POLİTİKA

i20 tamamen geliyor TOFAŞ İran'a açılıyor

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'deki mühendislik ve işçilik daha kaliteli olduğu için Hyundai'nin Hindistan'daki üretimini de Türkiye'ye getirmek istediğini söyledi. Bakan Ergün, Türkiye'de üretilen modellerin geri çağrılmadığına dikkat çekti

Aa Yeni Şafak
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, "Hyundai, Hindistan'daki mühendislik ve işçilikle Türkiye'deki mühendislik ve işçilik aynı olmadığı için üretiminin tamamını buraya getirmek istiyor' dedi.

Baakan Ergün, Türkiye'nin bir otomobili markalaştırma potansiyelinin çok daha yüksek olduğunu, Türkiye'nin çok daha fazla dünyaya açık bir ülke konumunda bulunduğunu ifade etti.

TÜRK MALI GERİ ÇAĞRILMIYOR

dünya otomotiv piyasalarında geri çağırma olaylarına dikkat çeken Ergün, 'Türkiye'de üretilen hiç bir otomobil geri çağrılmadı. Markalar burada üretiliyor. O markaların burada ürettiği otomobiller geri çağrılmıyor. Ama aynı markanın başka ülkelerde üretilen bir otomobili geri çağrılıyor. Niye çünkü buradaki mühendislik ve işçilikle oradaki mühendislik aynı değil. Mesela Hyundai i20'yi tamamen buraya getirmek istiyor. Bir bölümünü buraya getirmişti. Hindistan'da da i20 üretiyordu ama Hindistan'daki mühendislik ve işçilikle Türkiye'deki mühendislik ve işçilik aynı olmadığı için tamamını buraya getirmek istiyor. Müşteri onu istiyor. Doğal olarak yatırımın merkezi de burası oluyor" şeklinde konuştu.

İRAN PAZARI DAHA CANLI

Türkiye'deki otomotiv üreticilerinin İran'daki pazarın farkında olduklarını belirten Ergün, İran'ın otomotiv iç pazarının Türkiye'nin otomotiv pazarından bugün itibariyle daha canlı ve geniş olduğunu kaydetti. Ergün, 'Yakında bazı ziyaretler olacak. Onlardan buraya, bizim sanayicilerden oraya bir takım ziyaretler olacak. İran, otomotiv sektöründe Türkiye'nin ana ve yan sanayide üretim gücünü bildiği için Türk otomotiv sektörü ile bir iş birliği arayışı içinde. İran'daki otomotiv sektörüne ilgi duyan otomotiv firmalarından birisi TOFAŞ. İran'a bir ziyaret yapmayı planlıyorlar" dedi.

Ortak marka

Türk ve İranlı firmaların bugün itibariyle ortak bir marka oluşturmasının söz konusu olmadığına işaret eden Bakan Ergün, bu girişimlerin firmalar düzeyinde yürütülen bir çalışma olduğunu, Türk otomotiv yan sanayisi ile ana sanayisindeki bazı firmaların, İranlı firmalarla çalışma yürüttüklerini belirtti.

İç pazar 5-10 yıl içinde 1 milyon adetleri bulur

Türkiye'deki sanayiciye 'artık Türkiye'nin otomotivde bir marka oluşturma vakti gelmiştir. Bunun için alt yapı ve Türkiye'nin potansiyeli müsaittir' dediklerini hatırlatan Bakan Ergün, iç pazarda Türkiye'nin önümüzdeki 5-10 yıl içinde yılda bir milyondan fazla otomobil tüketen bir noktaya gelmiş olacağını öne sürdü. Sanayicilerimizin artık bir marka oluşturmanın ve o markanın iç ve dış pazarda yer bulabileceğinin farkında olmaları gerektiğini ifade eden Ergün, "Otomotiv sektöründe üretim gücümüz.

kabiliyetimiz ortadır. Bütün bunlar markalaşma için herkesten daha avantajlı bir noktada olduğumuzu bize gösteriyor" dedi. Çinli Chery'nin de, İranlı Samand'ın da Türkiye'de otomotiv sektöründe bir yatırım düşündüklerini kendilerine ifade ettiklerini anımsatan Ergün, Chery'nin de, Samand'ın da önlerine somut olarak bir proje koyamadıklarına işaret etti. Ergün, bu iki markanın Türkiye'de yatırım yapmaları durumunda markalarının da kalitesine katkı sağlamış olacaklarını anlattı.

Yorum

Kara haber

Kara haber

1

Van Çaldıran’da yol kapatıp araç yakan PKK’lılara müdahale için bölgeye giden askerlere pusu kuruldu. Zırhlı araçların geçişi sırasında yola döşedikle..

Kurultay tarihini Bahçeli açıkladı

Kurultay tarihini Bahçeli açıkladı

2

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli "Partimiz, 10 Temmuz 2016 Pazar günü Ankara Arena Spor Salonu'nda seçimli Olağanüstü Büyük Kurultayı millet ve tarih ..

Sur'da HDP'li vekillere büyük tepki

Sur'da HDP'li vekillere büyük tepki

3

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde vatandaşlar, HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, HDP Diyarbakır Milletvekilleri Nursel Aydoğan ve Sibel Yiğitalp'in de ar..

MHP'den Yargıtay'a AYM talebi

MHP'den Yargıtay'a AYM talebi

4

Yargıtay'a başvuruda bulunan MHP, kurultay sürecine ilişkin olarak Anayasa Mahkemesi'nin kararının beklenmesi yönündeki talebini iletti.

Tüm gözler orada

Tüm gözler orada

5

Başbakan Davutoğlu'nun istifasının ardından, 65. Hükümeti kurmakla görevlendirilen AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım'ın yeni Bakanlar Kurulu list..

Denizli'de değil ABD'de çekildi!

Denizli'de değil ABD'de çekildi!

6

İnternette paylaşılan görüntülerde, bir yılanın tilkiyi önce sokması ve ardından da boğarak öldürmesi görenleri şaşkına çevirdi. Denizli'nin Honaz ilç..

Teröristlerin yaşadığı yerde hayvan bile yaşamaz!

Teröristlerin yaşadığı yerde hayvan bile yaşamaz!

7

Şırnak'ta güvenlik güçleri, teröristlerin patlayıcı madde yapmak için kullandıkları bir evden görüntü paylaştı. Teröristlerin hayvanların dahi yaşamay..

TSK'nın 'Hayalet timi' PKK'nın kabusu oldu

TSK'nın 'Hayalet timi' PKK'nın kabusu oldu

8

PKK'nın, Güneydoğu'ya kırsaldan eğitimli teröristler getirmesini TSK'nın 'hayalet timi' engelliyor. 'Hayalet timler' örgüt elemanları sızma girişimind..

O terörist ailesiyle görüştürüldü

O terörist ailesiyle görüştürüldü

9

Mardin'in Nusaybin ilçesindeki operasyonlar sırasındaki aramalarda ailesine vasiyet niteliğinde yazdığı mektubu bulunan Z.K. isimli PKK'lı kadın terör..

Van'da alçak tuzak: 6 asker şehit

Van'da alçak tuzak: 6 asker şehit

10

Van'ın Çaldıran ilçesinde yol kesen PKK'lı teröristlerin tuzakladığı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu 6 asker şehit olurken, 4 asker yaralandı.

10 ayda 7 bin 78 terörist etkisiz hale getirildi

10 ayda 7 bin 78 terörist etkisiz hale getirildi

11

Bölücü terör örgütüne yönelik operasyonlarda, son 10 ayda Irak'ın kuzeyi de dahil olmak üzere toplam 7 bin 78 terörist etkisiz hale getirildi. Aynı sü..

Nusaybin'de 25 terörist böyle teslim oldu

Nusaybin'de 25 terörist böyle teslim oldu

12

Mardin'in Nusaybin ilçesinde teröristler tarafından kazılan bomba tuzaklı hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması ve ilçedeki PKK'lıların e..

65. hükümetteki tek kadın

65. hükümetteki tek kadın

13

Başbakan Binali Yıldırım, 65. hükümeti açıkladı. Yıldırım'ın açıkladığı yeni kabine listesinde tek kadın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül..

Teslim olan teröristlerden ibretlik itiraflar

Teslim olan teröristlerden ibretlik itiraflar

14

Mardin'in Nusaybin ilçesinde güvenlik güçlerine teslim olan 25 bölücü terör örgütü mensubunun itirafları, örgüt içindekilerin pişmanlıklarını gün yüzü..

Avrupa’ya rest

Avrupa’ya rest

15

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi'nin kapanışında BM Genel Sekreteri Ban ki-Moon ile Har..

Google'da en çok aranan isim oldu

Google'da en çok aranan isim oldu

16

Yeni kabinenin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Google'da bugün en çok aranan isim oldu. 100 bini aşkın kullanıcı arama sayfa..

İstanbul'da helikopter destekli terör operasyonu

İstanbul'da helikopter destekli terör operasyonu

17

İstanbul'un Sultangazi ilçesinde terör örgütüne yönelik helikopter destekli operasyon düzenlendi. Polis ekipleri, bir apartmanın 4. katında bulunan ve..

PKK'nın katlettiği köylülerden geriye düğün görüntüleri kaldı

PKK'nın katlettiği köylülerden geriye düğün görüntüleri kaldı

18

Diyarbakır'ın Dürümlü mezrasında terör örgütü PKK'nın son sivil katliamında hayatını kaybedenlerden geriye, bir ay önce bir akrabalarının düğününde çe..

MİT'e 'örtülü silah' yetkisi

MİT'e 'örtülü silah' yetkisi

19

MİT'e görev alanında kullanılmak üzere satın alacağı cihaz, silah ve taşı gibi taşınır malları 'kayıt altına almama' ayrılacağı verildi. Yeni yönetmel..

KPSS Lisans sonuçlarının açıklanma tarihi

KPSS Lisans sonuçlarının açıklanma tarihi

20

22 Mayıs Pazar günü gerçekleşen ve binlerce adayın katıldığı Kamu Personel Seçme Sınavı sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu. KPSS sonuçları ÖSY..

+