POLİTİKA

Kürtçe tamamen serbest

İçişleri Bakanı, demokratik açılım çerçevesinde YÖK Başkanı Özcan ile görüşecek. Görüşmede Özcan'ın YÖK'ün Kürtçe eğitimi ile ilgili hazırladığı bir dosya vermesi bekleniyor. YÖK'e göre Kürtçe'nin önünde hiç bir mevzuat engeli yok.

Yakup Bulut Yeni Şafak
YÖK, 'Kürt açılımı' çerçevesinde, Kürtçe'nin üniversitelerde okutulmasının önünde hiç bir engel olmadığını açıklamaya hazırlanıyor. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 'Kürt Açılımı' çerçevesinde YÖK'le görüşeceğini açıklarken, YÖK'ün açılıma dair görüşleri de netleşti. YÖK'te Atalay'a sunulmak üzere yapılan hazırlığa göre, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Atalay'a Kürtçe'nin üniversitelerde okutulması yönünde hiçbir mevzuat engeli olmadığını söyleyecek. Özcan'ın Atalay'a vereceği brifingde altı çizilecek hususlar şunlar: Kürtçe, üniversitlerde seçmeli ders olarak zaten okutulabiliyor. Üniversiteler senato kararı ile YÖK iznine gerek kalmadan Kürtçe seçmeli ders verebiliyorlar. Buna rağmen İstanbul Bilgi Üniversitesi dışında hiçbir üniversiteden Kürtçe seçmeli ders olsun diye bir talep gelmedi. Açılım çerçevesinde özellikle doğu ve güneydoğu illerindeki üniversitelerde Kürtçe'nin seçmeli ders olarak talebe bağlı olmadan sunulması da mümkün.

YÖK'ün hazırladığı dosyada ilk olarak İstanbul Üniveristesi bünyesinde kurulan Kürdoloji Araştırma Merkezleri'nin sayısının arttırılabileceği de ifade ediliyor. Başta Mardin Artuklu Üniversitesi olmak üzere, alt yapı hazırlıklarını tamamlayan üniversitelerde de Kürt Dili ve Edebiyatı bölümlerinin ve Enstitüleri'nin açılmasının önünde de hiçbir mevzuat engeli bulunmadığına dikkat çekilecek.

DOĞU ÜNİVERSİTELERİNE DOPİNG

Özcan, Atalay'a Doğu ve Güneydoğu'daki üniversitelerin kadro ve ödenek ihtiyaçlarını da iletecek. YÖK, Kürt açılımı çerçevesinde özellikle doğu illerindeki yeni kurulan Hakkari, Şırnak, Mardin, Siirt, Tunceli gibi üniversitelere daha çok destek verilerek geliştirilmesini planlıyor. Bu üniversitelerin batıdaki üniversitelerle işbirliği de arttırılacak.

SENATO KARARI DERS İÇİN YETERLİ

Kürtçe seçmeli ders için üniversite senatosunun kararı gerekli. YÖK'ün iznine ise gerek yok. Dersler için öğrencilerden rektörlüğe başvuru gelmesi gerekiyor. Tek başvurunun yapıldığı Bilgi Üniversitesi, Kürtçe'nin 'Kırmançi' lehçesinde seçmeli ders verme uygulamasını geçen öğretim yılının ikinci yarısında Kürtçe1 ve Kürtçe2 olmak üzere başlattı. Kürtçe1 dersinde Kürt dilinin kökenleri, tarihi gelişimi ve alfabesi ile ilgili genel bir tanım verilirken, Kürtçe2'de dil bilgisi kuralları ve Kürtçe kelimeler öğretiliyor.

Yorum

Hayırlı olsun

Hayırlı olsun

1

Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve beraberindeki kuvvet komutanlarını kabul etti.

Büyük çözülme

Büyük çözülme

2

Mardin Nusaybin’de ağır darbe alan terör örgütü PKK’da çözülme hız kazandı. Daha önce teslim olan 25 teröristin ardından dün de 10’u kadın 42 PKK’lı g..

İlklerin MGK’sı

İlklerin MGK’sı

3

MGK’nın mayıs ayı olağan toplantısı Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Beştepe’de yapıldı. 65. hükümetin ilk MGK toplantısında Başbakan Yıldırım, Baş..

Bu teröristleri ihbar edene ödül

Bu teröristleri ihbar edene ödül

4

Muş'un Varto ilçesinde, başına ödül konulan teröristlere ilişkin hazırlanan afişler birçok yere asıldı. Aranan kişilere ilişkin bilgi ve ödül miktarla..

2,5 ton bomba kullanılmış

2,5 ton bomba kullanılmış

5

Mardin Midyat’ta Anıtlı Jandarma Karakolu’na yapılan bombalı saldırı ile ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı. PKK'lı teröristlerin saldırıyı 2,5 to..

Kaçak dershane mühürlendi

Kaçak dershane mühürlendi

6

Milas'ta valilik kararıyla kapatılan dershane, yasadışı olarak öğrenci kaydı yaptığı tespit edilince mühürlendi

Dokunulmazlık için AYM’ye başvurdu

Dokunulmazlık için AYM’ye başvurdu

7

Meclis Genel Kurulu'nda dokunulmazlıkların kaldırılması yasa teklifine sınırlı destek veren CHP'den yeni hamle geldi.

Boğaz’da kadınlar günü

Boğaz’da kadınlar günü

8

Rusya Donanması'na ait 868 borda numaralı 'Pytlivy' adlı savaş gemisi, dün saat 09.00 sıralarında Karadeniz'den İstanbul Boğazı'na girerek Marmara Den..

Nusaybin'de 8 terörist daha teslim oldu

Nusaybin'de 8 terörist daha teslim oldu

9

Terör örgütü PKK'da çözülmeler devam ediyor. Mardin'in Nusaybin ilçesinde biri kadın 8 terörist daha teslim oldu. Teslim olan teröristlerden 2'sinin M..

Bahçeli: Kripto paralelcilerin maskesini indireceğiz

Bahçeli: Kripto paralelcilerin maskesini indireceğiz

10

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Oyunu bozacak, sahte kahramanların, kripto paralelcilerin maskesini indireceğiz. Ülkü kervanı Allah'ın izniyle Türk..

27 Mayıs bir kara leke

27 Mayıs bir kara leke

11

Emekli tuğgeneral Tanrıverdi, “27 Mayıs silinmez kara lekedir. 1971 muhtırası, 1980 darbesi, 28 Şubat postmodern darbesi ile 27 Nisan e-muhtırasına da..

Van halkı 123 PKK’lı yakalattı

Van halkı 123 PKK’lı yakalattı

12

Van'daki vatandaşlar, güvenlik güçlerinin terör örgütü PKK ile kararlı mücadelesine, büyük destek veriyor. Sadece Nisan ayı içerisinde 123 PKK’lı, vat..

Terör kadını etkisizleştiriyor

Terör kadını etkisizleştiriyor

13

Albayrak Grubu'nun sponsorluğunda, Dünya Müslüman Hayırseverler Konseyi (WCMP) tarafından iki yılda bir düzenlenen “Dünya Hayırseverler Forumu” sona e..

MEB yatılı öğrencileri gezmeye götürüyor

MEB yatılı öğrencileri gezmeye götürüyor

14

MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce, yatılı okullarda okuyan ilköğretim ve ortaöğretim kademesindeki engelli öğrencilere yöneli..

Şüpheli kağıda tekrar sınav

Şüpheli kağıda tekrar sınav

15

2010 KPSS'de yaşanan kopya vakası ve benzeri durumlarda adaylar arası eşitlik için ÖSYM yeni bir uygulamaya gidiyor. Tüm sınavlar sonrası elektronik k..

Şüpheli adaylara yeniden sınav

Şüpheli adaylara yeniden sınav

16

İncelenen sınav belgelerinde, elektronik kayıtlarda veya yapılan analizlerde olağandışı bulgulara rastlanması halinde adaylar, maliyeti ÖSYM tarafında..

Bahçesaray'da çekirge istilası

Bahçesaray'da çekirge istilası

17

Van'ın Bahçesaray ilçesinin Güneyyamaç ve Kaşıkçılar Mahalleleri'ni çekirgeler istila etti. Vatandaşlar ekinlere, ağaçlara, sebzelere büyük zarar vere..

Nusaybin’de 2 şehit

Nusaybin’de 2 şehit

18

Nusaybin'den devam eden operasyonlarda ekipler, Yenişehir Mahallesi'ne girdi. Bu sırada PKK'lılar yola döşediği patlayıcıyı infilak ettirdi. Patlamada..

Kaseti getireni hatırlayamadı

Kaseti getireni hatırlayamadı

19

Deniz Baykal’ı koltuğundan indiren kaset komplosuyla ilgili ifade vermekten kaçan Kılıçdaroğlu, mahkemeye dilekçe gönderdi. CHP lideri, videonun kim t..

Öğrenci servisi kaza yaptı: 1 ölü 14 yaralı

Öğrenci servisi kaza yaptı: 1 ölü 14 yaralı

20

Aydın'ın İncirliova ilçesi Kızılcaköy mevkiinde, Aydın-İzmir karayolunda bir otomobil ile öğrenci servisi midibüsünün çarpışması sonucu meydana gelen ..

+