SAĞLIK

4 eczacıdan biri bunu istiyor

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası'nın (TEİS) yaptığı ankete göre eczane sahibi eczacılar son yıllarda yaşanan değişim sürecinden oldukça mutsuz. TEİS''in anketine katılan bin 9 eczane sahibinin, 739''unun (yüzde 73) durumundan hiç memnun olmadığını 236 kişinin (yüzde 23) ise yakın bir zamanda eczanesini kapatmayı ve başka bir iş yapmayı düşündüğü

Cihan Yeni Şafak
TEİS, resmi internet sitesinden eczane sahibi eczacılara bir anket uyguladı. Ankette eczacılara, ''Mesleğimizin şu an içinde bulunduğu durumu düşünerek, bu mesleği seçtiğiniz için mutlu musunuz?'' sorusu soruldu. Ankete katılanların 500''ü (yüzde 50) eczacılık mesleğini seçtiğinden dolayı hiç memnun olmadığını söyledi. 234 kişi ise (yüzde 23) yakın bir zamanda eczanesini kapatmayı ve başka bir iş yapmayı düşünüyor. Ankete katılanların yüzde 19''u (191 kişi) halinden biraz memnun olduğunu dile getirirken, sadece yüzde 8''lik bir kesim (75 kişi) durumundan oldukça memnun olduğunu belirtti.

Anketi değerlendiren TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, son yıllarda yaşanan değişim sürecinde eczacıların mağduriyetlerinin giderilmesi için zamanında gerekli düzenlemelerin yapılıp hayata geçirilmediğini söyledi. Son zamanlarda yapılan düzenlemelerin bile uygulanmasının sağlanmadığını belirten Saydan, "Halk sağlığının korunmasının ancak ilaç ve eczacılık hizmetinin kesintisiz devamı ile mümkün olduğunu yetkililer asla unutmamalı. Eczacıların mağduriyetlerini gidermek için artık yasal düzenlemelerin uygulanmasının mutlaka sağlanması gerekmekte." dedi.

"EKONOMİK KAYIP VAR"

İlaç fiyatlarında yapılan düzenlemelerin yanı sıra son yıllardaki enflasyon oranlarına bakıldığında eczaneler açısından ciddi bir ekonomik kayıp olduğunu belirten Saydan, ''Her türlü gideri günden güne artan eczanelerimiz (kira, elektrik, su, telefon, işçi ücretleri vs.) ilaç fiyatlandırmalarındaki değişikliğin yapıldığı tarihten bu güne kadar olan süreye bakıldığında sadece enflasyondan dolayı bile ciddi anlamda zarara uğramışlardır. 2009 yılında 16 milyar TL olan kamu ilaç ödemesi 2010 yılında -(eksi) yüzde 6,9'luk düşüşle 14,9 milyar TL olarak, 2011 yılında bir önceki yıla göre yüzde 2,4'lük artışla tekrar 15,3 milyar TL olarak ve 2012 yılında da tekrar yüzde 3,2'luk düşüşle 14,8 milyar TL olarak gerçekleşti. Yani ilaç harcamaları son dört yılda artmayarak yatay hatta eksi bir seyir izledi. Bugün geldiğimiz noktada; gerek eczacıların devletin yapmış olduğu düzenlemelerden dolayı uğradığı zararları, gerekse ekonominin kendi kuralları göz önünde bulundurulduğunda ilaç ve eczacılık hizmeti sürdürülebilir olmaktan hızla uzaklaşmakta.'' şeklinde konuştu.

Yorum

Ses kısıklığı kanserin habercisi

Ses kısıklığı kanserin habercisi

1

İki haftadan uzun süre ses kısıklığı yaşayan kişilerin mutlaka uzman bir doktora muayene olması gerektiği belirtildi. Uzmanlar, bu tür ses kısıklığını..

Sağlık Bakanlığı Miray için seferber oldu

Sağlık Bakanlığı Miray için seferber oldu

2

Dünyada nadir hastalıklar arasında bulunan ve Türkiye'de ilk kez görülen Wolman hastalığı 3 ay 20 günlükken tespit edilen Miray bebek için doktorlar 1..

'Dedektör' tiryakilerin peşinde

'Dedektör' tiryakilerin peşinde

3

Yeşilay, akıllı telefonlara indirilebilecek uygulamayla, sigara yasağını ihlal eden mekanların konumlarının Sağlık Bakanlığı'na bildirilmesine imkan s..

Kırklareli'de 419 öğrenciye bisiklet dağıtıldı

Kırklareli'de 419 öğrenciye bisiklet dağıtıldı

4

Kırklareli'de "Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı" kapsamında, 419 öğrenciye bisiklet hediye edildi.

Hastalığı için ilaç bulamıyor

Hastalığı için ilaç bulamıyor

5

Suriye'deki iç savaş nedeniyle evlerini terk edip annesi ve kardeşiyle Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine sığınan, kendi imkanlarıyla kurdukları çadırda ..

30 faktör yeterli

30 faktör yeterli

6

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Bölümü'nden Ertan Yılmaz, yaz dönemiyle ciltteki leke sayılarının da artacağını belirterek, 30 faktör m..

Aynı ağaçta 7 meyve

Aynı ağaçta 7 meyve

7

Muğla'nın Yatağan ilçesinde emekli memur 53 yaşındaki Memduh Mavi bahçesindeki özel aşılama uyguladığı muşmula ağacından erik, badem, elma, ayva, vişn..

Mimar Sinan'ın yeni bir dehası bulundu

Mimar Sinan'ın yeni bir dehası bulundu

8

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Mimar Sinan'ın Edirne'de yaptığı su yolunun bulunduğunu bildirdi.

Türk-Arap ortak yapımı dizi geliyor

Türk-Arap ortak yapımı dizi geliyor

9

Türk-Arap ortaklığında ilk kez çekilen televizyon dizisi "Büyük Ev", Arapça yayınıyla 350 milyon nüfusu olan bir coğrafyaya hitap eden TRT El Arabia'd..

Gıdıya göbeğe elveda!

Gıdıya göbeğe elveda!

10

Op. Dr. Mehmet Gökhan Şahin, sağlıksız beslenme ve hareketsizlikle ortaya çıkan fazla yağlanmalar ve şekil bozukluklarından, diyet ve spora rağmen kur..

Sigara içenleri tedavi etmiyor

Sigara içenleri tedavi etmiyor

11

Diyarbakır'da görevli Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, sigara kullanan hastaları tüp bebek merkezinde tedavi etmeme kara..

"Hayat Boyu Öğrenme Şenlikleri"

"Hayat Boyu Öğrenme Şenlikleri"

12

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün katkılarıyla bu yıl ikincisi düzenlenen "Hayat Boyu Öğrenme Şenlikleri", Sultanahmet Meydanı'ndaki etkinliklerl..

92 yaşında 50 yıldır oğluna bakıyor

92 yaşında 50 yıldır oğluna bakıyor

13

Muğla'da belden aşağısı tutmayan 75 yaşındaki büyük oğlu Zafer Kantürk ile yaşayan 92 yaşındaki Feriha Kantürk, 50 yıldır oğlunun yemeğini hazırlıyor,..

TİKA ve İBB'den Gürcistan'a destek

TİKA ve İBB'den Gürcistan'a destek

14

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin işbirliğiyle Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e 5 belediye otobüsü hediy..

Yavuz Sultan Selim tablosu 256 bin liraya satıldı

Yavuz Sultan Selim tablosu 256 bin liraya satıldı

15

Johann Heinrich Suhrlandt'ın "Yavuz Sultan Selim" tablosu, 256 bin liraya satıldı. Müzayedede, Osmanlı dönemine ait çok sayıda eser yer aldı.

Ertuğrul Gazi intikamını aldı

Ertuğrul Gazi intikamını aldı

16

Her hafta Çarşamba günleri TRT'de izleyicisiyle buluşan ve reyting rekorları kıran 'Diriliş Ertuğrul' dizisinde dün nefes kesen bir olay yaşandı. Ertu..

3 yaşından sonra büyümedi

3 yaşından sonra büyümedi

17

Hayatını İstanbul'da sürdüren Muhammet Diyarbakırlı, fanconi sendromu, sistanozis, kronik böbrek yetmezliği ve bu hastalıklara bağlı gelişme geriliği ..

Darıca Hayvanat Bahçesi'ne yeni misafir

Darıca Hayvanat Bahçesi'ne yeni misafir

18

Kocaeli'deki Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi'ne İtalya'dan çizgili sırtlan getirildi, yeni üyesiyle hayvanat bahçesindeki tür sayısı, 288'e yükse..

Dağıtılan Kur'an-ı Kerim'lere dikkat

Dağıtılan Kur'an-ı Kerim'lere dikkat

19

Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası (Diyanet-Sen) Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, Ramazan ayı öncesi "promosyon" olarak dağıtılan Kur'an-..

Emziren annelere yasaklı besinler

Emziren annelere yasaklı besinler

20

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, emziren anneleri uyardı. Enç, yeni doğan bebeklerde doğumdan 2 hafta sonra başlayan ve dördüncü aya kadar devam eden..

+