POLİTİKA

Et fiyatları şimdiden düşmeye başladı

Hafta başında et ithalatı yapılacağının açıklanmasının ardından kasap reyonlarındaki kırmızı et fiyatlarında 2-3 lira düşüş gerçekleşti.

Aa Yeni Şafak
Hafta başında et ithalatı yapılacağının açıklanmasının ardından kasap reyonlarındaki kırmızı et fiyatlarında 2-3 lira düşüş gerçekleşti.

Et fiyatlarındaki yükselmenin ardından alınan önlemler etkisini göstermeye başladı. Market ve kasaplarda son 3 gün içinde fiyatların düştüğü gözlendi. Büyük hipermarketlerden Migros'ta dana döş kıymalığın kilogram fiyatı, 21,49 liradan 19,90 liraya, dana kıymalık kuşbaşının fiyatı 25,90'dan 21,90 liraya, dana but bifteğin 33,30 liradan 28,49 liraya, dana rostonun fiyatı ise 30,60 liradan 28,80 liraya geriledi.

Kiler markette ise dana köftelik kıymanın kilogram fiyatı 22,50 liradan 19,99 liraya, dana kuşbaşının fiyatı 26,99 liradan 25,99 liraya, Dana sotenin fiyatı da 31,49 liradan 29,49 liraya, dana bifteğin kilosu da 31,20 liradan 29,20 liraya düştü.

Soykan markette de et fiyatlarında 1-2 lira düşüş gözlendi. Dana köftelik kıyma 22,95, dana kuşbaşı 25,95, dana orta yağlı kuşbaşı 23,49, kuzu kuşbaşı ise 29,95 liradan satılıyor.

Semt kasaplarında ise dana köftelik kıymanın kilosunda 3 liraya varan indirimler oldu. Semt kasaplarında dana köftelik kıymanın kilosu 24 ile 27 lira arasında satılıyor. Et ithalatı yapılacağının açıklanmasının ardından semt kasaplarında dana kuşbaşının fiyatı 30 liradan 27 liraya,  kuzu etinin fiyatı 27 liradan 25 liraya, bifteğin kilosu 32 liradan 30 liraya, geriledi.

Kasaplarda en pahalı et 42-45 lira arasında değişen fiyatlarla satılan dana bonfile. 

Kasaplar, et fiyatlarının semtlere göre 1-2 lira arasında değişiklik gösterebileceğini, hükümetin, Et ve Balık Kurumuna canlı hayvan ve et ithalatı yapma yetkisi verildiğini açıklamasının ardından söz konusu fiyatların önümüzdeki günlerde 2-3 lira daha gerileyeceğini beklediklerini kaydettiler.

Müşterilerin et fiyatlarındaki pahalılıktan yakındığını ifade eden kasaplar, fiyatların 3-4 gündür düşmesiyle satışlarının da arttığını söylediler. 

Semt kasabı Akif Gül, fiyatların son 4 gün içinde aşamalı olarak düştüğünü belirterek, 'her gün 50 kuruş düşüş gerçekleşiyor. Bizim beklentimiz et fiyatlarının önümüzdeki 2 hafta içinde 2-3 lira daha düşmesi yönünde' dedi.

Hükümetin ithalat kararı öncesi üreticilerin fiyatların daha da artacağı beklentisiyle ellerindeki hayvanları satışa sunmadıklarını ve beklettiklerini anlatan Gül, 'Hükümetin kararından sonra üreticiler hayvanlarını kesime getirmeye başladılar. Kuzu kesim fiyatı 1 hafta önce 18 lira iken şimdi 15 liraya düştü' diye konuştu.

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ da yaptığı açıklamada, bu yılın başından geçtiğimiz cuma gününü kadar et temininde çok ciddi sıkıntı yaşadıklarını, sürekli fiyat yükselişleriyle karşı karşıya kaldıklarını, bu süreçte de 2 gün üst üste aynı fiyatlarla mal alamadıklarını söyledi.

Et fiyatlarındaki artışa neyin neden olduğu konusunda uzun süredir çalışma yapıldığına işaret eden Yalçındağ, 'Şu anda Türkiye'de 2 milyon 192 bin beside hayvan var. Bu önemli bir rakam ve önemli ölçüde ülkemizin ihtiyacını karşılayabilecek bir rakam. Peki o zaman sorun ne diye araştırdık. Besicilerle toplantı yaptık. Besiciler, hayvanlarını kestirdikleri zaman arkadan gelen yeniden bağlayacakları hayvanı almakta sıkıntı çektiklerini, buldukları hayvanların da pahalı olduğunu dile getirdiler. Bu noktada hükümetin aldığı kararı önemsiyoruz' dedi.

Kısa vadede çözüm için beslenecek erkek dana ithal edilmesi, uzun vadede çözüm için ise süt fiyatında kalıcı bir istikrar sağlanması gerektiğini belirten Yalçındağ, şöyle konuştu:

'Çünkü süt para etmezse inek olmaz, inek olmazsa dana olmaz, dana olmazsa da et olmaz. Et ve Balık Kurumu'nun belirleyici konumda olması ve bu kuruma bazı yetkiler verilmesi çok isabetli bir karar oldu. Et fiyatları, 4 yılda geleceği konuma maalesef 4 ayda gelmişti. Hükümetin yaptığı açıklamaların ardından piyasalar duruldu. Pazartesinden itibaren mal arzında çok ciddi artış oldu. Bu da fiyatlara yansıdı. Önümüzdeki günlerde makul, kabul edilebilir fiyatlara geleceğini düşünüyoruz.'

Yalçındağ, fiyat telaffuz etmenin doğru olmadığını, bunun spekülasyonlara neden olduğunu, ancak kısa süre sonra et fiyatlarında istikrar sağlanacağını düşündüklerini sözlerine ekledi.

Yorum

Saldırı emri IŞİD emirinden

Saldırı emri IŞİD emirinden

1

Sultanahmet'te 12 Alman vatandaşının öldüğü canlı bomba saldırısına ilişkin soruşturma tamamlandı. İddianamede eylem emrini halen Irak’ta bulunan IŞİD..

Çakmakla tüp kontrolü canından etti

Çakmakla tüp kontrolü canından etti

2

Antalya'da evinin mutfağında değiştirdiği tüpü çakmakla kontrol etmek isterken, tüpün alev almasıyla ağır yaralanan 86 yaşındaki İbrahim Acar hayatını..

İzmir'de keleşli çatışma: 2 ölü 6 yaralı

İzmir'de keleşli çatışma: 2 ölü 6 yaralı

3

İzmir'in Çeşme ilçesinde, iddiaya göre iş adamı M.A.Y'ın adamları, M.A.Y'ın inşaat halindeki otelinin yanındaki eğlence mekanını bastı. Kavgada silah ..

Bahçeli: CHP ile HDP aynı hizaya geldi

Bahçeli: CHP ile HDP aynı hizaya geldi

4

MHP lideri Bahçeli partisinin grup toplantısında konuştu. Dokunulmazlık teklifinin kabul edilmesini değerlendiren Bahçeli, CHP'nin HDP ile aynı çizgiy..

Erzincan'da 3 terörist öldürüldü

Erzincan'da 3 terörist öldürüldü

5

Erzincan'ın Kemah ilçesi kırsalında güvenlik kuvvetlerince yapılan operasyonda, 3 teröristin etkisiz hale getirildiği belirtildi.

Eğitimde yeni dönem

Eğitimde yeni dönem

6

Meclis'e gönderilen yeni MEB tasarısı yasalaştığında, öğrenci yurdu açma ruhsatı artık doğrudan Bakanlık’tan alınacak. Tasarıyla terörle ilişkili akad..

Başbakan Davutoğlu'nun son imzası Maarif Vakfı'na

Başbakan Davutoğlu'nun son imzası Maarif Vakfı'na

7

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan devraldığı Başbakanlık görevinde yaklaşık 21 ay kalan Davutoğlu döneminde önemli siyasi gelişmeler yaşandı. Davutoğlu'nun so..

Erdoğan'ın verdiği yemekte dikkat çeken oturma düzeni

Erdoğan'ın verdiği yemekte dikkat çeken oturma düzeni

8

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'daki zirveye katılan heyet başkanları onuruna yemek verdi. Yemekte Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile Filistin Devlet..

İlk Bakanlar Kurulu Toplantısı yarın Beştepe'de

İlk Bakanlar Kurulu Toplantısı yarın Beştepe'de

9

65. Hükümet ilk Bakanlar Kurulu Toplantısını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında yarın saat 14'de Beştepe'de yapacak.

Muhaliflere karşı Sürpriz hamle

Muhaliflere karşı Sürpriz hamle

10

MHP’de gözler kongre konusundaki temyiz dosyasını inceleyen Yargıtay 18. Daire’ye çevrilmişken, Genel Merkez’den sürpriz bir hamle geldi. Parti avukat..

Veysel Eroğlu 5'inci kez kabinede

Veysel Eroğlu 5'inci kez kabinede

11

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayladığı 65. Hükümet'i açıkladı. Yeni kabinede Orman ve Su İşleri Bakanı olan AK Parti Afyonkarah..

Şoföre yumruk atan polise 10 yıl hapis istemi

Şoföre yumruk atan polise 10 yıl hapis istemi

12

Mecidiyeköy'deki otobüs durağında ücretsiz paso yüzünden tartıştığı şoförü yumruklayan ve beylik silahıyla tehdit eden polis memuru hakkında 10 yıl ha..

15 askeri şehit etmek istediler

15 askeri şehit etmek istediler

13

Hatay’da filikada meydana gelen patlamanın terör saldırısı olduğu anlaşıldı. Hatay Valisi Ercan Topaca, “Botun içine iki ölmüş insanı koymuşlar. Amaç..

HDP’nin umudu CHP

HDP’nin umudu CHP

14

Dokunulmazlıkların kaldırılmasını öngören anayasa değişikliği teklifinin kabul edilmesini hazmedemeyen HDP Anayasa Mahkemesi'ne başvurmak için imza ka..

Ana omurga istinaf olacak

Ana omurga istinaf olacak

15

İstinaf Temel Eğitim Programı’nda konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Türk yargısının bundan sonraki dönemde ana omurgası istinaf olacaktır” dedi. Bo..

Recep Akdağ yeniden kabinede

Recep Akdağ yeniden kabinede

16

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayladığı 65. hükümeti açıkladı. Yeni kabine listesinde, 2002'den başlayarak 11 yıl boyunca Sağlık..

3 kamyon çöpü evine istiflemiş

3 kamyon çöpü evine istiflemiş

17

Samsun'un Terme İlçesi'nde Adnan U.'ya ait ev ve bahçesinden belediye ekipleri tarafından 3 kamyon dolusu çöp çıkarıldı. Çöpler, kepçeyle kamyona yükl..

Defolun gidin

Defolun gidin

18

PKK’nın büyük bir tahribata yol açtığı Sur’u ziyaret etmek isteyen HDP heyeti ummadığı bir tepkiyle karşılaştı. Aralarında HDP Grup Başkanvekili İdris..

FSM'de trafiği kilitleyen intihar girişimi

FSM'de trafiği kilitleyen intihar girişimi

19

İstanbul'da iki köprüde de trafik yoğunluğu yaşanıyor. Köprülerde yaşanan yoğunluğun, FSM Köprüsündeki intihar girişiminden kaynaklandığı belirtiliyor..

Yeni Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan

Yeni Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan

20

Başbakan Binali Yıldırım'ın 64. hükümette yerine getirdiği Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan get..

+