SAĞLIK

Boyun bölgesindeki şişlikler neyin habercisi

Zaman zaman biz yetişkinlerin veya çocuklarımızın boyun bölgesinde şişlikler ve tanımlayamadığımız kitleler oluşur. Bunun sonucunda mutlaka bir uzmana görünmenizde fayda var

Yeni Şafak
Kimi şişlik ve kitleler ciddi sorunların habercisi olabilir ve mutlaka bir uzman tarafından kontrol edilmelidir. Kulakların alt, ön ve arka kısmında, boynun her iki tarafında veya arkasında, ya da koltuk altlarında veya kasıklarda meydana gelen yumru gibi şişliklerin ne anlama geldiğini Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tamer Haliloğlu anlattı:

 • Enfeksiyon: Vücudunuzun iki veya daha fazla bölgesindeki bezler şişti. Ateşiniz olabilir ve kendinizi hasta hissediyorsunuz. Pek çok virüs bezlerde şişme yapabilir. Saç derisi enfeksiyonu boynun arkasındaki bezleri şişirebilir. Mantar da dahil, ayaklardaki enfeksiyonlar kasık bezlerini şişirir.

 • Öpücük Hastalığı: Boyun, kasık ve koltuk altı bezleriniz şişti ve yüksek ateşiniz, şiddetli boğaz ağrısı ve yutkunma sorununuz var. Bu durumda halk arasında öpücük hastalığı olarak bilinen İnfeksiyöz-mononükleöz hastalığından şüphelenilebilir.

 • Kabakulak: Çene ucuyla kulakların arasında şişlik varsa; bu duruma düşük ateş, kulak ağrısı, baş ağrısı ve yorgunluk da eşlik ediyorsa bu belirtiler ışığında kabakulaktan söz etmek mümkündür. Kabakulak geçiren birisiyle temas etmiş olmak ve aşı yaptırmamış olmak da kabakulağın nedenleri arasında yer alır.

 • Kızamıkçık: Kendinizde veya çocuğunuzda boyun arkasındaki bezlerde şişme var ve birkaç gün içinde vücudunuz pembe bir döküntüyle kaplandı. Bu genelde hafif bir hastalıktır, ama başkalarına, özellikle de hamile kadınlara bulaştırmamak önemlidir.

 • Bademcik iltihabı: Çocuğunuz boğazının şişmesinden şikayet ediyor ve katı yiyecek yemek istemiyor. Boynunun yan tarafındaki bezlerde ise şişlik bulunuyor. Bu durumda kendi kendine tedavi yöntemleriyle onu rahatlatabilirsiniz. Çocuk 48 saat içinde iyileşmez ve başka belirtiler gündeme gelirse, mutlaka bir uzmana başvurulması gerekiyor.

  Kendiniz ne yapabilirsiniz?

  Çok rahatsızsanız, ihtiyaç olduğu ölçüde (bir havluyu sıcak suya batırıp) sıcak kompres yapın ve aspirin alın. Ağrı genelde birkaç gün içinde geçer, şişin inmesi ise birkaç haftayı bulur. Geçmez, daha kötü olur ve bezler şişerse mutlaka bir uzmana başvurun. Zira tüm bunlar bir kabakulak hastalığının şikayetleriyse dalağınızı yoran faaliyet ve sporlardan kaçınılmalıdır. Çünkü dalak büyüyebilir ve yırtılabilir. Boyun bölgesindeki ve vücudun bazı bölgelerindeki şişliklerle kitleler virüs ve bakteri kaynaklı olabilir. Virüs ve bakterilere maruz kalmak ise olağan bir durum olduğu için önlemek hemen hemen olanaksızdır. Kabakulak ve kızamıkçık gibi hastalıklar ise ancak aşıyla önlenebilir.

 • Yorum

  Tavuk etinde bakteri bulundu!

  Tavuk etinde bakteri bulundu!

  1

  Adana'da Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Gıda Mühendisliği Bölümü'nde görevli Doç. Dr. Işıl Var, tavuk etiyle ilgili yaptıkları bilimsel araştırmada, bazı ..

  İmamlar cami restorasyonunu kendileri yapıyor

  İmamlar cami restorasyonunu kendileri yapıyor

  2

  Giresun'un Piraziz ilçesine bağlı Bozat köyünde görev yapan 5 din görevlisi, köyde bulunan 9 caminin restorasyon işlerini kendileri yapıyor.

  Dünyada 15 bizde 5 kilo

  Dünyada 15 bizde 5 kilo

  3

  Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, kişi başına yıllık ortalama balık tüketiminin dünyada 15 kilogram, Türkiye'de i..

  Derdim dünyayı daha güzel bırakmak

  Derdim dünyayı daha güzel bırakmak

  4

  Amerika'da yaşayan Ürdün asıllı film yapımcısı Samah Safi, filmlerinde hem yükselen İslamofobiyi hem de tüm dünyada yaşanan insan dramlarını konu ed..

  Gıdıya göbeğe elveda!

  Gıdıya göbeğe elveda!

  5

  Op. Dr. Mehmet Gökhan Şahin, sağlıksız beslenme ve hareketsizlikle ortaya çıkan fazla yağlanmalar ve şekil bozukluklarından, diyet ve spora rağmen kur..

  Türkiye’nin yapı taşı Üstad Necip Fazıl

  Türkiye’nin yapı taşı Üstad Necip Fazıl

  6

  Şair, yazar ve fikir adamı Necip Fazıl Kısakürek’i vefatının 33. yılında talebeleri ve günümüz edebiyatçıları anlattı. Üstad'ı Türkiye'nin yapı taşı o..

  Tolga Çevik turneye çıktı

  Tolga Çevik turneye çıktı

  7

  'Arkadaşım' karakteriyle büyük beğeni toplayan Tolga Çevik, işinin 10'uncu yılında turneye çıktı.

  Yönetmeni Seksenler dizisinden ayrıldı

  Yönetmeni Seksenler dizisinden ayrıldı

  8

  5 yıldır TRT ekranlarında izleyicisiyle buluşan Seksenler dizisinin yönetmeni Müfit Can Saçıntı diziyi bıraktığını açıkladı. Twitter hesabından 'Veda ..

  İran, Iraklı Şiilerden neden korkar?

  İran, Iraklı Şiilerden neden korkar?

  9

  'İnsanlık İçin Birleşen Millet, Türkiye' sergisi

  'İnsanlık İçin Birleşen Millet, Türkiye' sergisi

  10

  Dışişleri Bakanlığınca, Dünya İnsani Zirvesi kapsamında düzenlenen ve fotoğraflarının AA'nın arşivinden oluştuğu "İnsanlık İçin Birleşen Millet, Türki..

  Nesli tükendi sanıldı, kapana yakalandı

  Nesli tükendi sanıldı, kapana yakalandı

  11

  Türkiye'de 22 yıldır görülmeyen ve "nesli bitti" sanılan, kuyruğu vücuduna göre uzun ve püsküllü bir kemirgen olan "kayalık gerbili" türü fare, Türkiy..

  Kuaförler çocuk gelinlerin saçını taramayacak

  Kuaförler çocuk gelinlerin saçını taramayacak

  12

  Van'da küçük yaşta evliliğe karşı yürütülen kampanyası kapsamında, kentteki kuaför salonlarına 'Bu iş yerinde 18 yaş altı gelin saçı taranmamaktadır' ..

  Dondurmadan sonra nane çayı için!

  Dondurmadan sonra nane çayı için!

  13

  Dondurmanın büyük, küçük herkesin severek tükettiği soğuk bir tatlı olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, dondurma tüketirken dikkat edi..

  Hem yağlı hem kalp dostu

  Hem yağlı hem kalp dostu

  14

  Doç. Dr. Cesarettin Alaşalvar, yüzde 60’ı yağ olan fındığın bünyesinde birçok faydalı biyoaktif bileşik barındırdığını belirtti. Günde 30-40 gram doğa..

  Köy halkı inat etti kayayı yıktırmıyor

  Köy halkı inat etti kayayı yıktırmıyor

  15

  Balıkesir'in İvrindi ilçesinde tehlike arz eden kaya, üzerindeki leylek yuvası yüzünden yıkılamıyor. Kayayı yıkmak isteyen valilik mahalle halkının ka..

  Aile hekimlerine 'nöbet' ayarı

  Aile hekimlerine 'nöbet' ayarı

  16

  Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak değişiklik ile aile hekimleri 8 saatlik nöbetlerini halk sağlığı müdürlüğü ya da toplum sağlığı merkezlerinde, c..

  "Schweinfurt'a Türk tiyatrosunu getirdik"

  "Schweinfurt'a Türk tiyatrosunu getirdik"

  17

  Almanya'da kurduğu "The Companies"te Türkçe oyunlar sahneleyen oyuncu ve yönetmen Engin Seçgin, "İnsanlar sürekli kötü haberler alırken sahnede bu yar..

  Ölmeden kendi mezarını da yaptı

  Ölmeden kendi mezarını da yaptı

  18

  Bartın'da mermerden mezar yapan 77 yaşındaki Mehmet Fazlıoğlu, özel ve farklı olmasını istediği kendi mezar taşını hazırladı. 23 torun sahini Fazlıoğl..

  +