SAĞLIK

Yüzleri güldüren tedavi

Van Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi'nde (VBEAH) uygulanmaya başlanan "hiperbarik oksijen tedavisi" ile hastalar artık daha hızlı şifa bulacak.

Aa Yeni Şafak
Tarihi bin 600'lü yıllara dayanan, daha önce vurgun yiyen dalgıçlar için kullanılan oksijen tedavisi, ani işitme ve görme kaybı, kapanmayan kemik yaraları, diyabet, soba ve şofben zehirlenmeleri ile kangren olan uzuvların tedavisinde yüzleri güldürüyor.

Basınç odasına alınan hastaya bir atmosferden daha yüksek basınçta, aralıklı olarak yüzde 100 oksijen solutulması şeklinde uygulanan bir tedavi şekli olan hiperbarik oksijen tedavisinin, VBEAH Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezinde uygulamasına başlandı.

Merkez sorumlusu Levent Demir, yaptığı açıklamada, Van'da uygulamaya başlanan tedavi yöntemiyle bölge illerine de hizmet verileceğini söyledi.

Tedavinin ilk olarak vurgun yiyen dalgıçların iyileştirilmesinde kullanıldığını ifade eden Demir, yöntemin, ani işitme ve görme kaybı, kapanmayan kemik yaraları, diyabet, soba ve şofbenden zehirlenmeleri, kangren olan uzuvlar ve kapanmayan yaraların tedavisinde uygulandığını bildirdi.

Tedavinin basınç odasında normal atmosferik basınçtan daha yüksek basınçlarda aralıklı olarak yüzde 100 oksijen solunum alınmasıyla gerçekleştiğini aktaran Demir, şunları söyledi:

"Bu sayede vücuttaki oksijenlenmeyi 20 kata kadar, hatta daha fazla artırabiliyoruz. Soba zehirlenmelerinde, özellikle ani görme ve işitme kayıplarında da söz konusu yöntemden yararlanıyoruz. En çok da trafik kazaları sonucu oluşan ezilmeler ve yaralanmalar, kemik iltihaplarında kullanıyoruz. Bin 600'lü yıllardan bu yana uygulanan bu tedavi yöntemini oksijenlenmenin vücutta problem olduğu hastalıklarda kullanıyoruz. Ancak son yıllarda çok hızlı yayılan bir tedavi sistemi. Kimi hasta bir kaç seans, kimisinde ise biraz daha fazla olabiliyor. Eskiden bu tedaviyi almak için birçok hastamız batı illerine gitmek zorundaydı. Ama artık Van'da da bu hizmeti veriyoruz."

"Oksijen tedavisi çok bilinmeyen bir yöntem"

Demir, karbonmonoksit soba zehirlenmelerinde yöntemin sıkça kullanıldığını ifade ederek, "Eğer vakaya erken ulaşıp basınç odasına alabilirsek çok rahat bir şekilde hastaları kurtarabiliyoruz. Oksijen tedavisi çok bilinmeyen bir yöntem. Doktorlarımız ve halkımız bu yönde bilinçlendirilmeli" diye konuştu.

Merkezde tedavisi devam eden hastalardan Faruk Geyik, sol diz ön çapraz bağlarından ameliyat olduğunu, ayağındaki yaraların kapanması ve hızlı iyileşmesi için oksijen tedavisi gördüğünü söyledi.

Televizyon programlarından öğrendiği tedavinin, Van'da da uygulandığını öğrenince hemen merkeze başvurduğunu ifade eden Geyik, "Yaraların kapanmasında oksijen odasının yüzde 50 fark ettiğini gördüm. Burada da böyle bir tedavinin başladığını duyunca hemen talepte bulundum. İnşallah biz de yarar sağlayacağız. Eğer Van'da olmasaydı, basınç odasının olduğu en yakın illerden birine gidecektim. Uygulama bizim için çok büyük nimet" dedi.

Osman Altan (70) ise tedavi sayesinde gözünde çıkan yaraların hızla iyileştiğini belirterek memnuniyetini dile getirdi.

Yorum

Yarın Miraç Kandili

Yarın Miraç Kandili

1

Hazreti Muhammed'in Allah'ın huzuruna yükseldiği gece olarak kabul edilen Miraç Kandili bu sene 3 Mayıs tarihine denk geldi. Müslümanların önem verdiğ..

101 yıl sonra Türkiye’de

101 yıl sonra Türkiye’de

2

Çanakkale Savaşı’nda 101 yıl önce vatan topraklarını savunan Balkanlar’daki Osmanlı torunları, “Uluslararası Çanakkale Buluşması” projesi çerçevesinde..

NATO caydırıcılık stratejisinde bundan sonraki adım ne?

NATO caydırıcılık stratejisinde bundan sonraki adım ne?

3

İttifak, güneydeki riskleri dikkate almadığı takdirde, caydırıcılık meselesinde kanatlar arasında yapacağı bir seçiciliğin/ayrımın NATO güvenliğinin b..

Osmanlı'nın nadide tespihleri satılıyor

Osmanlı'nın nadide tespihleri satılıyor

4

Pera Mezat tarafından 8 Mayıs'ta İstanbul'da düzenlenecek müzayedede, Osmanlı ve modern zaman ustalarının, yılan ağacı, gergedan, mamut, fil, balina d..

Judith Liberman’dan ‘Queloğlan’ masalı

Judith Liberman’dan ‘Queloğlan’ masalı

5

Masal kahramanı Keloğlan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Lidya Yolunda Masallar” projesi kapsamında Fransız hikâyeci Judith Liberman’ın kaleminden ye..

Nasra Şimmeshindi hayatını kaybetti

Nasra Şimmeshindi hayatını kaybetti

6

Basma ve boyama sanatının yaşayan son ustası, Suryani toplumunun ve kültür mirasının simgesi olarak görülen Nasra Şimmeshindi nam-ı değerNasra Teyze k..

Uyku problemine inanılmaz çözüm

Uyku problemine inanılmaz çözüm

7

Bir muz, bir tencere ve biraz da su ile neler yapılabilir? Bu üçlü bir araya gelince birçok insanın yaşadığı ve hatta bazılarının hayatını inanılmaz z..

Anadolu’nun kokusu dünyaya yayılacak

Anadolu’nun kokusu dünyaya yayılacak

8

Türkiye’de kemane çalan tek kadın icracı Mehtap Demir, Türk Halk Müziği’ni dünyada temsil etmek için “Anadolu Kokusu” adlı bir albüm çıkarttı. 1900’lü..

İBB'den tiyatro severlere güzel haber

İBB'den tiyatro severlere güzel haber

9

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları'nca düzenlenen Yaz Oyunları 31 Mayıs'ta başlayacak. Ayrıca etkinlik kapsamında 31 Mayıs'ta '12...

Evlerde sadelik ceplerde bereket

Evlerde sadelik ceplerde bereket

10

Havaların ısınmasıyla birlikte yaklaşan düğün sezonu, çiçeği burnunda birçok çift için büyük bir koşuşturma anlamına geliyor. Biz de bu süreçte ev kur..

Osmanlı İstanbul'u anlatılacak

Osmanlı İstanbul'u anlatılacak

11

4. Uluslararası Osmanlı İstanbul'u Sempozyumu, yurtiçinde ve yurtdışında İstanbul üzerine çalışan 69 araştırmacıyı bir araya getirecek. 3 gün boyunca ..

Bu çocuklar başımıza icat çıkaracak

Bu çocuklar başımıza icat çıkaracak

12

Küçük mucitler tasarlıyor, NASA ve IBM icatları geliştirmek için sırada bekliyor. Bursa’da gelecek hafta sonu başlayacak Bilim Şenliği, meraklı çocukl..

Üç günde 2 milyon enginar satıldı

Üç günde 2 milyon enginar satıldı

13

İzmir'in Urla ilçesinde, 2. Uluslararası Urla Enginar Festivali üç günlük lezzet şöleni son bulurken, ilçeyi 500 bin kişi ziyaret etti, 2 milyon engin..

Kenan Doğulu klip çekeceği yeri yaylada buldu

Kenan Doğulu klip çekeceği yeri yaylada buldu

14

Ünlü sanatçı Kenan Doğu, sosyal sorumluluk projesi için gittiği Giresun'un Dereli ilçesinde öğrenciler ile buluştu. Dereli Kaymakamlığının programı çe..

Chopin sussun salâ okunsun

Chopin sussun salâ okunsun

15

Resmi törenlerde çalınan Chopin'in Funeral Marşı'na şehit Mustafa Sezgin'in cenaze töreninde tepki gösterildi ve naaşı tekbirlerle uçağa taşındı. Bu t..

Romanlar kendi dilleri için sözlük çıkardı

Romanlar kendi dilleri için sözlük çıkardı

16

Mersin'de yaşayan Romanlar, kültürlerini yaşatmak ve kendilerine özgü kullandıkları dilin yok olmaması amacıyla "Romanes-Türkçe" adında sözlük çıkardı..

İİT zirvesi ve Türkiye'nin vizyonu

İİT zirvesi ve Türkiye'nin vizyonu

17

Bütün ilkeler Türkiye’nin, İslam dünyasının birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmesi noktasında gösterdiği ihtimamı net bir şekilde ortaya koydu..

Kudüs toprağıyla Mescid-i Aksa maketi yaptı

Kudüs toprağıyla Mescid-i Aksa maketi yaptı

18

Erzurumlu Doğan Hattatoğlu, Kudüs'ten getirdiği toprakla yaptığı Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa maketini, Miraç Kandili'nde ziyarete açtı. Er..

Cemil Meriç için 100. yıl sempozyumu

Cemil Meriç için 100. yıl sempozyumu

19

Yazar Cemil Meriç, Gümüşhane Üniversitesi tarafından düzenlenecek olan 'Doğumunun 100. Yılında Cemil Meriç Sempozyumu' ile anılacak. 6 Mayıs'ta düzenl..

Narsist anneler çocuklarını sıkıyor

Narsist anneler çocuklarını sıkıyor

20

Dünyanın belkide en güzel hislerinden biri olan annelik bazen yolunu şaşırabiliyor. Annelerin mükemmellik sendromları çocukların hayatlarını alt üst e..

+