• Tarihe göre sırala

20 günde 3 kere tüm kanı değiştirildi

29 yaşındaki Murat Arpaçay, makat bölgesinden yaşadığı ağır kanamalarla birden hastaneye kaldırıldı. 20 gün içerisinde sürekli kan nakli yapılan Arpaçay'a 50 ünite yani yaklaşık olarak 15 litre kan verildi. Arpaçay'ın iyileşmesinin tek yolunun karaciğer nakli olduğu ortaya çıktı ve ağabeyinden organ nakli gerçekleştirildi.

İlaçların yarısı açılmadan atılıyor

Eczacı Ayşem Jale Kıhtır, ilaç teknolojisi konulu bir fuarda bugüne kadar topladıkları 362 bin kilogramlık atık ilaç verilerini açıklayarak, atık ilaçların yüzde 29'unun son kullanma tarihinin geçmediğini, yüzde 45'inin ise hiç açılmadığını söyledi.

Bakanlıktan tuz uyarısı

Başkent Üniversitesi Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sezer, "Sağlıksız kabul ettiğimiz Amerikan beslenme tarzında bile bizden daha az tuz tüketildiğini görüyoruz" diyerek tuz tüketimine karşı uyardı. Tuzu azaltarak kalp damar hastalıklarının önüne geçilebileceğini söyleyen Prof. Dr. Sezer, tuzun kan basıncını yükselttiğini anlattı.

’Online diyetle’ 7 ton zayıflattı

Aşırı kilolarından şikayetçi olan ve yaptığı diyetle 30 kilo zayıflayan Esma Özdemir, sosyal medya üzerinden bu durumunu paylaşınca aynı sorunu yaşayanların ilgi odağı oldu. Diyetisyen Özdemir, toplamda ise bin danışanını 7 ton zayıflattı.

Kanser ilaçlarından 10 kat daha etkili

Oncotarget dergisinde yayınlanan bir araştırmada, C vitaminin bazı kanser ilaçları ve deneysel ilaç 2-DG'den 10 kat daha etkili olduğu ortaya çıktı. Araştırma ekibinin başındaki doktor Michael Lisanti, Araştırmamız erken sonuçlarına göre özellikle portakalda bulunan C vitamini kansere karşı çok daha etkili” diye konuştu.

Komadan 140 gün sonra çıktı

Manisa'nın Salihli ilçesinde geçirdiği beyin kanaması sonrası bilincini kaybeden Emine Hanım Yakar, 140 gün sonra bitkisel hayattan çıkarak doktorlarını sevindirdi. Salihli Devlet Hastanesi Başhekimi Gökhan Gürsoy, yaptığı açıklamada, Yakar'ın, ilermiş yaşına rağmen komadan çıkmasının kendilerini çok sevindirdiğini söyledi.

Ekmekteki GDO bugün belli olacak

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, ekmekte GDO kullanıldığı iddiasına ilişkin "Bugün tahlil sonuçları belli olduktan sonra hemen kamuoyuyla paylaşacağız. Bütün tedbirlerimizi alacağız. Gereğini yapacağız. Vatandaşın sağlığı bizim için çok önemli" dedi.

Doktorlar iki hastanede aynı anda çalışabilecek

Özel hastanede çalışan hekimler, mesai saatleri dışında başka bir özel hastanede daha çalışabilecek. Ayrıca özel hastaneler, Sağlık Bakanlığının izniyle planlama kapsamındaki ünite ve merkezlerini başka özel hastaneye devredebilecek ve hastaneler, kendi aralarında veya tıp merkezleri ile karşılıklı kadro değişimi yapabilecek.

Sigarayı bırakana ücretsiz yemek

Amasya Üniversitesi Rektörlüğü tarafından "Sigarayı bırakan öğrenciye bir yıl ücretsiz yemek" kampanyası ile 3 bin öğrencinin bu bağımlılıktan kurtulması hedefleniyor. Uygulamanın belirli bir süresi bulunmadığını aktaran Rektör Prof. Dr. Metin Orbay, "Sigara sizi bırakmadan siz sigarayı" bırakın diye konuştu.

Hayatı garanti altına alındı

Isparta Şehir Hastanesinde doğan ilk bebek olan Ali bebek, AKFEN Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın tarafından hayat boyu eğitim bursu ve iş garantisiyle ödüllendirildi.

İnternet bağımlılığını 9 yolla bitirin

Teknolojinin ilerlemesiyle, çok küçük yaşlardan itibaren çocukların bilgisayar, tablet, telefon gibi teknolojik aletlere erişimi kolaylaşıyor. Uzman Psikolog Merve Demir, çocuklarda internet bağımlılığı konusunda dikkat çekerek, bir çocuğun, konuşma becerisinde yaşıtlarının gerisinde kalabileceği tehlikesi hakkında aileleri uyardı. Demir, internet kullanımına sınır getirebilme yollarını da sıraladı.

Balık yağı erken doğumu engelliyor

Avustralyalı bilim adamları, hamilelikte alınan balık yağının bebeklerin zekası üzerinde etkisi olmadığı sonucuna vardı. Çalışma kapsamında 2 bin 500 kadın 10 yıl boyunca hamileliklerinden itibaren çocukları 7 yaşına gelene kadar izlendi. Araştırmanın yazarlarından Dr. Jacqueline Gould ayrıca balık yağı takviyesinin erken doğumları nispeten azalttığını söyledi.

Türk kası tarih oluyor

Vücudun belirli bölgelerinde stoklanan yağların sağlığı tehdit ettiğini belirten uzmanlar, karın ve bel bölgesindeki yağları lazer liposuction ile eritmenin mümkün olduğunu söyledi.

'Evde sağlık hizmeti mükemmel olacak'

Bakan Akdağ, Elazığ'ın Doğukent Mahallesi'ndeki Şehir Hastanesi inşaatında incelemede bulundu. Yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi alan Akdağ, buradaki açıklamasında, Elazığ Şehir Hastanesi inşaat alanında, bin 38 yataklı büyük bir külliye yaptıklarını belirtti. Evde sağlık hizmetine de değinen Akdağ, 310 bin kişinin faydalandığını ve mükemmel hale getirileceğini kaydetti.

Örümcek zehri şifa oldu

Avustralya'da yürütülen bir araştırma örümcek zehrinin felç tedavisinde kullanılabileceğini ortaya koydu. Avustralyalı bilim insanları, örümcek zehrindeki bir proteinin, beyni felç sonrasında oluşabilecek hasardan koruyabileceğini saptadı.

İstanbul'un rutubeti ekmekleri bozuyor

Ekmek Sanayii İşverenler Sendikası Genel Sekreteri Cihan Kolivar, günübirlik tüketim için üretilen ekmekte sadece un, su, maya ve tuz kullanıldığını, hiçbir katkı maddesi bulunmadığını ve katkı maddesinin fırıncıya ek masraf getirdiğini belirterek, "Raf ömrü uzun, ambalajlı ekmeklere dikkat edilmeli. Bu ekmeklerde katkı maddesi kullanılıyor" dedi. Kolivar, İstanbul'daki rutubet nedeniyle ekmeklerin bayatladığını kaydetti.

Çaresiz aile yoğun bakımda yardım bekliyor

Sakarya'da, 10 binde bir görülen SMA hastalığına yakalanan 6.5 aylık oğlunu 3 aydır kucağına alamayan anne NEziha Çapkın, 561 bin dolar tutan ilaçlar için gözyaşları içinde yardım istedi. Anne ve baba çaresiz şekilde yoğun bakım ünitesinin kapısında nöbet tutuyor. Türkiye'de 200 bin SMA hastası olduğunu söyleyen baba Metin Çapkın, yardım istiyor.

'e-Nabız'dan uluslararası başarı

Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen ve her türlü sağlık kaydına erişime olanak sağlayan "e-Nabız" uygulaması, 2016 Dünya Zirve Ödüllerinde "En İyi Sağlık Uygulaması" seçildi. 178 ülkeden 400'den fazla projenin yarıştığı yarışmadan birinci olan uygulama 7 gün 24 saat hizmet veriyor.

Karnından devasa kitle çıkarıldı

Her geçen gün kilo alan Meksikalı kadın, kalp problemi, yürüme, nefes alma ve yemek yeme zorluğu şikayeti ile doktora gidince korkunç gerçeği öğrendi.​ Adı verilmeyen kadının yumurtalığında 11 ay boyunca büyüyen şişliğin over kisti olduğu ortaya çıktı.

Baharda yapılan 'Şok Diyet'lere dikkat!

Beslenme ve Diyet Uzmanı Saadet Tayşi, bahar mevsiminde sağlıklı kilo verme ve beslenmenin püf noktalarını anlattı.Tayşi, yaz mevsimine geçmeden önce şimdiden zayıflamaya başlamak gerektiğine dikkat çekerek, sağlıklı kilo verme ve beslenmenin püf noktaları konusunda tüyolar verdi.

Unutkanlıktan ameliyatla kurtuldu

Hatay'ın İskenderun ilçesinde uzun zamandan bu yana hafıza kaybı, idrar kaçırma ve yürüme bozukluğu problemleri olan 64 yaşındaki Antisal Çarpar, özel bir hastanede olduğu ameliyat sonrası, sosyal hayatına geri döndü.

Isparta şehir hastanesi kapılarını açtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Benim aşkımdır' diye nitelendirdiği şehir hastanelerinin üçüncüsü Isparta'da kapılarını hastalara açtı. Kamu özel ortaklığında yapılan 755 yataklı şehir hastanesinin resmi açılışını ise 24 Mart Cuma günü Başbakan Binali Yıldırım yapacak.

Bebek gelişiminde en önemlisi: Hareket

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Kıymet İkbal Karadavut, bebeklerin her hareketinin bir anlamı olduğunu belirterek, "Bebeğinizde huzursuzluk, kasların gerginliği ya da gevşekliği gibi durumlar varsa, ayına göre yapması gereken hareket ve becerileri yapmıyorsa beyninde bir sorun olabilir" dedi.

'Kırmızı et tek başına tüketilmemeli'

İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Atilla Bektaş, çok miktarda et tüketiminin sağlığa zararlı olduğunu ve etin mutlaka yeşil yapraklı sebze ile tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Deterjanlar değişiyor

Rengarenk sıvılarla dolu çocukların ilgisini çeken deterjanlar için Bakanlık devreye girdi. Çocuk önlemi kapsamında deterjanlar piyasaya sürülmeden önce test yapılacak. Bu tür deterjanlar artık rengini gizleyecek bir ambalaj içine alınacak ve üstünde "çocukların erişemeyeceği yerde saklayın" ifadesi yer alacak.

Yumurtalığından beyin ve yağlı saç çıktı

Apandisitini aldırmak için bıçak altına yatan genç kızın yumurtalığından 3 cm genişliğinde bir beyin ve yağlı bir saç topu çıktı. Japonya'da yaşanan olayda, uzmanlar yumurtalık tümörü vakalarının beşte birinde yabancı doku, saç, diş, kıkırdak, yağ ve kasa rastlandığını söyledi. Ameliyat olan genç kızın sağlık durumunun iyiye gittiği açıklandı.

Annelerine 'hayat vermek' için sıraya girdiler

Yaşları 34 ila 40 arasında değişen dört kardeşin her biri, karaciğer yetmezliği yaşayan annelerine naklin kendisinden yapılmasını istedi. Aralarında büyükten küçüğe doğru bir yol izlenmesine karar verilen kardeşlerin en küçüğünden annelerine karaciğer nakli yapıldı.

Antibiyotik kalp krizi geçirtti

Konya'da İsmail Öz, üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle gittiği hastanede damar yolundan antibiyotik verildikten hemen sonra alerjik reaksiyon nedeniyle kalp krizi geçirdi. Doktorlar anında müdahale edilen Öz'ün durumu hakkında nadir görülen rahatsızlık olduğunu belirtti.

İshal her sene 2 milyon çocuğun ölüm sebebi

Çukurova Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları'ndan Prof. Dr. Nejat Narlı, 5 yaş altındaki çocuklarda görülen ishal vakalarının tehlikeli olduğunu belirterek, "İshal dünyada her yıl 2 milyona yakın çocuğun yaşamını yitirmesine neden oluyor" dedi. İshalin basit bir hastalık olmadığını söyleyen uzman, ishal vakalarının yüzde 40'ının rota virüsünden kaynaklandığını ifade etti.

Çocuklara el uzatmakla kalmadılar el yaptılar

Türkiye’de 700’den fazla gönüllüden oluşan RobotEl Platformu Suriye’deki savaşta ya da herhangi bir nedenle elini kaybeden çocuklara öyle bir el uzatıyor ki, başka ele gerek kalmıyor. Onlara 3D teknolojisiyle kaybettikleri eli geri veren platform 25 çocuğu yepyeni bir ele kavuşturdu

Bu gribin türü bilinmiyor! 11 kişi hayatını kaybetti

Kolombiya'da türü belirlenemeyen bir grip nedeniyle Mart ayının başından bu yana 11 kişinin hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerin 5 'inin çocuk olduğu ifade edilirken grip kaynaklı ölümlerin kötü beslenmeye bağlı olduğu aktarıldı.

'Cumhurbaşkanımızın son mesajı 3 değil 5 çocuk'

Prof. Dr. Aygül Demirol, bebek sahibi olmak için tüp bebek tedavisi gören kişilere yönelik bilgilendirme toplantısında, uyguladıkları tüp bebek tedavisi yöntemlerini anlattı. 35 yaşın altındaki hastalarda yüzde 70'in üzerinde başarı oranına sahip olduklarını söyleyen Prof. Dr. Demirol, "Kardeşler olmalı, aileler genişlemeli, zaten Sayın Cumhurbaşkanımızın da son mesajı da 3 değil, 5 tane çocuk yapın" dedi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.