POLİTİKA

Geçici işçilere kadro

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, kamuda halen geçici işçi olarak çalışanlardan sözleşmeliye geçirileceklere yönelik herhangi bir yönlendirmede bulunulmamasını istedi.

ANKARA (A. A) Yeni Şafak
Maliye Bakanlığı ile Devlet Personel Başkanlığı, geçici işçilerin sürekli işçi ve sözleşmeli personel statüsüne alınmalarıyla ilgili çalışmaları sürdürüyor.

Daha önce kamu kuruluşlarından 1 Haziran'a kadar yeni statülerle ilgili teklifte bulunmasını isteyen Devlet Personel Başkanlığı, ortaya çıkan tereddütler üzerine kamuya yeni bir yazı gönderdi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin imzalı bu yazıda, kamuda geçici iş pozisyonlarında çalışanların sürekli işçi kadrolarına veya sözleşmeli personel statüsüne geçirilmelerine ilişkin Kanun hükümleri hatırlatılarak, şu uyarılarda bulunuldu:

MAĞDURİYETE YOL AÇMAYIN

"-Kanunun, geçici iş pozisyonlarında istihdam edilenlerden gerekli şartları taşıyanların durumlarına göre sürekli işçi kadrolarına, bunların dışında kalanların ise istekleri halinde sözleşmeli personel pozisyonlarının atanmalarının sağlanması amacı taşıdığı göz önünde bulundurularak, (fabrika, şantiye, atölye, çiftlik, arazi gibi) çalışma mahalleri, amaca uygun bir şekilde değerlendirilecek.

-Sözleşmeli statüye geçiş, ilgilinin isteğine bağlı olduğundan, sürekli işçi kadrosuna atanması mümkün olmayanların sözleşmeli statüye geçmeleri konusunda yönlendirme yapılmaması, kamu kurum ve kuruluşlarınca Kanundaki (istekleri halinde) ibaresinin göz önünde bulundurulması, personelin mağduriyetine yol açılmaması hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerekmektedir.

-Sözleşmeli personel statüsüne geçmeyi kabul etmeyenlerin, geçici iş pozisyonlarında istihdamlarına devam edilmesi hususuna uyulacaktır. "

29 HAZİRAN'A KADAR GÖNDERİN

Yazıda, kamu kuruluşlarının geçici iş pozisyonu yapılan merkez, taşra, döner sermaye ve öz gelir olmak üzere, her teşkilat için ayrı ayrı form dolduracağı da vurgulandı.

Bu formların resmi yazıyla ve Microsoft Excel ortamında Başkanlığa gönderileceği kaydedilen yazıda, daha önce 1 Haziran olarak saptanan son bildirim tarihinin de, 29 Haziran 2007 olarak yeniden düzenlendiği belirtildi.

ÜCRET SKALALARI BELİRLENDİ

Bu arada Maliye Bakanlığı, geçici işçi statüsünden sözleşmeliye geçirilecekler için uygulanacak ücret tavanlarını belirledi. Söz konusu tespitlerde, tavan ücretlerin, emsal memur maaşlarını aşmamasına özen gösterildi.

Devlet Personel Başkanlığı da, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şahin imzalı yazıyla birlikte, yeni ücret skalasını da kamu kurum ve kuruluşlarına gönderdi.

Yazıda da, her bir unvan ve nitelik için ücret tavanları tespit edildiğine dikkat çekilerek, şöyle denildi:

"Kurumlar, bütçe imkanlarını ve unvan niteliklerini dikkate alarak, kendi kurumlarında uygulamak istedikleri ücret skalasını belirleyeceklerdir. Bilahare, kendi ücret skalasını esas alarak, sözleşmeli personel statüsüne geçmesini öngördükleri geçici işçilere, yaptıkları iş ve niteliklerine uygun unvan ile ücrete, yapılacak tebligatlarda yer vereceklerdir. "

Uygulanacak prosedüre göre, kamu kuruluşları öncelikle sürekli işçilerin yaptıkları işi yapan geçici işçileri, mevcut ücretleriyle sürekli işçi statüsüne aktaracak.

Bunun dışında kalan geçici işçilere, yaptıkları fiili işe göre belirlenen ücret tavanlarını aşmamak üzere sözleşmeli ücret teklifinde bulunacak. Personel de, bu teklife 15 gün içinde yanıt verecek.

Yeni statüyü kabul eden personelin listesi, vize için Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığına gönderilecek. Kabul etmeyenler ise geçici işçi olarak çalışmayı sürdürecek.

İzin ve diğer özlük haklarında, geçici işçiler İş Kanunu, sözleşmeli personel ise Devlet Memurları Kanunu hükümlerine tabi olacak.

Yorum

Devlet sırlarını bile bile servis etti

Devlet sırlarını bile bile servis etti

1

MİT TIR’larına ilişkin görüntüleri Can Dündar'a servis ettiği iddia edilen CHP'li Enis Berberoğlu hakkında hazırlanan ‘siyasal ve askeri casusluk’ fez..

Soluk borusuna dolma kaçan çocuk öldü

Soluk borusuna dolma kaçan çocuk öldü

2

Konya'da 12 yaşındaki kız çocuğu, yediği dolmanın soluk borusuna kaçması sonucu hayatını kaybetti. Çocuğun, daha önce de boğazındaki rahatsızlık neden..

Davutoğlu bizzat imzalayacak

Davutoğlu bizzat imzalayacak

3

AK Parti'de, Genel Başkan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kararıyla alınan 2. Olağanüstü Büyük Kongre için hazırlıklar başladı. Davetiyelerde, Genel ..

Can Dündar'a silahlı saldırı girişimi

Can Dündar'a silahlı saldırı girişimi

4

MİT TIR’ları davasında karar beklenirken, adliye çevresinde bekleyen Can Dündar’a silahlı saldırı girişiminde bulunuldu. Dündar olaydan yara almadan k..

Turgut Özal'ın otomobili alıcı bekliyor

Turgut Özal'ın otomobili alıcı bekliyor

5

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın makam aracı olarak kullandığı BMW marka otomobil, Karaman'da satışa çıkarıldı. Otomobilin Karaman'da yaşayan sahibi Nu..

Cumhurbaşkanı Erdoğan Eyüp Sultan'ı ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan Eyüp Sultan'ı ziyaret etti

6

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını Eyüp Sultan Camisi'nde kıldı. Eyüp Sultan'ın türbesini de ziyaret eden Erdoğan, camiden Başbakan Yar..

YSK'dan erken seçim iddialarına yalanlama

YSK'dan erken seçim iddialarına yalanlama

7

Devlet Malzeme Ofisi'nin açtığı bir ihale sosyal medyada erken seçim iddialarına neden olunca YSK'dan konuyla ilgili "450 bin mühür alımı erken seçime..

Davutoğlu'ndan tek cümlelik mesaj

Davutoğlu'ndan tek cümlelik mesaj

8

AK Parti olağanüstü kongresinde aday olmayacağını açıklayan Başbakan Davutoğlu'nu karşılamak için hemşehrileri sabahın erken saatlerinden itibaren Kon..

Aynı çukura bu kez kamyon düştü

Aynı çukura bu kez kamyon düştü

9

Ankara'da sabaha karşı yol çökmesi sonucu oluşan çukura park halindeki bir otomobil düşmesinin ardından bu kez ekiplerin çalışması sırasında belediyey..

11 terörist öldürüldü 10 terörist teslim oldu

11 terörist öldürüldü 10 terörist teslim oldu

10

Genelkurmay Başkanlığı dünkü operasyonda, Mardin'in Nusaybin ilçesinde 6, Şırnak'ta 5 terörist daha öldürüldüğünü açıkladı. Kuzey Irak'tan kaçan 10 te..

Bakan Soylu: Taşeronlara kadroyu yakın zamanda Meclise getireceğiz

Bakan Soylu: Taşeronlara kadroyu yakın zamanda Meclise getireceğiz

11

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu, taşeron işçilerle ilgili yapılacak düzenlemeye ilişkin, "Çok yakın bir zamanda inşallah bunu Meclise getirece..

Gül ‘kurultay’ sorusuna sessiz kaldı

Gül ‘kurultay’ sorusuna sessiz kaldı

12

11’inci Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin gündemine oturan AK Parti’deki olağanüstü kongre kararıyla ilgili yöneltilen sorulara sessiz kaldı.

Sovyetler zamanında doğdunuz

Sovyetler zamanında doğdunuz

13

Türkiye’ye Osmanlı’nın yıkılışını hatırlatan Rus yetkililere Dışişleri’nin cevabı manidar oldu: “Dünyaya SSCB vatandaşı olarak gelenler bugün Rusya va..

Ünlü oyuncular için 5 yıla kadar hapis istemi

Ünlü oyuncular için 5 yıla kadar hapis istemi

14

Ünlü dizi oyuncuları Çağatay Ulusoy, Gizem Karaca ile şarkıcı Cenk Eren'in de sanıklar arasında yer aldığı uyuşturucu davasında savcı mütaalasını açık..

Kongreye kadar grup toplantıları iptal

Kongreye kadar grup toplantıları iptal

15

AK Parti'de 22 Mayıs'taki kongreye kadar grup toplantısı yapılmayacak. Başbakan Davutoğlu'nun önümüzdeki hafta kapalı bir toplantıda milletvekilleriyl..

Teröristler Şırnak ve Van'da araçları yaktı

Teröristler Şırnak ve Van'da araçları yaktı

16

Van-Doğubayazıt karayolunda teröristlerce durdurulan bir TIR yakıldı. Dün de Şırnak'ta PKK'lı teröristler İl Özel İdaresi'ne ait 3 kamyon ve 1 kepçeyi..

Şanlıurfa'da korkutan patlama sesi

Şanlıurfa'da korkutan patlama sesi

17

Şanlıurfa'da dün gece anlaşılmayan patlama sesiyle birlikte gökyüzünde beliren ışık, kentte paniğe neden oldu. Şaşkınlığa neden olayın göktaşı düşmesi..

DBP eski İl Başkanı tutuklandı

DBP eski İl Başkanı tutuklandı

18

Demokratik Bölgeler Partisi'nin (DBP) eski Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, tutuklandı.

Büyükçekmece'de banka soygunu

Büyükçekmece'de banka soygunu

19

İstanbul Büyükçekmece'de bir banka şubesi, maskeli ve silahlı 2 kişi tarafından soyuldu.​ Zanlılar, bankadan aldıkları bir miktar parayla kayıplara ka..

FETÖ operasyonunda 3 tutuklama

FETÖ operasyonunda 3 tutuklama

20

Antalya'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na yönelik operasyonda gözaltına alınan 3 zanlı, tutuklandı.

+