• Tarihe göre sırala

Avrupalıların dörtte biri 'tiryaki'

Avrupa Birliği'nde 15 yaş ve üzerindeki nüfusunun yaklaşık dörtte biri sigara kullanıyor.

Av köpeğine boyun fıtığı ameliyatı

Burdur'da boyun fıtığı tanısı konan av köpeği, iki saat süren başarılı bir operasyonla sağlığına kavuştu. Ön ayaklarının üzerine basmakta sıkıntı yaşayan ve boynunu kaldıramayan av köpeği, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesindeki cerrahi müdahaleyle sağlığına kavuştu.

Tuzlu su iyileşmeyi hızlandırıyor

Kışın kuru havalarda ve sürekli klimalı ortamlarda bulunan kişilerde boğaz kuruluğuna sık rastlandığını söyleyen Dr. Sinan Akkurt, pek çok vakada ıhlamur, salep, limonlu çay ve çorba gibi sıcak içecekler, pastil, gargara, istirahat ile birlikte iyileşme sağlanabildiğini söyledi. Boğaz kuruluğunun ayrıca alerjilere, sigaraya, yeterince su içilmemesine, solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak gelişebileceğini kaydeden Dr. Akkurt, bir haftadan fazla süren vakalarda doktor kontrolunun şart olduğu...

Basit belirtilerin sebebi şoke etti

Karnındaki şişlik bir türlü geçmeyen 2 yaşındaki Lottie Woods-John, hastaneye kaldırılınca karnında karpuz büyüklüğünde tümör ortaya çıktı. Anne Charlotte, kızının midesinde bir virüs olduğun düşünerek 3 gün bekledi. Hastaneye gidince korkunç gerçekle yüzleşen anne, belirtileri göz ardı ettiği için kendini hiçbir zaman affetmeyeceğini söyledi. Küçük kız, 13 operasyon geçirdi.

Bel fıtığında 'kış' tehlikesi

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Çağlar Öztürk, soğuk havalarda bel bölgesinin soğuktan korunmamasının bel fıtığına yol açabileceğini vurguladı. Bel fıtığında en büyük tehdidin, sık sık öne eğilerek ağır yük kaldırmakla oluştuğunu söyleyen Dr. Öztürk, fazla yayılarak oturmanın da bel fıtığını tetiklediğini ifade etti.

16 adımda göbekten kurtulun

Fit bir vücuda sahip olmak herkesin hayalini kurduğu bir şeydir. Bunu gerçekleştirmek için dikkat edilecek birkaç nokta ve yapılacak basit egzersizler yeterli. Dr. Fevzi Özgönül'de göbeğini eritmek isteyenlere 16 basit öneride bulundu.

İçinizi ısıtacak kış çayı tarifleri

Havaların soğuması ile birlikte mis gibi kokan tarçınlı elma çayına kim 'Hayır' diyebilir? Hem içinizi ısıtan hem de sağlığınızı koruyan bu içecekler kış aylarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Ancak bu içeceklerin sağlığınıza zarar vermemesi için miktarlarına ve yapılışına mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor.

Hastalık yükümüz azaldı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'nin 2000 ile 2013 arasında toplam hastalık yükünü azaltmayı başarabilen nadir ülkelerden birisi olduğunu belirterek "Eğer tedbir almazsak yeni bir hastalık yükü profili ile karşı karşıyayız. Biz artık anne ve bebeklerin önlenebilir ölümlerinin önlenemediği bir ülkede değiliz." dedi. Türkiye'nin 2000 ile 2013 arasında toplam hastalık yükünü azaltmayı başarabilen nadir ülkelerden birisi olduğunu belirterek, tedbir alınmazsa yeni bir hastalık yükü profili ile karş...

Evcil hayvaların yanında sigara içmeyin

ABD Sağlık Bakanlığı'na bağlı olan Gıda ve İlaç İdaresi evcil hayvanlar üzerine bir çalışma yaptı. Araştırmaya göre sigara dumanına maruz kalan evcil hayvanların kalp hastalığı ve kansere yakalanma riski arttırıyor.

Bu çocuklar her gün 5 sigara içiyor

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Neslihan Kantarcı Tarakçı, sigara içilen evde yaşayan çocukların, günlük 5 tane sigara içmiş kadar etkilendiğini söyledi. Dr. Tarakçı, çocuklarda birçok hastalığın görülme oranının arttığını anlatarak, ani ölüm riskinin eskisine nazaran 2.5 kat fazla olduğunu kaydetti. Dr. Tarakçı, her 8 saniyede bir kişinin sigaradan öldüğünü ekledi.

58 Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp dönemi

Sağlık Bilimleri Üniversitesi, geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları alanında Pekin Üniversitesi ile iş birliği yapacak.Çin'den gelen Pekin Üniversitesi heyeti, geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarına ilişkin Türkiye'deki çalışmalar hakkında bilgi almak ve iki ülke arasında geliştirilebilecek projeleri görüşmek üzere, Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ni ziyaret etti ve yetkililerle görüştü.

Yatak yaralarına dikkat

Yatak yaraları yatağa bağımlı ya da hareket kısıtlılığı olan hastalarda korkulu rüya haline gelebiliyor. Yatak yaralarının açılmasında ise gerek hastaya bağlı gerekse çevreden kaynaklı birçok etken rol oynayabiliyor. Yara Bakım Hemşiresi Deniz Yahcı, yatak yaralarının olmaması için hastanın 2 saatte bir pozisyonunun değiştirilmesi gerektiğini aksi takdirde bir gece büyük yaralar açılabileceğini söylüyor.

Hamile kadın hastaneye böyle yetiştirildi

Ağrı'da olumsuz hava koşuları nedeniyle yolu kapanan köyde, doğum sancısı çeken hamile kadın, 3 saatlik çalışmanın ardından hastaneye ulaştırıldı. Acil Servis Başhekimi Oğuzhan Atakul, hamile kadına gerekli ilk müdahalenin ardından, hastaneye ulaştırdıklarını söyledi.

Su içmek zor geliyorsa bunları yapın

Türk Böbrek Vakfı (TBV) Diyetisyeni Gökçen Efe Aydın, su içmenin kış hastalıklarına karşı koruduğunu söyledi. Hem yaz hem kış 2.5 litre su tüketimini öneren Aydın, tüketimi kolaylaştırmak için, ıhlamur, ada çayı, kuşburnu çayı ve açık çay gibi içeceklerin tercih edilebileceğini vurguladı.

Şiş kebaptaki tehlike

Doç. Dr. K. Sinan Dayısoylu, ülkemizde değişmeyen damak tadı olan mangalda kullanılan eski kebap şişlerinin sağlığa zararlı olduğunu öne sürerek, kullanılan materyallerin insan sağlığını ve gıda güvenliğini tehdit ettiğini söyledi. Gıdayla doğrudan temas eden malzemelerin paslanmaz çelik olması gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Dayısoylu, krom, oksit ve kalay ile kaplanmış şişlerde asla kebap yapılmamasını kaydetti.

Beyin kanamasını kasıktan tedavi ettiler

Beyin kanaması geçiren hasta kasıktan müdahale edilerek sağlığına kavuşturuldu. Şiddetli baş ağrısı şikayeti ile Çorlu Devlet Hastanesi'ne giden hastanın beyin kanaması geçirdiği tespit edildi. Beyin damarlarında baloncuk olduğu belirlenen tespit edilen hasta kasıktan beyin damarına girilerek tedavi edildi.

Diyabette korkunç iddia

Şeker hastalarını iğne olmaktan kurtaran insülin pompalarında hack'lenme riski var. Johnson&Johnson şirketi, Animas 'OneTouch Ping' model insülin pompasındaki siber saldırı riskini kabul edip hastalara önlem aldıklarını bildiren mektup gönderdi. Cihazların kapalı devre çalıştığını belirten Prof. Temel Yılmaz, 'Bilgiler online doktora gönderilirken engelleme olabilir' dedi.

Bir avuç ye sağlığını koru

İngiliz bilim adamları, her gün bir avuç (yaklaşık 20 gram) kuru yemiş tüketmek, kalp rahatsızlığı riskini yüzde 30, diyabet riskini yüzde 40, kanser riskini yüzde 15 ve erken ölüm riskini de yüzde 22 azaltıyor. Araştırmacılar ayrıca kabuklu yemişlerin obezite riskini düşürdüğünü de söylüyor.

Baş ağrısının nedeni aileyi yıktı

12 yaşındaki Bailey Yates'in 2 hafta boyunca geçmeyen baş ağrılarına dayanamayıp hastaneye kaldırılınca beyninde ölümcül tümör bulundyu. Migrenden şüphelenen ailesi, gerçeği öğrenince yıkıldı. Doktorlar Yates'in %95 ihtimalle tamamen iyileşeceğini ancak hayatının geri kalanında kansere duyarlı olacağını söyledi.

Eksikliği hastalıklara davetiye çıkarıyor

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, günlük yaşantımızda çok önemli bir yeri olan çinkonun vücudumuzdaki birçok enzimin ve hormonun üretiminde rol alan bir mineral olduğunu söyledi. Çinko eksikliğinde saçların daha çabuk kırıldığını söyleyen Enç, ilerlemiş çinko eksikliğinde tat duyusunun da bozulabildiğini ifade etti. Enç, çinkonun bağışıklık sisteminde anahtar rolü oynadığını zinde ve verimli yaptığını anlattı.

3 kadınsal kansere dikkat!

Ülkemizde her 8 kadından birinin kapısını çalan meme kanseri, dünyada da hızla yaygınlaşıyor. Artık genç kızlarda da görülebilen ancak erken teşhisle tam iyileşme sağlanabilen meme kanserine karşı toplumsal farkındalık da her geçen gün artıyor. Diğer kadınsal kanserlerden rahim ağzı kanseri ve yumurtalık kanseri konusunda ise uzmanlar uyarıyor.

Mutlu kadın olmanın 10 yolu

Günümüzde çok şey beklenen kadınların bu beklentiler karşısında kendi istek ve hedeflerini yerine getirebilmeleri oldukça zor.

Sabah akşam farklı fırça

Diş Hekimi Dr. Zafer Kazak, diş fırçalarının kullanım sonrası kuruyabilmesi amacıyla yeterli zamanın geçmesi için gün içinde her fırçalamada ayrı fırçanın kullanılmasının daha sağlıklı olduğunu belirtti. Diş fırçasının kapalı kutuda saklanmamasını öneren Dr. Kazak, nemli fırçanın bakteri ve mantara neden olabileceğini ifade etti.

Boşuna kulaklarını bantlamayın

İlk kez bebeklikte fark edilen kepçe kulakların, ne yatma şekliyle ne de başka bir şeyle ilgisi olmadığına dikkat çeken Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Mahmut Özyılmaz, kepçe kulakların doğuştan gelen bir sorun olduğunu söyledi. Kulak ameliyatlarının artık 5-6 yaşından itibaren yapılabildiğini söyleyen Dr. Özyılmaz, dikişlerle bile kulağa şekil verilebildiğini ifade etti.

İki hastalığı karıştırmayın

Denizli'deki Servergazi Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülay Gün Or, çocukların kış aylarında gribe daha fazla yakalandığını, erişkinlere göre hastalığı daha uzun sürede atlattıklarını belirterek, gribin soğuk algınlığı ile karıştırılmaması gerektiğini söyledi.

Dünyaya örnek oluyoruz

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Mersin'de yaptığı ziyaret sırasında önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye'deki ilk şehir hastanesinin çok yakında Mersin'de açılacağını söyleyen Akdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu hastaneleri 'rüya projeler' olarak ifade ettiğini kaydetti. Akdağ, sağlıkta başlattıkları dönüşüm ile dünyaya örnek ülke olduğumuzu ve bu dönüşümün ikinci aşamasının mükemmel olacağını anlattı.

Göz altı morluklarına son

Göz altı ışık dolgusunun sadece göz altı uygulamaları için üretilmiş, göz altı dokusuna özel, buraya uygulandığında yayılan bir dolgu olduğunu belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, bu dolgu sayesinde göz altı morluklarının tedavi edilebildiğini söyledi.

Suda doğumun öncüsü olduk

Suda doğumun öncüsü dünyaca ünlü Fransız doktor Michel Odent, suda doğum yöntemiyle doğum süresinin azaldığını belirterek, "Suda doğum mümkündür ve bebek boğulmaz. Bir kadın olur da suyun içerisinde doğum yaparsa, denizde, nehirde, gölde doğum yapıyorsa bebek boğulmaz" dedi. Odent, bir kadının doğum anındaki ihtiyaçlarının iyi anlaşılması gerektiğini söyledi.

'Konuşan ilaç kutuları' hayatlarını kurtardı

İzmir'de pilot uygulaması yapılan "Engelsiz İlaç Projesi" kapsamında, ilaçla ilgili bilgilerin kaydedildiği özel üretilmiş sesli kutular görme engellilere kolaylık sağladı. Daha önce kullandıkları ilacı boyutlarıyla anlamaya çalışan görme engellilerin bu durumdan dolayı hayati tehlike yaşama ihtimali de ortadan kalktı. Doğuştan görme engelli Ferhat Dönmez, uygulama ile hayatının kolaylaştığını söyledi.

Lehimleme ile bir günde sağlıklı dişler

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, dişlerinin tümünü kaybetmiş veya hareketli total protez kullanan hastaların artık bir günde sabit dişlere kavuşabileceğini söyledi.

Kendinize 'Dur' deyin

Uzman Psikolog Hilal Aktaş, 'mükemmeliyetçilik' ile ilgili açıklamalarda bulundu. Mükemmeliyetçiliğin bir çeşit 'kusursuzluğu aramak' olduğunu ifade eden Aktaş, bu kişilerin sürekli endişeli ve kaygılı olduğunu ifade etti. Kontrol takıntısı olan mükemmeliyetçilerin, her şeyi en iyi şekilde yapmaları gerektiğini düşündüklerini anlatan Aktaş, "Kusursuz olmaya çalışmak size ne kazandırıyor? Ne kaybettiriyor?" kişinin kendisine bu soruları sorması gerektiğini söyledi.

İğne iplikle gelen güzellik

İğne ve iplik kullanılarak 25 dakika süren bir yöntemle insan yüzünün 10 yaş gençleştirilebildiği belirtildi. Genellikle 50-60 yaşlarında doku sarkması ve derin yüz çizgilere sahip olan vatandaşlar için Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te Dr. Marlen Sulamanidze tarafından bulunan ve oldukça yoğun talep alan 'İple yüz gençleştirme' yöntemi Türkiye'de de uygulanmaya hazırlanıyor.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.