 liraya, dana but bifteğin 33,30 liradan 28,49 liraya, dana rostonun fiyatı ise 30,60 liradan 28,80 liraya geriledi.

Kiler markette ise dana köftelik kıymanın kilogram fiyatı 22,50 liradan 19,99 liraya, dana kuşbaşının fiyatı 26,99 liradan 25,99 liraya, Dana sotenin fiyatı da 31,49 liradan 29,49 liraya, dana bifteğin kilosu da 31,20 liradan 29,20 liraya düştü.

Soykan markette de et fiyatlarında 1-2 lira düşüş gözlendi. Dana köftelik kıyma 22,95, dana kuşbaşı 25,95, dana orta yağlı kuşbaşı 23,49, kuzu kuşbaşı ise 29,95 liradan satılıyor.

Semt kasaplarında ise dana köftelik kıymanın kilosunda 3 liraya varan indirimler oldu. Semt kasaplarında dana köftelik kıymanın kilosu 24 ile 27 lira arasında satılıyor. Et ithalatı yapılacağının açıklanmasının ardından semt kasaplarında dana kuşbaşının fiyatı 30 liradan 27 liraya,  kuzu etinin fiyatı 27 liradan 25 liraya, bifteğin kilosu 32 liradan 30 liraya, geriledi.

Kasaplarda en pahalı et 42-45 lira arasında değişen fiyatlarla satılan dana bonfile. 

Kasaplar, et fiyatlarının semtlere göre 1-2 lira arasında değişiklik gösterebileceğini, hükümetin, Et ve Balık Kurumuna canlı hayvan ve et ithalatı yapma yetkisi verildiğini açıklamasının ardından söz konusu fiyatların önümüzdeki günlerde 2-3 lira daha gerileyeceğini beklediklerini kaydettiler.

Müşterilerin et fiyatlarındaki pahalılıktan yakındığını ifade eden kasaplar, fiyatların 3-4 gündür düşmesiyle satışlarının da arttığını söylediler. 

Semt kasabı Akif Gül, fiyatların son 4 gün içinde aşamalı olarak düştüğünü belirterek, 'her gün 50 kuruş düşüş gerçekleşiyor. Bizim beklentimiz et fiyatlarının önümüzdeki 2 hafta içinde 2-3 lira daha düşmesi yönünde' dedi.

Hükümetin ithalat kararı öncesi üreticilerin fiyatların daha da artacağı beklentisiyle ellerindeki hayvanları satışa sunmadıklarını ve beklettiklerini anlatan Gül, 'Hükümetin kararından sonra üreticiler hayvanlarını kesime getirmeye başladılar. Kuzu kesim fiyatı 1 hafta önce 18 lira iken şimdi 15 liraya düştü' diye konuştu.

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ da yaptığı açıklamada, bu yılın başından geçtiğimiz cuma gününü kadar et temininde çok ciddi sıkıntı yaşadıklarını, sürekli fiyat yükselişleriyle karşı karşıya kaldıklarını, bu süreçte de 2 gün üst üste aynı fiyatlarla mal alamadıklarını söyledi.

Et fiyatlarındaki artışa neyin neden olduğu konusunda uzun süredir çalışma yapıldığına işaret eden Yalçındağ, 'Şu anda Türkiye'de 2 milyon 192 bin beside hayvan var. Bu önemli bir rakam ve önemli ölçüde ülkemizin ihtiyacını karşılayabilecek bir rakam. Peki o zaman sorun ne diye araştırdık. Besicilerle toplantı yaptık. Besiciler, hayvanlarını kestirdikleri zaman arkadan gelen yeniden bağlayacakları hayvanı almakta sıkıntı çektiklerini, buldukları hayvanların da pahalı olduğunu dile getirdiler. Bu noktada hükümetin aldığı kararı önemsiyoruz' dedi.

Kısa vadede çözüm için beslenecek erkek dana ithal edilmesi, uzun vadede çözüm için ise süt fiyatında kalıcı bir istikrar sağlanması gerektiğini belirten Yalçındağ, şöyle konuştu:

'Çünkü süt para etmezse inek olmaz, inek olmazsa dana olmaz, dana olmazsa da et olmaz. Et ve Balık Kurumu'nun belirleyici konumda olması ve bu kuruma bazı yetkiler verilmesi çok isabetli bir karar oldu. Et fiyatları, 4 yılda geleceği konuma maalesef 4 ayda gelmişti. Hükümetin yaptığı açıklamaların ardından piyasalar duruldu. Pazartesinden itibaren mal arzında çok ciddi artış oldu. Bu da fiyatlara yansıdı. Önümüzdeki günlerde makul, kabul edilebilir fiyatlara geleceğini düşünüyoruz.'

Yalçındağ, fiyat telaffuz etmenin doğru olmadığını, bunun spekülasyonlara neden olduğunu, ancak kısa süre sonra et fiyatlarında istikrar sağlanacağını düşündüklerini sözlerine ekledi.

Yorum

Okullara saldırı talimatı veren teröriste müebbet

Okullara saldırı talimatı veren teröriste müebbet

1

Diyarbakır'da, 4 yıl önce 3 okula molotofkokteyli atma talimatı vererek 4 kişinin yaralanmasına neden olduğu gerekçesiyle yargılanan terör örgütü PKK ..

250 bin kapasiteli yeni yurtlar yolda

250 bin kapasiteli yeni yurtlar yolda

2

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yetkilileri yurtların kapasitelerinin artırılacağını müjdeledi. Şu an da 475 bin kapasitesi olan Türkiye genelindeki yur..

Vatandaşın ihbarı saldırıyı önledi

Vatandaşın ihbarı saldırıyı önledi

3

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde terör örgütü PKK üyelerince yola döşenen 2 el yapımı patlayıcı imha edildi.

TEM'de FSM yolunu kilitleyen kaza

TEM'de FSM yolunu kilitleyen kaza

4

TEM Otoyolu Kavacık-FSM istikameti üzerinde trafik kazası meydana geldi. Kaza nedeniyle köprü yolunda trafik yoğunluğu arttı. Seyir hızı saatte 20 km'..

PKK’ya hava darbesi

PKK’ya hava darbesi

5

Hakkari Şemdinli’de iki askeri şehit eden PKK’ya en kapsamlı hava harekatı düzenledi. Şemdinli’de İHA’ların tespit ettiği noktaları, skorsky ve kobra ..

Dokunulmazlıklar 16 Mayıs’ta Meclis’te

Dokunulmazlıklar 16 Mayıs’ta Meclis’te

6

AK Parti Grup Başkanvekili Turan, dokunulmazlık yasa teklifinin 16 Mayıs’ta Meclis’te görüşülmeye başlanacağını açıkladı. Turan, “16’sında başlayan sü..

İniş takımları açılmadığı için Baluken düşüyor

İniş takımları açılmadığı için Baluken düşüyor

7

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, Anasaya Komisyonu toplantısında yaşanan olayları değerlendirirken HDP Grup Başkanvekili Baluken'ın tavr..

AK Parti Genel Merkezi 'yeşil' bina olacak

AK Parti Genel Merkezi 'yeşil' bina olacak

8

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, siyasi parti binaları içerisinde "engelsiz" bina olma özelliği taşıyan AK Parti Genel Merkezi'nin "..

Lice'de 2'si üst düzey 10 terörist öldürüldü

Lice'de 2'si üst düzey 10 terörist öldürüldü

9

Diyarbakır Lice kırsalındaki operasyonda Dicle ve Hani'deki karakollara bombalı araçla saldırı düzenledikleri değerlendirilen 2'si üst düzey 10'dan fa..

48 FETÖ’cü gözaltında

48 FETÖ’cü gözaltında

10

FETÖ’ye yönelik Erzurum, Kırşehir ve Ağrı’da düzenlenen operasyonlarda 48 kişi "örgüte üyelik" iddiasıyla gözaltına alındı.

Ecdadın torunları İstanbul’da

Ecdadın torunları İstanbul’da

11

“Uluslararası Çanakkale Buluşması” projesi kapsamında, Çanakkale'de 101 yıl önce düşmana karşı savaşan Balkanlar'daki Osmanlı tebaasının çocukları ve ..

Davutoğlu: Gerekirse Suriye’de kara gücü kullanırız

Davutoğlu: Gerekirse Suriye’de kara gücü kullanırız

12

Başbakan Davutoğlu, Türkiye'nin uluslararası mutâbakatı tercih etse de, gerekirse tek başına Suriye'ye kara gücü gönderebileceğini belirtti. "Gerek ne..

İstihbaratı verdik ABD, IŞİD’i vurmadı

İstihbaratı verdik ABD, IŞİD’i vurmadı

13

IŞİD dün Kilis’e 2 roket daha attı. Türk Silahlı Kuvvetleri, roketlerin ateşlendiği IŞİD mevzilerini tespit etti. Koordinatlar, anında İncirlik'e ak..

Kilis'e roket atan DAEŞ mevzileri vuruldu

Kilis'e roket atan DAEŞ mevzileri vuruldu

14

Sabah saatlerinde Kilis'e 3 roket mermisi daha atıldı. Roket mermilerinin atıldığı DAEŞ mevzileri Fırtına obüsleri tarafından vuruldu. 2 Katyuşa mevzi..

Varto'da çatışma: 1 şehit 2 yaralı

Varto'da çatışma: 1 şehit 2 yaralı

15

Muş’un Varto ilçesinde çıkan çatışmada yaralanan 3 askerden biri şehit oldu.

Meclis'teki kavgalara turplu gönderme

Meclis'teki kavgalara turplu gönderme

16

Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hal Kompleksini gezen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bir esnafta sopa uzunluğundaki turpu görünc..

FETÖ operasyonunda 10 kişi yeniden gözaltında

FETÖ operasyonunda 10 kişi yeniden gözaltında

17

Aksaray merkezli 8 ilde FETÖ/PDY'ye yönelik operasyon kapsamında, adli kontrol kaydıyla serbest bırakılan 21 şüpheliden 10'u, cumhuriyet başsavcılığın..

Model olacak eğitim projesi

Model olacak eğitim projesi

18

İstanbul Küçükçekmece ilçesinde yer alan TOKİ Güneşpark Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi geniş çaplı bir iyilik hareketi başlattı.

Hama’da katliam endişesi!

Hama’da katliam endişesi!

19

Suriye’nin Hama şehrindeki hapishanede Esed rejiminin siyasi tutukluları idamını kabul etmeyen mahkumlar isyan çıkardı. Binden fazla tutukludan haber ..

+