SAĞLIK

Bu ayda ekinezya iyi gider

Nisan ayı ile birlikte bahar artık kendini iyiden iyice hissettirmeye başladı. Kışın kasvetli, soğuk havası yerini bahar esintisine bırakırken doğada mikrop yayılımı da artar. Bu durumlarda bağışıklık sistemini güçlendirmek; vücudun enfeksiyonlara ve dış uyaranlara karşı daha dirençli olmasını sağlamak için önemlidir

Mezin Tanrıseven Yeni Şafak

Bahar hastalıklarından korunmak mümkün mü? Dr. Alparslan Tekiner, bahar hastalıklarından korunmanın yöntemleri için bakın neler tavsiye ediyor...

Neden bahar aylarında bağışıklık sistemimizi güçlendirmek gerekir?

Güçlü bağışıklık sistemi, bizi hastalıklara neden olan mikroorganizmalara karşı korur ve onlarla savaşır. Bağışıklık sistemi zayıfladığında bu savaşta başarısız olunduğu için mikroplar hastalıklara yol açar. Mevsim geçişlerinin yaşandığı dönemlerde vücut bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek, günlük beslenmeyi desteklemek amacıyla Ekinezya, Mürver, Propolis gibi doğal ürünlerin ve Çinko, C vitamini gibi vitamin ve mineral kombinasyonlarının kullanılması birçok uzman tarafından önerilmektedir.

Bu mevsimde bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapılmalıdır?

Sağlıklı bir bağışıklık sistemi kişinin kendisini daha iyi hissetmesini, iyi görünmesini, enerjisini daha iyi kullanmasını sağlar. Enfeksiyonlardan, kanserden ve çevresel zararlardan korur. İmmun sistemini zayıflatan faktörlerden kaçınmak (stres, dengesiz beslenme vs.), pozitif olmak, alkol ve sigara tüketiminden uzak kalmak, dengeli ve düzenli beslenmek, spor yapmak bağışıklık sistemini destekler. Ama zaman zaman bu destekler de yetersiz kalır ve dışarıdan bağışıklık sistemimizi güçlendirici yardımlar (takviyeler) da almak gerekebilir.

Ekinezya, mürver, propolis gibi doğal ürünlerin bağışıklık sistemini güçlendirmedeki etkileri nelerdir?

Erişkinler her yıl 2-3 kez soğuk algınlığına yakalanır ve işe gidemez. İnfluenza virüsünün yol açtığı hastalığın şiddeti bağışıklık sistemine bağlıdır. Ekinezya bağışıklık sistemini aktive eder, savunma hücrelerinin etkinliğini artırır ve doğal öldürücü hücre faaliyetini arttırır. 21 derleme ve çalışmanın analizine göre soğuk algınlığında önerilen tedaviler arasında; Ekinezya, C vitamini ve çinko da bulunmaktadır. Mürver hem antibakteriyel hem de antiviral (influenza) etkili olduğu için influenzanın sekonder komplikasyonlarına karşı da koruma sağlayabilir. Propolis soğuk algınlığının dokuda yarattığı oksidatif stresi giderir. Ekinezya influenzae gibi ÜSYE etkeni bakterileri kolayca inaktive eder ve oluşturdukları inflamatuvar etkileri geri döndürür. Mürver ekstresi antibiyotiğe duyarlılığını artırır. Ropolis + çinko kombinasyonu tekrarlayan orta kulak iltihaplarında yeni atak riskini ve antibiyotik kullanımını azaltır.

Ve bir hatırlatma

Amerika'da bir yılda soğuk algınlığı nedeniyle yaklaşık 100 milyon muayene yapılmakta ve muayene-ilaç ücretleri yaklaşık 10 milyar doları bulmaktadır. Nüfus yapımız itibariyle ülkemiz için daha ciddi bir tablo ortaya çıkmaktadır. İş gücü kaybı, işe gidememe, çocukların okuldan uzak kalması, hastalanan çocuğa bakmak için ebeveynlerin işlerinden geri kalması hastalığın insanlığa sunduğu acı reçete. Bu durumlarda dışarıdan bağışıklık sistemimizi güçlendirici yardımlar (takviyeler) da doğru bir adımdır.

Yorum

Evlerde sadelik ceplerde bereket

Evlerde sadelik ceplerde bereket

1

Havaların ısınmasıyla birlikte yaklaşan düğün sezonu, çiçeği burnunda birçok çift için büyük bir koşuşturma anlamına geliyor. Biz de bu süreçte ev kur..

Üç çocuk  olsun şehirden  uzak olsun

Üç çocuk olsun şehirden uzak olsun

2

Bir internet sitesi tarafından gerçekleştirilen "Günümüz evliliklerindeki beklentiler" araştırması Türklerin evlilik hakkındaki tercihlerini gözler ö..

Chopin sussun salâ okunsun

Chopin sussun salâ okunsun

3

Resmi törenlerde çalınan Chopin'in Funeral Marşı'na şehit Mustafa Sezgin'in cenaze töreninde tepki gösterildi ve naaşı tekbirlerle uçağa taşındı. Bu t..

Yumurtalık kanserine dikkat

Yumurtalık kanserine dikkat

4

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Aslı Alay, yumurtalık kanserine dikkat çekti. Çevresel faktörlerin önlenebilir olduğunu söyleyen Dr. Alay, g..

Ayçiçeği balının meraklısı Avrupa oldu

Ayçiçeği balının meraklısı Avrupa oldu

5

Aksaray'da ayçiçeği tarlalarına kurulan kovanlardan her yıl temin edilen ayçiçeği balı, iç piyasada fazla talep görmemesine karşın Avrupa'nın 20 ülkes..

Şehirlerin kimliği ‘genç’leşecek

Şehirlerin kimliği ‘genç’leşecek

6

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, önümüzdeki süreçte şehirlerin kimlik hafızalarını yeniden canlandırmak için çalışmalar başlattıklarını söyledi. Ü..

İkinci memleketim Türkiye

İkinci memleketim Türkiye

7

Geçmişinde birçok kültürü barındıran Yasmin Levy; Manisa, Kudüs, İspanya ve İsrail’den topladığı köklerini dünyaya saldı. Türkiye’de ilk konserini v..

'Canlanan Şairler' büyük ilgi gördü

'Canlanan Şairler' büyük ilgi gördü

8

Erzurum Kitap Fuarı'nda yer alan "Canlanan Şairler" projesinde, Necip Fazıl Kısakürek, Mehmed Akif Ersoy, Kazım Karabekir, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Cem..

Hikayeniz iyiyse sınırı aşıyorsunuz

Hikayeniz iyiyse sınırı aşıyorsunuz

9

Kudüs’te ve Filistin’de İsrail devleti keyfi tutuklamalara ve gözaltılara devam ediyor. Filistinli yönetmen Mai Masri de 1980’lerde Şatilla katliamını..

Şehir Rehberi

Şehir Rehberi

10

Adalet hepimize lazım

Adalet hepimize lazım

11

1980 darbesinde haksız yere tutuklanarak idam edilen Mustafa Pehlivanoğlu’nun acı hikayesini anlatan “Ankara Yazı:Veda Mektubu” 6 Mayıs tarihinde vizy..

Şafak Sezer hastaneden kaçmaya çalıştı

Şafak Sezer hastaneden kaçmaya çalıştı

12

Yaklaşık 2 hafta önce evinde sinir krizi geçiren ve hastaneye kaldırılan Şafak Sezer, Şişli'de ruhsal hastalıkların tedavi edildiği bir hastaneye sevk..

Paha biçilmez tarihi eseri ormancı buldu

Paha biçilmez tarihi eseri ormancı buldu

13

Elazığ'ın Harput Mahallesi'nde 2 bin 700 yıllık olduğu tahmin edilen tarihi rölyef bulundu. Tarihi eserin bulunduğu yerden çıkarılması sırasında bir g..

Osmanlı Ordusu'nun direniş sembolü Hurma ekmeği

Osmanlı Ordusu'nun direniş sembolü Hurma ekmeği

14

Anzak askerlerinin savaş esnasında yedikleri bisküviler yeniden üretilip, özel paketlerle satışa sunulunca aklımıza Osmanlı Ordusu'nun gıda sıkıntısı ..

Facebook üzerinden şaşırtan dolandırıcılık

Facebook üzerinden şaşırtan dolandırıcılık

15

Her geçen gün kendilerine yeni bir yöntem bulan dolandırıcıların son adresi sosyal medya oldu. Yardımsever insanlara ulaşıp onları sömüren dolandırıcı..

Saksı bitkilerini gübrelerken dikkat

Saksı bitkilerini gübrelerken dikkat

16

Genellikle ev ve iş yerlerini süsleyen süs bitkilerine yanlış konulan gübreler, bitkinin büyümesini engellerken, kurumasına neden oluyor. NKÜ Ziraat F..

El yazısı beyni geliştiriyor

El yazısı beyni geliştiriyor

17

Türkiye Araştırmacılar Derneği tarafından düzenlenen 19. Araştırma Zirvesi'nde klavye kullanmanın yerine kalemle yazı yazmanın beyni daha çok geliştir..

Hobbit House’ta imece usulü iyilik

Hobbit House’ta imece usulü iyilik

18

Murat ve Sinem Asilcan çiftinin kurduğu Hobbit House Balat'ta ihtiyaç sahipleri için 7/24 açık gardrop, kitap okumayı seven çocuklar için açık kütüpha..

İİT zirvesi ve Türkiye'nin vizyonu

İİT zirvesi ve Türkiye'nin vizyonu

19

Bütün ilkeler Türkiye’nin, İslam dünyasının birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmesi noktasında gösterdiği ihtimamı net bir şekilde ortaya koydu..

+