POLİTİKA

Şirket bazında vergi affı olabilir

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, genel bir vergi affına karşı olduklarını ancak şirket bazında vergi yapılandırılması yapılabileceğini açıkladı.

Cihan Yeni Şafak
Genel bir vergi yapılandırması veya affının vergide uyumu bozduğunu kaydeden Şimşek, "İlke olarak bu tür uygulamaları diğer reformlarla desteklenmezse doğru bulmuyorum. Ama şu yapılır. Gelir İdaresi Başkanlığı'na genele ilişkin değil bir takım prensipler çerçevesinde şirket bazında düzenlemeler yapılabilir mi diye çalışma olabilir. Genele ilişkin yapılandırma yok gündemimizde." dedi.

Bakan Şimşek, Maliye Bakanlığı'nda Elektronik Fatura Projesi'ni tanıttı. Elektronik faturanın maliyeti düşüreceğini ve verimliliği arttıracağını aktaran Şimşek, Avrupa Birliği çerçevesinde projenin hayata geçmesi durumunda yıllık 243 milyar Euro tasarruf sağlanacağını dile getirdi. Elektronik faturayla kağıt kullanımının azaltılacağını kaydeden Bakan, "Elektronik fatura uygulamasını ödeme sistemleriyle entegre etmeyi amaçlıyoruz. Ayrıca mobil teknolojilerle desteklenmesini hedefliyoruz." diye konuştu.

Elektronik faturayla ilgili açıklamalarının ardından soruları da cevaplayan Şimşek, Türkiye'nin Avrupa Birliği'nin 4-5 katı büyüyeceğine ilişkin açıklamasının hatırlatılması üzerine "Türkiye'yi büyüyebilir derken mevcut tahminleri dikkate aldım. Yüzde 3,5 ile yüzde 5,5 arasında büyüyeceğine ilişkin yaygın kanaatler var. AB ile ilgili tahminler yüzde 0,4. Hakikaten Türkiye ye ait tahminler ile AB bölgesine ilişkin tahminler bu şekilde gerçekleşirse Türkiye Avrupa'nın birkaç katı büyümeye devam edecek." dedi. Şimşek, Türkiye'nin 2050 yılına kadar ortalama yüzde 5 büyüme sağlayabileceğine ilişkin çalışmalar bulunduğunu vurguladı.

SİGARADA VERGİ YÜKSELİNCE KAÇAKÇILIK CAZİP HALE GELDİ

Vergi artışlarının ardından sigarada kaçakçılığın artıp artmadığına yönelik soruya Şimşek, "Sigarada vergileri yükseltince kaçakçılık daha cazip hale geldi. Bunun farkındayız." dedi. Kaçakçılığa göz yummayacaklarını kaydeden Şimşek, yeni ekipler kurduklarını ve ek kaynak tahsis ettiklerini ifade etti. Bandrolsüz ürünleri bulunduran, nakleden ve satanlara 2-5 yıl arasında hapis cezası 5 bin iş günü kadar adli para cezası uygulandığını belirten Şimşek, Maliye, İçişleri ve Gümrük teşkilatı olarak koordineli şekilde kaçakçılığı minimize etmek için yoğun çaba içinde olduklarını gelecek dönemlerde sonuçlarının ortaya çıkacağını kaydetti.

Bakan Şimşek, Gelir İdaresi'nin yeniden yapılandırılmasının orta vadeli proje olduğunu belirterek, İdarenin esneklik ve özerklik tanıyacak adımlar atacaklarına işaret etti. 1-2 ay içinde bir takım tasarıları hayata geçireceklerini ifade eden Şimşek, denetim standartlarının iyileştirilmesine yönelik önemli adımlar atılacağı bilgisini verdi.

TEKEL KARARIYLA İLGİLİ ÇALIŞMA YAPIYORUZ

Danıştay'ın Tekel işçileriyle ilgili verdiği kararın hatırlatılması üzerine Bakan, Tekel konusunda Danıştay kararını hükümet olarak değerlendirdiklerini açıkladı. İlgili bakanların konuyu çalıştığını vurgulayan Şimşek, yapılması gereken düzenleme olması halinde kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi. Şimşek, Tekel işçilerine iş kaybı tazminatının 8 ay ödenip ödenmeyeceğine ilişkin soruya ise "Yargı kararına uyacağız." dedi.

Yorum

CHP’de ‘İnce’ rahatsızlık

CHP’de ‘İnce’ rahatsızlık

1

TBMM Başkanı İsmail Kahraman hakkında bir grup milletvekili ile suç duyurusunda bulunan Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin “Bu davayı Genel Merkez’..

PYD için yeni hamle

PYD için yeni hamle

2

PKK ve PYD bağını ABD ve Avrupa'ya belgeleyen Türkiye, şimdi de PYD ve IŞİD’in eylem ortaklığını anlatıyor. Diplomatik atak yapan Türkiye, “PYD’nin mu..

Gerekirse kara gücü kullanırız

Gerekirse kara gücü kullanırız

3

Başbakan Davutoğlu, gerektiği takdirde Suriye’ye kara gücü gönderebileceklerini söyledi. Davutoğlu, “Kara güçleri elzem duruma gelirse göndeririz. Ken..

Fezlekeyi iyi oku

Fezlekeyi iyi oku

4

Dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla birlikte yargı önüne çıkacağı için büyük panik yaşayan Selahattin Demirtaş, PYD’nin silah kuryesi Faysal Sarıyıldız..

Tunceli'de sokağa çıkma yasağı

Tunceli'de sokağa çıkma yasağı

5

Tunceli'nin Mazgirt ilçesinde bazı köy ve mahallelerde ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiği bildirildi.

AK Parti'nin kongre tarihi belli oldu

AK Parti'nin kongre tarihi belli oldu

6

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu'nun görüşmesiden AK Parti'de olağanüstü kongre kararı çıktı. Davutoğlu'nun çağrısı üzerine bugün toplanan..

Başbakan Davutoğlu Konya'ya gidiyor

Başbakan Davutoğlu Konya'ya gidiyor

7

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yarın memleketi Konya'ya gideceği ve Cuma namazını da kentte kılacağı öğrenildi.

28 terörist daha öldürüldü

28 terörist daha öldürüldü

8

Genelkurmay Başkanlığı dünkü operasyonlarda, Mardin'in Nusaybin ilçesinde 3, Şırnak'ta 4, Muş'un Varto ilçesinde 2, Diyarbakır'ın Lice ilçesindeki hav..

Beştepe'de sürpriz görüşme

Beştepe'de sürpriz görüşme

9

Ankara'da hareketli bir gün yaşanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bazı Meclis komisyonu başkanları ile milletvekillerini ağırlıyor.​ Organiza..

Mazgirt'te sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Mazgirt'te sokağa çıkma yasağı ilan edildi

10

Tunceli'nin Mazgirt ilçesinin 15 köy ve mahallesinde bugün saat 14.00'den itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Başbakan'ın kendi kararı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Başbakan'ın kendi kararı

11

AK Parti'de alınan olağanüstü kongre kararına ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kongre süreci Başbakan'ın kendi kararı, hayırlı olsun" di..

İki üniversite arasında işbirliği anlaşması

İki üniversite arasında işbirliği anlaşması

12

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi arasında imzalanan protokole göre bazı alanlarda ortak yüksek lisans ve doktora progra..

Kılıçdaroğlu'ndan Davutoğlu'na telefon

Kılıçdaroğlu'ndan Davutoğlu'na telefon

13

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu telefonla aradı.

Şırnak'ta PKK'lılar sıkıştırıldı

Şırnak'ta PKK'lılar sıkıştırıldı

14

Terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonların sürdüğü Şırnak'ın yüzde 85 teröristlerden temizlendi. Öte yandan, 4 koldan ilerleyişini sürdüren güvenlik g..

Ahde vefa çok önemli

Ahde vefa çok önemli

15

Türkiye'nin vizesiz Avrupa için üzerine düşeni yaptığını belirten Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Sözümüzde duruyoruz, AB’nin de sözünde durması lazım" d..

'Yemlik' teröristler etek giyerek kaçmaya başladı

'Yemlik' teröristler etek giyerek kaçmaya başladı

16

Terör örgütü PKK'nın sözde tepe yönetiminin, yeni katılan teröristleri "yemlik" olarak görüp ön saflarda kullanması örgüt içinde krize yol açtı. Güven..

Davutoğlu'nun Bosna ziyareti iptal edildi

Davutoğlu'nun Bosna ziyareti iptal edildi

17

Başbakan Davutoğlu'nun bu hafta Cuma ve Cumartesi günleri için planlanan Bosna-Hersek ziyaretini iptal ettiği bildirildi.

Bahçeli kongreden önce memleketine gidiyor

Bahçeli kongreden önce memleketine gidiyor

18

MHP'de olağanüstü kongreye giderken, Genel Başkan Devlet Bahçeli sürpriz bir karar aldı. Kongre sürecinde Adana'ya giden Bahçeli, memleketine gidecek...

AK Parti kongreye gidiyor

AK Parti kongreye gidiyor

19

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu'nun merakla beklenen görüşmesi dün gerçekleşti. 1 saat 40 dakika süren görüşmenin ardından AK Parti'de o..

Davutoğlu: Şimdi birlik vaktidir

Davutoğlu: Şimdi birlik vaktidir

20

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezinde düzenlenen AK Parti MYK toplantısının ardından merak edilen sorulara açı..

+