Kalp hastalarına yeni umut

By-pass ihtiyacı doğan hastalar için avantaj sağlayan eriyen stent...

Cihan 00:00 Temmuz 13, 2013 Yeni Şafak

Kalp hastalarına yeni umut

Fotoğraf: Yeni Şafak
Kalp rahatsızlığı şikayeti ile hastaneye başvuran Dr. Faruk Öncel''e ''ilaçlı eriyen stent'' takıldı. Şanlıurfa''da ilk defa uygulanan bu yöntemin avantajlarını anlatan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hakan Öncel, stentin 6 aydan sonra erimeye başlayacağını ve 2 yıl sonra da yok olacağını söyledi. Kalbin tıkanan damarlarına çelik veya krom kobalt maddesinden elde edilen stentler yerleştirildiğini anımsatan Dr. Öncel, son zamanlarda bu stentlerin ilaçlı olanının dikkatleri üzerine topladığını dile getirdi. Stentin üzerinde bulunan ilaç 4 ay boyunca salınım yaparak damar hastalığının tedavisinde yüz güldüren sonuçlar elde edilmesini sağladığını kaydeden Öncel, ''Bugün Şanlıurfa''da ilk defa kullandığımız ilaçlı eriyen stent diğer iki yönteme göre hasta açısından daha önemli avantajlar sağlıyor.'' dedi.

Eriyen stendin hastalar için birçok avantajı sağladığını vurgulayan Öncel, bunları şöyle dile getirdi: ''Yerleştirdiğimiz stent 4 ay boyunca üzerindeki ilacı saldıktan sonra 6''ncı aydan sonra erimeye başlıyor. 2 yıl içinde de tamamen eriyerek kayboluyor. Bu durum özellikle daha sonra by-pass ihtiyacı doğan hastalar için büyük avantaj sağlıyor, çünkü içinde metal bulunan bir damara by-pass yapılacak damarı bağlamanız mümkün olmuyor. Eriyerek kaybolan bu stentler hastaya by-pass imkanı sağlıyor.''

Eriyen stent taktıran Hasta Faruk Öncel ise OSM hastanesinin ilgisine teşekkür etti. Hastanedeki doktor- hasta ilişkisine dikkat çeken Öncel, ''Özellikle doktor Hakan Öncel''in hastayı rahatlatan ve hastayı ikna eden tavrı çok önemliydi. Belki de insanların korkacağı bir uygulamayı çok pratik, çok rahat bir şekilde yapacağına olan inancım beni rahatlattı.'' şeklinde konuştu.

  Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Şafak Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

  Kalp hastalarına yeni umut

  By-pass ihtiyacı doğan hastalar için avantaj sağlayan eriyen stent... Kalp hastalarına yeni umut
  Yayın hayatına başladığımız ilk günden itibaren ülkemizde demokrasinin tüm kurumları ile yerleşmesi, milli irade ve değerlerimizin hakim olması için tüm gücümüzle çalıştık. Bu ülkenin geleceğinin derin sularda boğulup gitmemesi için çaba sarf ettik. Fırtınalı günlerde sığınılacak bir liman olduk. Bugüne kadar ülkemize yapmış olduğumuz katkıyı bundan sonra da okurlarımızın desteği ile sürdürmeye devam edeceğiz. Her gün Yeni Şafak’la yeni bir umut olacak.

  SON DAKİKA

  #title#