POLİTİKA

Yargı ilk turda reform taslağını Çankaya'ya taşıdı

Yargıtay ve Danıştay başkanları ile ayrı ayrı görüşen Gül, dün de Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç ve Adalet Bakanı Ergin'i kabul etti. Yüksek yargı başkanlarının yargı reformu konusundaki görüşlerini dinleyen Gül, hükümeti temsil eden Bakan Ergin'e yargı reformu ile ilgili neler yapılması konusunda tavsiyelerde bulundu.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Adalet Bakanlığı tarafından AB'ye uyum kapsamında hazırlanan ve 2013'e kadar hayata geçmesi planlanan Yargı Reformu Stratejisi Taslağı'nın bir an önce nayata geçirilmesi için düğmeye bastı. Strateji taslağının temelini, yargısal ve siyasal alanda sık sık kriz çıkmasına neden olan Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) ile Anayasa Mahkemesi'nin yapısı ile ilgili değişiklikler oluşturuyor.

Cumhurbaşkanı Gül, “Yargıda reform şart” açıklamasını yaptıktan sonra yüksek yargı başkanları ile görüşmeler yaptı. Yargıyla ilgili yaşanan tartışmaların artması üzerine durumdan üzüntü duyduğunu açıklayan Gül, “Bundan Türkiye'nin süratli bir şekilde çıkması gerekir. Bunun için yapılması gereken şey de gayet açıktır; çok süratli bir yargı reformu yapmak gerekir. Elbette cumhurbaşkanı olarak memleketimizin bu önemli sorunlarının çözümü konusunda elimden gelen her türlü katkıyı sağlayacağım. Bunların bazıları kamuoyu önünde oluyor bazıları olmuyor. Gayretlerim şüphesiz ki devam edecek” diye konuşmuştu.

YARGIYI DİNLEDİ

Yargıtay ve Danıştay başkanları ile önceki gün ayrı ayrı görüşen Gül, dün de Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin'i Köşk'te kabul etti. Gül, yüksek yargı başkanlarının yargı reformu konusundaki görüşlerini dinledikten sonra, Hükümet'i temsil eden Ergin'e yargı reformu ile ilgili neler yapılması konusunda tavsiyelerde bulundu. Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç da, Cumhurbaşkanı Gül'e yüksek mahkemenin yapısına yönelik daha önce hazırladığı anayasa değişikliği taslağını sundu.

KILIÇ AHİM MODELİNİ TAVSİYE ETTİ

Kılıç'ın başkanlığında bir komisyon tarafından hazırlanan taslakta Anayasa Mahkemesi'ndeki üye sayısının 11'den 17'ye çıkarılması, yedek üyeliğin kaldırılması, bireysel başvuru hakkının getirilmesi, mahkemenin iki ayrı daireden oluşması, AİHM'deki gibi gerektiği zaman genel kurul halinde toplanması isteniyor.

Üyelerin emeklilik yaşının 65'ten 67'ye çıkarılması talep edilen taslağa göre, üyelerin seçiminin yüksek yargı organları, TBMM ve Cumhurbaşkanı tarafından yapılacak. Üyelerden 5'i Yargıtay, 4'ü Danıştay, 1'i Askeri Yargıtay, 1'i Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, 6'sı TBB, 1'er üye de öğretim üyesi ve Sayıştay kontenjanından seçilecek. Taslakta, üyelik süresinin 12 yıl olması öngürülüyor.

Yorum

MHP'de "3'te 2" formülü

MHP'de "3'te 2" formülü

1

Bahçeli yönetimi delegelerin 3’te 2’sinin desteği olmazsa tüzüğün değişemeyeceğini hesaplıyor. Bin 200 dolayında delegenin 800'ü oy vermezse, tüzük de..

11 bakanlığa bakan yardımcısı atandı

11 bakanlığa bakan yardımcısı atandı

2

Binali Yıldırım'ın başbakanlığında kurulan 65. Hükümet'in 11 bakanlığına bakan yardımcısı ataması yapıldı. Atamalara ilişkin kararlar Resmi Gazete'de ..

İşte Davutoğlu'nun yeni evi

İşte Davutoğlu'nun yeni evi

3

Başbakanlık koltuğunu Binali Yıldırım'a devreden eski Başbakan Davutoğlu, Ankara'da Çayyolu'nda kiraladığı villada yaşayacak. Davutoğlu, vaktinin büyü..

Hakkari'de terör saldırısı: 2 yaralı

Hakkari'de terör saldırısı: 2 yaralı

4

Hakkari'deki terör saldırısında bir uzman çavuş ve bir geçici köy korucusu yaralandı.

Güvenlik güçleri her yeri didik didik arıyor

Güvenlik güçleri her yeri didik didik arıyor

5

Şırnak'ta 74 gün önce ilan edilen sokağa çıkma yasağı ile birlikte başlayan operasyon sürüyor. Kenti didik didik arayan güvenlik güçleri, her taşın al..

Büyük çözülme

Büyük çözülme

6

Mardin Nusaybin’de ağır darbe alan terör örgütü PKK’da çözülme hız kazandı. Daha önce teslim olan 25 teröristin ardından dün de 10’u kadın 42 PKK’lı g..

İnce’den nabız turları

İnce’den nabız turları

7

CHP’de olası bir olağanüstü kurultayda genel başkan adayı olması beklenen Yalova Milletvekili Muharrem İnce, nabız yoklamaya devam ediyor. İnce ve eki..

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Küfredecek kadar alçaldılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Küfredecek kadar alçaldılar

8

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'nin TBMM grup toplantısında hakaret içeren sloganlara ilişkin "Cumhurbaşkanına ve milletvekillerine küfredecek kadar alçald..

Edepsiz slogana re'sen soruşturma

Edepsiz slogana re'sen soruşturma

9

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, CHP'nin TBMM grup toplantısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret içeren sloganlara ilişkin “Cumhurbaşkanına hakaret..

Bahçeli: Kripto paralelcilerin maskesini indireceğiz

Bahçeli: Kripto paralelcilerin maskesini indireceğiz

10

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Oyunu bozacak, sahte kahramanların, kripto paralelcilerin maskesini indireceğiz. Ülkü kervanı Allah'ın izniyle Türk..

Sultangazi'de 20 adrese eş zamanlı baskın

Sultangazi'de 20 adrese eş zamanlı baskın

11

İstanbul'un Sultangazi ilçesinde terör örgütüne yönelik çevik kuvvet ve özel harekat ekiplerinin desteği ile operasyon düzenlendi. 20'ye yakın adrese ..

Bakanın kurduğu şirketi soyan zanlı yakalandı

Bakanın kurduğu şirketi soyan zanlı yakalandı

12

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin 1994 yılında kurduğu bir tekstil fabrikasını soyan zanlı, 1 ay sonra Aydın'ın Nazilli ilçesinde yakalandı. Türkiye'n..

İstanbul'da elektrik kesintisi

İstanbul'da elektrik kesintisi

13

İstanbul'un bazı ilçelerinde akşam saatlerinden itibaren lokal bazda elektrik kesintileri yaşandı. Avrupa Yakası'ndaki bazı ilçelerde 26 Mayıs Perşemb..

Van halkı 123 PKK’lı yakalattı

Van halkı 123 PKK’lı yakalattı

14

Van'daki vatandaşlar, güvenlik güçlerinin terör örgütü PKK ile kararlı mücadelesine, büyük destek veriyor. Sadece Nisan ayı içerisinde 123 PKK’lı, vat..

Mini Normandiya

Mini Normandiya

15

Türk Silahlı Kuvvetleri, dünyanın en riskli hücum harekatı olan 'amfibi harekat' konusundaki yeteneğini müttefik kuvvetlerle paylaştı.

İlklerin MGK’sı

İlklerin MGK’sı

16

MGK’nın mayıs ayı olağan toplantısı Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Beştepe’de yapıldı. 65. hükümetin ilk MGK toplantısında Başbakan Yıldırım, Baş..

Kaseti getireni hatırlayamadı

Kaseti getireni hatırlayamadı

17

Deniz Baykal’ı koltuğundan indiren kaset komplosuyla ilgili ifade vermekten kaçan Kılıçdaroğlu, mahkemeye dilekçe gönderdi. CHP lideri, videonun kim t..

Rus savaş gemisi Boğaz'dan geçti

Rus savaş gemisi Boğaz'dan geçti

18

Rus Ordusu Karadeniz Filosu'na bağlı 127 borda numaralı Ropuchka sınıfı çıkarma gemisi "Minsk" Karadeniz'nden İstanbul Boğazı'na girerek güneye doğru ..

FETÖ operasyonunda 8 gözaltı

FETÖ operasyonunda 8 gözaltı

19

Zonguldak'ta "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY)" yönelik operasyon kapsamında serbest bırakılan 11 kişiden 8'i tekrar g..

Şimdi de tarih kaosu

Şimdi de tarih kaosu

20

MHP lideri Bahçeli kurultay tarihini 10 Temmuz olarak açıkladı. Ancak Çağrı Heyeti, kurultay için kendi tarihini açıklayacak. Çağrı Heyeti’nin de fark..

+