SAĞLIK

Bu ayda ekinezya iyi gider

Nisan ayı ile birlikte bahar artık kendini iyiden iyice hissettirmeye başladı. Kışın kasvetli, soğuk havası yerini bahar esintisine bırakırken doğada mikrop yayılımı da artar. Bu durumlarda bağışıklık sistemini güçlendirmek; vücudun enfeksiyonlara ve dış uyaranlara karşı daha dirençli olmasını sağlamak için önemlidir

Mezin Tanrıseven Yeni Şafak

Bahar hastalıklarından korunmak mümkün mü? Dr. Alparslan Tekiner, bahar hastalıklarından korunmanın yöntemleri için bakın neler tavsiye ediyor...

Neden bahar aylarında bağışıklık sistemimizi güçlendirmek gerekir?

Güçlü bağışıklık sistemi, bizi hastalıklara neden olan mikroorganizmalara karşı korur ve onlarla savaşır. Bağışıklık sistemi zayıfladığında bu savaşta başarısız olunduğu için mikroplar hastalıklara yol açar. Mevsim geçişlerinin yaşandığı dönemlerde vücut bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek, günlük beslenmeyi desteklemek amacıyla Ekinezya, Mürver, Propolis gibi doğal ürünlerin ve Çinko, C vitamini gibi vitamin ve mineral kombinasyonlarının kullanılması birçok uzman tarafından önerilmektedir.

Bu mevsimde bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapılmalıdır?

Sağlıklı bir bağışıklık sistemi kişinin kendisini daha iyi hissetmesini, iyi görünmesini, enerjisini daha iyi kullanmasını sağlar. Enfeksiyonlardan, kanserden ve çevresel zararlardan korur. İmmun sistemini zayıflatan faktörlerden kaçınmak (stres, dengesiz beslenme vs.), pozitif olmak, alkol ve sigara tüketiminden uzak kalmak, dengeli ve düzenli beslenmek, spor yapmak bağışıklık sistemini destekler. Ama zaman zaman bu destekler de yetersiz kalır ve dışarıdan bağışıklık sistemimizi güçlendirici yardımlar (takviyeler) da almak gerekebilir.

Ekinezya, mürver, propolis gibi doğal ürünlerin bağışıklık sistemini güçlendirmedeki etkileri nelerdir?

Erişkinler her yıl 2-3 kez soğuk algınlığına yakalanır ve işe gidemez. İnfluenza virüsünün yol açtığı hastalığın şiddeti bağışıklık sistemine bağlıdır. Ekinezya bağışıklık sistemini aktive eder, savunma hücrelerinin etkinliğini artırır ve doğal öldürücü hücre faaliyetini arttırır. 21 derleme ve çalışmanın analizine göre soğuk algınlığında önerilen tedaviler arasında; Ekinezya, C vitamini ve çinko da bulunmaktadır. Mürver hem antibakteriyel hem de antiviral (influenza) etkili olduğu için influenzanın sekonder komplikasyonlarına karşı da koruma sağlayabilir. Propolis soğuk algınlığının dokuda yarattığı oksidatif stresi giderir. Ekinezya influenzae gibi ÜSYE etkeni bakterileri kolayca inaktive eder ve oluşturdukları inflamatuvar etkileri geri döndürür. Mürver ekstresi antibiyotiğe duyarlılığını artırır. Ropolis + çinko kombinasyonu tekrarlayan orta kulak iltihaplarında yeni atak riskini ve antibiyotik kullanımını azaltır.

Ve bir hatırlatma

Amerika'da bir yılda soğuk algınlığı nedeniyle yaklaşık 100 milyon muayene yapılmakta ve muayene-ilaç ücretleri yaklaşık 10 milyar doları bulmaktadır. Nüfus yapımız itibariyle ülkemiz için daha ciddi bir tablo ortaya çıkmaktadır. İş gücü kaybı, işe gidememe, çocukların okuldan uzak kalması, hastalanan çocuğa bakmak için ebeveynlerin işlerinden geri kalması hastalığın insanlığa sunduğu acı reçete. Bu durumlarda dışarıdan bağışıklık sistemimizi güçlendirici yardımlar (takviyeler) da doğru bir adımdır.

Yorum

Kafası çamaşır makinesine sıkıştı

Kafası çamaşır makinesine sıkıştı

1

Sıradışı haberlerin kaynağı Çin'de bir adamın kafası çamaşır makinesine sıkıştı. Çin'in Fujiyan eyaletinde yaşanan olayda adamı itfaiye ekipleri çamaş..

Muğla'da 2 bin 500 yıllık süs eşyaları bulundu

Muğla'da 2 bin 500 yıllık süs eşyaları bulundu

2

Muğla'nın Milas ilçesinde devam eden arkeolojik kazılarda 2 bin 500 yıllık ziynet eşyaları bulundu.

Görmez: Müslüman coğrafya tek takvimde birleşecek

Görmez: Müslüman coğrafya tek takvimde birleşecek

3

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından İstanbul’da toplanan, İslam ülkeleri ve bütün dünya Müslümanları için büyük önem arz eden Uluslararası Hicri Takv..

Tuğla fabrikasını çiftliğe çevirdi

Tuğla fabrikasını çiftliğe çevirdi

4

Amasya'nın Taşova ilçesinde yaşayan girişimci Emsal Özdemir, yediği yumurtaları beğenmeyince, eski bir tuğla fabrikasını tavuk çiftliğine dönüştürdü v..

Ermenice'yi az buçuk Türkçe'yi iyi bilirim

Ermenice'yi az buçuk Türkçe'yi iyi bilirim

5

Artun Altıparmak Türkçe aşığı bir Ermeni olarak gelecek nesillere en doğru şekilde Türkçe'yi öğretmek için sekiz yıl boyu gece gündüz çalışıp bir sözl..

Bodrum Resort

Bodrum Resort

6

1453 Bodrum Resort

Ramazan'da 14 bardak su için

Ramazan'da 14 bardak su için

7

Diyetisyen Ceylan Özateş, Ramazan ayında uzun saatler süren açlık ve susuzluğun iftar ile sahur vakitleri doğru değerlendirilmediğinde çeşitli sağlık ..

Oyun sırasında 'emniyet kemeri' taktılar

Oyun sırasında 'emniyet kemeri' taktılar

8

'Kazasız Kul Olmaz' adlı oyun, dünyada bir ilke imza attı. Seyirciler özel olarak tasarlanan koltuklarda, oyun başlamadan evvel yapılan anonsla birlik..

Engelli çocuğun sırtını bu hale getirdiler

Engelli çocuğun sırtını bu hale getirdiler

9

Tekirdağ'da 17 yaşındaki epilepsi hastası Doğukan Bayırlı, eğitim gördüğü zihinsel engelliler okulunda merdivenlerden düşerek yaralandı. Kaldırıldığı ..

Doğu Batı sentezini en iyi Türkiye yansıtıyor

Doğu Batı sentezini en iyi Türkiye yansıtıyor

10

Körfez ülkelerinden genç fotoğrafçıların katıldığı “Türkiye’ye Yolculuk” programı tamamlandı. Genç fotoğrafçılar İstanbul, Kapadokya ve Ankara’da foto..

Jolly Tur ile İslam medeniyetinin izlerini sürmeye çağrı

Jolly Tur ile İslam medeniyetinin izlerini sürmeye çağrı

11

Tatil, bir dönemler sadece deniz, kum ve güneş üçlüsü olarak anılırdı. Son yıllar, artık bu üçlünün yanına yeni kavramları da kattı. Tatil, doğa hazin..

1970'lerden 2000'lere terörle mücadele

1970'lerden 2000'lere terörle mücadele

12

Terörün köklü nedenlerini ortadan kaldırmayı amaçlayan uzun vadeli politikaların yeri ayrı, terör eylemlerini silah ve şiddet kullanımıyla bertaraf et..

Sigara gibi bağımlılık yapan yiyecekler

Sigara gibi bağımlılık yapan yiyecekler

13

Çikolatalar, şekerler, pastalar ve börekler. İlk bakışta masum görünen birbirinden lezzetli bu yiyecekler sizi kendilerine bağımlı hale getiriyor. Hat..

Türkiye'nin ilk biyoteknolojik ilacı üretildi

Türkiye'nin ilk biyoteknolojik ilacı üretildi

14

Türkiye'de ilk kez, kanser hastalarının enfeksiyonlar karşısında zayıf düşmelerine neden olan Nötropeni'yi engelleyecek biyoteknolojik ilaç üretildi.

Çöplerden üç boyutlu tablolar yapıyor

Çöplerden üç boyutlu tablolar yapıyor

15

Manisa'da Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi eğitmeni ressam Nesibe Tezgel, 3 boyutlu eserlerinde pet şişe, strafor, kiremit ve atık su boruları gibi atık..

Rusya, Karadeniz’de ne istiyor

Rusya, Karadeniz’de ne istiyor

16

Rusya, Karadeniz’i koruma altına alamaz ise Kafkasya’yı kaybedeceğini düşünmektedir. Rusya, SSCB sonrasında Balkanlar’ı kaybetti. Balkanlar üstünden B..

Yerde Zeugma havada uçan halı

Yerde Zeugma havada uçan halı

17

Çiçeği koparana 41 bin lira ceza

Çiçeği koparana 41 bin lira ceza

18

Dilek Yarımadası’nda koruma altında olan ve rengiyle dikkati çeken "tüylü çan çiçeği''ni koparanlara 41 bin lira idari para cezası uygulanıyor. Dünyad..

+