POLİTİKA

Gazi maaşlarına yüzde 6 zam

maaşları, 2008 yılı başında gazi maaşlarının yüzde yüzde 6,08'i bulacağı açıklandı.

ANKARA (A. A) Yeni Şafak
Aralarında İstiklal Savaşı gazilerinin de bulunduğu gazi maaşları, 2008 yılı başında yüzde 3, Temmuz zammıyla birlikte de yıllık olarak yüzde 6,08 oranında artacak.

65 yaş aylıkları da Ocak ve Temmuz aylarında 2,3'er YTL yükselecek. 2008 Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı ile gaziler ve vatani hizmet tertibinden aylık alanların halen 5.750 olan gösterge rakamı, Ocak ayında 5.806'ya, Temmuz ayında ise 5. 862'ye çıkacak.

Bu şekilde halen 278,01 YTL olan gazi maaşı, Ocak ayında yüzde 2,99 zamlanarak 286,34 YTL olacak. Temmuz zammıyla birlikte gazilerin eline 294,92 YTL geçecek. Gazi maaşlarındaki yıllık artış da yüzde 6,08'i bulacak.

Vatani hizmet tertibinden aylık bağlanmasına ilişkin muhtelif Kanunlarda yer alan kişilerin gösterge rakamları, gazilerde olduğu gibi Ocak'ta 5.806'ya, Temmuz'da da 5.862'ye çıkarılacak.

Bu şekilde halen 278,01 YTL olan aylık maaşlar, Ocak'da 286,34 YTL, Temmuz'da ise 294,92 YTL olacak.

Gazi ve vatani hizmet tertibinden aylık alanların dul eşlerinin de halen 4.600 olan maaş göstergesi, Ocak 2008'den itibaren 4. 645, Temmuz'danitibaren de 4. 690 olarak uygulanacak.

Gösterge ve maaş katsayılarındaki artış, dul eşlerin halen 222,41 YTL olan aylık maaşlarını, Ocak ayında 229,08 YTL'ye, Temmuz ayında ise 235,95 YTL'ye yükseltecek.

Bu arada vatani hizmet tertibinden aylık almakta olanların çocuklarına ödenen yetim aylığındaki 3.200 gösterge rakamı da, önümüzdeki yılın Ocak ayından itibaren 3. 231, Temmuz'dan itibaren ise 3.262 olacak.

Söz konusu artış da, halen 154,72 YTL olan yetim aylığının Ocak'ta 159,35 YTL'ye, Temmuz'da da 164,11 YTL'ye çıkmasını sağlayacak.

Bu şekilde yeni yılda gazi ve vatani hizmet tertibinden ödenen dul maaşlarında yıllık olarak yüzde 6,08, yetim aylıklarında da yüzde 6,07 artış meydana gelecek.

Bütçe Kanunu Tasarısında, vatani hizmet yardımı ve sosyal yardım ödemeleri ile ilgili bir düzenlemeye de yer verildi.

Buna göre, söz konusu gruba girenlerden herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan gelir veya aylık bağlanmadığı gibi, zorunlu olarak sosyal güvenlik kurumlarından birine tabi olmayı gerektiren bir işte çalışmadığını belgeleyerek yazılı taahhütte bulunanların aylıkları, net asgari ücret tutarı (dul eşler için bu tutarın yüzde 75'i, diğer yakınları için ise yüzde 50'si) esas alınarak ödenecek.

51 BİN KİŞİ MAAŞ ALIYOR

Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre, Temmuz ayı başı itibariyle ikisi İstiklal Savaşı gazisi olmak üzere toplam 39 bin 297 gaziye maaş ödeniyor. Bunların 7 bin 458'ini Kore gazileri, 31 bin 837'sini de Kıbrıs gazileri oluşturuyor.

Gaziler için dul maaşı alanların sayısı da 11 bin 727 olarak belirleniyor. Dul maaşı verilenlerin bin 31'i İstiklal Savaşı, 7 bin 572'si Kore, 3 bin 124'ü de Kıbrıs gazilerinin eşlerinden oluşuyor.

Vatani hizmet tertibinden aylık bağlananlar ile birlikte toplam sayı 51 bin 270'e yükseliyor. Vatani hizmet tertibi kaleminde, 86'sı kendisi, 35'i dul eş, 125'i de yetim olmak üzere 246 kişi maaş alıyor.

Bu arada Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun uyarınca ödenen 65 yaş aylığı da, 2008'de yıllık olarak yüzde 6,03 oranında zamlanacak.

65 yaş aylığında halen 1. 585 olan gösterge rakamı, Ocak'ta 1.600'e,Temmuz'da ise 1.615'e yükselecek.

Yeni gösterge ve katsayılarla 1 milyon 250 bin dolayında muhtaç, güçsüz ve kimsesize ödenmekte olan 76,63 YTL tutarındaki 65 yaş aylığı, Ocak veTemmuz aylarında yaklaşık 2,3'er YTL artış görecek.

Böylece 65 yaş aylığı alanlara yılbaşından itibaren 78,91, Temmuz'danitibaren de 81,25 YTL maaş ödenecek.

Yorum

Nabi Avcı Kültür ve Turizm Bakanı oldu

Nabi Avcı Kültür ve Turizm Bakanı oldu

1

3 yıl boyunca Milli Eğitim Bakanlığı görevini yürüten Nabi Avcı, Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı 65. hükümette Kültür ve Turizm Bakanı olarak y..

Çakmakla tüp kontrolü canından etti

Çakmakla tüp kontrolü canından etti

2

Antalya'da evinin mutfağında değiştirdiği tüpü çakmakla kontrol etmek isterken, tüpün alev almasıyla ağır yaralanan 86 yaşındaki İbrahim Acar hayatını..

Nobel ödülünü İÜ’ye bağışladı

Nobel ödülünü İÜ’ye bağışladı

3

2015 Nobel Kimya Ödülü'nü alan bilim insanı Prof. Dr. Sancar, mezun olduğu İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin (İÜ) mezuniyet törenine katıldı.

Hırsız yolculara dikkat

Hırsız yolculara dikkat

4

Son dönemde hırsızlar, yolcu uçaklarını hedef almış durumda. Diğer yolculardan ayırt edilmeleri hemen hemen imkansız olan hırsızlar, bir yılda 2 milyo..

İnsanlık kapısını kapatmayacağız

İnsanlık kapısını kapatmayacağız

5

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “On binlerce çocuğun hayatını kaybetmesine seyirci kalan bir sistemde sorun var demektir” sözleriyle BM’de reform çağrısı yaptı..

PKK sığınağından çıkanlar şoke etti

PKK sığınağından çıkanlar şoke etti

6

Bingöl'ün Kiğı ile Yayladere ilçelerinde güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonlarda, PKK terör örgütüne ait 10 sığınak bulundu. Sığınakların içind..

Veysi Kaynak Başbakan Yardımcısı oldu

Veysi Kaynak Başbakan Yardımcısı oldu

7

Başbakan Binali Yıldırım 65. Hükümet'i açıkladı. Kabinede ilk kez görev alan AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Veysi Kaynak, Başbakan Yardımcılığı g..

Partili cumhurbaşkanlığı için formül hazır

Partili cumhurbaşkanlığı için formül hazır

8

AK Parti kongresiyle başlayan yeni dönemde 'partili cumhurbaşkanlığı' için gereken anayasa değişikliğine ilişkin formül hazır. Konuya ilişkin bilgi ve..

3 kamyon çöpü evine istiflemiş

3 kamyon çöpü evine istiflemiş

9

Samsun'un Terme İlçesi'nde Adnan U.'ya ait ev ve bahçesinden belediye ekipleri tarafından 3 kamyon dolusu çöp çıkarıldı. Çöpler, kepçeyle kamyona yükl..

Defolun gidin

Defolun gidin

10

PKK’nın büyük bir tahribata yol açtığı Sur’u ziyaret etmek isteyen HDP heyeti ummadığı bir tepkiyle karşılaştı. Aralarında HDP Grup Başkanvekili İdris..

Paralel okullara ‘Maarif’ darbesi

Paralel okullara ‘Maarif’ darbesi

11

Paralel Yapı’nın Türkiye aleyhinde yürüttüğü karalama kampanyasının önüne geçecek Maarif Kanun Tasarısı Meclis’e sunuldu. Kanunla öğrencilere okul önc..

HDP 89 CHP'linin peşine düştü

HDP 89 CHP'linin peşine düştü

12

CHP'nin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin yasayı AYM'ye götürmeme kararı üzerine HDP, başvuru için gerekli 110 imzaya ulaşabilmek için eksiğ..

Erdoğan’ın bakkalı Yılın ‘ahi babası’ seçildi

Erdoğan’ın bakkalı Yılın ‘ahi babası’ seçildi

13

Esnaf teşkilatları tarafından her yıl geleneksel olarak kutlanan Ahilik Haftası renkli görüntülere sahne oldu.

Asayiş onlardan sorulur

Asayiş onlardan sorulur

14

Nevşehir'de, Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde 2003 yılında kurulan Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi (JAKEM) Komutanlığı'nda eğitilen atlar, mo..

Oy baskısı yapan paralellere baskın

Oy baskısı yapan paralellere baskın

15

Sivas ve Kahramanmaraş merkezli düzenlenen FETÖ/PDY operasyonlarında 59 kişi gözaltına alındı. Sivas’taki operasyonda gözaltına alınan zanlıların “hük..

Yeni Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan

Yeni Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan

16

Başbakan Binali Yıldırım'ın 64. hükümette yerine getirdiği Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan get..

Eğitimde yeni dönem

Eğitimde yeni dönem

17

Meclis'e gönderilen yeni MEB tasarısı yasalaştığında, öğrenci yurdu açma ruhsatı artık doğrudan Bakanlık’tan alınacak. Tasarıyla terörle ilişkili akad..

'Başörtüsü' mücadelesini 10 yıl sonra kazandı

'Başörtüsü' mücadelesini 10 yıl sonra kazandı

18

İnşaat Mühendisleri Odası Manisa Şubesi'ne Serbest İnşaat Mühendisliği Belgesi almak için başvuran ancak başvurusu başörtülü fotoğraf nedeniyle redded..

Meteorolojiden uyarı: Yağmur yeniden geliyor

Meteorolojiden uyarı: Yağmur yeniden geliyor

19

Bugün yurdun doğu kesimlerinde yer yer gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Tahminlere göre, yağışlar yarından itibaren tüm yurtta etkisini göstere..

İlk Bakanlar Kurulu Toplantısı yarın Beştepe'de

İlk Bakanlar Kurulu Toplantısı yarın Beştepe'de

20

65. Hükümet ilk Bakanlar Kurulu Toplantısını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında yarın saat 14'de Beştepe'de yapacak.

+