SAĞLIK

Saç ekimi hakkında merak edilen her şey

YENİSAFAK.COM.TR Yeni Şafak
Çoğu kişinin sorunu saçların dökülmesi sonucu saçsız kalmak. Bu durumda yapılabilecek en iyi şey belki de saç ekimi. Medikal Estetik Hekimi Dr. Emre Çiçek''e saç ekimi hakkında akıllara takılan soruları sorduk. İşte merak edilen cevaplar…

Saç Ekimi nasıl yapılır?

Saç ekimi 4 kişilik bir ekip tarafından steril şartlara sahip özel bir hastanede ameliyathane ortamında yapılmaktadır.

SAÇ EKİMİ YAPILABİLECEK DURUMLAR:

• Yanıklara ameliyat izlerine bağlı oluşan saçsızlık durumları

• Erkek tipi saç dökülmesi

• Kadın tipi saç dökülmesi

• Doğuşsal lokal saç kayıpları

• Yanıklara bağlı saç kayıpları

• Kaza yara veya ameliyat izleri

• Herhangi bir enfeksiyona bağlı lokal bölgesel saç dökülmeleri

• Saçın aşırı çekilmesi sonucu (Kadınlarda sıkı topuz yapmaya bağlı)oluşan dökülmeler

• Saçın devamlı çekilerek oynanarak tik halinde koparıldığı psikolojik rahatsızlıklarda.

Saç ekiminde kesin ve net yaş sınırı yoktur. Özellikle askerlik yapmamış genç insanlar saç dökülmesi başladığı zaman genellikle yanlış kararlar verebilmekteler. İleriye dönük bir planlama yapılmadan, yanlış, ehil olmayan saç ekimi merkezlerinde erken uygulanan saç ekimlerinde sonuç ileri vadede geri dönüşümsüz olarak daha kötü olabilir. Bu nedenle 20 yaş altı gençlere saç ekimi için acele etmemelerini öncelikle ehil ve tecrübeli doktor ile görüşüp kendilerine koruyucu tedavi veya daha uygun yönteme başvurmalarını daha doğru olduğunu belirtmeliyiz.

SAÇ EKİMİNDE DOĞALLIĞI ETKİLEYEN FAKTÖRLER:

A- İki kulağınızın üst sınırının birleştiği çizginin altında kalan alandaki saçların yoğun, sık ya da seyrek oluşu

B- Saç köklerinin (greftlerin) iyice ayıklanıp greft epitelinin mümkün olduğunca temizlenmesi. Tecrübe ve bilgi beceri ister.

C- Greftler için açılan kanalların doğal ve uygun oluşu. Saç diplerinde oluşan çukurların sebebi büyük ve yanlış yönlerde açılmış kanallardır; küçük ve doğru yönde açılmış kanallar saç çıkışlarınızın doğal olmasını sağlar.

D- Kıvırcık şekilli saç köklerinde saç köklerinin alınmasında doktor zorlanmasına rağmen sıklık, doğallık ve estetik sonuçlar göreceli olarak daha başarılıdır.

E- Beyaz saçlarda saç köklerinin ayırt edilmesi daha çok çaba ve özel çalışma ister. Tecrübesiz ve ehil olmayan doktorların yaptığı beyaz saç ekimleri tamamen fiyasko ile sonuçlanabilir. Dikkat edilmesi gerekmektedir.

F- Sarı renkli ve açık tonlu saçlarda saç kökü ayıklanması diğer saçlara göre daha kolaydır. Sonuçları çok daha natüreldir.

G- Koyu renkli saçlarda saç kökü ayırımı daha çok çaba ve özel çalışma ister Kalın saçlarda özenli olunmalıdır. Özensiz ve dikkatsiz saç ekimi yapılırsa saçlarınız sert çıkar. Özenli ve dikkatli ekimle son derece doğal ve dolgun saçlara kavuşabilirsiniz.

H- Düz saçlar saç kökü ayıklanması en kolay saçtır. Saç Ekimi ve saç kökü alımı seri yapılır ve doğal sonuçlar verir.

Fue Plus Saç Ekimi ağrı ve acı verir mi?

Saç Ekimi operasyonu özel hastanede ameliyathane ortamında lokal anestezi altında 6-8 saatte gerçekleştirilir.Saç ekimi merkezinde değil.!! Hastalar ağrı, acı olmadan konforlu bir şekilde operasyonu tamamlarlar. Fue Plus Saç Ekimi işlemini yaptıran tüm hastalar saç ekimi uygulamasından sonra hiç bir acı çekmediklerini ve korkulacak bir şey olmadığını söylemektedirler. Bu yüzden saç ekimi işlemi sonrası herhangi bir şekilde ağrı kesici ilaç yazmaya gerek bile yoktur.

Saç Ekimi sonrasında ne kadar zamanda yeni saçlar çıkar?

Fue Plus saç ekimi sonrasında saç ekimi yapılan alanda koyu siyah kırmızımsı kabuklanmalar görülür. Günde, sabah akşam 2 kez başınızı yıkayarak bunu önleyebilirsiniz.7-10 gün içinde kabuklar tamamen dökülür. İşlemden 15 gün sonra hastanın saç ekimi yaptırdığı kimse tarafından anlaşılmaz. Saç ekiminden sonra 15.günle 3.ay arası ekilen saçlar dökülmeye başlar. Daha sonra 3 ay kadar görünümünde bir değişiklik olmaz. Yeni saçlar 6. ay civarında çıkmaya başlar. Daha sonra saçların tamamının çıkması 9-12 ayı bulmaktadır. Sonuç olarak da her yöne tarayabildikleri, kimse tarafından ekim olduğu anlaşılmayan saçlara kavuşmaktadırlar.

Saç ekiminin herhangi bir yan etki riski var mıdır?

Fue Plus saç ekimi sonrası sağlığı etkileyecek herhangi bir yan etki bugüne kadar herhangi bir yayınla bildirilmemiştir. Bu yüzden, saç ektirmeyi düşünenlerin ucuz saç ekimi kampanyalı saç ekiminde şok tek seans 30.000 greft vs diye reklam bombardımanlarından, gerçek dışı yaklaşımlardan uzak durup gerçekçi tecrübeli doktor tarafından bizzat yapılan ve kontrol edilen klinikleri tercih etmeleri ve yapabilecekleri en ufak yanlışın ömür boyu silinmeyecek izler bırakabileceğini unutmamalarını önemle hatırlatmak isteriz.

Saç ekimi en fazla kaç kere yapılabilir?

Saç ekimi, saç ekimi yapılan alanın büyüklüğüne ve hastanın saç dökülmesinin devam edip etmemesine göre maksimum 4 seansa kadar yapılabilir.

Fue Plus Saç Ekimi ile ekilen saçların ömrü ne kadardır?

Fue Plus Saç Ekimi ile ekilen saçlar kesinlikle dökülmez ömür boyu kalıcıdır.

SAÇLAR NE ZAMAN YIKANIR?

Saçınızı ilk kez operasyondan 3 gün sonra yıkamalısınız.

Ekim yapılan bu bölgede kabuk ve pıhtıların yumuşaması için losyonu 45 dakika bekletiniz.

Saç ekiminden 2.5 ay sonra ekim yapılan bölgelerde sivilceler çıkabilir. Bunun için banyo harici saçlarınızı ellememeli ve kaşımamalısınız.

Yorum

TRT'nin sevilen dizisi veda ediyor

TRT'nin sevilen dizisi veda ediyor

1

Yunus Emre: Aşkın Yolculuğu dizisi 44. bölüm ile final yapma kararı aldı.

Tavuk etinde bakteri bulundu!

Tavuk etinde bakteri bulundu!

2

Adana'da Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Gıda Mühendisliği Bölümü'nde görevli Doç. Dr. Işıl Var, tavuk etiyle ilgili yaptıkları bilimsel araştırmada, bazı ..

'8 köşe kasket'leri temsil ediyor

'8 köşe kasket'leri temsil ediyor

3

Malatya'da 13 yaşında başladığı, unutulmaya yüz tutmuş kasketçilik mesleğini 55 yıldır sürdüren Tatu, kasketlere yoğun ilginin olduğu, her gün yaptığı..

"100 Yüze İmza ve Söyleşi" etkinliği

"100 Yüze İmza ve Söyleşi" etkinliği

4

Yazar Sibel Eraslan, Zeytinburnu Belediyesince düzenlenen "100 Yüze İmza ve Söyleşi" programında son kitabını imzaladı.

Dansöz oynatan Acun'a rekor ceza

Dansöz oynatan Acun'a rekor ceza

5

O Ses Türkiye'nin geçtiğimiz aylarda yayınlanan final bölümlerinden birinde yarışmacıların birkaç dakika arayla sahneye semazen ve dansöz çıkarması RT..

Hindistan cevizinden topraksız çileğe

Hindistan cevizinden topraksız çileğe

6

Eskişehir'de seracılık yapan Rıza Tek, hindistan cevizi kabuğu liflerinden oluşan özel maddede yetiştirdiği çilekten yılda 4-5 kez ürün alıyor. Normal..

Polenlerden rahatsız olmayın

Polenlerden rahatsız olmayın

7

ÇOMÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alper Şener, polenlerden rahatsızlık duyulmaması gerektiğini belirterek, polenlerin sağlık açısından çok da ..

Çiçek gibi ikili

Çiçek gibi ikili

8

Osmanlı tarihi ve kültürü üzerine yaptıkları çalışmalarıyla bilinen Prof. Dr. Nurhan Atasoy ve araştırmacı- yazar Dr. Seyit Ali Kahraman, yıllardır pe..

'İnsanlık İçin Birleşen Millet, Türkiye' sergisi

'İnsanlık İçin Birleşen Millet, Türkiye' sergisi

9

Dışişleri Bakanlığınca, Dünya İnsani Zirvesi kapsamında düzenlenen ve fotoğraflarının AA'nın arşivinden oluştuğu "İnsanlık İçin Birleşen Millet, Türki..

Şahan'dan askere ve polise mesaj

Şahan'dan askere ve polise mesaj

10

Komedyen Şahan Gökbakar, Instagram hesabından asker ve polislere destek paylaşımında bulundu. Askerlere ve polislere teşekkür ederek seslenen Şahan Gö..

Kuaförler çocuk gelinlerin saçını taramayacak

Kuaförler çocuk gelinlerin saçını taramayacak

11

Van'da küçük yaşta evliliğe karşı yürütülen kampanyası kapsamında, kentteki kuaför salonlarına 'Bu iş yerinde 18 yaş altı gelin saçı taranmamaktadır' ..

Abdülmecit 8 yaşında yaşlandı

Abdülmecit 8 yaşında yaşlandı

12

Batman’da ikamet eden ve “Erken yaşlanma hastalığına” yakalanan 8 yaşındaki Suriyeli Mehmet Adem Abdulmecit’in dramı yürek burkuyor. Yaşından oldukça ..

Et yemeyen çocuklara dikkat!

Et yemeyen çocuklara dikkat!

13

Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük, okul öncesi dönem boyunca büyüme ve gelişme çok hızlı olduğu için çocuklarda beslenmeyi iyi ayarlamanın önemli olduğun..

Her yıl 3 milyon kişi ölüyor

Her yıl 3 milyon kişi ölüyor

14

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl 2,8 milyon kişi obezite nedeniyle hayatını kaybediyor. Obezite 'sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yap b..

Nesli tükendi sanıldı, kapana yakalandı

Nesli tükendi sanıldı, kapana yakalandı

15

Türkiye'de 22 yıldır görülmeyen ve "nesli bitti" sanılan, kuyruğu vücuduna göre uzun ve püsküllü bir kemirgen olan "kayalık gerbili" türü fare, Türkiy..

Aziz Sancar: Başka iş seçsem milyarder olurdum

Aziz Sancar: Başka iş seçsem milyarder olurdum

16

2015 Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Aziz Sancar, "Bilim gönül işidir" deyip ekledi: "İşin doğrusu başka bir iş seçseydim mlyarder bir adam olurdum." N..

Nil Karaibrahimgil bebeveynlerle buluşmaya hazırlanıyor

Nil Karaibrahimgil bebeveynlerle buluşmaya hazırlanıyor

17

Nil Karaibrahimgil tüm enerjisiyle “Bebekoloji 2016” yı renklendirecek

Somuncu baba ilham verdi

Somuncu baba ilham verdi

18

Aileden gelen ihtiyaç sahiplerine yardım etme ahlakı ve Somuncu babadan aldıkları ilhamla Fatma ve Necat Bilezikçi, her gün dağıttıkları ekmek ile yok..

Cilt tipine göre bakım önerileri

Cilt tipine göre bakım önerileri

19

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, doğru cilt bakımı için önerilerde bulundu. Cilt bakımının yalnızca güzellik için değil sağlık için de çok önem..

+