POLİTİKA

Memura banka promosyonu müjdesi

Kamu çalışanlarının maaş promosyonlarının yüzde 30'unun kuruma, yüzde 70'inin ise personele kaldığı süreç, dün Başbakan'ın talimatıyla sona erdi. Bundan böyle memurların maaşlarını dağıtan bankalardan elde edilen promosyonların tamamı çalışana ödenecek.

Cahit Saraçoğlu Yeni Şafak
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kamu çalışanlarının maaşlarını aldıkları bankalardan elde ettikleri promosyonların tamamının çalışanlara ödenmesini sağladı. Böylece, ciddi rakamların döndüğü maaş promosyonlarının yüzde 30'unun kuruma, yüzde 70'inin ise personele dağıtıldığı süreç, dün Başbakanlık Genelgesi'nin Resmi Gazete'de yayımlanması ile sona erdi.

SADECE BİR KURUMA 500 BİN DOLAR

Kamu çalışanlarının maaşlarını aldıkları bankalardan elde ettikleri promosyonlarında ciddi rakamlar dönüyor. Örneğin, 2003 yılında Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı Gelirler Ziraat Bankası'ndan 3 yıllığına 130 bin dolar alınan promosyon, Gelir İdaresi Başkanlığı Kontrolörleri Başkanlığı personeline tüm personelinin sayısının fazlalığı nedeniyle 500 bin dolara çıkmıştı.

ÜÇ YILLIĞINA SERVET DÖKEN DE VAR

Yine, aynı yıl Ankara Defterdarlığı personel maaşlarını ödemek isteyen banka, 3 yıllığına 350 bin dolar promosyon verdi. Maliye Bakanlığı'nın personeline promosyon olarak bu yıl 320 lira ile bin 300 lira arasında değişen bir ücret ödediği tespit edildi.

ÇALIŞMA VAR AMA ÇOK UMUT YOK

Öte yandan kamuoyunda 13. maaş olarak bilinen ve milyonlarca emeklinin merakla beklediği 'promosyon' çalışmasından sevindirici bir haber çıkmadı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı'nın tüm çabalarına rağmen, bankalar emekli maaş ödemeleri karşılığında promosyon ödemesi yapmaya yanaşmıyor. Şu ana kadar kamu bankaları dışında bonus için bir teklif sunulmadı. SGK, kamu bankaları dışındaki bankaları da emekli maaşları karşılığında promosyon vermeleri için ikna etmeye çalışıyor.

Kadınlara 4 yıl erken EMEKLİLİK FIRSATI

Sigortalı kadınlar her çocuk için iki yıl olmak üzere doğum borçlanması yaparak 4 yıl erken emekli olabilecek. Günlük borçlanma bedeli 8 lira 52 lira arasında değişiyor ve kadınlar kendisi tutarı seçebilecek. Sosyal Sigortalar Genel Müdürü İbrahim Ulaş, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: "Doğum borçlanması SGK reformuyla getirilen önemli bir yenilik, özellikle kadın sigortalılar için büyük farkılılk taşımakta. Hizmet akdiyle işçi statüsünde sigorta kaydı bulunan kadınlar, doğum borçlanması yapabiliyorlar. Doğum borçlanması yapabilmek için işçi statüsünde sigorta kaydının bulunması şart. İki çocuğa kadar ve her çocuk için de 2 yıl doğum borçlanması yapılabiliyor. İşçi statüsünde kaydı olan tüm kadınlar, sigortalılık başlangıncından önce veya sonra gerçekleşen doğumlar için başvuru yapabilecek. Başvuru için talep formu doldurmak yeterli.

Yorum

235 kişinin kart bilgilerini böyle ele geçirmişler

235 kişinin kart bilgilerini böyle ele geçirmişler

1

Ankara'da ATM cihazlarına yerleştirdikleri düzenekle 235 kişinin banka ve kredi kartı bilgilerini ele geçirerek dolandırıcılık yaptığı iddia edilen 3 ..

Emirler  şifreli gelirdi

Emirler şifreli gelirdi

2

Polisin yaptığı operasyonda kendini patlatarak öldüren IŞİD’li canlı bomba Yunus Durmaz’ın kardeşi Hacı Ali Durmaz, sorguda ilginç bilgiler verdi. ‘Ga..

'Diyanet İşleri Başkanlığına 15 gün direndim'

'Diyanet İşleri Başkanlığına 15 gün direndim'

3

Ünlü ilahiyatçı Prof. Dr. Raşit Küçük için düzenlenen saygı gecesinde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, kendisine ilk defa Diyan..

Rumeli Hisarı'nda fetih namazı

Rumeli Hisarı'nda fetih namazı

4

AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci ve beraberindekiler, Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Rumeli Hisarı'ndaki camide sabah namazını kı..

Dilencinin çantasından 6 bin 745 lira çıktı

Dilencinin çantasından 6 bin 745 lira çıktı

5

Adana'da zabıta ekiplerinin dilenirken yakaladığı 47 yaşındaki Celal Kavşat'ın üzerinden 6 bin 745 lira çıktı. Dilenmek için Elazığ'dan gelen Kavşat, ..

Fetih kutlamaları 6 dilde takip edilecek

Fetih kutlamaları 6 dilde takip edilecek

6

Yenikapı Miting Alanında düzenlenen "Fetih Şöleni", İBB simultane uygulamasıyla 6 farklı dilde takip edilebilecek. İBB'nin uygulaması ilk kez kullanıl..

İstanbul'da üst düzey önlem

İstanbul'da üst düzey önlem

7

İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, "Fetih Şöleni'nin olaysız geçmesi için yaklaşık 9 bin polis, 5 helikopter, 1 denizaltı, 1 fırkateyn, 3 sahil..

Bir otobüs kazası daha: 2 ölü

Bir otobüs kazası daha: 2 ölü

8

Antalya-Burdur Karayolunda yolcu otobüsünün kayalara çarpması nedeniyle ilk belirlemelere göre 2 kişi hayatını kaybetti, 5 kişi yaralandı.

'Sivilim' diyen teröristi eski görüntüleri ele verdi

'Sivilim' diyen teröristi eski görüntüleri ele verdi

9

Nusaybin'de önceki gün teslim olan ve "sivil olduğunu, eylemlere katılmadığını" iddia eden Erkan Benli'nin, gençlere, terör örgütüne üye olmaları için..

İstanbul'da yangından kurtarma rezaleti

İstanbul'da yangından kurtarma rezaleti

10

İstanbul Fatih'te 5 katlı binadan çıkan yangın, kurtarma rezaletine sahne oldu. Çatısı alevler içinde kalan binadan çıkartılan ağır yaralı vatandaşa y..

Kitap kurtları Üsküdar’da buluştu

Kitap kurtları Üsküdar’da buluştu

11

Bu yıl ikincisi düzenlenen Üsküdar Kitap Fuarı Bağlarbaşı Kongre Kültür Merkezi'nde kapılarını açtı. Fuarın bu yılki onur konuğu gazetemizin yazarları..

Yozgat'ta yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 25 yaralı

Yozgat'ta yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 25 yaralı

12

Yozgat'ta yolcu otobüsünün devrilmesi sonucu, ilk belirlemelere göre 3 kişi öldü, 30 kişi de yaralandı.

Yenikapı'da tarihi Fetih şöleni

Yenikapı'da tarihi Fetih şöleni

13

İstanbul'un fethinin 563'üncü yılı için Yenikapı Miting Alanı'na vatandaşlar akın etti. Dün son provaların yapıldığı alanda bugün Cumhurbaşkanı Erdoğa..

8 terörist daha öldürüldü

8 terörist daha öldürüldü

14

Genelkurmay Başkanlığı dünkü operasyonlarda, Mardin'in Nusaybin ilçesinde 1, Şırnak'ta 5, Şırnak'ın Uludere ilçesinde 2 teröristin öldürüldüğünü açıkl..

Terörü bitirmek için yemin ettik

Terörü bitirmek için yemin ettik

15

Diyarbakır Havalimanı yeni terminal binası açılışı ve yapımı tamamlanan tesislerin hizmete alımı dolayısıyla Anıt Park'ta düzenlenen törene katılan Ba..

12. kattan düşen bebek hayatını kaybetti

12. kattan düşen bebek hayatını kaybetti

16

Gaziantep'te, 12'inci kattan ailesinin uyuduğu sırada düşen Suriyeli ailenin 2 yaşındaki bebeği hayatını kaybetti. Çocuğun cenazesinin alındığı ambula..

Balıkesir'de eski koca dehşeti

Balıkesir'de eski koca dehşeti

17

Balıkesir'in Edremit ilçesinde, hakkında koruma kararı bulunan bir kadın, eski eşi tarafından bıçakla öldürüldü. Olay yerinden kaçan cinayet zanlısını..

Yolcu otobüsü tarlaya uçtu: 1'i ağır 21 yaralı

Yolcu otobüsü tarlaya uçtu: 1'i ağır 21 yaralı

18

Çorum'da yolcu otobüsünün devrilmesi sonucu meydana gelen trafik kazasında 1'i ağır 21 kişi yaralandı. Otobüs şoförünün, yağışlı havanın etkisiyle dir..

Yeni Anayasa'ya dev destek

Yeni Anayasa'ya dev destek

19

AK Parti İstanbul İl Gençlik Kollarının yeni anayasa ve başkanlık sistemine destek için başlattığı imza kampanyasına on binlerce vatandaş katıldı. Kam..

50 kişiye tutuklama

50 kişiye tutuklama

20

Aralarında eski Mersin Emniyet Müdür Yardımcısı Özlü, eski istihbarat şube müdürleri, iş adamları ve gazetecilerin bulunduğu 50 zanlı, savcılıkça tutu..

+