SAĞLIK

Yüzleri güldüren tedavi

Van Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi'nde (VBEAH) uygulanmaya başlanan "hiperbarik oksijen tedavisi" ile hastalar artık daha hızlı şifa bulacak.

Aa Yeni Şafak
Tarihi bin 600'lü yıllara dayanan, daha önce vurgun yiyen dalgıçlar için kullanılan oksijen tedavisi, ani işitme ve görme kaybı, kapanmayan kemik yaraları, diyabet, soba ve şofben zehirlenmeleri ile kangren olan uzuvların tedavisinde yüzleri güldürüyor.

Basınç odasına alınan hastaya bir atmosferden daha yüksek basınçta, aralıklı olarak yüzde 100 oksijen solutulması şeklinde uygulanan bir tedavi şekli olan hiperbarik oksijen tedavisinin, VBEAH Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezinde uygulamasına başlandı.

Merkez sorumlusu Levent Demir, yaptığı açıklamada, Van'da uygulamaya başlanan tedavi yöntemiyle bölge illerine de hizmet verileceğini söyledi.

Tedavinin ilk olarak vurgun yiyen dalgıçların iyileştirilmesinde kullanıldığını ifade eden Demir, yöntemin, ani işitme ve görme kaybı, kapanmayan kemik yaraları, diyabet, soba ve şofbenden zehirlenmeleri, kangren olan uzuvlar ve kapanmayan yaraların tedavisinde uygulandığını bildirdi.

Tedavinin basınç odasında normal atmosferik basınçtan daha yüksek basınçlarda aralıklı olarak yüzde 100 oksijen solunum alınmasıyla gerçekleştiğini aktaran Demir, şunları söyledi:

"Bu sayede vücuttaki oksijenlenmeyi 20 kata kadar, hatta daha fazla artırabiliyoruz. Soba zehirlenmelerinde, özellikle ani görme ve işitme kayıplarında da söz konusu yöntemden yararlanıyoruz. En çok da trafik kazaları sonucu oluşan ezilmeler ve yaralanmalar, kemik iltihaplarında kullanıyoruz. Bin 600'lü yıllardan bu yana uygulanan bu tedavi yöntemini oksijenlenmenin vücutta problem olduğu hastalıklarda kullanıyoruz. Ancak son yıllarda çok hızlı yayılan bir tedavi sistemi. Kimi hasta bir kaç seans, kimisinde ise biraz daha fazla olabiliyor. Eskiden bu tedaviyi almak için birçok hastamız batı illerine gitmek zorundaydı. Ama artık Van'da da bu hizmeti veriyoruz."

"Oksijen tedavisi çok bilinmeyen bir yöntem"

Demir, karbonmonoksit soba zehirlenmelerinde yöntemin sıkça kullanıldığını ifade ederek, "Eğer vakaya erken ulaşıp basınç odasına alabilirsek çok rahat bir şekilde hastaları kurtarabiliyoruz. Oksijen tedavisi çok bilinmeyen bir yöntem. Doktorlarımız ve halkımız bu yönde bilinçlendirilmeli" diye konuştu.

Merkezde tedavisi devam eden hastalardan Faruk Geyik, sol diz ön çapraz bağlarından ameliyat olduğunu, ayağındaki yaraların kapanması ve hızlı iyileşmesi için oksijen tedavisi gördüğünü söyledi.

Televizyon programlarından öğrendiği tedavinin, Van'da da uygulandığını öğrenince hemen merkeze başvurduğunu ifade eden Geyik, "Yaraların kapanmasında oksijen odasının yüzde 50 fark ettiğini gördüm. Burada da böyle bir tedavinin başladığını duyunca hemen talepte bulundum. İnşallah biz de yarar sağlayacağız. Eğer Van'da olmasaydı, basınç odasının olduğu en yakın illerden birine gidecektim. Uygulama bizim için çok büyük nimet" dedi.

Osman Altan (70) ise tedavi sayesinde gözünde çıkan yaraların hızla iyileştiğini belirterek memnuniyetini dile getirdi.

Yorum

Yerde Zeugma havada uçan halı

Yerde Zeugma havada uçan halı

1

Mimar Sinan'ın yeni bir dehası bulundu

Mimar Sinan'ın yeni bir dehası bulundu

2

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Mimar Sinan'ın Edirne'de yaptığı su yolunun bulunduğunu bildirdi.

Dağıtılan Kur'an-ı Kerim'lere dikkat

Dağıtılan Kur'an-ı Kerim'lere dikkat

3

Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası (Diyanet-Sen) Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, Ramazan ayı öncesi "promosyon" olarak dağıtılan Kur'an-..

Gençlik istikbali göklerde arıyor

Gençlik istikbali göklerde arıyor

4

İstikbali göklerde arayan genç nesil kendi model uçağını artık kendisi yapıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nü..

"5. Göl Saatleri Şiir Akşamı"

"5. Göl Saatleri Şiir Akşamı"

5

Küçükçekmece Belediyesi'nce düzenlenen "5. Göl Saatleri Şiir Akşamı" İstanbullu şiir severlerle buluştu.

Göz altı morlukları hastalık habercisi

Göz altı morlukları hastalık habercisi

6

Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Şeyda Atabay, göz altı morlukları ve çöküklüğü hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Göz altı morluklarının birçok sebe..

Kazakistan'da "Ertuğrul 1890"a yoğun ilgi

Kazakistan'da "Ertuğrul 1890"a yoğun ilgi

7

Kazakistanlı sinemaseverler, Türk Filmleri Haftası'nın açılış filmi “Ertuğrul 1890”a yoğun ilgi gösterdi.

12 yıl sonra ilk defa yatarak uyuyabilecek

12 yıl sonra ilk defa yatarak uyuyabilecek

8

Konya’da, diyafram yüksekliği bulunan ve 12 yıldır oturarak uyumak zorunda olan bir kişi yapılan başarılı operasyonla yatarak uyumanın sevincini yaşıy..

Rusya, Karadeniz’de ne istiyor

Rusya, Karadeniz’de ne istiyor

9

Rusya, Karadeniz’i koruma altına alamaz ise Kafkasya’yı kaybedeceğini düşünmektedir. Rusya, SSCB sonrasında Balkanlar’ı kaybetti. Balkanlar üstünden B..

1970'lerden 2000'lere terörle mücadele

1970'lerden 2000'lere terörle mücadele

10

Terörün köklü nedenlerini ortadan kaldırmayı amaçlayan uzun vadeli politikaların yeri ayrı, terör eylemlerini silah ve şiddet kullanımıyla bertaraf et..

60 cm boyunda 6.8 kiloluk bebek

60 cm boyunda 6.8 kiloluk bebek

11

Hindistan'da 60 cm uzunluğunda, 6,8 kilo ağırlığında bir bebek dünyaya geldi. Doktorlar kız bebeğin ülkede doğan en kilolu bebek olduğunu söylüyor

KADEM yurtlardaki kızlara sahip çıkıyor

KADEM yurtlardaki kızlara sahip çıkıyor

12

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı İstanbul'daki yetiştirme yurtlarında büyüyen 17-18 yaş aralığındaki genç kızlar, KADEM'in yürüttüğü "Gele..

Binlerce arı soktu

Binlerce arı soktu

13

ABD'de bir milli parkta yürüyüşe çıkan genç, binlerce arının saldırısına uğradıktan sonra hayatını kaybetti. 23 yaşındaki gencin ailesi bölge yetkilil..

Zifte yapışmış yavru köpek sağlığına kavuştu

Zifte yapışmış yavru köpek sağlığına kavuştu

14

Zonguldak'ın Ereğli İlçesi'nde, tankerden sızan zifte yapışmış bulunarak kurtarılan ve adı 'Zift' konulan köpek sağlığına kavuştu. Veteriner İşler Müd..

Son röportajı yapamadık Necip Fazıl’dan paparayı yedik

Son röportajı yapamadık Necip Fazıl’dan paparayı yedik

15

Necip Fazıl Kısakürek’in vefatından yaklaşık yirmi gün önce Ahmet Kabaklı’nın Tercüman gazetesindeki köşesinde yayınlanacak olan son röportajı yapmaya..

Karnında taşımadı kalbinde taşıyor

Karnında taşımadı kalbinde taşıyor

16

Karnında taşımamasına rağmen annelik yaptığı engelli üvey kızının hayata tutunmasını sağlayan Saniye Altakhan'e göre annelik öncelikle vicdanda başlıy..

Herkesin İstanbul’u kendine güzel

Herkesin İstanbul’u kendine güzel

17

Geçen yıl Nisan ayından itibaren instagramda @oneistanbul hesabı aracılığıyla yürütülen kampanyayla İstanbul, sosyal medyada fotoğrafları en çok payla..

Doğu Batı sentezini en iyi Türkiye yansıtıyor

Doğu Batı sentezini en iyi Türkiye yansıtıyor

18

Körfez ülkelerinden genç fotoğrafçıların katıldığı “Türkiye’ye Yolculuk” programı tamamlandı. Genç fotoğrafçılar İstanbul, Kapadokya ve Ankara’da foto..

Hoşgörü kenti: Tokaçlı

Hoşgörü kenti: Tokaçlı

19

Aynı cadde üzerinde kilise, havra ve caminin yer aldığı, ezan sesinin çan sesine karıştığı Hatay'da farklılıklar zenginlik olarak görülerek, insanlar ..

Lezzetli ekmekleri kendiniz yapın

Lezzetli ekmekleri kendiniz yapın

20

Dünyanın en ünlü mutfak sanat okullarından bir olan Le Cordon Bleu ile Özyeğin Üniversitesi’nin birlikte organize ettiği mutfak atölyelerinde bu defa..

+