POLİTİKA

i20 tamamen geliyor TOFAŞ İran'a açılıyor

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'deki mühendislik ve işçilik daha kaliteli olduğu için Hyundai'nin Hindistan'daki üretimini de Türkiye'ye getirmek istediğini söyledi. Bakan Ergün, Türkiye'de üretilen modellerin geri çağrılmadığına dikkat çekti

Aa Yeni Şafak
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, "Hyundai, Hindistan'daki mühendislik ve işçilikle Türkiye'deki mühendislik ve işçilik aynı olmadığı için üretiminin tamamını buraya getirmek istiyor' dedi.

Baakan Ergün, Türkiye'nin bir otomobili markalaştırma potansiyelinin çok daha yüksek olduğunu, Türkiye'nin çok daha fazla dünyaya açık bir ülke konumunda bulunduğunu ifade etti.

TÜRK MALI GERİ ÇAĞRILMIYOR

dünya otomotiv piyasalarında geri çağırma olaylarına dikkat çeken Ergün, 'Türkiye'de üretilen hiç bir otomobil geri çağrılmadı. Markalar burada üretiliyor. O markaların burada ürettiği otomobiller geri çağrılmıyor. Ama aynı markanın başka ülkelerde üretilen bir otomobili geri çağrılıyor. Niye çünkü buradaki mühendislik ve işçilikle oradaki mühendislik aynı değil. Mesela Hyundai i20'yi tamamen buraya getirmek istiyor. Bir bölümünü buraya getirmişti. Hindistan'da da i20 üretiyordu ama Hindistan'daki mühendislik ve işçilikle Türkiye'deki mühendislik ve işçilik aynı olmadığı için tamamını buraya getirmek istiyor. Müşteri onu istiyor. Doğal olarak yatırımın merkezi de burası oluyor" şeklinde konuştu.

İRAN PAZARI DAHA CANLI

Türkiye'deki otomotiv üreticilerinin İran'daki pazarın farkında olduklarını belirten Ergün, İran'ın otomotiv iç pazarının Türkiye'nin otomotiv pazarından bugün itibariyle daha canlı ve geniş olduğunu kaydetti. Ergün, 'Yakında bazı ziyaretler olacak. Onlardan buraya, bizim sanayicilerden oraya bir takım ziyaretler olacak. İran, otomotiv sektöründe Türkiye'nin ana ve yan sanayide üretim gücünü bildiği için Türk otomotiv sektörü ile bir iş birliği arayışı içinde. İran'daki otomotiv sektörüne ilgi duyan otomotiv firmalarından birisi TOFAŞ. İran'a bir ziyaret yapmayı planlıyorlar" dedi.

Ortak marka

Türk ve İranlı firmaların bugün itibariyle ortak bir marka oluşturmasının söz konusu olmadığına işaret eden Bakan Ergün, bu girişimlerin firmalar düzeyinde yürütülen bir çalışma olduğunu, Türk otomotiv yan sanayisi ile ana sanayisindeki bazı firmaların, İranlı firmalarla çalışma yürüttüklerini belirtti.

İç pazar 5-10 yıl içinde 1 milyon adetleri bulur

Türkiye'deki sanayiciye 'artık Türkiye'nin otomotivde bir marka oluşturma vakti gelmiştir. Bunun için alt yapı ve Türkiye'nin potansiyeli müsaittir' dediklerini hatırlatan Bakan Ergün, iç pazarda Türkiye'nin önümüzdeki 5-10 yıl içinde yılda bir milyondan fazla otomobil tüketen bir noktaya gelmiş olacağını öne sürdü. Sanayicilerimizin artık bir marka oluşturmanın ve o markanın iç ve dış pazarda yer bulabileceğinin farkında olmaları gerektiğini ifade eden Ergün, "Otomotiv sektöründe üretim gücümüz.

kabiliyetimiz ortadır. Bütün bunlar markalaşma için herkesten daha avantajlı bir noktada olduğumuzu bize gösteriyor" dedi. Çinli Chery'nin de, İranlı Samand'ın da Türkiye'de otomotiv sektöründe bir yatırım düşündüklerini kendilerine ifade ettiklerini anımsatan Ergün, Chery'nin de, Samand'ın da önlerine somut olarak bir proje koyamadıklarına işaret etti. Ergün, bu iki markanın Türkiye'de yatırım yapmaları durumunda markalarının da kalitesine katkı sağlamış olacaklarını anlattı.

Yorum

Şırnak'taki FETÖ/PDY operasyonunda 5 tutuklama

Şırnak'taki FETÖ/PDY operasyonunda 5 tutuklama

1

Şırnak'ın İdil ilçesinde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 5 kişi tutuk..

Tunceli Ovacık'ta zihinsel engelli kıza tecavüz skandalı

Tunceli Ovacık'ta zihinsel engelli kıza tecavüz skandalı

2

Tunceli'nin Ovacık ilçesindeki bir lisede kaynaştırma öğrencisi olan 19 Yaşındaki N.İ. isimli zihinsel engelli kızın karnının büyümesinden şüphelenen ..

Yerli İHA'da 700 yıllık inanılmaz sır

Yerli İHA'da 700 yıllık inanılmaz sır

3

Yerli insansız hava aracı Bayraktar, ilk kez Roketsan tarafından geliştirilen harp başlıklı akıllı mühimmatla uçtu. Bayraktar Konya’da yapılan testler..

HDP'li vekiller PKK sloganlarıyla Meclis'i terk etti

HDP'li vekiller PKK sloganlarıyla Meclis'i terk etti

4

HDP'li milletvekilleri, dokunulmazlıklarla ilgili Anayasa değişiklik teklifinin görüşüldüğü TBMM Anayasa Komisyonu'nu 'Biji Serok Apo' sloganlarıyla M..

Diyarbakır'da FETÖ/PDY operasyonu

Diyarbakır'da FETÖ/PDY operasyonu

5

Diyarbakır'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) finansal destek sağladıkları iddiasıyla, Kimse Yok Mu Derneği ve özel ..

Bursa'daki canlı bombanın babası konuştu

Bursa'daki canlı bombanın babası konuştu

6

Bursa Ulu Camii'nde canlı bomba saldırısını düzenlediği iddia edilen Eser Çali'nin babası konuştu. Çiftçilik yapan baba Salih Çali, "Kızım Eser kendin..

O İngiliz’e 5 yıl hapis

O İngiliz’e 5 yıl hapis

7

Terör destekçisi akademisyenler için İstanbul Adalet Sarayı'nda 'özyönetimler nevruzda' broşürü dağıttığı için gözaltına alınan İngiliz uyruklu Christ..

Kuzey Irak'a hava harekatı

Kuzey Irak'a hava harekatı

8

Kuzey Irak'taki Kandil-Hakkurk ve Avaşin'de tespit edilen hedeflere 4 F-16 ve 14 F-4 2020 savaş uçaklarınının katılımıyla hava harekatı düzenlendi. Şı..

8 PKK'lı etkisiz hale getirildi

8 PKK'lı etkisiz hale getirildi

9

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden yaptığı açıklamaya göre Mardin ve Şırnak'taki operasyonlarda toplam 8 PKK'lı teröristin etkisiz hale ge..

Başkanlığa destek yüzde 60’ı geçti

Başkanlığa destek yüzde 60’ı geçti

10

MAK Danışmanlık'ın yaptığı araştırma, Türk halkının başkanlık sistemine olan büyük desteğini ortaya koydu

Belediyeye kızdı yola duvar ördü

Belediyeye kızdı yola duvar ördü

11

Iğdır'da yaptırdığı 5 katlı apartmanına ruhsat alamayan Emin Argıç, belediyeye kızınca hibe ettiği arsasından geçen karayoluna duvar çekerek ikiye böl..

Meclis’e de hendek kazın

Meclis’e de hendek kazın

12

Anayasa Komisyonu'nu terörize eden HDP'lilerin salona dışarıdan paralı provokatörler soktuğunu belirten Başbakan Davutoğlu, "Neymiş, danışmanlarıymış...

Nusaybin'de 1 asker şehit oldu

Nusaybin'de 1 asker şehit oldu

13

Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Nusaybin'de terör örgütü üyeleri tarafından düzenlenen saldırıda bir asker şehit oldu.

Şehir komandosu geliyor

Şehir komandosu geliyor

14

Genelkurmay, Türkiye ve Ortadoğu’da değişen çatışma konseptine uygun yeni tedbirler almaya hazırlanıyor. Dağ ve kırsalda çatışmaya alışık komandolara ..

Kavgacı danışmanlar Meclis’ten atılacak

Kavgacı danışmanlar Meclis’ten atılacak

15

Meclis Başkanlığı, Anayasa Komisyonu’ndaki kavgaya karışan ve milletvekillerini tekme ve yumruklarla darp eden HDP milletvekillerinin danışmanları içi..

Erdoğan'dan yaralı askere telefon jesti

Erdoğan'dan yaralı askere telefon jesti

16

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, Mardin'in Nusaybin ilçesinde teröristlerce açılan ateşte kurşunlardan birinin cep telefonuna isabet etmesi sonucu hafif yar..

En parlak beyinler robotlaştı

En parlak beyinler robotlaştı

17

Dünyanın her yerinde Türkiye aleyhine çalışan paralel örgütün son çeyrek yüzyılda en parlak beyinleri iğfal ederek robota dönüştürdüğünü söyleyen Erdo..

Şehidin evinin masraflarını Cumhurbaşkanı karşılayacak

Şehidin evinin masraflarını Cumhurbaşkanı karşılayacak

18

AK Parti Grup Başkanvekili Canikli, Şehit Uzman Çavuş Kul'un ailesine, "Yeni ev alınmasıyla ilgili masrafların Sayın Cumhurbaşkanım kendisi tarafından..

İstanbul'da polise canlı bomba ihbarı

İstanbul'da polise canlı bomba ihbarı

19

İstanbul'un Sultangazi ilçesinde bir aile polisi arayarak, "Kayıp kızımız bombalı saldırıda bulunabilir" dedi. Bu bu ihbar üzerine polis alarma geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kendi göbeğimizi keseceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kendi göbeğimizi keseceğiz

20

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Terör konusunda çifte standarda şahit oluyoruz. 'PYD, YPG terör örgütüdür' diyoruz. ABD Savunma Bakanı ayrı, sözcü ayrı şey sö..

+