POLİTİKA

Memur maaş katsayısı belli oldu

ANKARA (A. A) Yeni Şafak
Kamuda çalışan personelin 1 Ocak 2007'den geçerli olmak üzere ücret tavan ve tabanları ile ücretin hesaplanmasına ilişkin katsayılar belirlendi.

Kamu Personelinin Maaşlarının Hesabına Esas Tutulan Katsayıların Yeniden Tespiti ve Muhtelif Statülerde İstihdam Edilen Sözleşmeli Personelin Ücretlerinin Artırılması ile Bazı Kararlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Karara göre, 1 Ocak 2007'den geçerli olmak üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu uyarınca, aylık gösterge tablosunda yer alan rakamlar ile ek gösterge rakamlarının aylık tutarlara çevrilmesinde uygulanacak aylık katsayısı (0,046985), memuriyet taban aylığı göstergesine uygulanacak taban aylık katsayısı (0,59812), iş güçlüğü, iş riski, temininde güçlük ve mali sorumluluk zamlarının aylık tutarlara çevrilmesinde uygulanacak yan ödeme katsayısı ise (0,0149) olarak yeniden belirlendi.

2007 yılı Bütçe Kanunu'nda, 1 Ocak-30 Haziran arasını kapsayan 2007 yılının ilk yarısı için aylık katsayısı 0,04605, memuriyet taban aylığına uygulanacak

katsayı 0,5864, yan ödeme katsayısı 0,01461, ikinci 6 aylık dönem için ise aylıkkatsayısı 0,04739, taban aylığı katsayısı 0,61417, yan ödeme katsayısı ise 0,01503 olarak öngörülmüştü.

Geçen yılın Ocak-Haziran dönemi için, aylık katsayı (0,044745), memuriyet taban aylığı göstergesine uygulanacak taban aylık katsayısı (0,55983), yan ödeme katsayısı ise 0,014192 olarak uygulanmıştı.

SÖZLEŞMELİ PERSONELİN ÜCRET TAVANLAR

Aynı şekilde, 1 Ocak 2007'den geçerli olmak üzere; sözleşmeli olarak çalıştırılan personelin mevcut ücret tavanı, 2 bin 328 YTL'den 2 bin 451 YTL'ye yükseltildi.

Bütçe kanununda, sözleşmeli memurların ücret tavanı yılın ilk yarısında 2 bin 403, ikinci yarısı için de 2 bin 480 YTL olarak belirlenmişti.

Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar'ın değişik 3 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan ücret tavanı da 2 bin 54 YTL'den 2 bin 167 YTL'ye çıkarıldı.

En yüksek devlet memuru olan Başbakanlık Müsteşarının aylık sözleşme ücrettutarı, 2 bin 402 YTL'den 2 bin 529 YTL'ye yükseltildi. Kurum ve kuruluşların hizmet sözleşmesi esaslarında yer alan taban ve tavan

ücretleri de yeniden belirlendi.

Tavan ücretleri; 925 (dahil) YTL'ye kadar olanlar için yüzde 6,1, 925 YTL'den 1125 (dahil) YTL'ye kadar olanlar için yüzde 5,9, 1125 YTL'den 1450 (dahil) YTL'ye kadar olanlar için yüzde 5,7, 1450 YTL'den 2 bin 75 (dahil) YTL'ye kadar olanlar için yüzde 5,5, 2 bin 75 YTL'den 2 bin 700 (dahil) YTL'ye kadar olanlar için yüzde 5,3, 2 bin 700 YTL'den daha fazla olanlar için ise yüzde 5,1 artırıldı.

Çeşitli statülerde 2006 yılında sözleşmeli olarak çalıştırılanlardan 2007 yılında da görevlerine devam etmeleri ilgili kamu idarelerince uygun görülenlerin belirlenmiş mevcut brüt sözleşme ücretleri ile ilgili mevzuatı uyarınca vize

edilmiş sözleşmeli personel pozisyonlarının tavan ücretleri de aynı ücret dilimleri dikkate alınarak aynı oranlarda yükseltildi.

Katsayı ve ücret tavanlarına ilişkin tutarlar, 1 Ocak 2007'den geçerli olmak üzere bugünden yürürlükte olacak.

İLAVE ÖDEMESİ BULUNMAYAN SÖZLEŞMELİ PERSONELE EK ÖDEME

Değişik adlar altında ilave ödemesi bulunmayan sözleşmeli personele, geçen yılın ilk yarısında 40 YTL, ikinci yarısında ise 82,5 YTL olarak uygulanan ek ödemeye ilişkin tutar da göstergeye bağlandı. Söz konusu ek ödeme, '1850

gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda' yapılacak.

Sözleşmeli personele ek ödemeye ilişkin hüküm, 15 Ocak 2007'den geçerli olacak şekilde, bugün yürürlüğe girdi.

Karar ile sürekli görevle yurt dışında bulunan memurların aylıklarının ödenmesinde, zorunlu hallerde, bazı ülkelerde ödenecek para biriminin belirlenmesinde, Dışişleri Bakanlığının teklifi üzerine Maliye Bakanlığı yetkili kılındı.

Karar ile ayrıca, Bakanlıklararası Ortak Kültür Komisyonunun Çalışma Esas ve Usulleri ile Bu Komisyon Tarafından Yurtdışında Görevlendirilecek Personelin Nitelikleri ile Hak ve Yükümlülüklerinin Belirlenmesine İlişkin Kararda da

değişikliğe gidildi. Bu personel tarafından yapılan ve devlet tarafından karşılanacak harcamalar yeniden tanımlandı.

Kamuda sözleşmeli olarak çalışan pilot, helikopter makinisti ve uçuş teknisyeni pozisyonları ile uçuş ile ilgili bakım ve kontrolörlük hizmetlerine ilişkin pozisyonlarda çalıştırılacakların 2007 sözleşme ücretleri de bugünkü

karara uygun olarak yeniden belirlenecek.

Yorum

Çamlıca Camii havadan böyle görüntülendi

Çamlıca Camii havadan böyle görüntülendi

1

Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi olan Çamlıca Camii'nin inşaatında 72 metre yüksekliğindeki dev kubbenin beton döküm işlemine başlandı. 50 bin kiş..

Ferhat Göçer trafik kazası geçirdi

Ferhat Göçer trafik kazası geçirdi

2

Sanatçı Ferhat Göçer, içinde bulunduğu otomobile arkadan gelen başka bir aracın çarpması sonucu kaza geçirdi.

İşçi servisi kaza yaptı: 1 ölü 26 yaralı

İşçi servisi kaza yaptı: 1 ölü 26 yaralı

3

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde hafif ticari araç ile işçi servisinin çarpışması sonucu 1 kişi öldü, 26 kişi yaralandı.

Suda arama

Suda arama

4

Yüksekova’da operasyona katılan güvenlik güçleri, zorlu koşullara rağmen arama tarama faaliyetlerine devam ediyor. Güvenlik güçleri, yüksekliği yarım ..

Türk askeri resmen Katar’da

Türk askeri resmen Katar’da

5

Türkiye’nin Katar’daki askeri varlığı artık resmiyet kazandı. Başbakan Davutoğlu’nun Doha’da imza koyduğu anlaşmalar, ‘Basra’ya 100 yıl sonra dev adım..

Vizede alicengiz oyunu

Vizede alicengiz oyunu

6

Ankara'nın AB'nin istediği şartları yerine getirdikten sonra, Almanya ve Fransa'nın, Türk vatandaşlarına tanınacak olan vize serbestisine yeni şartlar..

Yaralanan uzman çavuş 3 gün sonra şehit oldu

Yaralanan uzman çavuş 3 gün sonra şehit oldu

7

Şırnak'ta teröristlerin açtığı ateşle başından yaralanan 26 yaşındaki Jandarma Uzman Çavuş Turan Çelik, tedaviye gördüğü GATA'da şehit oldu.

Sesini duyurmak için paraları saçmış

Sesini duyurmak için paraları saçmış

8

İstanbul-Kumkapı'da bir bankayı soyduktan sonra, çifte silahla aynı binanın çatı katındaki balkona çıkarak paraları havaya saçan Semih B., sesini duyu..

Davutoğlu'ndan Katar'da Suriye görüşmesi

Davutoğlu'ndan Katar'da Suriye görüşmesi

9

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi Başkanı Riyad Hicab ile bir araya geldi.

Bursa'da faciayı 'beton saksılar' önledi

Bursa'da faciayı 'beton saksılar' önledi

10

Bursa'da düzenlenen terör saldırısıyla ilgili detaylar belli oluyor. Ulu Camii'de gerçekleştirilen canlı bomba saldırısı sırasında duvar dibinde bulun..

Başbakan'ın övdüğü öğretmenden büyük fedakarlık

Başbakan'ın övdüğü öğretmenden büyük fedakarlık

11

Muş'ta, ağır kış mevsiminde öğrencilerini kucağında taşıyarak okula götüren, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun örnek gösterdiği öğretmen Cengiz Sur, köyün ..

Hrant Dink cinayetinde yeni iddianame

Hrant Dink cinayetinde yeni iddianame

12

Ordu Vali Yardımcısı eski Mülkiye Başmüfettişi Özkılınç hakkında, Dink'in "mutlak suretle öldürüleceği" bilgisi yer alan raporları kullanmadığı ve FET..

Kilis'te 3 DAEŞ'li yakalandı

Kilis'te 3 DAEŞ'li yakalandı

13

Kilis'in Elbeyli ilçesinde, Suriye'den Türkiye'ye kaçak olarak girmeye çalışan 3 DAEŞ'nin yakalandığı açıklandı.

Mirgün Cabas: Kut'ül Amare'yi merak etmiyorum

Mirgün Cabas: Kut'ül Amare'yi merak etmiyorum

14

CNN Türk'teki programlarına son verilen Mirgün Cabas, her gün program yapmamanın en iyi yanının "Kut'ül Amare'yi bilmemek olduğunu" söyledi. Osmanlı'n..

Bingöl’de PKK cephaneliği ele geçirildi

Bingöl’de PKK cephaneliği ele geçirildi

15

Bingöl'de yürütülen operasyonlarda PKK'ya ait 2 sığınakta çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi.

Kırklareli'nde 42 sığınmacı ve kaçak yakalandı

Kırklareli'nde 42 sığınmacı ve kaçak yakalandı

16

Kırklareli'de yasa dışı şekilde yurt dışına çıkmaya hazırlanan 42 sığınmacı ve kaçak yakalandı. Olayla ilgili iki kişi de gözaltına alındı.

Teröre en güzel tepki

Teröre en güzel tepki

17

Bursa'da terör saldırısının gerçekleştirildiği Ulu Cami ve çevresinde hayat normale döndü.

TEM şube müdürüne yakalama kararı

TEM şube müdürüne yakalama kararı

18

Erzincan'daki "Ergenekon" davası sürecinde Erzincan Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürü olan Murat Günbeyi hakkında, Fetullahçı Terör..

1 Mayıs'ta üst düzey tedbir

1 Mayıs'ta üst düzey tedbir

19

İstanbul Valisi Vasip Şahin yaklaşan 1 Mayıs öncesi güvenlik önlemlerinin üst seviyeye çıkarıldığını söyledi. Miting alanlarına toplu ulaşım için kola..

Nusaybin'de ABD askeri üniforması bulundu

Nusaybin'de ABD askeri üniforması bulundu

20

Mardin Nusaybin'de yapılan aramalarda, toprak altına saklanmış silahlar ve tıbbi malzeme ile ABD askeri üniforması bulundu. Ayrıca teröristlerce ilçed..

+