• Tarihe göre sırala

Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde 'Eriyen stent' tedavisi

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezinde 'Eriyen stent' uygulamasıyla damar tıkanıklığı olan birçok hasta başarılı bir şekilde tedavi edilebiliyor.

Pişirilen nişastalı besinlerde ölümcül tehlilke

FSA, ekmek ve patates gibi nişasta içeren yiyeceklerin yüksek sıcaklıkta pişirildiklerinde kansere yol açabileceği uyarısında bulundu. Yüksek sıcaklıkta akrilamid adında bir kimyasal maddenin ortaya çıktığını söyleyen uzmanlar bu maddenin kansere neden olduğunu söylüyor.

Yüzünün beşinci yılını pasta keserek kutladı

Türkiye'de ilk yüz naklinin yapıldığı Uğur Acar, ameliyatı gerçekleştiren doktorlarla pasta kesti. Ameliyatı yapan Prof. Dr. Ömer Özkan, "Elimizden geldiğince çok titiz nakiller gerçekleştiriyoruz. Çıtayı daha üst seviyeye çıkarmak bize düşüyor. Az lafla, çok işle götürmeye çalışıyoruz. Uğur bizim yola çıktığımız hastaların ilkidir" diye konuştu.

Sağlıklı besinler vücudunuza zarar veriyor olabilir

Diyetisyen Laleş Güzel, sağlıklı olduğu düşünülen besinlerin vücutta olumsuz etkilere neden olabileceğini söyledi. Dünyada 8 kişiden birinde gıda intoleransı görüldüğünü anlatan Diyetisyen Laleş Güzel, uzman yardımı alınmasını tavsiye etti.

Gereksiz antibiyotiğe test önlemi

Antibiyotik tedavisinin en sık uygulandığı beta mikrobu kaynaklı üst solunum yolu hastalıklarında, uygun tedavi artık 5 dakikada sonuç verebilen teşhis kitleriyle tespit edilecek. Gereksiz antibiyotik kullanımının önüne geçilmesinde önemli bir adım sayılan teste göre, hastanın antibiyotik kullanmasına karar verilecek.

'Baygınlık' kalp hastalığı habercisi olabilir

Beynin kan akımının ya da oksijenlenmesinin geçici olarak azalması sonucu gelişen ve geçici şuur ile duruş kaybı olarak tanımlanan “bayılma” bir hastalık değil, altta yatan bir nedenin görünen yüzü. Çoğu sinirsel kaynaklı olsa da, bayılma aynı zamanda hastalık habercisi de olabiliyor.

10 adımda mutlu olun

Daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmek için öncelikle buna karar vermek ve gerçekten istemek gerektiğini söyleyen Dr. Sinan Akkurt, “Daha zinde bir yaşam sürmenize engel olan her şeyi birer birer hayatınızdan çıkarmak için öncelikle beyninizi buna koşullamalısınız” dedi. Sadece paketli ve hazır gıda tüketimini bırakmanın bile kişinin kendini çok daha enerjik, pozitif, mutlu, hafif ve dinamik hissetmesini sağlayacağını belirtti.

Sağlık Bakanlığı antibiyotiğe savaş açtı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'nin antibiyotiklerin gereksiz kullanımı ve bakterilerin de antibiyotiklere dirençli olması açısından OECD ülkeleri içinde en kötü durumda olan ülke olduğunu ifade etti. Her üç hastadan birinin antibiyotik kullandığını söyleyen Bakan Akdağ, bunun normal şartlarda 6 reçetede bir olması gerektiğini ifade etti. Akdağ, yeni düzenleme ile antibiyotik kullanılması için test yapılacağını ve çıkacak sonuca göre reçeteye yazılacağını anlattı.

Ihlamur hormonları bozabilir

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Tuğçe Fafal, adaçayı ve ıhlamur gibi bitkilerin kaynatıldığında etkili bileşiklerini kaybettiğini, uzun süreli kullanımda ise "hormonal dengesizlik" gibi yan etkilere neden olabileceğini söyledi. Doç. Dr. Fafal, bitkilerin kaynatılarak değil demleme usulü 5 dakika kaynar suyun içinde bekletilerek içilmesini önerdi.

Diş fırçalarken yapılan büyük hata

Diş eti hastalıklarından ve diş çürüklerinden korumak için dişlerin günde en az iki defa fırçalanması gerektiğini belirten Diş Hekimi Zafer Kazak, diş fırçasının ıslatılmaması gerektiğini söyledi. Fındık büyüklüğü kadar diş macununun temizlik işlemi için yeterli olduğunu anlatan Kazak, ağız gargarasının da fırçalamanın yerini tutmayacağını ifade etti.

Sağlık Bakanlığı testlerin ücretini ödeyecek

Sağlık Bakanlığının yeni düzenlemesiyle, görülme sıklığı az hastalıkların ya da kanser vakalarının kimi genetik incelemelerinde kullanılan "nadir testler" için artık vatandaşın cebinden para çıkmayacak. Bakanlık Müsteşarı Gümüş, "Vatandaşın cebinden hiçbir şekilde para ödemeden ilgili testlerin yaptırılabilmesi için Kamu Hastaneleri Kurumu, nadir testlerle ilgili merkezi bir alım yapacak. Bu İstanbul, Ankara ve İzmir bandında veya Anadolu'da bir ilde veya bir merkezde olacak. Kişinin testi, bura...

Ağız kanserine karşı "Türk fırçası"yla mücadele

Türk bilim insanları, erken teşhis edilemediği için yakalananların yarısının 5 yıl içinde hayatını kaybettiği ağız kanseriyle daha etkin mücadele için yeni bir biyopsi fırçası geliştirdi. Testlerde mevcut fırçalardan daha ucuz, güvenilir ve hızlı olduğu belirtilen fırçanın patenti alındı.

Doktorlara karne geliyor

Sağlık Bakanlığı, başarılı doktorları devlette tutabilmek için yeni çalışma başlattı. Özel hastaneler, kadrolarına katmak istedikleri kamu doktorlarını artık bonservislerini ödeyerek transfer edebilecekler. Bakanlık, doktorların başarı durumlarını göstermek için karne dönemini de başlatıyor.

Eksikliği kış aylarında depresyona neden oluyor

Kış mevsiminde havaların soğuması ile birlikte beslenme şeklindeki değişiklikler ortaya çıkıyor. Bu da genellikle yağlı ve şekerli besinlere eğilimi artırıyor. Sağlığın korunması ve savunma sisteminin çalışabilmesi için yeterli ve dengeli beslenmenin yanında D vitaminin yetersizliğinin de, depresyona sebep olabileceği belirtiliyor.

Kış hastalıklarından koruyan 3 besin

Kış aylarında hastalıklardan korunmak için bağışıklık sistemini güçlendirmek büyük önem taşıyor. Bağışıklık güçlendirici en güzel kaynak ise, doğal besinler. Bu besinlerin içinde özellikle bazıları şifa dağıtıyor. Zerdeçal, balkabağı ve zencefil hastalıklara karşı kalkan oluyor.

Kan bağışında Ege birinci

Türk Kızılayına 2015'te 1 milyon 937 bin 932 ünite kan bağışı yapılırken, bu sayı geçen yıl 2 milyon 141 bin 762'ye çıktı. Bağış toplamada bölge kan merkezlerinden Ege birinci, Avrupa ikinci, Orta Anadolu üçüncü sırada yer aldı. Kök hücre bağışçısı kazanımında geçen yıl 90 bin 134 rakamına ulaşılarak, hedef yüzde 113 gerçekleştirildi.

Mükemmeliyetçilik uyutmuyor

Norrhumbria ve Oxford üniversiteleri tarafından yapılan araştırmaya göre, mükemmeliyetçilik yüksek kaygıya yol açarak uyku bozukluğuna neden oluyor. Araştırmada 18-27 yaş arasındaki 78 katılımcı incelendi. Katılımcılar uyku problemi yaşamayanlar ve 3 ay ila 10 yıldır geceleri uyumayan kişiler olarak 2 gruba ayrıldı.

İlk yüz naklinde başarı yüzde 95'e ulaştı

Antalya'da 5 yıl önce Türkiye'de ilk yüz nakli yapılan Uğur Acar'ın yüz fonksiyonları yüzde 95'e çıktı. Nakli gerçekleştiren Doç. Dr. Özkan, "Uğur Acar'ın ilk geldiği zamanki ve şimdiki sosyal hayatını gördüğümüz zaman hedefimize ulaştığımı anlıyorum ve mutlu oluyorum" dedi. Nakilli Acar ise "İlkleri yaşadım. Yeni yüzümle güldüm, ağladım. İlk kez sakalım çıktı, tıraş oldum" diye konuştu.

Kalbi attıran robot

Bilim adamları, kalbin etrafına yerleştirilen ve atmasına yardımcı olan, kişiye özel ayarlanabilen esnek robot geliştirdi. Çalışmada, yumuşak robotik kılıfın, kalp atışıyla eş zamanlı bükülerek ve kalbe baskı yaparak kalp yetmezliği nedeniyle zayıflamış kardiyovasküler işlevleri artırdığı belirtildi.

Geleceğin virüs salgınları açıklandı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), gelecekte küresel salgın haline gelme potansiyeli en yüksek virüs hastalıklarını açıkladı. Ölümcül hastalıklar listesinin başında Ortadoğu Solunum Sendromu (MERS), Lassa ateşi ve Nipah bulunuyor. Her bir virüs için deneme niteliğinde iki yeni aşının 5 yıl içerisinde hazır olması amaçlanıyor.

Masa başında akciğer hastalığı tehlikesi

Belirtilerini hissettirmeden ortaya çıkan akciğer embolisi (Pulmoner emboli), akciğer atardamarını tıkayarak ani ölümlere neden olabiliyor. Sigara tiryakileri, fazla kiloya sahip bireyler, hareketsiz yaşam süren kişiler, varisi olanlar, şeker hastaları, uzun yol şoförleri ile masa başı işlerde çalışanlar risk grubunda yer alıyor.

Diyabet hastalarına 'bal' gibi haber

Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özgür Enginyurt, diyabet hastalarının günlük 25 gramı geçmeyecek şekilde doğal bal tüketebileceklerini bilimsel olarak ispatladıklarını söyledi. Araştırmada, Metformin kullanan ve tip 2 denilen diyabet hastalarını, 5 gram, 15 gram ve 25 gram bal vererek 4 ay boyunca takip edildi.

Türkiye'deki etlerde amonyak yok

Sağlık Bakanı Akdağ, Türkiye'nin hala dünyada ilacı en ucuz satan ülkelerden olduğunu belirterek, "Böyle satmaya da devam edeceğiz" dedi. İngiltere'de fast-food zincirinin kullandığı etlerde hayvansal yağ hamuru ve amonyak ortaya çıkması hakkında da açıklama yapan Bakan Akdağ, Türkiye'deki denetlemelerde bu maddelere rastlanmadığını ifade etti.

Yürümesi için yaklaşık 3 milyon lira gerekiyor

2 yaşına gelmesine rağmen hala emekleyemeyen, yürüyemeyen ve ayakta duramayan küçük kız Lexi Pacini'ye doktorlar "tembel bir bebek" dedi ancak gerçek çok daha farklıydı. Bir kas hastalığına sahip olduğu ortaya çıkan Lexi'nin yürüyebilmesi için 750 bin dolar (2 milyon 823 bin lira) tutan bir tedavi görmesi gerekiyor.

Sağlık Bakanı'ndan 'Palm yağı' açıklaması

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kanser yaptığı belirtilen Palm yağıyla ilgili açıklama yaptı.

Kış önerisi: 6 öğün

Diyetisyen Merve Sarptaş Büyükince, kışın metabolizma hızının azalması ve harcanandan daha fazla enerji tüketiminin kilo alımına yol açtığını belirterek, ''Üşüme endişesi ile daha çok yemek yenilmemeli. Günde 3 ana ve 3 ara öğün olmak üzere 6 öğün olarak beslenilmelidir'' dedi. Büyükince, kış aylarında ihmal edilen su tüketimine de dikkat çekerek her gün 2-2.5 litre su tüketilmesini önerdi.

Hasta memnuniyeti 2 katına çıktı

Sağlıkta Dönüşüm Programı verilerine göre, Türkiye'de hasta memnuniyeti 13 yılda yaklaşık 2 kat artarak yüzde 39,5'ten yüzde 72,3'e yükseldi. Türkiye'de hasta memnuniyeti 13 yılda yaklaşık 2 kat artarak yüzde 39,5'ten yüzde 72,3'e yükseldi.

Uykuda yaşanan kramplara bir kalıp sabun

Uykuda yaşanan rahatsızlıkların başında kramp ve kasılmalar geliyor. Nörolog Dr. Emel Gökmen, kramp ve kasılmaların genellikle vücudun susuz kalmasından kaynaklandığını söyleyerek, bu dertten kurtulmak için bir kalıp lavanta sabununun çarşaf altına konulmasını öneriyor.

Gözün düşmanı: Diyabet

Göz Sağlığı Uzmanı Op. Dr. Ceren Poroy, diyabetin göze zarar verdiğini, göz kayması, çift görme gibi sorunlara yol açtığını söyledi. Tip 1 diyabetlilerde 10 yaşın üstündekilerde teşhis konulmasından itibaren ilk 5 yıl içerisinde ilk göz muayenesinin yapılması gerektiğini anlatan Dr. Poroy, şikayeti olmayanlarında muayene olmasını önerdi.

Boşuna antibiyotik kullanıyoruz

Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzman Doç. Dr. Tekin Yıldız, bronşit, ateşli ve öksürüklü hastalıkların yüzde 90'dan fazlasının virüsten kaynaklandığını söyleyerek "Antibiyotik kullanımı fayda vermez" diye konuştu.

Gebeler doğumdan önce burada kalıyor

Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan uygulamayla Şırnak'taki kadınların doğum öncesinde kışın kapanan yollar nedeniyle mağdur olmaması için 3 yıl önce oluşturulan 'Anne Oteli'nden şu ana kadar 4 bin 217 kadın yararlandı. Doğum sonrası otelde kalan anne Acar, "Otel konforunda kalıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Sağlıkta dünya standartlarını geçtik

Dünya Sağlık Örgütü'nün 2025 için koyduğu, doğumda beklenen 75 yıllık yaşam süresi hedefine Türkiye 2007'de ulaştı, 2015 itibarıyla bu süre 78 yıl oldu. Bu sonuçlar Türkiye'yi sağlıkta gelişmiş ülkeler klasmanına soktu.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.