SAĞLIK

4 eczacıdan biri bunu istiyor

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası'nın (TEİS) yaptığı ankete göre eczane sahibi eczacılar son yıllarda yaşanan değişim sürecinden oldukça mutsuz. TEİS''in anketine katılan bin 9 eczane sahibinin, 739''unun (yüzde 73) durumundan hiç memnun olmadığını 236 kişinin (yüzde 23) ise yakın bir zamanda eczanesini kapatmayı ve başka bir iş yapmayı düşündüğü

Cihan Yeni Şafak
TEİS, resmi internet sitesinden eczane sahibi eczacılara bir anket uyguladı. Ankette eczacılara, ''Mesleğimizin şu an içinde bulunduğu durumu düşünerek, bu mesleği seçtiğiniz için mutlu musunuz?'' sorusu soruldu. Ankete katılanların 500''ü (yüzde 50) eczacılık mesleğini seçtiğinden dolayı hiç memnun olmadığını söyledi. 234 kişi ise (yüzde 23) yakın bir zamanda eczanesini kapatmayı ve başka bir iş yapmayı düşünüyor. Ankete katılanların yüzde 19''u (191 kişi) halinden biraz memnun olduğunu dile getirirken, sadece yüzde 8''lik bir kesim (75 kişi) durumundan oldukça memnun olduğunu belirtti.

Anketi değerlendiren TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, son yıllarda yaşanan değişim sürecinde eczacıların mağduriyetlerinin giderilmesi için zamanında gerekli düzenlemelerin yapılıp hayata geçirilmediğini söyledi. Son zamanlarda yapılan düzenlemelerin bile uygulanmasının sağlanmadığını belirten Saydan, "Halk sağlığının korunmasının ancak ilaç ve eczacılık hizmetinin kesintisiz devamı ile mümkün olduğunu yetkililer asla unutmamalı. Eczacıların mağduriyetlerini gidermek için artık yasal düzenlemelerin uygulanmasının mutlaka sağlanması gerekmekte." dedi.

"EKONOMİK KAYIP VAR"

İlaç fiyatlarında yapılan düzenlemelerin yanı sıra son yıllardaki enflasyon oranlarına bakıldığında eczaneler açısından ciddi bir ekonomik kayıp olduğunu belirten Saydan, ''Her türlü gideri günden güne artan eczanelerimiz (kira, elektrik, su, telefon, işçi ücretleri vs.) ilaç fiyatlandırmalarındaki değişikliğin yapıldığı tarihten bu güne kadar olan süreye bakıldığında sadece enflasyondan dolayı bile ciddi anlamda zarara uğramışlardır. 2009 yılında 16 milyar TL olan kamu ilaç ödemesi 2010 yılında -(eksi) yüzde 6,9'luk düşüşle 14,9 milyar TL olarak, 2011 yılında bir önceki yıla göre yüzde 2,4'lük artışla tekrar 15,3 milyar TL olarak ve 2012 yılında da tekrar yüzde 3,2'luk düşüşle 14,8 milyar TL olarak gerçekleşti. Yani ilaç harcamaları son dört yılda artmayarak yatay hatta eksi bir seyir izledi. Bugün geldiğimiz noktada; gerek eczacıların devletin yapmış olduğu düzenlemelerden dolayı uğradığı zararları, gerekse ekonominin kendi kuralları göz önünde bulundurulduğunda ilaç ve eczacılık hizmeti sürdürülebilir olmaktan hızla uzaklaşmakta.'' şeklinde konuştu.

Yorum

Kanseri tetikliyor

Kanseri tetikliyor

1

Birleşmiş Milletler (BM) Tehlikeli Maddelerin İmhası Özel Raportörü Başkut Tuncak, kanser, kalp hastalığı ve doğum kusurlarının, pek çok meslekte tehl..

Camilere karşı terör belgesel oldu

Camilere karşı terör belgesel oldu

2

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren TRT Diyanet TV ekibi tarafından hazırlanan "Sineye Kurşun" isimli belgesel film, Diyarbakır ve ..

Faydası hiç yok zararı çok!

Faydası hiç yok zararı çok!

3

Kızartma bol yağlı olmasıyla ünlü bir yemek türü. Şu ana kadar hep zararlarıyla gündeme gelen kızartmanın daha yararlı olduğunu söyleyen olmadı. Kızar..

Diriliş Ertuğrul'un Ömer'i film çekecek

Diriliş Ertuğrul'un Ömer'i film çekecek

4

Hollywood'da "Tepenin Gözleri 2" ve "Newcastle" gibi filmlerde rol aldıktan sonra kariyerine Türkiye'nin popüler dizileri "Diriliş Ertuğrul" ve "Filin..

Anadolu'nun rengi gençlerin sesi

Anadolu'nun rengi gençlerin sesi

5

Anadolu'daki genç sanatçıların tanınmasını amaçlayan 'Yörüngeler' sergisi açıldı. Farklı şehirlerden 10 genci buluşturan proje bu isimlerin büyük orga..

'Toprak damacana' talebine yetişemiyor

'Toprak damacana' talebine yetişemiyor

6

Aydın'da 8'inci kuşak olarak çömlek ustalığını sürdüren Ali Bardak'ın, plastik damacanaya alternatif yaptığı toprak damacanalar büyük ilgi görüyor.

Sümeyye Erdoğan'ın nikah tarihi belli oldu

Sümeyye Erdoğan'ın nikah tarihi belli oldu

7

Geçen ay nişanlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan ile Selçuk Bayraktar’ın 14 Mayıs Cumartesi günü evleneceği öğrenildi. T..

Hepatit B tarih oluyor

Hepatit B tarih oluyor

8

13. Ulusal Hepato Gastroenteroloji Kongresi'ne katılan ve kongreye başkanlık yapan Prof. Dr. Hasan Özkan, tıptaki yeni gelişmelerle hepatit B hastalığ..

'Kut'ül Amare 100. Yıl Fotoğraf Sergisi'

'Kut'ül Amare 100. Yıl Fotoğraf Sergisi'

9

AK Parti Çevre, Şehir ve Kültür Başkanlığı tarafından "Kut'ül Amare 100. Yıl Fotoğraf Sergisi" Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da katılımıyla birlikte aç..

Tiroit bozukluğunun belirtileri

Tiroit bozukluğunun belirtileri

10

Uzman Dr. Şenel Bolat, tiroit hastalığı hakkında bilgi verdi. Hastalığın belirtileri ve tedavisi hakkında uyarılarda bulunan Dr. Bolat, hipertiroidini..

Roma'da velilerden animasyon filmine tepki

Roma'da velilerden animasyon filmine tepki

11

Animasyon filmi 'Kung Fu Panda' İtalya'da yeni bir polemik yarattı. Filmdeki baş karakter olan Po isimli pandanın "iki babası olmasının geleneksel ail..

Kelimelerin beyin 'atlası' çıkarıldı

Kelimelerin beyin 'atlası' çıkarıldı

12

ABD'de bilim adamları beyin ve dil ilişkisinin haritasını çıkardı. Nature dergisinde yer alan 'anlamsal atlas'ta yer alan haritaların, az sayıdaki bir..

Suriyeli kadınlar sezaryen doğum yaptırmıyor

Suriyeli kadınlar sezaryen doğum yaptırmıyor

13

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler arasındaki hamile kadınlar, sezaryen doğum yaptırmak istemiyor. Türk doktorlar, riskl..

Bu hafta yeni 10 film vizyonda

Bu hafta yeni 10 film vizyonda

14

Bu Cuma 3'ü yerli yapım olan 10 yeni film vizyona girecek. Dikkatler ise Hasan Karacadağ'ın uluslararası yapımı olan 'Magi' filmine yönelmiş durumda.

Diriliş Ertuğrul'da sürpriz ayrılık

Diriliş Ertuğrul'da sürpriz ayrılık

15

Reyting rekortmeni Diriliş Ertuğrul dizisinde önümüzdeki hafta yayınlanacak yeni bölümde sürpriz bir ayrılık yaşanacak. 5 Mayıs'ta izleyici ile buluşa..

Obeziteyle beslenerek mücadele edin

Obeziteyle beslenerek mücadele edin

16

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal, obeziteyi doğru ve dengeli beslenmeyle yenmenin mümkün olduğunu söyledi. Hareketsiz yaşamın, sağlıksız beslenme..

Nurofen'de büyük skandal!

Nurofen'de büyük skandal!

17

Nurofen'in farklı isimlerle satılan 4 ağrı kesici ilacının da aslında birbirinden farklı olmadığı ortaya çıktı. İlaçların hepsinin aynı olması yüzünde..

Eyüp'te 'Necip Fazıl Günleri'

Eyüp'te 'Necip Fazıl Günleri'

18

Eyüp Belediyesi, Eyüp İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi'nin iş birliğiyle 2-6 Mayıs'ta Eyüp'te "Necip Fazı..

En büyük el dokuması Türk bayrağı

En büyük el dokuması Türk bayrağı

19

23 Nisan Ulusan Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında Kağıthane Belediyesi ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen programda bin 299 öğr..

+