POLİTİKA

Gazi maaşlarına yüzde 6 zam

maaşları, 2008 yılı başında gazi maaşlarının yüzde yüzde 6,08'i bulacağı açıklandı.

ANKARA (A. A) Yeni Şafak
Aralarında İstiklal Savaşı gazilerinin de bulunduğu gazi maaşları, 2008 yılı başında yüzde 3, Temmuz zammıyla birlikte de yıllık olarak yüzde 6,08 oranında artacak.

65 yaş aylıkları da Ocak ve Temmuz aylarında 2,3'er YTL yükselecek. 2008 Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı ile gaziler ve vatani hizmet tertibinden aylık alanların halen 5.750 olan gösterge rakamı, Ocak ayında 5.806'ya, Temmuz ayında ise 5. 862'ye çıkacak.

Bu şekilde halen 278,01 YTL olan gazi maaşı, Ocak ayında yüzde 2,99 zamlanarak 286,34 YTL olacak. Temmuz zammıyla birlikte gazilerin eline 294,92 YTL geçecek. Gazi maaşlarındaki yıllık artış da yüzde 6,08'i bulacak.

Vatani hizmet tertibinden aylık bağlanmasına ilişkin muhtelif Kanunlarda yer alan kişilerin gösterge rakamları, gazilerde olduğu gibi Ocak'ta 5.806'ya, Temmuz'da da 5.862'ye çıkarılacak.

Bu şekilde halen 278,01 YTL olan aylık maaşlar, Ocak'da 286,34 YTL, Temmuz'da ise 294,92 YTL olacak.

Gazi ve vatani hizmet tertibinden aylık alanların dul eşlerinin de halen 4.600 olan maaş göstergesi, Ocak 2008'den itibaren 4. 645, Temmuz'danitibaren de 4. 690 olarak uygulanacak.

Gösterge ve maaş katsayılarındaki artış, dul eşlerin halen 222,41 YTL olan aylık maaşlarını, Ocak ayında 229,08 YTL'ye, Temmuz ayında ise 235,95 YTL'ye yükseltecek.

Bu arada vatani hizmet tertibinden aylık almakta olanların çocuklarına ödenen yetim aylığındaki 3.200 gösterge rakamı da, önümüzdeki yılın Ocak ayından itibaren 3. 231, Temmuz'dan itibaren ise 3.262 olacak.

Söz konusu artış da, halen 154,72 YTL olan yetim aylığının Ocak'ta 159,35 YTL'ye, Temmuz'da da 164,11 YTL'ye çıkmasını sağlayacak.

Bu şekilde yeni yılda gazi ve vatani hizmet tertibinden ödenen dul maaşlarında yıllık olarak yüzde 6,08, yetim aylıklarında da yüzde 6,07 artış meydana gelecek.

Bütçe Kanunu Tasarısında, vatani hizmet yardımı ve sosyal yardım ödemeleri ile ilgili bir düzenlemeye de yer verildi.

Buna göre, söz konusu gruba girenlerden herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan gelir veya aylık bağlanmadığı gibi, zorunlu olarak sosyal güvenlik kurumlarından birine tabi olmayı gerektiren bir işte çalışmadığını belgeleyerek yazılı taahhütte bulunanların aylıkları, net asgari ücret tutarı (dul eşler için bu tutarın yüzde 75'i, diğer yakınları için ise yüzde 50'si) esas alınarak ödenecek.

51 BİN KİŞİ MAAŞ ALIYOR

Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre, Temmuz ayı başı itibariyle ikisi İstiklal Savaşı gazisi olmak üzere toplam 39 bin 297 gaziye maaş ödeniyor. Bunların 7 bin 458'ini Kore gazileri, 31 bin 837'sini de Kıbrıs gazileri oluşturuyor.

Gaziler için dul maaşı alanların sayısı da 11 bin 727 olarak belirleniyor. Dul maaşı verilenlerin bin 31'i İstiklal Savaşı, 7 bin 572'si Kore, 3 bin 124'ü de Kıbrıs gazilerinin eşlerinden oluşuyor.

Vatani hizmet tertibinden aylık bağlananlar ile birlikte toplam sayı 51 bin 270'e yükseliyor. Vatani hizmet tertibi kaleminde, 86'sı kendisi, 35'i dul eş, 125'i de yetim olmak üzere 246 kişi maaş alıyor.

Bu arada Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun uyarınca ödenen 65 yaş aylığı da, 2008'de yıllık olarak yüzde 6,03 oranında zamlanacak.

65 yaş aylığında halen 1. 585 olan gösterge rakamı, Ocak'ta 1.600'e,Temmuz'da ise 1.615'e yükselecek.

Yeni gösterge ve katsayılarla 1 milyon 250 bin dolayında muhtaç, güçsüz ve kimsesize ödenmekte olan 76,63 YTL tutarındaki 65 yaş aylığı, Ocak veTemmuz aylarında yaklaşık 2,3'er YTL artış görecek.

Böylece 65 yaş aylığı alanlara yılbaşından itibaren 78,91, Temmuz'danitibaren de 81,25 YTL maaş ödenecek.

Yorum

Kilis'te 3 DAEŞ'li yakalandı

Kilis'te 3 DAEŞ'li yakalandı

1

Kilis'in Elbeyli ilçesinde, Suriye'den Türkiye'ye kaçak olarak girmeye çalışan 3 DAEŞ'nin yakalandığı açıklandı.

1 Mayıs'ta üst düzey tedbir

1 Mayıs'ta üst düzey tedbir

2

İstanbul Valisi Vasip Şahin yaklaşan 1 Mayıs öncesi güvenlik önlemlerinin üst seviyeye çıkarıldığını söyledi. Miting alanlarına toplu ulaşım için kola..

Milli gururumuz ANKA görevde

Milli gururumuz ANKA görevde

3

Türkiye, Suriye sınır ötesinde DEAŞ, güneydoğuda da PKK terör örgütüne karşı aktif mücadele yürütürken, milli platformlarını da bu süreçte etkin kulla..

İngilizler için kara bir gün

İngilizler için kara bir gün

4

İstanbul'da imam hatipli gençlerle buluşan Erdoğan, şimdiye dek birilerinin özenle gizlemeye çalıştığı zaferi, Kut'ül Amare'yi hatırlattı. Erdoğan, İn..

Tahammülsüz ve İslamofobik

Tahammülsüz ve İslamofobik

5

Avrupa’da siyaset yapan Müslümanlar, son dönemde haklarında yürütülen karalama kampanyaları nedeniyle siyasi kariyerini sona erdirmek zorunda kalıyor...

Kilis'e 2 roket daha atıldı

Kilis'e 2 roket daha atıldı

6

Kilis'e Suriye'den peş peşe atılan iki roket, paniğe yol açtı. Roketlerin bağ evlerinin bulunduğu araziye düşmesi nedeniyle ölen ya da yaralanan olmad..

Mirgün Cabas: Kut'ül Amare'yi merak etmiyorum

Mirgün Cabas: Kut'ül Amare'yi merak etmiyorum

7

CNN Türk'teki programlarına son verilen Mirgün Cabas, her gün program yapmamanın en iyi yanının "Kut'ül Amare'yi bilmemek olduğunu" söyledi. Osmanlı'n..

Haraç vermeyenin yaşama şansı yoktu

Haraç vermeyenin yaşama şansı yoktu

8

Paralel devlet yapılanması iddialarına ilişkin davada müşteki sıfatıyla ifade veren Okyanus Şirketler Grubu’nun sahibi işadamı Nusret Argun, “Herkes k..

Bursa'daki saldırıda gözaltı sayısı 16 oldu

Bursa'daki saldırıda gözaltı sayısı 16 oldu

9

Bursa'da, kadın teröristin üzerindeki düzeneği patlatması sonucu meydana gelen terör saldırısına ilişkin soruşturmada gözaltına alınanların sayısı 16'..

İstanbul'da 1 Mayıs'ta kapalı olacak yollar

İstanbul'da 1 Mayıs'ta kapalı olacak yollar

10

İstanbul'da 1 Mayıs kutlamaları Bakırköy'de yapılacak. Kutlamalar öncesinde alınan güvenlik önlemleri gerekçesiyle Beyoğlu ve Bakırköy'de bazı caddele..

O binalar yerle bir

O binalar yerle bir

11

Nusaybin’de PKK’lıların olası yeni hain planlarının önüne geçmek için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “O binaları gerekirse uzaktan patlatın” talimatı uygula..

İngilizlerin yüz yıllık hezimeti: Kut'ül Amare

İngilizlerin yüz yıllık hezimeti: Kut'ül Amare

12

Osmanlı Ordusu’nun büyük başarısı Kut'ül Amare, 100’üncü yılında tarihin tozlu raflarından indirildi. Ülkenin dört bir yanında konuyla ilgili konferan..

Baygınlık geçiren kadın tramvay yoluna düştü

Baygınlık geçiren kadın tramvay yoluna düştü

13

İstanbul Gaziosmanpaşa'da tramvay durağında beklerken baygınlık geçiren bir kadın tramvay yoluna düştü. O sırada Habipler istikametinde ilerleyen tram..

Nusaybin'de ABD askeri üniforması bulundu

Nusaybin'de ABD askeri üniforması bulundu

14

Mardin Nusaybin'de yapılan aramalarda, toprak altına saklanmış silahlar ve tıbbi malzeme ile ABD askeri üniforması bulundu. Ayrıca teröristlerce ilçed..

IŞİD'i pişman ettiler

IŞİD'i pişman ettiler

15

IŞİD denetimindeki Carablus’tan Gaziantep’in Karkamış İlçesi’ndeki sınır karakoluna saldırı düzenlendi. Obüsler derhal saldırıya karşılık verdi. 11 IŞ..

12 terörist öldürüldü 5 terörist yakalandı

12 terörist öldürüldü 5 terörist yakalandı

16

Genelkurmay Başkanlığı dünkü operasyonlarda, Mardin'in Nusaybin ilçesinde 6, Şırnak'ta 6 olmak üzere 12 teröristin daha öldürüldüğünü açıkladı. 5 terö..

Canlı bombalar aynı güzergahı kullanmış

Canlı bombalar aynı güzergahı kullanmış

17

Bursa Ulucami'deki bombalı saldırıyı gerçekleştiren kadın terörist ile Ankara Kızılay'da 37 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıyı gerçekleştir..

Hrant Dink cinayetinde yeni iddianame

Hrant Dink cinayetinde yeni iddianame

18

Ordu Vali Yardımcısı eski Mülkiye Başmüfettişi Özkılınç hakkında, Dink'in "mutlak suretle öldürüleceği" bilgisi yer alan raporları kullanmadığı ve FET..

Diyarbakır'da askeri binanın çatısında patlama

Diyarbakır'da askeri binanın çatısında patlama

19

Diyarbakır'da askeri bir binanın çatısında patlama meydana geldi. Çatıya isabet eden el yapımı patlayıcı, büyük bir gürültüyle patladı.

Ferhat Göçer trafik kazası geçirdi

Ferhat Göçer trafik kazası geçirdi

20

Sanatçı Ferhat Göçer, içinde bulunduğu otomobile arkadan gelen başka bir aracın çarpması sonucu kaza geçirdi.

+