POLİTİKA

Gelir uzmanlığı için sicil şartı gündemde

Torba tasarıyla getirilmesi öngörülen gelir uzmanlığı sınavının şartlarına hem Maliye Bakanlığı'nın üst düzey bürokratları, hem de gelir uzmanlığı sınavına girmeye hazırlanan maliye personeli tepki gösterdi. Gelir İdaresi Başkanlığı için alınacak 50 Gelir Uzman Yardımcısı için sicil şartı gündeme geldi

Cahit Saraçoğlu Yeni Şafak
Torba tasarının 222'inci maddesine eklenen geçici 9'ncu madde ile başka kurumlarda geçici görevle çalışanlara gelir uzmanlığı hakkı getirilmesini sağlayacak olan sınavın açılmasıyla ilgili düzenlemeye Maliye Bakanlığı üst düzey bürokratları ve sınava hazırlanan maliye personeli tepki gösterdi. Maliye bürokratları ve çalışanlar, sınava katılma koşullarına ilişkin maddenin “sınava girecek personelin sicilinin Maliye Bakanlığı'ndan verilmesi” şeklinde düzenlenmesi gerektiğini bildirdiler. Gerekçe olarak da, “Böylece, başka kurumlarda sadece sekreter ve danışmanlık yapıp, vergi dairelerinde, vergi denetimi gibi maliyenin ağır çalışma koşullarında görev yapmadan gelir uzmanı unvanı alınması engellenmelidir” denildi.

Yeni Şafak'ın gündeme getirdiği, TBMM Genel Kurulu'nda ele alınan torba tasarıyla yeniden gelir uzmanlığı sınavı açılmasına ilişkin maddenin görüşülmesine yaklaşılırken, düzenlemeye hem Maliye Bakanlığı bürokratları hem de bakanlık bünyesinde çalışarak sınava hazırlananlar tepki gösterdi.

'YÜKÜ BİZ ÇEKİYORUZ' SERZENİŞİ

Torba tasarıdaki düzenlemenin çalıştığı kurum amirliğince sicil alan geçici görevli personeli kapsadığını vurgulayan bakanlık personelleri, geçici görevlilerin uzun zamandır maliye uygulamaları ile ilgilerinin kalmadığı ve geçici görevli oldukları kurumlarda farklı görevler yaptıkları hatırlatıldı. Yetkililer, “Bu sınavı aşıp, maliyenin yükünü yıllardır omuzlayanlarla aynı gösterge üzerinden (2200) maaş almaları da personele haksızlık olacaktır” değerlendirmesi yaptılar.

Maaşlar 500 TL kadar artacak

Bu arada torba tasarı ile sınava girmeye hak kazanıp, gelir uzmanı unvanını alacak personelin maaşlarında 2200 gösterge üzerinden olacağı, maaşlarının ortalama 400 ila 550 TL arasında bir artış sağlayacağı kaydedildi.

Sınavı 12 Mart'ta yapılacak

Öte yandan Gelir İdaresi Başkanlığı, Ankara'da görevlendirilmek üzere 50 Gelir Uzman Yardımcısı alınacağını duyurdu. Bu kapsamda 12 Mart 2011 tarihinde gelir uzman yardımcılığı sınavı açılacağı bildirilen duyuruda, ÖSYM tarafından 27-28 Haziran 2009 ve 10-11 Temmuz 2010 tarihlerinde yapılan Kamu Personel Seçme Sınavlarının birinden (KPSS) Puan No: KPSS 4 bölümünden 70 ve üzeri puan almış olma şartı bulunduğu belirtildi. Sınava başvuruların 7 Şubat tarihinde başlayıp 18 Şubat 2011'de sona ereceği kaydedildi. Sınav duyurusunda ayrıca, 30 yaşını doldurmamış olma şartı da aranıyor.

Yorum

Kavgacı danışmanlar Meclis’ten atılacak

Kavgacı danışmanlar Meclis’ten atılacak

1

Meclis Başkanlığı, Anayasa Komisyonu’ndaki kavgaya karışan ve milletvekillerini tekme ve yumruklarla darp eden HDP milletvekillerinin danışmanları içi..

Skandalın belgeleri ortaya çıktı

Skandalın belgeleri ortaya çıktı

2

Yaralı PKK ve PYD'li teröristlerin Diyarbakır'daki iki devlet hastanesinde sahte kayıtlarla tedavi edildiğini belgeleyen kayıtlara ulaşıldı. Hastane ..

Başkanlığa destek yüzde 60’ı geçti

Başkanlığa destek yüzde 60’ı geçti

3

MAK Danışmanlık'ın yaptığı araştırma, Türk halkının başkanlık sistemine olan büyük desteğini ortaya koydu

Asıl meselemiz içerideki hainler

Asıl meselemiz içerideki hainler

4

Katar dönüşü sorularımızı cevaplayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin insani bir destan yazdığı şu günlerde kendilerini ‘dışarıdaki düşman’dan ço..

Bakan Avcı: Muhalefete kim akıl veriyor

Bakan Avcı: Muhalefete kim akıl veriyor

5

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Belediye Meydanı'nda düzenlenen Muş'un düşman işgalinden kurtuluşunun 99'uncu yıldö..

1919'dan başlatılan tarih anlayışını reddediyorum

1919'dan başlatılan tarih anlayışını reddediyorum

6

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kut'ül Amare Zaferi'nin hafızalardan silinmeye çalışıldığını dile getirerek, "Ders kitaplarında, 1919'dan başlatılan tarih anla..

Kilis'e 2 roket daha atıldı

Kilis'e 2 roket daha atıldı

7

Kilis'e Suriye'den peş peşe atılan iki roket, paniğe yol açtı. Roketlerin bağ evlerinin bulunduğu araziye düşmesi nedeniyle ölen ya da yaralanan olmad..

Canlı bomba PKK’lı

Canlı bomba PKK’lı

8

Bursa’da Ulu Cami yakınında 13 kişinin yaralandığı saldırıyı gerçekleştiren canlı bombanın PKK’lı olduğu tespit edildi. Teröristin 3 gün önce Şanlıurf..

'Canlı bomba' istihbaratı kutlamaları iptal ettirdi

'Canlı bomba' istihbaratı kutlamaları iptal ettirdi

9

Adana'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü nedeniyle Uğur Mumcu Meydanı'nda yapılacak olan kutlama, canlı bomba istihbaratı üzerine iptal edildi.

Gümüşhaneli Mehmet İngiliz uçağını tüfeği ile düşürdü

Gümüşhaneli Mehmet İngiliz uçağını tüfeği ile düşürdü

10

Yüzüncü yılı kutlanan Kut'ül Amare zaferiyle ilgili destansı bir hikaye ortaya çıktı. Bir Osmanlı askeri, İngiliz savaş uçağını tüfeğiyle düşürmeyi ba..

Samanyolu TV bu gece tamamen kapanıyor

Samanyolu TV bu gece tamamen kapanıyor

11

Bir süre önce Türksat uydusundan ve dijital platformlardan çıkartılan paralel yapının yayın organlarından Samanyolu TV karasal yayınlarını sonlandırıp..

HDP terörü

HDP terörü

12

Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin ilk Anayasa Komisyon toplantısında HDP’liler terör estirdi. Bakan Bozdağ'a hakaret eden HDP'l..

Kuzey Irak'a hava harekatı

Kuzey Irak'a hava harekatı

13

Kuzey Irak'taki Kandil-Hakkurk ve Avaşin'de tespit edilen hedeflere 4 F-16 ve 14 F-4 2020 savaş uçaklarınının katılımıyla hava harekatı düzenlendi. Şı..

Ege'de sıcak dakikalar

Ege'de sıcak dakikalar

14

Türk sularına giren Yunan balıkçılar, Türk Sahil Güvenlik ekipleri ile Yunan Sahil Güvenlik ekiplerini Ege Denizi'nde karşı karşıya getirdi. Bir süre ..

Şikede medya ayağı sende!

Şikede medya ayağı sende!

15

Tahşiye kumpasının mimarı Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın, şike kumpasında imzası olduğu belirlendi. Şike soruşturmasından önce Şerif..

Vizede alicengiz oyunu

Vizede alicengiz oyunu

16

Ankara'nın AB'nin istediği şartları yerine getirdikten sonra, Almanya ve Fransa'nın, Türk vatandaşlarına tanınacak olan vize serbestisine yeni şartlar..

Sağ yakalanan 'milyonluk terörist' daha önce iki kere ölmüş

Sağ yakalanan 'milyonluk terörist' daha önce iki kere ölmüş

17

Muş'un Varto ilçesi Teknedüzü köyünde geçen 6 Nisan'da düzenlenen operasyonda sağ yakalanan ve başına 1 milyon lira ödül konulan PKK'lı terörist Mehme..

8 km’den vurdu

8 km’den vurdu

18

Yerli insansız hava aracı Bayraktar, ilk kez Roketsan tarafından geliştirilen harp başlıklı akıllı mühimmatla uçtu. Bayraktar Konya’da yapılan testler..

İngilizlerin yüz yıllık hezimeti: Kut'ül Amare

İngilizlerin yüz yıllık hezimeti: Kut'ül Amare

19

Osmanlı Ordusu’nun büyük başarısı Kut'ül Amare, 100’üncü yılında tarihin tozlu raflarından indirildi. Ülkenin dört bir yanında konuyla ilgili konferan..

Nusaybin'de ABD askeri üniforması bulundu

Nusaybin'de ABD askeri üniforması bulundu

20

Mardin Nusaybin'de yapılan aramalarda, toprak altına saklanmış silahlar ve tıbbi malzeme ile ABD askeri üniforması bulundu. Ayrıca teröristlerce ilçed..

+