POLİTİKA

Gelir uzmanlığı için sicil şartı gündemde

Torba tasarıyla getirilmesi öngörülen gelir uzmanlığı sınavının şartlarına hem Maliye Bakanlığı'nın üst düzey bürokratları, hem de gelir uzmanlığı sınavına girmeye hazırlanan maliye personeli tepki gösterdi. Gelir İdaresi Başkanlığı için alınacak 50 Gelir Uzman Yardımcısı için sicil şartı gündeme geldi

Cahit Saraçoğlu Yeni Şafak
Torba tasarının 222'inci maddesine eklenen geçici 9'ncu madde ile başka kurumlarda geçici görevle çalışanlara gelir uzmanlığı hakkı getirilmesini sağlayacak olan sınavın açılmasıyla ilgili düzenlemeye Maliye Bakanlığı üst düzey bürokratları ve sınava hazırlanan maliye personeli tepki gösterdi. Maliye bürokratları ve çalışanlar, sınava katılma koşullarına ilişkin maddenin “sınava girecek personelin sicilinin Maliye Bakanlığı'ndan verilmesi” şeklinde düzenlenmesi gerektiğini bildirdiler. Gerekçe olarak da, “Böylece, başka kurumlarda sadece sekreter ve danışmanlık yapıp, vergi dairelerinde, vergi denetimi gibi maliyenin ağır çalışma koşullarında görev yapmadan gelir uzmanı unvanı alınması engellenmelidir” denildi.

Yeni Şafak'ın gündeme getirdiği, TBMM Genel Kurulu'nda ele alınan torba tasarıyla yeniden gelir uzmanlığı sınavı açılmasına ilişkin maddenin görüşülmesine yaklaşılırken, düzenlemeye hem Maliye Bakanlığı bürokratları hem de bakanlık bünyesinde çalışarak sınava hazırlananlar tepki gösterdi.

'YÜKÜ BİZ ÇEKİYORUZ' SERZENİŞİ

Torba tasarıdaki düzenlemenin çalıştığı kurum amirliğince sicil alan geçici görevli personeli kapsadığını vurgulayan bakanlık personelleri, geçici görevlilerin uzun zamandır maliye uygulamaları ile ilgilerinin kalmadığı ve geçici görevli oldukları kurumlarda farklı görevler yaptıkları hatırlatıldı. Yetkililer, “Bu sınavı aşıp, maliyenin yükünü yıllardır omuzlayanlarla aynı gösterge üzerinden (2200) maaş almaları da personele haksızlık olacaktır” değerlendirmesi yaptılar.

Maaşlar 500 TL kadar artacak

Bu arada torba tasarı ile sınava girmeye hak kazanıp, gelir uzmanı unvanını alacak personelin maaşlarında 2200 gösterge üzerinden olacağı, maaşlarının ortalama 400 ila 550 TL arasında bir artış sağlayacağı kaydedildi.

Sınavı 12 Mart'ta yapılacak

Öte yandan Gelir İdaresi Başkanlığı, Ankara'da görevlendirilmek üzere 50 Gelir Uzman Yardımcısı alınacağını duyurdu. Bu kapsamda 12 Mart 2011 tarihinde gelir uzman yardımcılığı sınavı açılacağı bildirilen duyuruda, ÖSYM tarafından 27-28 Haziran 2009 ve 10-11 Temmuz 2010 tarihlerinde yapılan Kamu Personel Seçme Sınavlarının birinden (KPSS) Puan No: KPSS 4 bölümünden 70 ve üzeri puan almış olma şartı bulunduğu belirtildi. Sınava başvuruların 7 Şubat tarihinde başlayıp 18 Şubat 2011'de sona ereceği kaydedildi. Sınav duyurusunda ayrıca, 30 yaşını doldurmamış olma şartı da aranıyor.

Yorum

İlk toplantı Beştepe’de

İlk toplantı Beştepe’de

1

65. hükümet ilk kabine toplantısını Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Beştepe’de gerçekleştirdi. Erdoğan’ın yedinci kez başkanlık ettiği toplantıda ..

92 terörist öldürüldü 17 terörist yakalandı

92 terörist öldürüldü 17 terörist yakalandı

2

Genelkurmay Başkanlığı dünkü operasyonda, Mardin'in Nusaybin ilçesinde 3, Şırnak'ta 9 terörist daha öldürüldüğünü açıkladı. Kuzey Irak'a düzenlenen ha..

Etik istifa

Etik istifa

3

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın ablası Ayşe Hilal Sayan Koytak müsteşar yardımcılığı görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Binler Ayasofya önünde Fetih namazı kıldı

Binler Ayasofya önünde Fetih namazı kıldı

4

Anadolu Gençlik Derneği’nin, İstanbul’un fethinin 563. yıldönümü sebebiyle gerçekleştirdiği organizasyon kapsamında binlerce kişi Ayasofya Camisi önün..

Terör örgütü tescillenecek

Terör örgütü tescillenecek

5

Cumhurbaşkanı Erdoğan, paralel yapıyla ilgili MGK’da tavsiye kararı alındığını belirterek, izlenecek süreci açıkladı. Erdoğan, "Legal görünüm altındak..

"Beni öldürün başka çocuk alın"

"Beni öldürün başka çocuk alın"

6

Bir lokantada 3 yaşındaki Y.K'ye asitli madde atan Cihan Araçman hakkında 24.5 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması yapıldı. Çocuğu..

Alkışları hazmedemedi

Alkışları hazmedemedi

7

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Kırşehir'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasını alkışlayan yüksek yargı mensuplarını hedef alarak, "O Yargıtay Başkan..

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tanışık Köyü'nü ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tanışık Köyü'nü ziyaret etti

8

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, 16 köylünün hayatını kaybettiği Tanışık köyünü ziyaret ederek, ölenlerin yakınlarına b..

Putin: İlk adım Ankara'dan gelmeli

Putin: İlk adım Ankara'dan gelmeli

9

Resmi ziyaret için Yunanistan'ın başkenti Atina'da bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Türkiye hakkında açıklamalarda bulundu

Nusaybin'de 42 terörist teslim oldu

Nusaybin'de 42 terörist teslim oldu

10

Mardin'in Nusaybin ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarına yönelik sürdürülen operasyonda aralarında kadınların da bulunduğu 42 terörist, güvenlik güç..

Teslim olan teröristlerden ibretlik itiraflar

Teslim olan teröristlerden ibretlik itiraflar

11

Mardin'in Nusaybin ilçesinde güvenlik güçlerine teslim olan 25 bölücü terör örgütü mensubunun itirafları, örgüt içindekilerin pişmanlıklarını gün yüzü..

Erdoğan'dan ABD'ye sert mesaj

Erdoğan'dan ABD'ye sert mesaj

12

Cumhurbaşkan Erdoğan ile Başbakan Yıldırım, 116 projenin açılışını yapmak üzere bulunduğu Diyarbakır'da teröre karşı sert mesajlar verdi. Suriye'de AB..

Sivil oldukları iddia edilen teröristlere 'Swap' testi

Sivil oldukları iddia edilen teröristlere 'Swap' testi

13

Mardin'in Nusaybin ilçesinde teslim olan PKK'lı teröristlerin, 'sivil' oldukları iddialarına ilişkin açıklama yapıldı. Kimlik tespiti tamamlanan 67 PK..

Nazlıaka'ya usulsüz atık su cezası

Nazlıaka'ya usulsüz atık su cezası

14

ASKİ'nin, Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka'ya, ikamet ettiği sitede kaçak su kullandığı iddiasıyla açtığı dava reddedildi. Öte yandan, usul..

PKK'nın silah mevzisi vuruldu

PKK'nın silah mevzisi vuruldu

15

Irak'ın kuzeyindeki Sinat-Haftanin bölgesine düzenlenen hava harekatında teröristlere ait silah mevzisi imha edildi. Savaş uçakları, Mardin kırsalında..

Büyük çözülme

Büyük çözülme

16

Mardin Nusaybin’de ağır darbe alan terör örgütü PKK’da çözülme hız kazandı. Daha önce teslim olan 25 teröristin ardından dün de 10’u kadın 42 PKK’lı g..

Coniler'in YPG pozuna sert tepki

Coniler'in YPG pozuna sert tepki

17

Rakka'ya yönelik operasyonda aktif rol alan ABD askerlerinin Suriye PKK'sına aktif dahlini gösteren fotoğraflara Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu "Onlara ta..

Tuzla'da tersanede yangın

Tuzla'da tersanede yangın

18

Tuzla tersaneler bölgesinde çıkan yangına, itfaiye ekipleri müdahale sonucu söndürüldü. Dumandan etkilenen 3 kişi hastaneye kaldırıldı.

Kemal'in çapulcuları

Kemal'in çapulcuları

19

CHP’nin önceki günkü grup toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile AK Partililere küfür eden gruptakilerden 3’ü belirlendi. Bu üç kişinin bizzat Kemal ..

+