POLİTİKA

Yerli uçak gemisi artık hayal değil

Savunma Sanayii Müsteşarı Bayar, Türkiye'nin milli savunma sanayiinde çok ilerleme kaydettiğini belirterek, denizcilik sektöründe elde edilen kazanımlar sonucu, Türkiye'nin kendi uçak gemisini yerli imkan ve kabiliyetleri ile yapabilecek güçte olduğunu söyledi

Aa Yeni Şafak
Türkiye, hızla savunma sanayiinde yerli tedarik kapasitesini arttırıyor. Savunma Sanayii Müstaşarı Murad Bayar, ihtiyaç olması halinde, kendi uçak gemisini yerli imkan ve kabiliyetleri ile yapabilecek güçte olduğunu söyledi. Murad Bayar, Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından hazırlanan '2009-2016 Savunma Sanayii Sektörel Strateji Dokümanı' ile daha önce başlatılan askeri gemi sektörü atılımlarının en üst noktalara ulaştığını vurguladı.

2016 YILI YERLİ KATKI HEDEFLERİ

'Tamamı yerli tersanelerde üretilen, dünya standartlarında birçok gemi projesi tamamlanmıştır veya tamamlanmaktadır' diye konuşan Bayar, Türkiye'nin uçak gemisi kapasitesi konusunda şunları söyledi: '2016 yılı yerli katkı hedefleri doğrultusunda askeri gemilerde, sistemlerden alt sistemlere inildikçe artan yerlilik oranı hem sektörü geliştirmiş, hem de yerli kaynakların yurt içinde kalmasına imkan ve olanak sağlamıştır. Gelişen sektör ile tasarım kabiliyetleri, ileri mühendislik ve teknoloji birleşerek geçmişte imkansız gibi görülen birçok proje hayata geçirilmiştir.

ÖNEMLİ OLAN İHTİYACIN GÖRÜLMESİ

Sonuç itibariyle, gelişen denizcilik sektörü ile elde edinilen kazanımlar sonucu ihtiyaç olması halinde Türkiye kendi uçak gemisini 'Yerli İmkan ve Kabiliyetleri' ile yapabilecek güçtedir.

Burada önemli olan Türkiye'nin bölgesel bir güç olabilme yolunda Uçak Gemisi yapabilme kapasitesi var mıdır? değil 'Türkiye'nin bölgesel güç olması için uçak gemisine ihtiyacı var mıdır?' sorusuna cevap aramak daha doğru olabilir. Son dönemde TSK'nın ihtiyaçları çerçevesinde toplam bedeli 20 Milyar doları bulan modernizasyon projesi yürürlüğe konulmuş olup, bu projelerin yüzde 90'ının Türk Savunma Sanayiinin katılımıyla hayata geçirilmekte olduğunu belirten Bayar şunları söyledi:

TÜRK İŞİ MODERNİZASYON

'Yurtdışından hazır alıma gittiğimiz projelerin oranı maliyet bazında yüzde 10'un altına düşmüş bulunmaktadır. Bunlarda dahi, sözleşmelere konulan offset ve sanayi katılımı yükümlülükleri ile sanayimize önemli oranda iş imkanı yaratılmaktadır. Geldiğimiz nokta itibarı ile, TSK ihtiyaçlarının yerli sanayimiz eliyle karşılanma oranı 2 katına çıkarak yüzde 52,1'e, cirosu 2,7 milyar dolara, ihracatı 853 milyon dolara, yıllık Ar-Ge harcamaları ise 600 milyon dolar seviyelerine ulaşmıştır. Dünyada ilk 100 büyük savunma sanayii şirketi arasında artık bir Türk şirketi de bulunmaktadır. Halihazırda Müsteşarlığımızca yürütülmekte olan 250'nin üzerinde projenin büyük kısmı 2000'li yıllarda sözleşmeye bağlanmış olup, son birkaç yıl içinde tamamlanma aşamasına gelen veya teslimatı gerçekleştirilen projelerin sayısı hayli fazladır.”

İHA'LAR İÇİN YOLA DEVAM

Türkiye'nin, ANKA başta olmak üzere, İnsansız Hava Aracı (İHA) projelerinin uygulamasının da başarıyla sürdürüldüğünü belirten Bayar, şöyle konuştu: 'HERON Projesinde teslimatlar tamamlanmış olup, garanti süreci devam etmektedir. ANKA Projesi'nde uçuş ve yer testleri devam etmektedir. Aerostar Projesi'nde teslimatlar tamamlanmıştır. Karayel Projesi'nde Sözleşme imzalanmış olup ön tasarım hazırlık çalışmaları devam etmektedir. Çaldıran Projesi'nde sözleşme görüşmeleri devam etmektedir. Gözcü ve Malazgirt Projeri'nde teslimatlar tamamlanmıştır.'

Göktürk 2 gelecek yıl fırlatılacak

Uydu projelerine değinen Bayar, uydu ve uzay projelerinin TSK'nın ihtiyaç duyacağı uydu görüntülerinin gerçek zamanlı olarak elde edilmesi ihtiyacının karşılanmasını sağlayacak Göktürk-1 Keşif Gözetleme Uydusu Projesi'ne de değindi. Bayar, 'GÖKTÜRK Keşif ve Gözetleme Uydusu Projesi kapsamında bir adet keşif ve gözetleme uydusu ve ilgili yer terminalleri tedarik edilecektir. Göktürk 2 Projesi kapsamında uydu kalifikasyon modelinin üretimi tamamlanmış olup, testlerine başlanmıştır. Söz konusu testlerin tamamlanmasını müteakip uçuş modelinin üretimine başlanacaktır. Göktürk 2 sözleşmesine göre uydunun 2012 yılının ikinci yarısında fırlatılması planlanmaktadır.'

F-35, 2 yıl sarkacak

Bayar, F-35 ve A400 M projelerine ilişkin, 'F-35 projesi geliştirme faaliyetlerinde yaşanan aksaklıklar nedeniyle, geliştirme takvimi 2 yıl uzatıldı. A400M Projesi kapsamında ise bir öteleme yapılmıştır. Aralık 2009'da teslimi planlanan ilk uçağın teslimatı şu anda Eylül 2013 olarak planlanmıştır' dedi.

Yorum

Yüksekdağ ve Demirtaş, Erdoğan’ı BM'ye şikayet etti

Yüksekdağ ve Demirtaş, Erdoğan’ı BM'ye şikayet etti

1

HDP Eş Genel Başkanları Yüksekdağ ve Demirtaş, İstanbul'da açılışı gerçekleştirilen Dünya İnsani Zirvesi'ne katılan BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'a b..

Başbakanlık'ta ikili görüşme

Başbakanlık'ta ikili görüşme

2

AK Parti'nin yeni genel başkanı Binali Yıldırım, MKYK toplantısının ardından Başbakanlık Resmi Konutu'nda Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi.1 saat 4..

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın özel misafirleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın özel misafirleri

3

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya İnsani Zirvesi'ne katılan heyet başkanları onuruna akşam yemeği verdi.

Gaziantep'te operasyon başladı

Gaziantep'te operasyon başladı

4

Gaziantep'in Gazikent mahallesinde güvenlik güçleri, DAEŞ'e ait bir hücre evine operasyon düzenliyor.

Diyarbakır'da bomba yüklü traktör yakalandı

Diyarbakır'da bomba yüklü traktör yakalandı

5

Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesinde PKK'nın bomba yüklediği bir traktör ele geçirildi. Operasyon sırasında güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 1 teröris..

Şehit yakınlarından Kılıçdaroğlu'na büyük tepki

Şehit yakınlarından Kılıçdaroğlu'na büyük tepki

6

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde zırhlı aracın geçişi sırasında teröristlerin yola döşediği bombanın patlatılması sonucunda şehit olan Kahramanmaraşlı P..

İstanbul'da silah sesleri: Kurşun yağdırdı

İstanbul'da silah sesleri: Kurşun yağdırdı

7

Kağıthane'de bir işyeri önünde park etme meselesi yüzünden çıkan kavgada otomobil sahibi, işyeri ve çalışanlarına kurşun yağdırdı. Olayda şans eseri y..

PKK kamplarda cep telefonunu yasakladı

PKK kamplarda cep telefonunu yasakladı

8

TSK'nın düzenlediği yoğun hava harekatı terör kamplarında paniğe yol açtı. Sadece gündüz dışarı çıkabilen terör örgütünün elebaşları koruma sayısını a..

Bu görüntü Denizli'de çekildi

Bu görüntü Denizli'de çekildi

9

Denizli Honaz Dağı'nda yürüyüşe çıkan bir vatandaş tarafından çekilen fotoğraflar görenleri şaşkına çevirdi.

CHP'li belediye başkanından işçilere tehdit

CHP'li belediye başkanından işçilere tehdit

10

Avcılar Belediyesi'nde çalışan temizlik işçileri, alacaklarının zamanında ödenmediği gerekçesiyle iş bıraktı. İş bırakan işçilere seslenen CHP'li Avcı..

Emine Erdoğan'dan sıcak karşılama

Emine Erdoğan'dan sıcak karşılama

11

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Katar Emiresi Mozah Bint Nasser al Missned ile baş başa görüştü.

O köyle işimiz daha bitmedi

O köyle işimiz daha bitmedi

12

PKK’nın Dürümlü’de gerçekleştirdiği saldırı, teröristlerin telsiz görüşmelerine yansıdı. Konuşmalarda kaybolan köylülere ilişkin, “Belalarını bulmuşla..

İstanbul'da zincirleme kaza

İstanbul'da zincirleme kaza

13

Bayrampaşa O-3 Karayolu'nda 3 aracın karıştığı trafik kazasında 1 kişi yaralandı. Araçta sıkışan yaralı itfaiyenin yaklaşık 1 saat süren çalışması son..

Van'da canlı bomba şüphelisi yakalandı

Van'da canlı bomba şüphelisi yakalandı

14

Van Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yapılan başarılı operasyonla şehrin göbeğinde canlı bomba olabileceği değerlendirilen PKK'nın dağ kadrosundan bir te..

Meteoroloji'den 'kuvvetli yağış' uyarısı

Meteoroloji'den 'kuvvetli yağış' uyarısı

15

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Marmara Bölgesi'nin güney ve doğusu, İç Ege, Batı Karadeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu'nun kuzeybatısında kuvvetli ya..

Bazı kamu görevleri için KPSS şartı kaldırıldı

Bazı kamu görevleri için KPSS şartı kaldırıldı

16

Kamu görevlerine ilk defa atanacaklar için yapılacak sınavları düzenleyen yönetmelikte değişikliğe gidildi. Değişiklikle, Dışişleri Bakanlığı aday mes..

Recep Akdağ yeniden kabinede

Recep Akdağ yeniden kabinede

17

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayladığı 65. hükümeti açıkladı. Yeni kabine listesinde, 2002'den başlayarak 11 yıl boyunca Sağlık..

Ünlü oyuncular İstanbul'daki zirveye katıldı

Ünlü oyuncular İstanbul'daki zirveye katıldı

18

İstanbul'da düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi'nin açılış töreninde, dünyadaki göç ve savaş gibi insani dramları konu alan görsel sunumlar yapıldı. Sunum..

Bu sene okullar erken açılacak

Bu sene okullar erken açılacak

19

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan 2016-2017 eğitim öğretim yılı çalışma takvimine ilişkin genelge, illere gönderildi. Takvime göre 2016-201..

KPSS Lisans sonuçlarının açıklanma tarihi

KPSS Lisans sonuçlarının açıklanma tarihi

20

22 Mayıs Pazar günü gerçekleşen ve binlerce adayın katıldığı Kamu Personel Seçme Sınavı sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu. KPSS sonuçları ÖSY..

+