SAĞLIK

Saç ekimi hakkında merak edilen her şey

YENİSAFAK.COM.TR Yeni Şafak
Çoğu kişinin sorunu saçların dökülmesi sonucu saçsız kalmak. Bu durumda yapılabilecek en iyi şey belki de saç ekimi. Medikal Estetik Hekimi Dr. Emre Çiçek''e saç ekimi hakkında akıllara takılan soruları sorduk. İşte merak edilen cevaplar…

Saç Ekimi nasıl yapılır?

Saç ekimi 4 kişilik bir ekip tarafından steril şartlara sahip özel bir hastanede ameliyathane ortamında yapılmaktadır.

SAÇ EKİMİ YAPILABİLECEK DURUMLAR:

• Yanıklara ameliyat izlerine bağlı oluşan saçsızlık durumları

• Erkek tipi saç dökülmesi

• Kadın tipi saç dökülmesi

• Doğuşsal lokal saç kayıpları

• Yanıklara bağlı saç kayıpları

• Kaza yara veya ameliyat izleri

• Herhangi bir enfeksiyona bağlı lokal bölgesel saç dökülmeleri

• Saçın aşırı çekilmesi sonucu (Kadınlarda sıkı topuz yapmaya bağlı)oluşan dökülmeler

• Saçın devamlı çekilerek oynanarak tik halinde koparıldığı psikolojik rahatsızlıklarda.

Saç ekiminde kesin ve net yaş sınırı yoktur. Özellikle askerlik yapmamış genç insanlar saç dökülmesi başladığı zaman genellikle yanlış kararlar verebilmekteler. İleriye dönük bir planlama yapılmadan, yanlış, ehil olmayan saç ekimi merkezlerinde erken uygulanan saç ekimlerinde sonuç ileri vadede geri dönüşümsüz olarak daha kötü olabilir. Bu nedenle 20 yaş altı gençlere saç ekimi için acele etmemelerini öncelikle ehil ve tecrübeli doktor ile görüşüp kendilerine koruyucu tedavi veya daha uygun yönteme başvurmalarını daha doğru olduğunu belirtmeliyiz.

SAÇ EKİMİNDE DOĞALLIĞI ETKİLEYEN FAKTÖRLER:

A- İki kulağınızın üst sınırının birleştiği çizginin altında kalan alandaki saçların yoğun, sık ya da seyrek oluşu

B- Saç köklerinin (greftlerin) iyice ayıklanıp greft epitelinin mümkün olduğunca temizlenmesi. Tecrübe ve bilgi beceri ister.

C- Greftler için açılan kanalların doğal ve uygun oluşu. Saç diplerinde oluşan çukurların sebebi büyük ve yanlış yönlerde açılmış kanallardır; küçük ve doğru yönde açılmış kanallar saç çıkışlarınızın doğal olmasını sağlar.

D- Kıvırcık şekilli saç köklerinde saç köklerinin alınmasında doktor zorlanmasına rağmen sıklık, doğallık ve estetik sonuçlar göreceli olarak daha başarılıdır.

E- Beyaz saçlarda saç köklerinin ayırt edilmesi daha çok çaba ve özel çalışma ister. Tecrübesiz ve ehil olmayan doktorların yaptığı beyaz saç ekimleri tamamen fiyasko ile sonuçlanabilir. Dikkat edilmesi gerekmektedir.

F- Sarı renkli ve açık tonlu saçlarda saç kökü ayıklanması diğer saçlara göre daha kolaydır. Sonuçları çok daha natüreldir.

G- Koyu renkli saçlarda saç kökü ayırımı daha çok çaba ve özel çalışma ister Kalın saçlarda özenli olunmalıdır. Özensiz ve dikkatsiz saç ekimi yapılırsa saçlarınız sert çıkar. Özenli ve dikkatli ekimle son derece doğal ve dolgun saçlara kavuşabilirsiniz.

H- Düz saçlar saç kökü ayıklanması en kolay saçtır. Saç Ekimi ve saç kökü alımı seri yapılır ve doğal sonuçlar verir.

Fue Plus Saç Ekimi ağrı ve acı verir mi?

Saç Ekimi operasyonu özel hastanede ameliyathane ortamında lokal anestezi altında 6-8 saatte gerçekleştirilir.Saç ekimi merkezinde değil.!! Hastalar ağrı, acı olmadan konforlu bir şekilde operasyonu tamamlarlar. Fue Plus Saç Ekimi işlemini yaptıran tüm hastalar saç ekimi uygulamasından sonra hiç bir acı çekmediklerini ve korkulacak bir şey olmadığını söylemektedirler. Bu yüzden saç ekimi işlemi sonrası herhangi bir şekilde ağrı kesici ilaç yazmaya gerek bile yoktur.

Saç Ekimi sonrasında ne kadar zamanda yeni saçlar çıkar?

Fue Plus saç ekimi sonrasında saç ekimi yapılan alanda koyu siyah kırmızımsı kabuklanmalar görülür. Günde, sabah akşam 2 kez başınızı yıkayarak bunu önleyebilirsiniz.7-10 gün içinde kabuklar tamamen dökülür. İşlemden 15 gün sonra hastanın saç ekimi yaptırdığı kimse tarafından anlaşılmaz. Saç ekiminden sonra 15.günle 3.ay arası ekilen saçlar dökülmeye başlar. Daha sonra 3 ay kadar görünümünde bir değişiklik olmaz. Yeni saçlar 6. ay civarında çıkmaya başlar. Daha sonra saçların tamamının çıkması 9-12 ayı bulmaktadır. Sonuç olarak da her yöne tarayabildikleri, kimse tarafından ekim olduğu anlaşılmayan saçlara kavuşmaktadırlar.

Saç ekiminin herhangi bir yan etki riski var mıdır?

Fue Plus saç ekimi sonrası sağlığı etkileyecek herhangi bir yan etki bugüne kadar herhangi bir yayınla bildirilmemiştir. Bu yüzden, saç ektirmeyi düşünenlerin ucuz saç ekimi kampanyalı saç ekiminde şok tek seans 30.000 greft vs diye reklam bombardımanlarından, gerçek dışı yaklaşımlardan uzak durup gerçekçi tecrübeli doktor tarafından bizzat yapılan ve kontrol edilen klinikleri tercih etmeleri ve yapabilecekleri en ufak yanlışın ömür boyu silinmeyecek izler bırakabileceğini unutmamalarını önemle hatırlatmak isteriz.

Saç ekimi en fazla kaç kere yapılabilir?

Saç ekimi, saç ekimi yapılan alanın büyüklüğüne ve hastanın saç dökülmesinin devam edip etmemesine göre maksimum 4 seansa kadar yapılabilir.

Fue Plus Saç Ekimi ile ekilen saçların ömrü ne kadardır?

Fue Plus Saç Ekimi ile ekilen saçlar kesinlikle dökülmez ömür boyu kalıcıdır.

SAÇLAR NE ZAMAN YIKANIR?

Saçınızı ilk kez operasyondan 3 gün sonra yıkamalısınız.

Ekim yapılan bu bölgede kabuk ve pıhtıların yumuşaması için losyonu 45 dakika bekletiniz.

Saç ekiminden 2.5 ay sonra ekim yapılan bölgelerde sivilceler çıkabilir. Bunun için banyo harici saçlarınızı ellememeli ve kaşımamalısınız.

Yorum

‘Kut-ül Amare’ Bursa Kent Müzesi’nde

‘Kut-ül Amare’ Bursa Kent Müzesi’nde

1

Bursa Büyükşehir Belediyesi, 100. yılında Kut zaferini 'Unutulmuş Bir Zafer' adlı özel sergiyle anıyor. Sergi, 'Kut ül Amare '29 Nisan 1916' başlığıyl..

'Abdülhamid Han Müzesi açılsın' kampanyası

'Abdülhamid Han Müzesi açılsın' kampanyası

2

Gençliğin ve gelecek nesillerin Sultan 2. Abdülhamid Han'ı daha iyi tanıyabilmeleri ve anlayabilmeleri için 'Sultan 2. Abdülhamid Han Müzesi istiyoruz..

Üç dilli ve üç çeneli doğan buzağı taburcu oldu

Üç dilli ve üç çeneli doğan buzağı taburcu oldu

3

Ordu'nun Akkuş ilçesinde doğan, üç çenesi ve üç dili bulunan buzağı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi'nde gerçekl..

Beyaz Show'da ortaya çıkan Burak Kut ve Kut'ül Amâre gerçeği

Beyaz Show'da ortaya çıkan Burak Kut ve Kut'ül Amâre gerçeği

4

Osmanlı'nın İngilizlere karşı kazandığı büyük zafer Kut'ül Amare'nin 100'üncü yılı bugün kutlanırken, Beyaz Show'da dikkati çeken bir detay ortaya çık..

Suriyeli kadınlar sezaryen doğum yaptırmıyor

Suriyeli kadınlar sezaryen doğum yaptırmıyor

5

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler arasındaki hamile kadınlar, sezaryen doğum yaptırmak istemiyor. Türk doktorlar, riskl..

Roma'da velilerden animasyon filmine tepki

Roma'da velilerden animasyon filmine tepki

6

Animasyon filmi 'Kung Fu Panda' İtalya'da yeni bir polemik yarattı. Filmdeki baş karakter olan Po isimli pandanın "iki babası olmasının geleneksel ail..

Sümeyye Erdoğan'ın nikah tarihi belli oldu

Sümeyye Erdoğan'ın nikah tarihi belli oldu

7

Geçen ay nişanlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan ile Selçuk Bayraktar’ın 14 Mayıs Cumartesi günü evleneceği öğrenildi. T..

Öz çocuğu yok binlerce manevi çocuğu var

Öz çocuğu yok binlerce manevi çocuğu var

8

Muğla'nın Bodrum ilçesinde yaşamını sürdüren 85 yaşındaki emekli ebe Sabiha Öncel, 32 senelik meslek hayatında 3 bine yakın bebeğin dünyaya gelmesine ..

95 milyon yıllık köpek balığı sergileniyor

95 milyon yıllık köpek balığı sergileniyor

9

İzmir'in Aliağa ilçesinde açılan sergide bulunan 513 milyon yıllık deniz lalesi ve 95 milyon yıllık köpek balığı fosilleri vatandaşlar tarafından yoğu..

En büyük el dokuması Türk bayrağı

En büyük el dokuması Türk bayrağı

10

23 Nisan Ulusan Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında Kağıthane Belediyesi ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen programda bin 299 öğr..

Canan Karatay açıklamalarıyla yine şaşırttı

Canan Karatay açıklamalarıyla yine şaşırttı

11

Küçükçekmece Belediyesi tarafından oluşturulan bir dizi etkinlik programına katılan Prof. Dr. Canan Karatay, şaşırtıcı açıklamalarda bulundu. Eskiden ..

Osmanlı arşivinin yarısı tasnif edildi

Osmanlı arşivinin yarısı tasnif edildi

12

Devlet Arşivleri Genel Müdürü Doç. Dr. Uğur Ünal, İstanbul'daki Osmanlı arşivinde 95 milyon belge, 400 bin defter bulunduğunu, bugüne dek bunların yar..

Çocuklarda yüksek ateşe aldanmayın

Çocuklarda yüksek ateşe aldanmayın

13

İnönü Üniversitesi tarafından düzenlenen 'Çocuk Enfeksiyon Sınıfı' isimli toplantıya katılan Doç. Dr. Ömer Kılıç, çocuklarda sık görülen enfeksiyon ha..

Polenlere karşı gözünüzü koruyun

Polenlere karşı gözünüzü koruyun

14

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları'ndan Prof. Dr. Nurhan Köksal, polene karşı alerjisi olan kişilerin kuru ve rüzgarlı havala..

Profesörlükten öğrenciliğe

Profesörlükten öğrenciliğe

15

Rektör yardımcılığı, dekanlık ve bölüm başkanlığı yaparken yeniden girdiği üniversite sınavını kazanan Fizik Profesörü Paktaş, tüm görevlerinden istif..

Dünyada 2 kez görülen hastalık Türkiye'de

Dünyada 2 kez görülen hastalık Türkiye'de

16

'Kuzey epilepsi' hastalığı, Finlandiya'dan sonra Türkiye'de teşhis edildi. Türk bilim insanları, dünyada sadece Finlandiya'da 2 kişiye tanısı konulan ..

Dışarıdan topladığı 82 taşı yuttu

Dışarıdan topladığı 82 taşı yuttu

17

Balıkesir'in Edremit ilçesinde bir adamın yuttuğu 82 adet taş midesinden ameliyatla çıkarıldı. 42 yaşındaki C.K.'nın psikolojik problemleri olduğu ve ..

Kelimelerin beyin 'atlası' çıkarıldı

Kelimelerin beyin 'atlası' çıkarıldı

18

ABD'de bilim adamları beyin ve dil ilişkisinin haritasını çıkardı. Nature dergisinde yer alan 'anlamsal atlas'ta yer alan haritaların, az sayıdaki bir..

Kanseri tetikliyor

Kanseri tetikliyor

19

Birleşmiş Milletler (BM) Tehlikeli Maddelerin İmhası Özel Raportörü Başkut Tuncak, kanser, kalp hastalığı ve doğum kusurlarının, pek çok meslekte tehl..

+